Λαθρομετανάστες: Τι πρέπει να γίνει;

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Θεωρητικά όχι..
Την "μολυνουν" κατά κάποιον τρόπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Πραγματικά,δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει.Η σχέση καταγωγής-εγκληματικότητας δεν είναι αιτιολογική.Θα σου θέσω εγώ ένα άλλο ερώτημα.Έστω ότι αύριο έρχεται κάποιος,σε μαχαιρώνει και σε ξεβρακώνει και καταφέρνεις να αναρρώσεις ύστερα από κάποιο διάστημα στο νοσοκομείο.Αυτός ο τύπος,ήταν αλλοδαπός και φορούσε ένα κόκκινο μπλουζάκι.Γιατί το συγκεκριμένο περιστατικό θα πρέπει να πυροδοτήσει ρατσισμό εκ μέρους σου εναντίον των αλλοδαπών και όχι εναντίον όσων φοράνε κόκκινο μπλουζάκι?Όση σχέση έχει το πρώτο με την αιτία της εγκληματικότητας,άλλη τόση έχει και το δεύτερο.
Δηλαδή αν ο άλλος μου επιτεθεί,θα με νοιάζει αν είναι αλλοδαπός ή Έλληνας?Αν είναι Έλληνας τι,θα του πω "πάρ'τα ρε πατριώτη και σε καλή μεριά"?

Με το παράδειγμα μου θέλω να πω ότι με την ύπαρξη αυτών των ανθρώπων η εγκληματικότητα αυξάνεται κατά πολύ.Οι πιθανότητες να πέσεις θύμα βιασμού/κλοπής θα ήταν πιο λίγες απ' ότι είναι τώρα που υπάρχουν κι αυτοί.Δε στοχοποιώ καμιά φυλή.Το κόκκινο μπλουζάκι δε μπορώ να το συνδυάσω με την εγκληματικότητα.Αυτούς όμως μπορώ , και όχι επειδή είναι αλλοδαποί , αλλά επειδή οι περισσότεροι ζουν στην εξαθλίωση η οποία τους οδηγεί στο έγκλημα.Αυτά τα δύο πάνε μαζί.Εξαθλίωση=>Έγκλημα.


Αλήθεια,θεωρείτε ότι αν απελάσουμε όλους τους λαθρομετανάστες θα αλλάξει τίποτα?Οιμετανάστεςεπανδρώνουν όλες τις εξευτελιστικές δουλειές της ελληνικής κοινωνίας.Κάνουν τις δουλειές χωρίς ένσημα,χωρίς ασφάλιση,τις δουλειές που η συμμετοχή σε συνδικάτο ισοδυναμεί σε απόλυση.Αυτές τις δουλειές,δεν δέχονται να τις κάνουν οι Έλληνες.Τι θα γίνει αν διώξουμε τους λαθρομετανάστες?Τα πόστα θα συνεχίσουν να υπάρχουν και θα είναι κενά,που σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να τα καλύψει.Ο Έλληνας θα πει "εγώ θέλω ένσημα,θέλω ασφάλιση"."Έτσι είσαι?",θα του πει ο εργοδότης "παιδιά,τα κέρδη μου μειώθηκαν,άρα θα πρέπει να γίνουν ορισμένες μαζικές απολύσεις!".Αν τώρα είναι αυξημένη η ανεργία,φανταστείτε τι θα γίνει αν με την απέλαση των "δούλων",πέσουν τα κέρδη των επιχειρήσεων.Και αύξηση της ανεργίας τι σημαίνει?Σημαίνει εκ νέου εξαθλίωση,άνθρωποι χωρίς δουλειά για μήνες,που η πρόνοια αδυνατεί να τους συντηρήσει,οι οποίοι θα δεχτούν τους εξευτελιστικούς όρους του εργοδότη τελικά.Νέο lumpen προλεταριάτο λοιπόν,εγχώριο αυτή τη φορά και νέα εγκληματικότητα.

Μετανάστες ή λαθρομετανάστες τελικά?
Για τους μετανάστες , no problem ,ας μείνουν.Είναι νόμιμοι και πολλοί απ' αυτούς δουλεύουν και κάνουν και επαγγέλματα που δε δέχεται ο Έλληνας όπως οικοδόμος , καθαρίστρια.
Με τους λαθρομετανάστες όμως τι?Όχι μόνο είναι παράνομοι , αλλά έχουν και ευθύνη για εγκληματικές πράξεις.Δεν προσφέρουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στην ελληνική κοινωνία.Για ποιο λόγο να τους αφήνουμε στα κέντρα των πόλεων να αλωνίζουν και να εκθέτουν εμένα στον κίνδυνο?Δεν έχουν κάποιο λόγο να μένουν εδώ.Απλά επιβαρύνουν την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Η συζήτησις χαρακτηρίζεται αδιέξοδη...
Αρα λοιπόν άκρη δεν βγάζουμε...
Δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα...

Δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τη δική σου ευρύτητα πνεύματος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εγώ δεν θεωρητικολογώ και δεν μιλώ αορίστως...
Καλά αυτα που μας είπες ανωτέρω αλλά πρακτικά δεν μας είπες κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η συζήτησις χαρακτηρίζεται αδιέξοδη...
Αρα λοιπόν άκρη δεν βγάζουμε...
Δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα...

Γιατί?I proved my case παραθέτοντας επιχειρήματα σχετικά με τη δική μου οπτική γωνία,γιατί θεωρώ futile το να ρίχνουμε το φταίξιμο στους λαθρομετανάστες.Φέρε τις αντιρρήσεις σου συγκεκριμένα,στα points που διαφωνείς.

το μονο σιγουρο ειναι οτι τους περισσοτερους λαθρομεταναστες δεν τους φερανε επειδη ηταν καλα παιδια.Δεν ηρθαν μονοι τους αλλα καποιοι τους φερανε και ξερουμε το γιατι...

