Erasmus

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
μα τοσο ειναι οι υποτροφιες ερασμους!μη νομιζεις μονο για τα νοικια κ τα αεροπλανα φτανουν.ολα τα αλλα απο την τσεπη σου τα βαζεις,εχουμε μαθηματα γλωσσας αλλα ειναι υπο πληρωμη!

δεν ειναι εξαμηνο.ουσιαστικα ειναι 4μηνο.περα απο την υποτροφια που ειναι 482 ευρω τον μηνα, υπολογισε ποσα θες ακομη να εχεις μαζι σου. ενοικιο,φαγητα,εισιτηρια.1000 ευρω σιγουρα.

δηλαδη σου δινουν 2000 ευρω ως υποτροφια για ολο το 4μηνο και καθε μηνα η χωρα που εισαι σου δινει κι αυτη ενα ποσο γυρω στα 500 ευρω. καλα τα καταλαβα; εγω ενδιαφερομαι για πρακτικη ασκηση και οι χωρες που μπορω να παω ειναι φινλανδια, σουηδια και ισπανια. αν και τη τελευταια δε τη πολυ-σκεφτομαι λογω γλωσσας και λογω του οτι μαλλον προτιμω κατι βορειο! αυτο που με προβληματιζει ειναι το οικονομικο.... γι'αυτο οι πληροφοριες σας μου ειναι πολυτιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οχι λεφτα παιρνεις μονο απο την χωρα σου.τωρα αν εσυ πας για πρακτικη stage(που κανουν στα μεταπτυχιακο νομιζω) τοτε ειναι διαφορετικα και ναι παιρνεις υποτροφια και απο τις 2 χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι να παω με erasmus στην αγγλια για προπτυχιακες σπουδες.Ομως εχω 1-2 γενικες αποριες.Καταρχην η δηλωση ενδιαφεροντος για το προγραμμα ειναι δεσμευτικη ή ακομα και οταν εγκριθει η αιτητη σου,μπορεις να σταματησεις την διαδικασια;

Επισης την περιοδο των διακοπων των χριστουγεννων συνηθως πληρωνεις τον κοιτωνα ακομα και αν εχεις γυρισει πισω;Επισης αν παραμεινω στην αλλη χωρα για μια μικρη περιοδο καποιου μηνα (πχ στον τελευταιο) θα παρω ολοκληρη την μηνιαια υποτροφια και αντιστοιχα θα πληρωσω ολοκληρο το αντιτιμο του κοιτωνα ;


Παρακαλω πολυ οποιον ξερει κατι παραπανω επι του θεματος,να απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει για οσα πρεπει να ξερει καποιος για το erasmus?Τα προηγουμενα ποστ δεν βοηθησαν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έχει κανείς εμπειρία από erasmus στη Γερμανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?

Ποτε ξεκιναει η ολη διαδικασια,ποσο θα κοστισει στην τελικη,αν υπαρχει σειρα προτεραιοτητας δηλ αν ειναι ευκολο να πας αν θες,αν υπαρχει επικοινωνια με αλλους ερασμιτες και με ποιους συναναστρεφονται,και με τα μαθηματα τι γινεται.Εφοσον συνενοηθεις με τους καθηγητες οτι αν τα περασει τα αντιστοιχα μαθηματα στο εξωτερικο θα τους περασουν τους βαθμους η θα υπαρξει προβλημα?
Γεινικα θελω να μαθω ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερει καποιος που ενδιαφερεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποτε ξεκιναει η ολη διαδικασια,ποσο θα κοστισει στην τελικη,αν υπαρχει σειρα προτεραιοτητας δηλ αν ειναι ευκολο να πας αν θες,αν υπαρχει επικοινωνια με αλλους ερασμιτες και με ποιους συναναστρεφονται,και με τα μαθηματα τι γινεται.Εφοσον συνενοηθεις με τους καθηγητες οτι αν τα περασει τα αντιστοιχα μαθηματα στο εξωτερικο θα τους περασουν τους βαθμους η θα υπαρξει προβλημα?
Γεινικα θελω να μαθω ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερει καποιος που ενδιαφερεται:)

Η διαδικασία συνήθως ξεκινάει ένα εξάμηνο πριν από το εξάμηνο που θέλεις να φύγεις στο εξωτερικό. Προτεραιότητες, κριτήρια επιλογής κτλ διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. 99% σε δέχονται. Δεν νομίζω να μην δεχθούν κάποια συμμετοχή. Επίσης, σε κάθε σχολή η διαδικασία είναι μεν ίδια αλλά μπορεί να διαφέρει στους χρόνους που θα πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες διαδικασίες. Όσον αφορά στις αντιστοιχίες των μαθημάτων εκεί υπάρχει ζήτημα και πολλές είναι οι περιπτώσεις που πολλά μαθήματα δεν έχουν αναγνωριστεί. Ωστόσο, σε καμία περίπτωση αυτό δεν θα πρέπει να σταματήσει κάποιον να πάει erasmus μιας και από τα σχόλια των φοιτητών που έχουν ήδη πάει καταλαβαίνω πως η εμπειρία αυτή θα τους μείνει αξέχαστη.

