Ιταλικά

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Καποιος που ξερει Ισπανικα, μπορει μεσα σε 1-2 χρονια να μαθει και Ιταλικα? :) Συγγνωμη για την σχετικα ακυρη παρεμβαση :$
εσυ τι λες???οποιοσδηποτε γνωριζει οποιαδηποτε λατινογενη γλωσσα μαθαινει ιταλικα ευκολα και ευχαριστα!και ειδικοτερα ισπανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βρηκα ενα φροντιστηριο στη Λαρισα και μαλλον εκει θα γραφτω :D παιδια η υπευθυνη μου ειπε οτι το πτυχιο που δινουμε ειναι το κρατικο...ενα celi που λετε αυτο ειναι? αν οχι ποιο ειναι καλυτερο κ.λ.π?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
εσυ τι λες???οποιοσδηποτε γνωριζει οποιαδηποτε λατινογενη γλωσσα μαθαινει ιταλικα ευκολα και ευχαριστα!και ειδικοτερα ισπανικα!

Ευχαριστο αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
βρηκα ενα φροντιστηριο στη Λαρισα και μαλλον εκει θα γραφτω :D παιδια η υπευθυνη μου ειπε οτι το πτυχιο που δινουμε ειναι το κρατικο...ενα celi που λετε αυτο ειναι? αν οχι ποιο ειναι καλυτερο κ.λ.π?

εγώ πάντως ανεξαρτήτως το τι σου προτινε η υπεύθυνη σου λέω να μη δώσεις το ΚΠγ(κρατικο). Το Celi (1,2,3,4,5) είναι εξετάσεις για την πιστοποίηση των ιταλικων σου γνώσεων. Διοργανώνεται από το Universita di Perugia(Παν/μιο της Περούτζια) και είναι το αντίστοιχο Cambridge των ιταλικών. Αναγνωρίζεται παγκοσμίως ενώ το κρατικό μόνο στην Ευρώπη. Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις και το Plida που είναι κι αυτό παγκοσμίως αναγνωρισμένο. Καλύτερο είναι φυσικά το Celi αλλά είναι κι ακριβό. Εγώ επειδή θέλω παγκόσμια πιστοποίηση γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει θα δώσω το Plida τον Μάιο-Ιούνη και τώρα θα κάνω ξανα μια προσπάθεια για το Β2 κρατικο(με επρηξε η καθηγητρια να ξαναπροσπαθησω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγώ πάντως ανεξαρτήτως το τι σου προτινε η υπεύθυνη σου λέω να μη δώσεις το ΚΠγ(κρατικο). Το Celi (1,2,3,4,5) είναι εξετάσεις για την πιστοποίηση των ιταλικων σου γνώσεων. Διοργανώνεται από το Universita di Perugia(Παν/μιο της Περούτζια) και είναι το αντίστοιχο Cambridge των ιταλικών. Αναγνωρίζεται παγκοσμίως ενώ το κρατικό μόνο στην Ευρώπη. Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις και το Plida που είναι κι αυτό παγκοσμίως αναγνωρισμένο. Καλύτερο είναι φυσικά το Celi αλλά είναι κι ακριβό. Εγώ επειδή θέλω παγκόσμια πιστοποίηση γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει θα δώσω το Plida τον Μάιο-Ιούνη και τώρα θα κάνω ξανα μια προσπάθεια για το Β2 κρατικο(με επρηξε η καθηγητρια να ξαναπροσπαθησω)
το κρατικο αναγνωριζεται ακριβως οπως και το celi στην ευρωπη? επισης σε επιπεδο δυσκολιας πως ειναι αυτα τα 2? ναι μου ειπε οτι το κρατικο ειναι φθηνοτερο..γι αυτο αν αναγνωριζεται το ιδιο καλυτερα να δωσω αυτο γιατι σαν φοιτητης μερικα εξοδα λιγοτερα θα ναι χρησιμα:P επισης μπορεις να μου πεις ποσα πληρωσες σε ενα χρονο? μου ειπε οτι τον πρωτο θα εχω τελειωσει και το β1(το οποιο μαλλον δεν θα δωσω) και τον επομενο δεκεμβρη θα μαι ετοιμος για το β2...αν μπορεις πες μου για τιμη για να δω αν ειναι και καλη του φροντιστηριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το κρατικο αναγνωριζεται ακριβως οπως και το celi στην ευρωπη? επισης σε επιπεδο δυσκολιας πως ειναι αυτα τα 2? ναι μου ειπε οτι το κρατικο ειναι φθηνοτερο..γι αυτο αν αναγνωριζεται το ιδιο καλυτερα να δωσω αυτο γιατι σαν φοιτητης μερικα εξοδα λιγοτερα θα ναι χρησιμα:P επισης μπορεις να μου πεις ποσα πληρωσες σε ενα χρονο? μου ειπε οτι τον πρωτο θα εχω τελειωσει και το β1(το οποιο μαλλον δεν θα δωσω) και τον επομενο δεκεμβρη θα μαι ετοιμος για το β2...αν μπορεις πες μου για τιμη για να δω αν ειναι και καλη του φροντιστηριου