Woohoo.Ποιος τους έφερε και γιατί?Enlighten us.
Πρόκειται για άτομα που στη χώρα τους δεν είχαν στον ήλιο μοίρα,they've been told a lot of bullshit απ'τους δουλέμπορους και έτσι υπερχρεώθηκαν σ'αυτούς για ένα επισφαλές ταξίδι ώστε να καταλάβουν στο τέλος τη φριχτή αλήθεια.Δεν είναι ούτε καλά,ούτε κακά παιδιά,απλοί ταλαίπωροι άνθρωποι είναι.

πιστευω πως το επιχειρημα περι εξαθλιωσης ειναι απλα αστειο...δηλαδη οποιος δεν εχει να φαει θα πρεπει να σκοτωσει; χιλιες φορες να πεθανω...οταν μαθαινουμε οτι το 90% των εγκληματων διαπραττονται απο αλλοδαπους αυτο κατι σημαινει...

Κατ'αρχάς δεν γίνεται το 90% των εγκλημάτων από αλλοδαπούς.Αναλογική του πληθυσμού τους είναι η εγκληματικότητα.
I find quite amusing το επιχείρημα "αν ήμουν στη θέση τους,δε θα...".Οκ,και 'γω αν είχα ανθρακικό,θα...Big guy,δεν είσαι στη θέση τους.Ούτε ξέρεις πως είναι η θέση τους.Ούτε 'συ,ούτε 'γω.Δεν ξέρεις πως είναι η οικογένειά σου να πεθαίνει από πείνα,αρρώστιες και δεσποτικά καθεστώτα χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά,να είσαι χρεωμένος σ'ένα κύκλωμα εγκληματιών που σου 'πε ψέμματα,να ζεις μ'άλλους 30 σ'ένα υπόγειο,να μη βρίσκεις πουθενά δουλειά,να μην έχεις χαρτιά,να σε θεωρούν όλοι βρωμιάρη και αλήτη.Simple as that.Δεν έχεις ιδέα πως θα αντιδρούσες σε μια τέτοια κατάσταση,για πόσο καιρό θα άντεχες,πότε θα έσπαγες.Εσύ βλέπεις έναν Πακιστανό βρωμιάρη.Εγώ σου λέω ότι αυτός ο άνθρωπος στο Πακιστάν έχει πέντε χρονών παιδί,που πεινάει.Νομίζεις δε θα κλέψει?Ο καθένας θα το έκανε.Ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που του φόνου εκ προθέσεως.Ελάχιστοι έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο πίεσης που να σκοτώνουν εν ψυχρώ.Συνεχίζω για τον ίδιο.Είναι τρομαγμένος,ανιχνεύει με την άκρη του ματιού του μια απότομη κίνηση,νομίζει ότι είναι αντίσταση.Δε θα πετάξει μπροστά το μαχαίρι να μαχαιρώσει?Δε σκέφτεται καθάρα,δεν έχει τα περιθώρια.It's really interesting αυτή η επιλεκτική ηθική του χορτάτου απέναντι στον πεινασμένο:κατηγορεί τον πεινασμένο όταν παρανομεί,δεν λέει όμως τίποτα γι'αυτόν που τον οδήγησε σ'αυτήν την κατάντια!Που τον εξαθλίωσε,εξευτέλισε την αξιοπρέπειά του!Κανείς μας δεν θέλει να είναι ούτε εγκληματίας,ούτε ζητιάνος.Οι συνθήκες κάνουν τον άνθρωπο εγκληματία:ανάμεσα στην πιθανότητα να συλληφθεί εάν παρανομήσει και στην βεβαιότητα του θανάτου απ'την πείνα,αυτού ή της οικογένειάς του,αν δεν παρανομήσει,τι θα διαλέξει?Φυσικά,είναι αλήτης ο λαθρομετανάστης που κλέβει τον μεσήλικα ψιλικατζή...ο μεσήλικας ψιλικατζής,ο οποίος μια βδομάδα πριν έβαζε τον λαθρομετανάστη να του κουβαλάει το εμπόρευμα για ένα ξεροκόματο,τι είναι?

"Φυσικά και είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο. Απαγορεύεται το ίδιο τόσο στους πλούσιους όσο και στους φτωχούς να κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες, να ζητιανεύουν και να κλέβουν ψωμί" (Άνατολ Φρανς)

Με το παράδειγμα μου θέλω να πω ότι με την ύπαρξη αυτών των ανθρώπων η εγκληματικότητα αυξάνεται κατά πολύ.Οι πιθανότητες να πέσεις θύμα βιασμού/κλοπής θα ήταν πιο λίγες απ' ότι είναι τώρα που υπάρχουν κι αυτοί.Δε στοχοποιώ καμιά φυλή.Το κόκκινο μπλουζάκι δε μπορώ να το συνδυάσω με την εγκληματικότητα.Αυτούς όμως μπορώ , και όχι επειδή είναι αλλοδαποί , αλλά επειδή οι περισσότεροι ζουν στην εξαθλίωση η οποία τους οδηγεί στο έγκλημα.Αυτά τα δύο πάνε μαζί.Εξαθλίωση=>Έγκλημα.

