Μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
https://www.iky.gr/scholarships/ellines/default.htm

(στην πραξη νομιζω οτι ανακοινωνονται καπου τα αποτελεσματα των πρωτων που δικαιουνται την υποτροφια και μετα εχει την ιστορια με τα δικαιολογητικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε λέει και πολλή η σελίδα, αλλα thanx. Ποτε όμως το κανεις αυτό? Πχ, αν το θες για ερευνα, phD... Πρώτα εξασφαλίζεις τι υποτροφία και μετά πείθεις τα πανεπιστήμια για phD, η πρέπει να έχεις ήδη θέση phD, ώστε να πάρεις όντως τα λεφτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο πλαι στο χαζομενου που εχουν πηγες;(τι αχρηστη σελιδα, κι εγω 10 ωρες εκανα να κατλαβω οτι υπαρχει κατι)
Η αληθεια ειναι οτι μεταπτυχιακα δεν ξερω τι γινεται, προπτυχιακα γινεται οπως σου ειπα-απλα βγαινουν οι βαθμοι και σου ανακοινωνουν οτι κερδισες υποτροφια.
Νομιζω στο σαιτ πηρε το ματι μου κατι για διαγωνισμους, προθεσμιες κτλ, για ξαναριξε μια ματια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μάλιστα.
ωραία τα λέτε.
έχετε άραγες σκεφτεί πότε θα "αποπληρωθεί" το μεταπτυχιακό?
ποιος εργοδότης θα δεχτεί να σας δίνει 10-20% παραπάνω στο μισθό για το μεταπτυχιακό που έχετε?
έχετε δει την αγορά εργασίας, στο τομέα που θέλετε το μεταπτυχιακό σας να είναι?
έχετε τέλος συνειδητοποιήσει ότι η πλειοψηφία ψάχνει για χαμηλόμισθα παιδάκια γάλακτος, να τα αρμέξει όσο μπορεί και μετά να τα σφάξει??
πέρασαν οι εποχές που το μεταπτυχιακό είχε αξία. Τώρα έχει αξία αν έχει κάποιος τη δουλίτσα στρωμένη κι έτοιμη..κι αν δε θέλει να είναι μισθωτός και προτιμά να τα βγάλει πέρα μόνος του, ξεκινώντας μια επιχειρησούλα, όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα.

ψ. τα παραπάνω αποτελούν εμπειρία εκ των έσω. Το μεταπτυχιακό μου (στο εξωτερικό) μετρά ήδη 6 χρόνια ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
μάλιστα.
ωραία τα λέτε.
έχετε άραγες σκεφτεί πότε θα "αποπληρωθεί" το μεταπτυχιακό?
ποιος εργοδότης θα δεχτεί να σας δίνει 10-20% παραπάνω στο μισθό για το μεταπτυχιακό που έχετε?
έχετε δει την αγορά εργασίας, στο τομέα που θέλετε το μεταπτυχιακό σας να είναι?
έχετε τέλος συνειδητοποιήσει ότι η πλειοψηφία ψάχνει για χαμηλόμισθα παιδάκια γάλακτος, να τα αρμέξει όσο μπορεί και μετά να τα σφάξει??
πέρασαν οι εποχές που το μεταπτυχιακό είχε αξία. Τώρα έχει αξία αν έχει κάποιος τη δουλίτσα στρωμένη κι έτοιμη..κι αν δε θέλει να είναι μισθωτός και προτιμά να τα βγάλει πέρα μόνος του, ξεκινώντας μια επιχειρησούλα, όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα.

ψ. τα παραπάνω αποτελούν εμπειρία εκ των έσω. Το μεταπτυχιακό μου (στο εξωτερικό) μετρά ήδη 6 χρόνια ζωής.

Ρε Doo, αυτό που λες ισχύει σε μερικά επαγγέλματα. Σε άλλα το μεταπτυχιακό είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Εγώ το χρειαζόμουν για νομικούς λόγους, αν δεν το έκανα θα έμενα στην ανασφάλεια. Κι επίσης πολλοί θέλουν να το κάνουν για την απόκτηση μιας πιο ακαδημαϊκής γνώσης από αυτή που του έχουν δώσει οι προπτυχιακές του σπουδές, και για μένα αυτό είναι πολύ κατανοητό και σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ρε Doo, αυτό που λες ισχύει σε μερικά επαγγέλματα. Σε άλλα το μεταπτυχιακό είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Εγώ το χρειαζόμουν για νομικούς λόγους, αν δεν το έκανα θα έμενα στην ανασφάλεια. Κι επίσης πολλοί θέλουν να το κάνουν για την απόκτηση μιας πιο ακαδημαϊκής γνώσης από αυτή που του έχουν δώσει οι προπτυχιακές του σπουδές, και για μένα αυτό είναι πολύ κατανοητό και σημαντικό.
είπε η lala, πολιτικούς μηχανικούς. Στην ίδια κλάση είμαστε.