Κοίτα είναι σα να μου λες το ότι οι σπουδές ενός ΙΕΚ θα αναγνωριστούν ΙΣΑΞΙΑ με τις σπουδές σε ένα ΑΕΙ. Απλά e impossibile!:P
(Για υσκολία θα σου πω πως τα βλέπω ΕΓΩ και όχι όπως οι άλλοι) Πείτε με τρελλό, χαζό, ηλ*θιο και ό,τι άλλο θέλετε αλλα το Celi είναι αρκετά πιο εύκολο από το ΚΠγ. Νομίζω πως το ΚΠγ είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ απαιτητικό σε αντίθεση με το Celi που εμένα μου φαίνεται πιο χαλαρό. Αν πρόκειται να μείνεις Ελλάδα φυσικά θα δώσεις το ΚΠγ αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει δώσε και κάτι που να αναγνωρίζεται και παγκοσμίως. Εγώ επειδή την καθηγήτρια την γνώριζε η μάνα μου έδινα (ιδιαίτερα έκανα) 9€/ώρα. Δηλαδή, έκανα 2 ώρες την εβδ. 2Χ9= 18€ σε ένα μήνα 18Χ4= 72€ σε ένα χρόνο 72Χ7= 504€. Αν το συγκρίνεις είναι σα να δίνεις μία δόση για τηλεόραση κάθε μήνα! Αλλά τώρα άλλοι δεν ξέρω πόσα παίρνουν. Ξέρω από την ίδια την καθηγήτρια ότι σε ένα παιδί(βασικά σε αρκετά υπόλοιπα) παίρνει 15€/ώρα. Όσο για το Β2. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι. Εγώ τώρα μπαίνω στον 5ο χρόνο Ιταλικών το επιπεδό μου είναι λίγο πιο πάνω από Γ1 παρ' όλα αυτά θα δώσω για Β2. Δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς γιατί μαθαίνεις ακόμη περισσότερα. Μέσα σε ένα χρόνο εγώ μαθαίνω πολλές νέες εκφράσεις και τώρα πια αρχίζω να μαθαίνω και φράσεις που χρησιμοποιούν καθημερινά οι Ιταλοί. Αγγλικά πχ. έκανα 10χρόνια φουλ. Μπορεί όλοι οι υπόλοιποι να κάνετε 3-5 χρόνια όμως εγώ το λαμβάνω αλλιώς. Εγώ το βλέπω το πόσα νέα πράγματα θα μάθω σε 1 χρόνο. Για αυτό μη βιάζεσαι πότε θα πάρεις το Β2. Θα δώσεις όταν νιώσεις έτοιμος κι όχι όταν οι άλλοι θεωρήσουν ότι είσαι έτοιμος. Στο Κρατικό ενημερωτικά ο Μέσος όρος επιτυχίας στα Ιταλικά είναι 45,41%. Για τις υπόλοιπες γλώσσες εδώ
Καλή επιτυχία ό,τι και να επιλέξεις! Τα ιταλικά είναι μία πολύ όμορφη και πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα. Ελπίζω να βρεις τον Congiutivo όσο χρήσιμο και υπέροχο όσο τον βρίσκω εγώ!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ρε παιδια εγω κανω φροντιστηριο απο το καλοκαιρι ιταλικα και θα δωσω κρατικο β1 β2 λετε να τα καταφερω? το μονο που φοβαμαι ειναι το ασκολτο επειδη μιλανε γρηγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε παιδια εγω κανω φροντιστηριο απο το καλοκαιρι ιταλικα και θα δωσω κρατικο β1 β2 λετε να τα καταφερω? το μονο που φοβαμαι ειναι το ασκολτο επειδη μιλανε γρηγορα
είπα και παραπάνω μη βιάζεστε! Αν δε νιώθεις έτοιμος μη το δώσεις. Στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο εύκολο το επίπεδο Β του Κρατικού. γενικά σε past papers πόσο περίπου βγάζεις;; (σε παστ πέιπερς από το 2008 και κυριως στο φετινο διαβαθμισμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Τα ιδιαιτερα στα Ιταλικα ειναι το ιδιο ακριβα οπως στα Αγγλικα. Περυσι ζητησαν στην αδελφη μου 22 ευρα την ωρα κ βεβαια δεν εκανε. Εσεις ποσο πληρωνετε την ωρα . Για Αθηνα μιλαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
είπα και παραπάνω μη βιάζεστε! Αν δε νιώθεις έτοιμος μη το δώσεις. Στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο εύκολο το επίπεδο Β του Κρατικού. γενικά σε past papers πόσο περίπου βγάζεις;; (σε παστ πέιπερς από το 2008 και κυριως στο φετινο διαβαθμισμένο)
μια δοκιμη θα κανω δενε χω να χασω τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
εχουμε χασει περισσοτερα αυτα σκεφτεσαι εσυ τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εχουμε χασει περισσοτερα αυτα σκεφτεσαι εσυ τωρα?

προσωπικά σκέφτηκα για πανω από 2 μήνες(σχεδον όλο το καλοκαίρι) για να αποφασίσω αν θα δώσω ή ΄χι για αυτά τα 80€. Ούτε στο δρόμο τα βρήκα ούτε μου περισσεύουν. Αλλά να μη βγαίνουμε εκτός θέματα:). Τελικά τι θα κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
εγω την αιτηση την εκανα για το κρατικο οποτε θα δωσω τον νοεμβρη να δω και που βρισκομαι. η καθηγητρια μου ειναι και εξεταστρια στο κρατικο και μας προετοιμαζει καλα για αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω την αιτηση την εκανα για το κρατικο οποτε θα δωσω τον νοεμβρη να δω και που βρισκομαι. η καθηγητρια μου ειναι και εξεταστρια στο κρατικο και μας προετοιμαζει καλα για αυτο το θεμα.

Ααααα ωραία κι εγώ το το Νοέμβρη ξαναδίνω:clapup::clapup:
Καλή Επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
buona fortuna!(io non so si e coretto)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δευτερα θα κανω την εγγραφη με το καλο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η πρωτη εντυπωση ειναι αρκετα θετικη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top