Ποιων ανθρώπων?Των αλλοδαπών?Γιατί όχι των εξαθλιωμένων?Είναι όλοι οι εξαθλιωμένοι,αλλοδαποί?Όλοι οι αλλοδαποί,εξαθλιωμένοι?Δεν υπάρχουν Έλληνες εξαθλιωμένοι?Δεν μπορούν να υπάρξουν εν δυνάμει πολύ περισσότεροι Έλληνες εξαθλιωμένοι?Και εκεί κολλάω εγώ.Ούτε το χρώμα της μπλούζας,ούτε η καταγωγή λέει κάτι για την εγκληματικότητα.Αιτία της εγκληματικότητας είναι η εξαθλίωση.Και η εξαθλίωση υπάρχει επειδή είναι αναγκαία.Την έχουν ανάγκη οι εργοδότες,για να διατηρούν τα κέρδη τους και την εξουσία τους.Υπάρχουν πόστα και δουλειές,κομμένα και ραμμένα για ανθρώπους εξαθλιωμένους.Όσο υπάρχουν αυτά τα πόστα,θα υπάρχουν και εξαθλιωμένοι άνθρωποι.Η λύση δεν είναι να διώξεις τους ανθρώπους,αλλά τα πόστα.





Μετανάστες ή λαθρομετανάστες τελικά?

Το ίδιο μου κάνει εμένα.Δεν αναγνωρίζω καν τον όρο "λαθρομετανάστης",κανένας άνθρωπος δεν είναι λαθραίος.

Με τους λαθρομετανάστες όμως τι?Όχι μόνο είναι παράνομοι , αλλά έχουν και ευθύνη για εγκληματικές πράξεις.Δεν προσφέρουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στην ελληνική κοινωνία.Για ποιο λόγο να τους αφήνουμε στα κέντρα των πόλεων να αλωνίζουν και να εκθέτουν εμένα στον κίνδυνο?Δεν έχουν κάποιο λόγο να μένουν εδώ.Απλά επιβαρύνουν την κοινωνία.

Ποιος νομίζεις έκανε τα ολυμπιακά έργα?Ποιος δουλεύει σαν σκλάβος στη Μανωλάδα?Ο-ελάχιστος-πρωτογενής και δευτερογενής τομέας της Ελλάδας από ποιους επανδρώνεται?Αναλώσιμοι άνθρωποι,fuel στη μηχανή του νεοφιλελευθερισμού.
Με μεγάλη απολυτότητα λες ότι δεν προσφέρουν τίποτα στην ελληνική κοινωνία.Ποια είναι η ελληνική κοινωνία?Η ελληνική κοινωνία αποτελείται από ανθρώπους με κοινά συμφέροντα?Τα ίδια συμφέροντα έχω εγώ και τα ίδια το αφεντικό?Σ'εσένα και εμένα δεν προσφέρουν τίποτα.Σε άλλους,μια χαρά προσφέρουν.Μια χαρά προσφέρουν στους μεγαλέμπορους ναρκωτικών,οι οποίοι είναι Έλληνες,καθώς είναι τα βαποράκια τους,μια χαρά προσφέρουν στους μεγαλομεσίτες,καθώς υποβαθμίζουν το κέντρο ώστε στη συνέχεια να μπορέσουν να το πουλήσουν αυτοί βγάζοντας τρελά κέρδη,μια χαρά αποσταθεροποιούν και διχάζουν τον λαό,ώστε να μη βλέπει τις πραγματικές αιτίες του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Προσωπικα δεν καταλαβαινω καν το λογο υπαρξης τετοιων συζητησεων..
Ειναι ΛΑΘΡΟμεταναστες. Παρανομοι! Γιατι να μην φυγουν? Υποτιθεται οτι οι παρανομιες τιμωρουνται... ε κι αυτη μια παρανομια ειναι να μπαινουν λαθραια σε μια χωρα..
Συμφωνω οτι η εγκληματικοτητα δεν προερχεται απο τη καταγωγη τους αλλα απο τις αθλιες συνθηκες που ζουν. Αλλα και παλι? τι να κανουμε για αυτο?Εδω ζουν ελληνες σε τετοιες συνθηκες και οι νομιμοι μεταναστες, θα σκεφτουμε τους λαθραιους?
Ναι μεν είναι σημαντικο οχι μονο να διωχθουν αλλα να φροντισει το κρατος να μην ξαναμπουν αλλοι, αλλα για αρχη αν φευγαν θα ταν καλα.. Και δεν λεω να τους αφησουν να ψωφησουν οπως αναφερθηκε, πανω απο ολα ειναι ανθρωποι.
Και στην οικονομια θα βοηθησει αφου θα ανοιξουν εστω και λιγες θεσεις εργασιας για τους ελληνες..
Και η εγκληματικοτητα θα μειωθει αφου ενα ποσοσο των εγληματιων θα φυγει και ισως οι συνθηκες για καποιους αλλους βελτιωθουν ωστε να μην φτασουν στην παρανομια.
Προσωπικα μενω στο κεντρο και βαρεθηκα...Απλα βαρεθηκα. Απο μικρο δεν επαιζα στις πλατειες γιατι ηταν γεματες απο αλλοδαπους-πρεζακια κτλ... Και τωρα ως εφηβη δεν μπορω να κυκλοφορησω λογω φοβου... Πρεπει να πηγαινω με συνοδεια παντου στην χωρα μου??
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ποιων ανθρώπων?Των αλλοδαπών?Γιατί όχι των εξαθλιωμένων?Είναι όλοι οι εξαθλιωμένοι,αλλοδαποί?Όλοι οι αλλοδαποί,εξαθλιωμένοι?Δεν υπάρχουν Έλληνες εξαθλιωμένοι?Δεν μπορούν να υπάρξουν εν δυνάμει πολύ περισσότεροι Έλληνες εξαθλιωμένοι?Και εκεί κολλάω εγώ.Ούτε το χρώμα της μπλούζας,ούτε η καταγωγή λέει κάτι για την εγκληματικότητα.Αιτία της εγκληματικότητας είναι η εξαθλίωση.Και η εξαθλίωση υπάρχει επειδή είναι αναγκαία.Την έχουν ανάγκη οι εργοδότες,για να διατηρούν τα κέρδη τους και την εξουσία τους.Υπάρχουν πόστα και δουλειές,κομμένα και ραμμένα για ανθρώπους εξαθλιωμένους.Όσο υπάρχουν αυτά τα πόστα,θα υπάρχουν και εξαθλιωμένοι άνθρωποι.Η λύση δεν είναι να διώξεις τους ανθρώπους,αλλά τα πόστα.