έντιτ: απλή ερώτηση: βρήκες δουλειά μετά το μεταπτυχιακό? είσαι μισθωτή? έχεις ελέγξει αν ο μισθός σου σύμφωνα με τη συλλογικη σύμβαση εργασίας στον τομέα σου, περιλαμβάνει το επίδομα μεταπτυχιακού? δε θέλω εγώ απάντηση, πες ότι σε ρωτάει ο εαυτός σου:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
είπε η lala, πολιτικούς μηχανικούς. Στην ίδια κλάση είμαστε.


έντιτ: απλή ερώτηση: βρήκες δουλειά μετά το μεταπτυχιακό? είσαι μισθωτή? έχεις ελέγξει αν ο μισθός σου σύμφωνα με τη συλλογικη σύμβαση εργασίας στον τομέα σου, περιλαμβάνει το επίδομα μεταπτυχιακού? δε θέλω εγώ απάντηση, πες ότι σε ρωτάει ο εαυτός σου:P:P:P

Αν σκεφτείς ότι είμαι 3 εβδομάδες στο ψάξιμο κι έχω βρει 1 δουλειά (την οποία απέρριψα εγώ λόγω οικονομικού) + ιδιαίτερα, ενώ φίλες μου χωρίς μεταπτυχιακό δεν έβρισκαν όλη την χρονιά που δεν ήμουν εδώ, μάλλον με βοήθησε.;) Φυσικά αν είχα τελειώσει πληροφορική ας πούμε, το μεταπτυχιακό δεν θα ήταν απαραίτητο για να βρω δουλειά.

Το ότι το οικονομικό δεν ήταν καλό το ανέφερα μάλλον.:PΤο θέμα είναι όμως ότι χωρίς αυτό υπήρχε μεγάλη δυσκολία στην εύρεση δουλειάς κι επίσης σε περίπτωση που ήθελα κάποτε δημόσιο απλώς δεν θα γινόμουν δεκτή!

Δεν με πειράζει καθόλου να σου απαντήσω, προφανώς αν δεν το έκανα θα σήμαινε "δεν έχω βρει πουθενά δουλειά, έχω φρικάρει, μετανιώνω την ώρα που αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό"!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ε, άρα??? πότε θα αρχίσει αυτή η τιμημένη αποπληρωμή του μεταπτυχιακού?? και πόσο θα κρατήσει, μέχρι να αρχίσεις να βγάζεις κέρδος???(γιατί επένδυση είναι, ότι και να πει κανείς).

Καλά κάνεις και το ψάχνεις και προφανώς οι συνθήκες είναι διαφορετικές για κάθε άτομο.
Δημόσιο ρουλζ, γκοου φορ ιτ:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδια πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες..

Όσο για το δημόσιο μπορεί πράγματι να είναι η καλύτερη λύση αλλά αυτή τη στιγμή δε με ενδιαφέρει...Ίσως να ναι και αντίδραση στα λόγια της μαμάς μου!!! Άσε που το μεταπτυχιακό δεν είναι ΜΟΝΟ επαγγελματική αποκατάσταση είναι μια εξειδίκευση σε κάτι που μετα απο 5 χρόνια σπουδών, θέλεις να το μάθεις καλύτερα..

Πάντως για το ΙΚΥ απο αυτά που έχω ψάξει πρέπει να κάνεις πρώτα αιτήσεις στα πανεπιστήμια να σε αποδεχτούν και να υπάρχει η αντίστοιχη υποτροφία για την οποία κάνεις αίτηση και αφού δώσεις εξετάσεις και πας καλά τότε παίρνεις την υποτροφία...

