Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Απʼ ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Όσοι τελειώσατε το λύκειο, αλλά και όσοι είστε ακόμα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τι έχετε αποκομίσει από την προσφερόμενη παιδεία;
Γνώσεις, ευαισθησία πάνω σε διάφορα θέματα, καλύτερη γνώση του εαυτού σας και των ιδιαίτερων σας κλίσεων; Κάτι άλλο;

Γενικά, το σχολείο τι θα πρέπει να μεταλαμπαδεύει στους εκάστοτε μαθητές, κατά την γνώμη σας; Σε ποιο βαθμό είναι ικανό να το πραγματοποιήσει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει...
παρεπιμπτοντως τι κανεις δωρουλα?καιρο εχουμε να τα πουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει...
παρεπιμπτοντως τι κανεις δωρουλα?καιρο εχουμε να τα πουμε...
Αυτή φοβάμαι ότι είναι/θα είναι η απάντηση πολλών παιδιών!

Τελικά, το σχολείο μας προσφέρει κάτι ή όχι; Μήπως η προσφορά του θα φανεί στο μέλλον;;)

Σου στέλνω pm...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Όσοι τελειώσατε το λύκειο, αλλά και όσοι είστε ακόμα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τι έχετε αποκομίσει από την προσφερόμενη παιδεία;
Γνώσεις, ευαισθησία πάνω σε διάφορα θέματα, καλύτερη γνώση του εαυτού σας και των ιδιαίτερων σας κλίσεων; Κάτι άλλο;
Γενικά, το σχολείο τι θα πρέπει να μεταλαμπαδεύει στους εκάστοτε μαθητές, κατά την γνώμη σας; Σε ποιο βαθμό είναι ικανό να το πραγματοποιήσει αυτό;




Με μια λέξη θα ελεγα οτι με καλυπτει η απαντηση του Phanis:P

αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει



Θελω να συμπληρωσω οτι δεν εχω αποκομησει πολλα πραγματα και αυτα που αποκομησα ειναι εν μερει χρησιμα(π.χ βασεις στατιστικης και μαθηματικων που ειναι χρησιμες για την κατανοηση Ερευνων που κανουμε στη σχολη),βεβαια μπορει η γνωση να ειναι παντα χρησιμη και να μην εχει ''ουρανο'' αλλα προσωπικα δεν προκειται να χρησιμοποιησω ποτε στη ζωη μου Αρχαια για παραδειγμα:/:

Αυτο που καταλαβα παντως, ειναι οτι το σχολειο με βοηθησε να κατανοησω που εχω κλισεις και τι θελω να κανω στο μελλον..οχι μεσω του ΣΕΠ γιατι και αυτο λαθεμενα διδασκεται και μαλιστα απο ανθρωπους που δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, για παραδειγμα στο σχολειο μου διδασκοταν απο τον μουσικο μας και στην επομενη ταξη απο τον γυμναστη μας:/: οποτε οι συζητησεις παντα κατεληγαν ειτε στο να συζηταμε για μουσικη ειτε για γυμναστικη,αθλητικα και γενικοτερα θεματα της επικαιροτητας και του σχολειου.

Οσον αφορα το τελευταιο ερωτημα πιστευω οτι το σχολειο δεν θα πρεπει να μεταλαμπαδευει ξυλινες γνωσεις.Θα πρεπει να γινει το μαθημα πιο ενδιαφερον,οι καθηγητες να εχουν ορεξη για μαθημα,να κερδιζουν τους μαθητες τους,οχι να λενε 45 λεπτα θεωριες θεωριες και ξανα θεωριες κανοντας τα παιδια να χανουν το ενδιαφερον τους.

πφφ θεε μου τι χασμουρητο ειχα ρηξει στην ''Αντιγονη'':whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanasis

Νεοφερμένος

Ο tanasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
φρικη,μεγαλη φρικη...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αποκόμισα ότι δίπλα σε μια όμορφη μαθήτρια κυκλοφορούσε ένα τσούρμο από άσχημες ή μια άσχημη μαθήτρια...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Απʼ ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Όσοι τελειώσατε το λύκειο, αλλά και όσοι είστε ακόμα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τι έχετε αποκομίσει από την προσφερόμενη παιδεία;
Γνώσεις, ευαισθησία πάνω σε διάφορα θέματα, καλύτερη γνώση του εαυτού σας και των ιδιαίτερων σας κλίσεων; Κάτι άλλο;