Η απάντηση στα πρώτα ερωτήματα είναι : των εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών.
Μη γελιόμαστε , οι περισσότεροι λαθραίοι στο περιθώριο ζουν.Έχεις πολλούς απ' αυτούς για γείτονες?Ξένους μπορεί , παράνομους όμως χλωμό.Επειδή λοιπόν υπάρχουν κι εξαθλιωμένοι Έλληνες και τώρα έτσι όπως βαδίζουμε τείνουν να γίνουν περισσότεροι , δε χρειάζεται να έχουμε 2 φορτία."Τους εξαθλιωμένους λαθρομετανάστες και τους εξαθλιωμένους Έλληνες".Ένα αρκεί !Να πω ότι ήμασταν και καμιά εύπορη χώρα και είχαμε λεφτά για όλους , ας ερχόντουσαν αλλά τώρα τι να τους κάνουμε?Εδώ για εμάς δεν έχουμε καλά καλά , θα βοηθήσουμε κι αυτούς?Για ποια πόστα μιλάς που είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους..?Μόνο ο οίκος ανοχής μου έρχεται στο μυαλό.Δε νομίζω το πρεζάκι τον Πακιστανό στην Ομόνοια να τον δέχονται και σε πολλές δουλειές :hmm:


Το ίδιο μου κάνει εμένα.Δεν αναγνωρίζω καν τον όρο "λαθρομετανάστης",κανένας άνθρωπος δεν είναι λαθραίος.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν νόμοι που πρέπει να τηρούνται απ' όλους ανεξαιρέτως.Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν.Χωρίς αυτούς θα ίσχυε ο νόμος της ζούγκλας :P

Ποιος νομίζεις έκανε τα ολυμπιακά έργα?Ποιος δουλεύει σαν σκλάβος στη Μανωλάδα?Ο-ελάχιστος-πρωτογενής και δευτερογενής τομέας της Ελλάδας από ποιους επανδρώνεται?Αναλώσιμοι άνθρωποι,fuel στη μηχανή του νεοφιλελευθερισμού.
Με μεγάλη απολυτότητα λες ότι δεν προσφέρουν τίποτα στην ελληνική κοινωνία.Ποια είναι η ελληνική κοινωνία?Η ελληνική κοινωνία αποτελείται από ανθρώπους με κοινά συμφέροντα?Τα ίδια συμφέροντα έχω εγώ και τα ίδια το αφεντικό?Σ'εσένα και εμένα δεν προσφέρουν τίποτα.Σε άλλους,μια χαρά προσφέρουν.Μια χαρά προσφέρουν στους μεγαλέμπορους ναρκωτικών,οι οποίοι είναι Έλληνες,καθώς είναι τα βαποράκια τους,μια χαρά προσφέρουν στους μεγαλομεσίτες,καθώς υποβαθμίζουν το κέντρο ώστε στη συνέχεια να μπορέσουν να το πουλήσουν αυτοί βγάζοντας τρελά κέρδη,μια χαρά αποσταθεροποιούν και διχάζουν τον λαό,ώστε να μη βλέπει τις πραγματικές αιτίες του προβλήματος.


Εσύ θες να πλουτίζουν απ' αυτούς οι έμποροι ναρκωτικών και οι επιχειρηματίες-εκμεταλλευτές?Εγώ πάντως όχι και φαντάζομαι το ίδιο και εσύ.Άρα άμα έφευγαν οι λαθραίοι θα εμποδιζόταν αυτό που δε θέλουμε και θα προσφέρονταν περισσότερες θέσεις εργασίας σε Έλληνες με τις αμοιβές που τους αναλογούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η απάντηση στα πρώτα ερωτήματα είναι : των εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών.
Μη γελιόμαστε , οι περισσότεροι λαθραίοι στο περιθώριο ζουν.Έχεις πολλούς απ' αυτούς για γείτονες?Ξένους μπορεί , παράνομους όμως χλωμό.Επειδή λοιπόν υπάρχουν κι εξαθλιωμένοι Έλληνες και τώρα έτσι όπως βαδίζουμε τείνουν να γίνουν περισσότεροι , δε χρειάζεται να έχουμε 2 φορτία."Τους εξαθλιωμένους λαθρομετανάστες και τους εξαθλιωμένους Έλληνες".Ένα αρκεί !Να πω ότι ήμασταν και καμιά εύπορη χώρα και είχαμε λεφτά για όλους , ας ερχόντουσαν αλλά τώρα τι να τους κάνουμε?Εδώ για εμάς δεν έχουμε καλά καλά , θα βοηθήσουμε κι αυτούς?Για ποια πόστα μιλάς που είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους..?Μόνο ο οίκος ανοχής μου έρχεται στο μυαλό.Δε νομίζω το πρεζάκι τον Πακιστανό στην Ομόνοια να τον δέχονται και σε πολλές δουλειές :hmm:

Εσύ θες να πλουτίζουν απ' αυτούς οι έμποροι ναρκωτικών και οι επιχειρηματίες-εκμεταλλευτές?Εγώ πάντως όχι και φαντάζομαι το ίδιο και εσύ.Άρα άμα έφευγαν οι λαθραίοι θα εμποδιζόταν αυτό που δε θέλουμε και θα προσφέρονταν περισσότερες θέσεις εργασίας σε Έλληνες με τις αμοιβές που τους αναλογούν.