Έχω ακούσει ότι μένουν πολλές θέσεις κενές...
Βέβαια βασικό είναι να δικαιούσαι την υποτροφία, σύμφωνα με τη φορολογική δήλωση των γονιών σου, αλλιώς κερδίζεις απλά τον τίτλο του υπότροφου αλλά δεν δικαιούσαι την τροφία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, πολύ ενδιαφέρον τόπικ.
Θα ήθελα να απαντήσω στην ερώτηση για το ΙΚΥ. Έχω ακούσει πως δίνει λίγες υποτροφίες, αισθητά λιγότερες από τις αιτήσεις. Καλύπτει ένα πολύ μεγάλο μέρος των εξόδων, το χειρότερο δε είναι το εξής : ναι μεν σε διευκολύνει για σπουδές στο εξωτερικό, υπάρχει όμως ρήτρα που σε αναγκάζει να επιστρέψεις για να παράσχεις τις επαγγελματικές γνώσεις που απεκόμισες έξω, στην Ελλάδα. Εν ολίγοις, δεν μπορείς να παραμείνεις να εργαστείς εκεί. Τα παραπάνω μου τα είπε καθηγητής στη σχολή μου, οπότε τα θεωρώ έγκυρα. Ψάξε το λίγο παραπάνω όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, πολύ ενδιαφέρον τόπικ.
Θα ήθελα να απαντήσω στην ερώτηση για το ΙΚΥ. Έχω ακούσει πως δίνει λίγες υποτροφίες, αισθητά λιγότερες από τις αιτήσεις. Καλύπτει ένα πολύ μεγάλο μέρος των εξόδων, το χειρότερο δε είναι το εξής : ναι μεν σε διευκολύνει για σπουδές στο εξωτερικό, υπάρχει όμως ρήτρα που σε αναγκάζει να επιστρέψεις για να παράσχεις τις επαγγελματικές γνώσεις που απεκόμισες έξω, στην Ελλάδα. Εν ολίγοις, δεν μπορείς να παραμείνεις να εργαστείς εκεί. Τα παραπάνω μου τα είπε καθηγητής στη σχολή μου, οπότε τα θεωρώ έγκυρα. Ψάξε το λίγο παραπάνω όμως...

Ο αριθμός αιτήσεων με αριθμό προσφερόμενων θέσεων εξαρτάται από τον κλάδο/έδρα/θέση που ενδιαφέρεται ο καθένας και τη χρονιά αίτησης. Ωστόσο, γενικά ναι οι προκηρυσσόμενες θέσεις παλαιότερα (πριν >10 έτη) ήταν περισσότερες και ειδικότερα οι του εξωτερικού μειώθηκαν αρκετά, γιατί αυξήθηκαν οι θέσεις για Ελλάδα μιας και είχαμε εδώ τα ΠΜΣ μαζικά από το 1998.

Τελευταία 2-3-4 έτη μειώθηκαν, ανάλογα, και οι θέσεις Εσωτερικού σιγά-σιγά ελέω οικονομικής κρίσης στο γενικότερο πλαίσιο της έλλειψης χρημάτων από το Ελληνικό Δημόσιο και ως φιλοσοφία ουδέποτε είχαμε σοβαρή πολιτική στήριξης του θεσμού των υποτροφιών... Ειδικότερα για το ΙΚΥ πιστεύω καταλληλότερος όρος είναι το "οικονομικό βοήθημα" παρά υποτροφία, μιας και εν έτη 2011 τα χρήματα που προσφέρονται ακόμα δεν επαρκούν να καλύψουν τις βασικές ανάγκες.

Περί ρήτρας που ανέφερες, ναι υπάρχει αλλά με χρονικό περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Και μια δικη μου απορεια: Αν καποιος θελει να ζησει μονιμα στο εξωτερικο και να ασχοληθει επαγγελματικα με αυτο που σπουδασε ειναι καλυτερα να κανει το μεταπτυχιακο του εξω ή υπαρχει ιδια αναγνωρισημοτητα με τα Ελληνικα μεταπτυχιακα? Επισης ηθελα να ρωτησω αν τα Τ.Ε.Ι α εχουν τα ιδια δικαιωματα για μεταπτυχιακα και εδω και στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και μια δικη μου απορεια: Αν καποιος θελει να ζησει μονιμα στο εξωτερικο και να ασχοληθει επαγγελματικα με αυτο που σπουδασε ειναι καλυτερα να κανει το μεταπτυχιακο του εξω ή υπαρχει ιδια αναγνωρισημοτητα με τα Ελληνικα μεταπτυχιακα? Επισης ηθελα να ρωτησω αν τα Τ.Ε.Ι α εχουν τα ιδια δικαιωματα για μεταπτυχιακα και εδω και στο εξωτερικο?