Τώρα συγκεκριμένα για το τμήμα σου, και για να μάθεις περισσότερα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις μία βόλτα από το γραφείο διεθνών σχέσεων και να ενημερωθείς για το πρόγραμμα.
Καλή τύχη!

υγ: Το μόνο αρνητικό του προγράμματος που έχω συναντήσει εως τώρα είναι η ΑΠΕΡΑΝΤΗ γραφειοκρατία. ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ όμως! :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! πάω τον Οκτώβρη Γερμανίααααααααα:redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface:!!!!!!!
όντως η γραφειοκρατία είναι τεράστια και πρέπει να συνεννοηθείς μόνο σου με το ξένο Πανεπιστήμιο...ελπίζω να αξίζει τον κόπο (αν και είμαι σίγουρη γι αυτό!). μάλιστα χτες έκλεισα και σπίτι! να το!
είναι πολύ καλό που τα κάνεις όλα μόνος σου γιατί γίνεσαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ!!!:D:D (το τι τράβηξα δεν λεγεται αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία:sick::sick::sick::sick::sick::sick:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δειξ'το μας! Και γω στην φάση αυτή είμαι...ψάχνω απεγνωσμένα σπίτι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχει κλείσει κάποιος σπίτι; Ξέρει κανείς πως γίνεται να το κλείσεις online; Χρειάστηκε να πάτε εκεί για να γίνουν τα συμβόλαια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Έχει κλείσει κάποιος σπίτι; Ξέρει κανείς πως γίνεται να το κλείσεις online; Χρειάστηκε να πάτε εκεί για να γίνουν τα συμβόλαια;
Νομιζα οτι δεν γινεται να κλεισεις σπιτι online:confused:
Το σπιτι καλο θα ηταν να πας να το δεις.Τους χωρους,ποσο καινουριο ειναι,την γυρω περιοχη και τελος να γνωρισεις τους ανθρωπους που στο νοικιαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν γίνεται να το αφήσεις τελευταία στιγμή και να τα κοιτάξεις εκείνη την ώρα. Καλό θα ήταν να έχεις κάποια υπόψιν σου και να τα έχεις "κλείσει" με τον ιδιοκτήτη ώστε να μην τα δώσει αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlondeArya

Νεοφερμένος

Η BlondeArya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά για Φιλανδία τι ξέρουμε;! Έχω ακούσει τόσο θετικά όσο και πολύ αρνητικά σχολια και το σκεύτομαι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τελικά μια χαρά μπορείς να κλείσει διαμέρισμα online. Γίνεται online contract και πρέπει απλά να μεταφέρει το security deposit που ζητούν (συνήθως είναι ένας ή δύο μήνες) και έγινε η συμφωνία.

Νομίζω πως η Φιλανδία είναι για τους τολμηρούς. Για όσους θέλουν και μπορούν να ζήσουν κάτι τελείως διαφορετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δειξ'το μας! Και γω στην φάση αυτή είμαι...ψάχνω απεγνωσμένα σπίτι! :(

εγώ έκανα μέσω του Πανεπιστημίου αίτηση για στέγαση και μου προσέφερε εκείνο αυτό που ζητούσα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι πάντα θα βρεις αυτό που ζητάς γιατί εκεί πηγαίνει κατά προτεραιότητα και όχι με οικονομικά κριτήρια όπως γίνεται εδώ. όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Φυσικά μπορείς να βρείς και μόνος σου σπίτι αν θέλεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εγώ έκανα μέσω του Πανεπιστημίου αίτηση για στέγαση και μου προσέφερε εκείνο αυτό που ζητούσα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι πάντα θα βρεις αυτό που ζητάς γιατί εκεί πηγαίνει κατά προτεραιότητα και όχι με οικονομικά κριτήρια όπως γίνεται εδώ. όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Φυσικά μπορείς να βρείς και μόνος σου σπίτι αν θέλεις. :)

Πολύ καλό και αυτό! Μακάρι να το έκαναν όλα τα πανεπιστήμια! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εγώ πάω Ταλλινν Εσθονία και εκει θελει κοτσια πιστευω ειναι κατι τελειως διαφορετικό.. -17 το χειμώνα ανετα...
Και εγω θεμα με το σπιτι εχω αλλά ευτυχώς θα μκεινω τον αυγουστο σε εστια για τα eilc courses οποτε θα ψάξω ...
Εσυ Μάρω που πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πάω Βουδαπέστη, Ουγγαρία. Και εκεί μου είπαν ότι τον χειμώνα που πέρασε είχαν -20 βαθμούς!!

Είναι ωραία όμως, γιατί θα ζήσουμε κάτι διαφορετικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Πάω Βουδαπέστη, Ουγγαρία. Και εκεί μου είπαν ότι τον χειμώνα που πέρασε είχαν -20 βαθμούς!!

Είναι ωραία όμως, γιατί θα ζήσουμε κάτι διαφορετικό!!
Nαι μωρε δε κολλαω! και εκτος αυτου .. ταξιδια .. πολλα πολλα ταξιδια !!
Φευγω την πεμπτη για Ελσινκι να το δω δυο μερες και απο εκει Ταλλιν! Παω για γλωσσικά μαθηματα απο τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top