Σ'αυτά τα δύο,θα σου απαντήσω μαζί.Άς μαθηματικοποιήσουμε λίγο το πρόβλημα,για να γίνει πιο κατανοητό.Έχουμε ένα ποσοστό εξαθλιωμένων επί του συνολικού πληθυσμού στην κοινωνία,ας το πούμε c.Αυτό αποτελείται από x αλλοδαπούς και y Έλληνες,σύνολο x+y=c.Εσύ μου λες ότι αν φύγουν οι χ αλλοδαποί,θα μείνουν μόνο οι y Έλληνες,οπότε c=y,άρα το c μειώνεται.Το θέμα είναι ποια απ'αυτά τα μεγέθη θεωρούμε σταθερές και ποια μεταβλητές.Εσύ θεωρείς σταθερές το χ και το y,και μεταβλητή το c.Αν δηλαδή φύγει το χ,το y αφού είναι σταθερά θα μείνει ανεπηρέαστο,οπότε για να ισχύει η ισότητα θα μειωθεί το c.Εγώ σου λέω ότι το c είναι η σταθερά και τα x και y μεταβλητές,οπότε αν χαθεί το χ,τότε για να ισχύει η ισότητα θα πρέπει να αυξηθεί το y.Και θα σου αναλύσω πρακτικά τη συλλογιστική μου:
Φαντάσου ένα σύνολο επιχειρήσεων.Κάθεμια απ'αυτές,έχει ένα ποσοστό εργαζομένων 70-90% οι οποίοι είναι εξαθλιωμένοι,κάνουν χαμαλοδουλειές,καθαρίζουν,φτιάχνουν προϊόντα,κάνουν "παρανομίες" για την εταιρεία κλπ και ένα 30-10% που είναι είτε επιστήμονες που σχεδιάζουν το προϊόν κλπ,είτε έχουν διοικητικές θέσεις.Οι πρώτοι είναι σήμερα στη συντριπτική τους πλειοψηφία λαθρομετανάστες,οι δεύτεροι είναι Έλληνες.Έστω λοιπόν ότι διώχνουμε τους λαθρομετανάστες.Ο εργοδότης λοιπόν,κάπως θα πρέπει να καλύψει τις κενές θέσεις που άφησαν πίσω τους και μπορεί να το κάνει μόνο με Έλληνες.Πάει λοιπόν να προσλάβει του Έλληνα,αλλά ο Έλληνας του λέει "μεγάλε,εγώ για να δουλέψω θέλω ένσημα,ΙΚΑ,αξιοπρεπή μισθό".Ο εργοδότης όμως,δεν προτίθεται να μειώσει τα κέρδη του.Τι κάνει λοιπόν?Προσλαμβάνει λιγότερους απ'ότι είχε πριν?Πριν είχε 50 εργάτες?Τώρα θα πάρει 30.Λιγότεροι εργάτες όμως,παράγουν λιγότερα προϊόντα,άρα το κέρδος πάλι μειώνεται.Τι κάνει λοιπόν ο εργοδότης?Κλείνει την επιχείρηση και πηγαίνει στο εξωτερικό,όπου μπορεί να βρει φτηνό εργατικό δυναμικό.Οπότε και οι 30 που είχε μένουν στον δρόμο.Για όσες εταιρείες όμως φύγουν,υπάρχουν και άλλες που δεν μπορούν να φύγουν ή δεν θέλουν.Μόλις φύγουν οι προαναφερθείσες εταιρείες,όπως σου εξήγησα,αφήνουν πίσω τους έναν στρατό ανέργων,οι οποίοι γίνονται και πάλι εξαθλιωμένοι.Τι σημαίνει αυτό?Ότι όσες εταιρείες έμειναν,μπορούν μια χαρά να προσλάβουν μερικούς απ'το πλήθος των εξαθλιωμένων ανέργων,οι οποίοι πλέον δε θα έχουν απαιτήσεις και θα δέχονται να δουλέψουν για ένα ξεροκόματο.Τι καταφέραμε λοιπόν?Απλά,ανταλλάξαμε τους αλλοδαπούς εξαθλιωμένους με Έλληνες,και το συνολικό ποσοστό c εξαθλιωμένων,οπότε αναλογικά και εγκληματικότητας,έμεινε το ίδιο.




Καλώς ή κακώς υπάρχουν νόμοι που πρέπει να τηρούνται απ' όλους ανεξαιρέτως.Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν.Χωρίς αυτούς θα ίσχυε ο νόμος της ζούγκλας :P

Καλώς ή κακώς,όπως έλεγε και ο γερό-Proudhon,quoique tres ami de l'ordre,je suis anarchiste! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
οταν την δεκαετια του 90 ανοιξαν τις φυλακες της αλβανιας και οι περισσοτεροι απο αυτους ηρθαν στην ελλαδα ηταν ολα πολυ ωραια.ολοι αυτοι ηρθαν για να βρουν μια δουλεια και για να ζησουν τις οικογενειες τους ε;...
ειναι γνωστο αλλωστε οτι οι πολιτικοι τα τσεπωνουν για να κραταμε στην ελλαδα ολους τους λαθρομεταναστες...εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα απλο ταλαιπωρο ανθρωπο που να κλεβει και να σκοτωνει...
στο κατω-κατω ας καθοταν στην χωρα του ο αλλοδαπος, γιατι να προτιμησει να ερθει λαθραια στην ελλαδα; τι ειναι η ελλαδα η κοτα με τα χρυσα αυγα; με αυτη τη λογικη γιατι να μην παει στην γερμανια ή στην φινλανδια που ειναι και καλυτερα οικονομικα;