Αν περιοριστούμε στο ΜΔΕ και μόνο, τότε δεν υπάρχει διαφορά αναγνωρισιμότητας αν το έκανες εδώ ή έξω (δεν ξέρω αν υφίσταται κάποιο κόλλημα σε καμιά ασυνίθιστη χώρα για μετανάστευση έτσι?)... Αν το συνδέσουμε με τα επαγγελματικά και την περαιτέρω κοινωνικοπολιτικοοικονομική ζωή, τότε συνηθίζεται να εξοικοιώνεσαι με τη ζωή στη νέα χώρα μέσα από το ΜΔΕ, να κάνεις τα conne, να γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα γενικά (όσο αυτό είναι δυνατό) και μετά από 1-2 έτη ζωής εκεί να αναζητήσεις και τη (μόνιμη) εργασία... κάτι ως φυσική συνέχεια της ζωής σου από το ΜΔΕ στην εργασία...

Αυτό φυσικά και γίνεται με ΜΔΕ στην Ελλάδα, αλλά δεν θα έχεις τα φαινομενικά πλεονεκτήματα που αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο. Και ο προσωπικός σου χαρακτήρας έχει σημαντικό ρόλο...

Τα Τ.Ε.Ι. έχουν τα ίδια δικαιώματα και εδώ και έξω. Αναφέρομαι στο σπουδαστή, όχι στο Ίδρυμα, γιατί το ΤΕΙ από μόνο του δεν μπορεί να οργανώσει ΠΜΣ και για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρχει σύμπραξη με ΑΕΙ (η πραγματικότητα δείχνει με ΑΕΙ του εξωτερικού, συνήθως Αγγλίας)...

Για Ελλάδα, ένας κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ ενδέχεται, αν περάσει σε ΠΜΣ Πανεπιστημίου και ειδικά με 5ετές προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, η ΓΣΕΣ να του χρεώσει επιπλέον προπτυχιακά μαθήματα... μπορεί και όχι όμως... εξαρτάται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αν περιοριστούμε στο ΜΔΕ και μόνο, τότε δεν υπάρχει διαφορά αναγνωρισιμότητας αν το έκανες εδώ ή έξω (δεν ξέρω αν υφίσταται κάποιο κόλλημα σε καμιά ασυνίθιστη χώρα για μετανάστευση έτσι?)... Αν το συνδέσουμε με τα επαγγελματικά και την περαιτέρω κοινωνικοπολιτικοοικονομική ζωή, τότε συνηθίζεται να εξοικοιώνεσαι με τη ζωή στη νέα χώρα μέσα από το ΜΔΕ, να κάνεις τα conne, να γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα γενικά (όσο αυτό είναι δυνατό) και μετά από 1-2 έτη ζωής εκεί να αναζητήσεις και τη (μόνιμη) εργασία... κάτι ως φυσική συνέχεια της ζωής σου από το ΜΔΕ στην εργασία...

Αυτό φυσικά και γίνεται με ΜΔΕ στην Ελλάδα, αλλά δεν θα έχεις τα φαινομενικά πλεονεκτήματα που αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο. Και ο προσωπικός σου χαρακτήρας έχει σημαντικό ρόλο...

Τα Τ.Ε.Ι. έχουν τα ίδια δικαιώματα και εδώ και έξω. Αναφέρομαι στο σπουδαστή, όχι στο Ίδρυμα, γιατί το ΤΕΙ από μόνο του δεν μπορεί να οργανώσει ΠΜΣ και για να συμβεί αυτό πρέπει να υπάρχει σύμπραξη με ΑΕΙ (η πραγματικότητα δείχνει με ΑΕΙ του εξωτερικού, συνήθως Αγγλίας)...

Για Ελλάδα, ένας κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ ενδέχεται, αν περάσει σε ΠΜΣ Πανεπιστημίου και ειδικά με 5ετές προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, η ΓΣΕΣ να του χρεώσει επιπλέον προπτυχιακά μαθήματα... μπορεί και όχι όμως... εξαρτάται...

Και γω αυτο σκεφτομαι οτι αν κανεις μεταπτυχιακο στη χωρα που θες να ζησεις μονιμα τοτε θα εχεις κανει γνωριμιες πριν αναζητησεις εργασια και θα εχεις κατανοησει το τροπο ζωης. Τι ειανι τα "ΜΔΕ" "ΓΣΕΣ" και "ΠΜΣ" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ΜΔΕ: Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (έτσι λέμε τα μάστερ στην Ελλάδα εδώ και πάνω από 10 χρόνια)
ΠΜΣ: Πρόγραμμα Μεταπτυιχκαών Σπουδών [Α κύκλος --> ΜΔΕ, Β κύκλος --> Δ.Δ. (διδακτορικό Δίπλωμα)]
ΓΣΕΣ: Γενική Συνέλευση Ειδκής Σύνθεσης (αρμόδιο όργανο για τα μεταπτυχιακά σε ένα Πανεπιστήμιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FROM SPACE

Νεοφερμένος

Η FROM SPACE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να ρωτησω κατι σχετικα με μεταπτυχιακα στην αγγλια ξερετε τιποτα μια κατατοπιστικη πληροφορια στον τομεα της πληροφορικης.....????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
να ρωτησω κατι σχετικα με μεταπτυχιακα στην αγγλια ξερετε τιποτα μια κατατοπιστικη πληροφορια στον τομεα της πληροφορικης.....????:)

Τσεκαρε εδω.