Γενικά, το σχολείο τι θα πρέπει να μεταλαμπαδεύει στους εκάστοτε μαθητές, κατά την γνώμη σας; Σε ποιο βαθμό είναι ικανό να το πραγματοποιήσει αυτό;
Έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το εκπαιδευτικό σύστημα σήμερα, πέρα από μερικές γνώσεις, δεν είναι ικανό το σχολείο να μεταλαμπαδεύσει στους μαθητές τίποτα άλλο, ούτε τους ''βοηθά'' πουθενά, όπως, για παράδειγμα, να έχουν καλύτερη γνώση του εαυτού τους και των ιδιαίτερων κλίσεών τους, που ανέφερες.
Άχρηστοι καθηγητές, παλαιά ή κακογραμμένα βιβλία, προβλήματα σε σχολικά εργαστήρια κλπ, κάνουν τους μαθητές να μην αγαπούν το σχολείο και να το αντιμετωπίζουν ως κάτι υποχρεωτικό και τίποτα άλλο.
Επίσης, δημιουργείται ταυτόχρονα άγχος στους μαθητές καθώς ο ελεύθερος χρόνος τους είναι ελάχιστος, λόγω φροντιστηρίων κυρίως.
Τι αποκόμισα από όλα αυτά τα χρόνια; Ελάχιστα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Απο το λυκειο εχω παρει γνωσεις, απο τις οποιες στη ζωη μου θα μου χρειαστουν μονο το 5-10% απο αυτες.
Βεβαια ολα αυτα τα χρονια εχω φιλοσοφισει πολλα θεματα, αλλα οχι λογω του σχολειου αλλα με δικη μου πρωτοβουλια. Επισης δεν πιστευω πως περνουμε γνωσεις, απλα παπαγαλιζουμε για μια χρονια και παμε για την επομενη (σε πολλα μαθηματα).
Επισης πιστευω πως πρεπει να φυγουν τα θρησκευτικα απο τα σχολεια, και ειδικα απο το δημοτικο (που ειναι οτι πιο προπαγανδιστικο) και αντι αυτου να μπει ενα μαθημα για τις θρησκειες που υπαρχουν στο κοσμο (δηλαδη ποσες διαφορετικες "εκδοσεις" μιας σχιζοφρενειας υπαρχουν) για ΜΙΑ ΜΟΝΟ χρονια στο λυκειο. Και ολες τις αλλες ωρες που θα "ελευθερωθουν" να μαθουμε στα παιδια τους νομους (το συνταγμα δηλαδη) και τα δικαιωματα που εχουν, για να μην γινονται θυματα κανενος μπατσου, καθηγητη, διευθυντη κλπ.

Και τελος πιστευω πως πρεπει να αλλαξει ΡΙΖΙΚΑ το εκπαιδευτικο συστημα. Εδω και 40-50 χρονια ειναι το ιδιο, πχ. εγω ακουγα τον καθηγητη μου να λεει πως και αυτος πηγαινε φροντιστηριο στο λυκειο (μιλαμε για 20-30 χρονια πισω...). Αρα λιγα εχουν αλλαξει, αλλα η ουσια ειναι η ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έλα να πέσει λίγο θάψιμο! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εμαθα πως πεφτει πολυ θαψιμο στο σχολειο :P
Δεν συμφωνω για οσους μιλανε για κακους καθηγητες, οι πιο πολλοι που μας κανουν μαθημα κανουν σωστα τη δουλεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αυτο που δεν αποκομισα τοσα χρονια στο σχολειο και το συνειδητοποιησα μεσα σε λιγους μηνες στο πανεπιστημιο, ειναι το ποσο σημαντικη ειναι η γνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Περάσαμε καλά, κι αυτό αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Περάσαμε καλά, κι αυτό αρκεί.
No offense, αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρη πως η απάντησή σου θα ήταν : "Απολύτως τίποτα"
:P

Εγώ έμαθα καλύτερα τους ανθρώπους και από την καλή και από την ανάποδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ παιδιά πέρισυ ήμουν σε ένα τμήμα 8 ατόμων(θετική βλέπεις).Οι καθηγητές,ευτυχώς ήταν ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ και είχαν όλη την όρεξη και τον ζήλο να ασχοληθούν μαζί μας σε τέτοιο επίπεδο ώστε στα μέσα της χρονιάς αναρωτιομουν αν μου χρειάζεται το φροντιστήριο!Είχαμε μπόλικες ώρες ελευθερες μιας και προχωρούσαμε γρήγορα(αστέρια της θετικής :P ).Αυτές τις ώρες καναμε διάφορες φιλοσοφικές συζητήσεις περι ζωής,πανεπιστημίου,επαγγέλματος κ.τ.λ..Μπορώ να πω πως δεν περίμενα να εξελιχθεί έτσι η 3η λυκείου αλλά τελικά ήταν κάτι σαν ψυχαγωγία.Στα μαθήματα της γενικής είχαμε το ελεύθερο να ξεκουραζόμαστε και να επικοινωνούμε μεταξύ μας,ενώ στην κατεύθυνση κάναμε τα μαθήματα κανονικότατα αλλά συζητούσαμε και με τους καθηγητες.Πέρα από τα αρνητικά και τις ελλείψεις που έχει η ελληνική παιδεία,φέτος ανακάλυψα πως υπάρχουν άτομα που νοιάζονται πραγματικά για τον μαθητή,τα οποία αγαπούν το επάγγελμα του καθηγητη και δεν έρχονται μόνο για την οικονομική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αποκόμισα παραδείγματα προς αποφυγή.
Plus I got laid,too.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mouk

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας Μικρούτσικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
Απουσίες. Πολλές απουσίες. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Αγανάκτηση γιατί ακόμα επιμένουν να αποκαλούν αυτό που γίνεται εκεί μέσα, "εκπαίδευση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top