οτι καθενας θα εκλεβε στην θεση του μην εισαι τοσο σιγουρος...δεν ειναι δικαιολογια αυτο ουτε επιχειρημα...αμα βλεπει και ο ιδιος οτι δεν βγαινει γιατι να το κανει το παιδι; γιατι να ταλαιπωρησει μια ψυχη που δεν φταιει σε τιποτα...
ειναι αστειο να λες οτι οι φονοι εκ προθεσεως ειναι ελαχιστοι...δεν ειναι δηλαδη προετοιμασμενοι για να σκοτωσουν; μονο του το χερι παταει την σκανδαλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Σ'αυτά τα δύο,θα σου απαντήσω μαζί.Άς μαθηματικοποιήσουμε λίγο το πρόβλημα,για να γίνει πιο κατανοητό.Έχουμε ένα ποσοστό εξαθλιωμένων επί του συνολικού πληθυσμού στην κοινωνία,ας το πούμε c.Αυτό αποτελείται από x αλλοδαπούς και y Έλληνες,σύνολο x+y=c.Εσύ μου λες ότι αν φύγουν οι χ αλλοδαποί,θα μείνουν μόνο οι y Έλληνες,οπότε c=y,άρα το c μειώνεται.Το θέμα είναι ποια απ'αυτά τα μεγέθη θεωρούμε σταθερές και ποια μεταβλητές.Εσύ θεωρείς σταθερές το χ και το y,και μεταβλητή το c.Αν δηλαδή φύγει το χ,το y αφού είναι σταθερά θα μείνει ανεπηρέαστο,οπότε για να ισχύει η ισότητα θα μειωθεί το c.Εγώ σου λέω ότι το c είναι η σταθερά και τα x και y μεταβλητές,οπότε αν χαθεί το χ,τότε για να ισχύει η ισότητα θα πρέπει να αυξηθεί το y.Και θα σου αναλύσω πρακτικά τη συλλογιστική μου:
Φαντάσου ένα σύνολο επιχειρήσεων.Κάθεμια απ'αυτές,έχει ένα ποσοστό εργαζομένων 70-90% οι οποίοι είναι εξαθλιωμένοι,κάνουν χαμαλοδουλειές,καθαρίζουν,φτιάχνουν προϊόντα,κάνουν "παρανομίες" για την εταιρεία κλπ και ένα 30-10% που είναι είτε επιστήμονες που σχεδιάζουν το προϊόν κλπ,είτε έχουν διοικητικές θέσεις.Οι πρώτοι είναι σήμερα στη συντριπτική τους πλειοψηφία λαθρομετανάστες,οι δεύτεροι είναι Έλληνες.Έστω λοιπόν ότι διώχνουμε τους λαθρομετανάστες.Ο εργοδότης λοιπόν,κάπως θα πρέπει να καλύψει τις κενές θέσεις που άφησαν πίσω τους και μπορεί να το κάνει μόνο με Έλληνες.Πάει λοιπόν να προσλάβει του Έλληνα,αλλά ο Έλληνας του λέει "μεγάλε,εγώ για να δουλέψω θέλω ένσημα,ΙΚΑ,αξιοπρεπή μισθό".Ο εργοδότης όμως,δεν προτίθεται να μειώσει τα κέρδη του.Τι κάνει λοιπόν?Προσλαμβάνει λιγότερους απ'ότι είχε πριν?Πριν είχε 50 εργάτες?Τώρα θα πάρει 30.Λιγότεροι εργάτες όμως,παράγουν λιγότερα προϊόντα,άρα το κέρδος πάλι μειώνεται.Τι κάνει λοιπόν ο εργοδότης?Κλείνει την επιχείρηση και πηγαίνει στο εξωτερικό,όπου μπορεί να βρει φτηνό εργατικό δυναμικό.Οπότε και οι 30 που είχε μένουν στον δρόμο.Για όσες εταιρείες όμως φύγουν,υπάρχουν και άλλες που δεν μπορούν να φύγουν ή δεν θέλουν.Μόλις φύγουν οι προαναφερθείσες εταιρείες,όπως σου εξήγησα,αφήνουν πίσω τους έναν στρατό ανέργων,οι οποίοι γίνονται και πάλι εξαθλιωμένοι.Τι σημαίνει αυτό?Ότι όσες εταιρείες έμειναν,μπορούν μια χαρά να προσλάβουν μερικούς απ'το πλήθος των εξαθλιωμένων ανέργων,οι οποίοι πλέον δε θα έχουν απαιτήσεις και θα δέχονται να δουλέψουν για ένα ξεροκόματο.Τι καταφέραμε λοιπόν?Απλά,ανταλλάξαμε τους αλλοδαπούς εξαθλιωμένους με Έλληνες,και το συνολικό ποσοστό c εξαθλιωμένων,οπότε αναλογικά και εγκληματικότητας,έμεινε το ίδιο.

Σα συλλογισμός στέκει , οι ενστάσεις μου όμως είναι :
α)Με τέτοια ανεργία που έχει η Ελλάδα σήμερα ακόμα και ο φτωχός Έλληνας δε θα δεχτεί να κάνει μια τέτοια δουλειά με μικρή αμοιβή?Πάνε οι εποχές που ο Έλληνας είχε τα ψηλά "standar".Τώρα ψάχνει οποιαδήποτε δουλειά για να επιβιώσει και δε λέει να έχει και πολλές απαιτήσεις.Δεν υπάρχει και ποικιλία θέσεων , οπότε οι θέσεις των λάθρομεταναστών μπορούν να αντικατασταθούν άνετα.
β)Η Γερμανία και η Γαλλία είναι κορόιδα που έδιωξαν τους παράνομους ξένους?Μια χαρά οικονομία συνεχίζουν να έχουν.Ούτε γάτα, ούτε ζημιά.
γ)Βάζεις πιο πάνω την υποτιθέμενη παραγωγή της χώρας που έτσι κι αλλιώς πάει κατά διαόλου απ' την ασφάλεια σου?Οι εγκληματικές πράξεις από τους λαθρομετανάστες είναι ιδιαίτερα αυξημένες.