Οσο για την ερωτηση εξω η εδω:Εαν το πρωτο πτυχιο ειναι απο Ελλαδα το μεταπτυχιακο να ειναι εξω.Μονο και μονο για να ανοιξουν οι οριζοντες του φοιτητη.Να δει και τον εξω κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ψαχνοντας αυτον τον καιρό για το εξωτερικό δεδομένης της σαπίλας που κυριαρχεί στην Ελληνική κοινωνία, πάνω σε τι επιστήμες με στόχο μια αξιοπρεπή εργασία μπορεί να στραφεί κάποιος μεταπτυχιακά; Αναφέρομαι σε υπόβαθρο θετικών επιστημών π.χ. μαθηματικά. Ψάχνοντας στο google και διαβάζοντας άρθρα από ξένες εφημερίδες έχω χαθεί για το ..εύρος των ειδικοτήτων πάνω σε επιστήμες που στην χώρα μας δεν υπάρχουν ή υπάρχουν υποτονισμένες. Αξίζουν μεταπτυχιακά άκρως ειδικευμένα, μεταπτυχιακά διατμηματικά πολλών συγγενών επιστημών ή μεταπτυχιακά γενικού περιεχομένου; Ακούω απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ψαχνοντας αυτον τον καιρό για το εξωτερικό δεδομένης της σαπίλας που κυριαρχεί στην Ελληνική κοινωνία, πάνω σε τι επιστήμες με στόχο μια αξιοπρεπή εργασία μπορεί να στραφεί κάποιος μεταπτυχιακά; Αναφέρομαι σε υπόβαθρο θετικών επιστημών π.χ. μαθηματικά. Ψάχνοντας στο google και διαβάζοντας άρθρα από ξένες εφημερίδες έχω χαθεί για το ..εύρος των ειδικοτήτων πάνω σε επιστήμες που στην χώρα μας δεν υπάρχουν ή υπάρχουν υποτονισμένες. Αξίζουν μεταπτυχιακά άκρως ειδικευμένα, μεταπτυχιακά διατμηματικά πολλών συγγενών επιστημών ή μεταπτυχιακά γενικού περιεχομένου; Ακούω απόψεις.
Εσύ δεν ήσουνα που έλεγες προδότες όποιον έφευγε έξω και δεν καθόταν να το παλέψει; :rolleyes:

Όσον αφορά το θέμα, θα πρέπει πρώτα να σκεφτείς τι θέλεις εσύ να κάνεις στην ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τσεκαρε εδω.

Οσο για την ερωτηση εξω η εδω:Εαν το πρωτο πτυχιο ειναι απο Ελλαδα το μεταπτυχιακο να ειναι εξω.Μονο και μονο για να ανοιξουν οι οριζοντες του φοιτητη.Να δει και τον εξω κοσμο.

Είναι πολύ λογική η άποψή σου.
Επίσης, κάνοντας ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, κατακτάς άριστα το υπερπροτασιακό επίπεδο της γλώσσας, κάτι που δεν γίνεται μόνο με την εκμάθηση μιας γλώσσας, ακόμα και σε άριστο επίπεδο.
Έχοντας ένα Γ2 στα αγγλικά και διαβάζοντας ξενόγλωσσα βιβλία για τις εργασίες μας καλλιεργούμε -κατά κύριο λόγο- την προσληπτική ικανότητα της ξένης γλώσσας. Ωστόσο, η επαρκής απόκτηση της παραγωγικής γλωσσικής ικανότητας επιτυγχάνεται μόνο όταν χρησιμοποιούμε μια ξένη γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες επικοινωνίας.
Ωστόσο, το θέμα είναι να υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Τέλος, πιστεύω ότι η χώρα μας δεν υστερεί έναντι άλλων χωρών σε ακαδημαϊκό επίπεδο, παρ' όλα τα πλεονεκτήματα που έχει η φοίτηση σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top