Μελέτη λεξιλογίου στα αγγλικά

pizza97

Νεοφερμένος

Ο pizza97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προτείνετε έναν καλό τρόπο έτσι για να μαθαίνει κανείς γρήγορα πολλές αγγλικές λέξεις. (επίπεδο ECPE) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
τωρα για γρήγορα δεν ξερω αλλα εγω για καθε λεξη που ειχε το βιβλιο εγραφα απο 2 προτασεις,ετσι μου έμεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Έναν καλό τρόπο; Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα! :) Και ο τρόπος μου πρότεινε ο Άλεξ είναι αποδοτικός.
Αυτό που θες όμως είναι διάβασμα. Ειδικά για επίπεδο ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μπορείς να γράφεις κάθε λέξη σε μια κόλλα χαρτί 5 φορές. Έτσι την θυμάσαι για περισσότερο καιρό και μαθαίνεις και την ορθογραφία της. Αλλά είναι λίγο χρονοβόρο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
1.Κλασικα-Σειρες χωρις υποτιτλους.Εγω θα προτεινα φιλαρακια
2.Διαβασμα ειδικων βιβλιων σε επιπεδο C1 φυσικα.
3.Λεξικο ^^ .Οταν βρισκεις μια αγνωστη λεξη..αμεσως εκει..!

Εγώ αυτά κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
1.Κλασικα-Σειρες χωρις υποτιτλους.Εγω θα προτεινα φιλαρακια

με υποτιτλους ειναι καλυτερα νομιζω,και listening και μαθαινεις και λεξεις(aka vocabulary):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πωπωω..κουταμαρα ειπα..Οντως..και εγω πολλες φορες με υποτιτλους μαθαινω πολλες λεξεις:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πωπωω..κουταμαρα ειπα..Οντως..και εγω πολλες φορες με υποτιτλους μαθαινω πολλες λεξεις:P:D

οκ μια χαρα λοιπον,we agree!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Προτείνετε έναν καλό τρόπο έτσι για να μαθαίνει κανείς γρήγορα πολλές αγγλικές λέξεις. (επίπεδο ECPE) :redface:

εγω εκανα "ζευγαρακια" λεξεων με ιδια η παρομοια σημασια...ετσι θυμομουν πιο πολλες λεξεις!;)επισης προσπαθα να τς γραφεις οσο πιο πολυ μπορεις!και εαν μερικες δν τς θυμασαι βρες καποιο παραδειγμα στο οποιο να χρησιμοποιουνται και ισως τς απομνημονευσεις ετσι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οταν οι λεξεις ειναι γυρω στις 100, δεν μπορεις να τις γραψεις 5 φορες την καθεμια ενω ταυτοχρονα εχεις να διαβασεις κι αλλα τοσα πραγματα...
Ουτε να κανεις 200 προτασεις για να τις θυμασαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Οταν οι λεξεις ειναι γυρω στις 100, δεν μπορεις να τις γραψεις 5 φορες την καθεμια ενω ταυτοχρονα εχεις να διαβασεις κι αλλα τοσα πραγματα...
Ουτε να κανεις 200 προτασεις για να τις θυμασαι!

μα και τι θα κανεις δηλαδη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
μα και τι θα κανεις δηλαδη?:hmm:

Θα τις απομνημονευσεις.. δηλαδη χωρις να κοιτας την μεταφραση, κοιτας την λεξη στα αγγλικα και λες την ερμηνεια, κι οταν κολλησεις σε καποια ξανα απο την αρχη μεχρι να τις βγαλεις ολες! Ειναι το πιο γρηγορο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Θα τις απομνημονευσεις.. δηλαδη χωρις να κοιτας την μεταφραση, κοιτας την λεξη στα αγγλικα και λες την ερμηνεια, κι οταν κολλησεις σε καποια ξανα απο την αρχη μεχρι να τις βγαλεις ολες! Ειναι το πιο γρηγορο!
αναλογα...μερικοι βολευονται να τις γραφουν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Θα τις απομνημονευσεις.. δηλαδη χωρις να κοιτας την μεταφραση, κοιτας την λεξη στα αγγλικα και λες την ερμηνεια, κι οταν κολλησεις σε καποια ξανα απο την αρχη μεχρι να τις βγαλεις ολες! Ειναι το πιο γρηγορο!
Ναι, αλλά σίγουρα δεν είναι και ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος εκμάθησης λεξιλογίου. Μέσα σε λίγο καιρό, τα μισά απ'ότι απομηνμόνευσες τα ξεχνάς, εκτός κι αν τα κάνεις συνεχώς επανάληψη. Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα να προσπαθείς να βρίσκεις ένα παράδειγμα για την κάθε λέξη που μαθαίνεις και να είναι τέτοιο έτσι ώστε να σου μένει και η λέξη. Επίσης, μπορείς να αρχίσεις τετράδιο λεξιλογίου και να σημειώνεις εκεί όσες λέξεις θες να θυμάσαι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σιγουρα βοηθαει παρα πολυ αυτο για εναν μεγαλο αριθμο λεξεων :) Thank you so much!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperTink

Νεοφερμένος

Η SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ας αρχισουμε απο τα κλασικα (αυτα δηλαδη που κανουν ολοι!)...καλο θα ηταν οχι απλως να τις απομνημονευσεις τις λεξεις αλλα να ξερεις και να μπορεις να τις χρησιμοποιεις...αφου μαθεις την ελληνικη σημασια (αν και ακομα καλυτερο θα ηταν να μαθεις την αγγλικη) γραψε καπου 1-2 παραδειγματα με αυτην την λεξη...κανε συχνες επαναληψεις και μετα απο καποιο καιρο ξαναδες τα παραδειγματα που εγραψες και βεβαιωσου οτι τις θυμασαι και εστω οτι μπορεις να καταλαβεις το νοημα...αρχισε να γραφεις εκθεσεις (οχι μονο αυτες που πρεπει αλλα και σκεψου και δικα σου θεματα) και αντικατεστησε τις λεξεις που θα εβαζες με αλλες συνωνυμες (στην αρχη θα χρειαστεις λεξικο, στην συνεχεια θα σου φανει πιο ευκολο..) Κατι που κανω εγω και που πραγματικα με βοηθαει ειναι να βρισκω κατι που πραγματικα μου αρεσει οπως τραγουδια.αφου τα ακουω με lyrics ψαχνω να βρω την μεταφραση των αγνωστων λεξεων σε λεξικο γιατι πραγματικα θελω να μαθω για τι μιλαει το τραγουδι [και πιστεψε με η λεξη μου μενει και τη θυμαμαι αλλα και ξερω 1 τραγουδι ;)]... επισης αφου το ακουσω το τραγουδι καποιες φορες μετα το λεω και karaoke πραγμα που με βοηθαει και στην προφορα.... Κατι λιγο κουφο αλλα κι αυτο μπορει να βοηθησει ειναι να γραφεις σημειωσεις σε post it στα αγγλικα (απο κατι που θες να κανεις, που σκεφτεσαι κλπ μεχρι ανεκδοτα!!!)....βεβαια μην χρησιμοποιεις μονο απλες λεξεις, ψαχνε για περιπλοκες. βαλτα καπου και ανανεωνε τα συχνα αλλα και κοιτα τα και τσουπ.....μαθαινεις κι αλλες λεξεις! Επισης μπορεις να γυρισεις ολες σου τισ συσκευες (κινητα, pc κλπ) στα αγγλικα! μια καλη βοηθεια ειναι να ψαχνεις θεματα και αρθρα που σου αρεσουν στα αγγλικα (πχ για αμαξια, σκυλια ο,τι μπορεις να φανταστεις) αλλα ακομα και για πιο τρελα (οπως record guiness...) Κανε πραγματα που σου αρεσουν σε 'αγγλικη version' αλλα θα δεις οτι ετσι δεν θα οφεληθει μονο το λεξιλογιο σου αλλα και οι γνωσεις σου σε καθημερινα θεματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
να δωσω και εγω ενα παραδειγμα: εκανα ενα μηνα ιταλικα το καλοκαιρι και μου αρεσε η γλωσσα αυτη. Ετσι οταν σταματησαμε λογω διακοπων ξεκινησα να κανω τσατ με ιταλους η με ατομα που μαθαινουν ιταλικα και εβλεπα πολλες λεξεις αγνωστες στο τσατ αλλα τις εβρισκα στο γοογλε τρανσλεσιον και ετσι μου εμειναν χωρις να τις ξεχναω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ τι κάνω, μπαίνω σε αγγλικές ή αμερικάνικες ιστοσελίδες και διαβάζω διάφορα άρθρα. Επίσης ακούω μουσική και προσπαθώ να καταλάβω τι περίπου λένε.Τέλος μια καλή εξάσκηση είναι να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους , γιατί πολλές φορές ξεχνιέσαι και δεν ακούς τι λένε και απλά διαβάζεις τους υπότιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παίδες το Μάιο δίνω CPE, αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα στο λεξιλόγιο, δεν θυμάμαι τις λέξεις που μαθαίνω. Εγώ μελετώ λεξιλόγιο κρύβοντας τη σημασία της λέξης (1η φορά) και κρύβοντας τη λέξη (2η φορά) . Και το επαναλαμβάνω. εκείνη τη στιγμη τις θυμάμαι, αλλά αν θέλω να τις χρησιμοποιήσω σε speaking ή writing, δεν τις βρίσκω.. Ξέρετε κανέναν αποδοτικό τρόπο μελέτης λεξιλογίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Προσωπικά, μὲ βοήθησε πάρα πολὺ τὸ διάβασμα βιβλίων (κυρίως ἀστυνομικῶν) ἐκτός φροντιστηρίου. Ἄν ἔβρισκα κάποια ἄγνωστη λέξη, εἶχα πάντα τὸ λεξικό εὔκαιρο στὸ πλάι κι ἔψαχνα τὴ λέξη. Πιστεύω πὼς κατὰ τὴ διαδικασία αὐτή (δηλαδή τὴν ὥρα ποὺ ψάχνεις γιὰ τὴν «ἄγνωστη» λέξη), ἡ σημασία τῆς λέξης ἐντυπώνεται εὐκολότερα στο μυαλό άπὸ τὸ νὰ τὴ δῇς στὸ vocabulary. Βέβαια, ἄν δὲν ἔχεις τὸ χρόνο καὶ τὴ διάθεση γιὰ κάτι τέτοιο, μπορεῖς ἀπλῶς νὰ ἀρχίσῃς νὰ διαβάζῃς ἀρθράκια τοῦ γούστου σου στὰ ἀγγλικά στὸ internet, ἔχοντας δίπλα σου τὸ λεξικό. Μὴν εμπιστεύεσαι τὸ google translator! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top