Καλώς ή κακώς,όπως έλεγε και ο γερό-Proudhon,quoique tres ami de l'ordre,je suis anarchiste! :)

Καλά το υποπτεύθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ήμαρτον takis777 3 φορές! ΟΚ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ!
Μια και είπες για την Αλβανία αρχές ΄90, υπενθυμίζω ότι ήταν κυβέρνηση ΝΔ με πρωθυπουργό το Μητσοτάκη και υπουργό εξωτερικών τον Σαμαρά. Πήγαιναν λοιπόν και χόρευαν σε εκδηλώσεις κάτι καλαματιανά και κάτι τσάμικα εκεί, προφανώς για να δείξουν τη χαρά τους που θα ΄νοιγαν τα σύνορα:P
Τώρα το τι λέει η αστυνομία θέλει πολύ συζήτηση! Άραγε η αστυνομία τι κάνει; Έχω κάτι υπ΄όψιν μου αλλά ας μην γίνω τόσο κακός.....
Όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσεις ότι οι μετανάστες (και οι ίδιοι αλλά και τώρα τελευταία ο ρατσισμός που καλλιεργούν τα ΜΜΕ & διάφοροι άλλοι όπως ακριβώς έκανε και ο Χίτλερ πριν ξεκινήσει τα πογκρόμς) είναι πηγή κέρδους για κάποιους τόσο πιο γρήγορα θα σταματήσεις να ασχολείσαι με το "δέντρο" και να χάνεις το δάσος (αυτό που πρέπει πραγματικά να δεις!!!)! Επιπλέον τώρα και να θέλουμε δεν μπορούμε να τους διώξουμε!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ἅλς;2671185 [B:
Τώρα το τι λέει η αστυνομία θέλει πολύ συζήτηση! Άραγε η αστυνομία τι κάνει;[/B] Έχω κάτι υπ΄όψιν μου αλλά ας μην γίνω τόσο κακός.....
το πρόβλημα είναι καθαρά πολιτικό. η εκτελεστική εξουσία δέν μπορεί ούτε φράχτες να χτίσει, ούτε φυλακές(είναι υπερπλήρεις) ούτε εξωτερική πολιτική να πράξει.
όταν κάνεις σκούπα στο κέντρο, πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος να πάς τους λαθρομετανάστες που μαζεύεις. οι σκούπες που γίνονται τώρα είναι σκέτη κοροιδία και μόνο για να παραμυθιάζονται οι πολίτες οτι κάτι γίνετε.
όσο η πολιτικοί κοιμούνται όρθιοι η αθήνα δέν θα φτιάξει.
πρέπει να γίνουν οι χώροι υποδοχής, ο φράχτης,αποκεντρώσεις, και οι απελάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εκτός από σκούπα μπορεί να κάνει και 3-4 πράγματα ακόμη η αστυνομία, νομίζω!

Π.Χ.:Θυμήσου τι έκανε στην Κερατέα και αυτό για τα συμφέροντα των μεγαλοεργολάβων όχι του κράτους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Στην Πάτρα είδατε τι έγινε στο γκέτο τον Σομαλών λαθρομεταναστών πίσω από την VESO;

Ναι, συνέβη ένα ακόμα tro-ma-ktiko "γεγονός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
οταν την δεκαετια του 90 ανοιξαν τις φυλακες της αλβανιας και οι περισσοτεροι απο αυτους ηρθαν στην ελλαδα ηταν ολα πολυ ωραια.ολοι αυτοι ηρθαν για να βρουν μια δουλεια και για να ζησουν τις οικογενειες τους ε;...

-Χωρίς υπερβολή,ο μισός αλβανικός πληθυσμός μετανάστευσε στην Ελλάδα με την πτώση του καθεστώτος.Απ'τον συνολικό πληθυσμό μιας χώρας,τι ποσοστό νομίζεις βρίσκεται στις φυλακές?1%?2%?5% max?Μπροστά στον αριθμό των Αλβανών που ήρθαν στην Ελλάδα απ'το '90 και μετά,ο αριθμός αυτών που αμόλυσαν απ'τις φυλακές τους ήταν ελάχιστος.
-Τι κρατουμένους είχαν οι αλβανικές φυλακές?Κλέφτες,δολοφόνους?Η Αλβανία μέχρι το '90 είχε δικτατορία.Αυτό σημαίνει,πληθώρα πολιτικών κρατουμένων,οι οποίοι δηλαδή δεν είναι εγκληματίες με την τυπική έννοια του όρου,απλώς φυλακίστηκαν λόγω διαφορετικών πολιτικών φρονημάτων.
-Τα παραπάνω που σου έγραψα,δεν έχουν καν σημασία.Πλέον,οι Αλβανοί είναι σχεδόν fully integrated στην ελληνική κοινωνία,όπως π.χ. και οι ρωσοπόντιοι.Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι Αλβανοί λαθρομετανάστες.Οι λαθρομετανάστες είναι απ'το Πακιστάν,το Αφγανιστάν,την Αφρική κλπ.

εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα απλο ταλαιπωρο ανθρωπο που να κλεβει και να σκοτωνει...

Να στο διορθώσω:εσύ δεν ξέρεις κανέναν απλό ταλαίπωρο άνθρωπο.Τελεία.Τέλος.Ούτε εγώ ξέρω κανέναν.Δεν ξέρεις προσωπικά κανέναν με οικογένεια χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά,χωρίς χαρτιά,χωρίς σπίτι,άρρωστο.

στο κατω-κατω ας καθοταν στην χωρα του ο αλλοδαπος, γιατι να προτιμησει να ερθει λαθραια στην ελλαδα; τι ειναι η ελλαδα η κοτα με τα χρυσα αυγα; με αυτη τη λογικη γιατι να μην παει στην γερμανια ή στην φινλανδια που ειναι και καλυτερα οικονομικα;

Γιατί τη χώρα του την κάνανε μπουρδέλο οι δυτικοί.Γιατί στη χώρα του έχει τρεις επιλογές:να δουλέψει στα κάτεργα των αμερικανικών εταιρειών για 1$ την ημέρα,να γίνει δούλος στο κύκλωμα πορνείας ή να πουλήσει τα νεφρά του.Αυτές είναι οι επιλογές του.Και γιατί ήρθε ένας παπάρας δουλέμπορος και με αντάλλαγμα πολλές χιλιάδες δολλάρια του έταξε ένα ταξίδι στην "γη της επαγγελίας".Νομίζεις οι λαθρομετανάστες,πολλοί απ'αυτούς,γουστάρουν που είναι στην Ελλάδα?Δε θα ήθελαν να είναι στην Γερμανία,ή στην Φινλανδία?Πως να πάνε όμως,χωρίς χαρτιά?Εγκλωβισμένοι είναι,εδώ μέσα.

οτι καθενας θα εκλεβε στην θεση του μην εισαι τοσο σιγουρος...δεν ειναι δικαιολογια αυτο ουτε επιχειρημα...

Απλή αλήθεια είναι.Και αν δεν το έκανε,τότε δεν είναι δίκαιος και ηθικός,είναι απλά ηλίθιος.Ανάμεσα στο δίλημμα κλοπή ή θάνατος απ'την πείνα,διάλεξε την απάντηση.

αμα βλεπει και ο ιδιος οτι δεν βγαινει γιατι να το κανει το παιδι; γιατι να ταλαιπωρησει μια ψυχη που δεν φταιει σε τιποτα...

Λολ.

ειναι αστειο να λες οτι οι φονοι εκ προθεσεως ειναι ελαχιστοι...δεν ειναι δηλαδη προετοιμασμενοι για να σκοτωσουν; μονο του το χερι παταει την σκανδαλη...

Απελπισμένοι είναι,δεν είναι εκπαιδευμένοι δολοφόνοι.Για τέτοιους,ψάξε στις κρατικές μυστικές υπηρεσίες,εκεί υπάρχουν πολλοί.

μην στεκεσαι ομως μονο στους φονους, ειναι τυχαιο οτι η αστυνομια μας λεει να μην κυκλοφορουμε μολις βραδιαζει; που ζουμε στην ουγκαντα; τα μμε θαβουν ολες τις υποθεσεις γι αυτο δεν ξερουμε τιποτα...οταν βιαζαν 10 αλλοδαποι την 16χρονη στο περιστερι κανεις δεν μιλησε...οταν καθημερινα μπαινουν στα σπιτια μας και μας απειλουν με οπλο τι γινεται; ποιος φταιει; το μπλουζακι που ειναι κοκκινο ή μαυρο...λες και δεν βλεπουμε οτι ειναι αλλοδαποι θα πρεπει να μας δειξει ταυτοτητα για να το καταλαβουμε...

Το ότι το στομάχι γουργουρίζει φταίει,δε φταιέι το χρώμα στο δέρμα και τα σπαστά ελληνικά.Όταν το στομάχι σου γουργουρίζει,κάνεις τα πάντα.Τι περιμένεις να σου πει η αστυνομία?Η αστυνομία δεν είναι παρά το μαστίγιο στο χέρι των αστών.Που μένεις,αν επιτρέπεται?Εγώ είμαι γέννημα θρέμμα της Αθήνας,του κέντρου.Πως έχουν λοιπόν τα πράγματα:
Ομόνοια:αστυνομική δύναμη
Ακαδημίας:ομάδες ΔΙΑΣ
Πανεπιστημίου:διάσπαρτοι μπάτσοι
Εξάρχεια:κλούβες
Σύνταγμα:κλούβα
Τόσους μπάτσους,μόνο οι χούντες έχουν.Ποια νομίζεις ότι είναι η δουλειά της αστυνομίας?Να προστατεύει τους πολίτες?Όχι,πασά μου.Να υπακούει τα αφεντικά της,αυτή είναι η δουλειά της.Και τα αφεντικά της είναι τα μεγάλα κεφάλαια.Και τα μεγάλα κεφάλαια θέλουν να γίνεται διακίνηση πρέζας και όπλων,θέλουν τις πουτάνες,γιατί απ'αυτά βγάζουν λεφτά.Οπότε η αστυνομία συντηρεί την κατάσταση.Τα μεγάλα κεφάλαια θέλουν την υποβάθμιση του κέντρου,για να έρθουν μετά με "έργα ανάπτυξης" να το αναβαθμίσουν και να κερδίσουν τον κώλο τους,όπως έγινε π.χ. στου Ψυρρή.

Σα συλλογισμός στέκει , οι ενστάσεις μου όμως είναι :
α)Με τέτοια ανεργία που έχει η Ελλάδα σήμερα ακόμα και ο φτωχός Έλληνας δε θα δεχτεί να κάνει μια τέτοια δουλειά με μικρή αμοιβή?Πάνε οι εποχές που ο Έλληνας είχε τα ψηλά "standar".Τώρα ψάχνει οποιαδήποτε δουλειά για να επιβιώσει και δε λέει να έχει και πολλές απαιτήσεις.Δεν υπάρχει και ποικιλία θέσεων , οπότε οι θέσεις των λάθρομεταναστών μπορούν να αντικατασταθούν άνετα.
β)Η Γερμανία και η Γαλλία είναι κορόιδα που έδιωξαν τους παράνομους ξένους?Μια χαρά οικονομία συνεχίζουν να έχουν.Ούτε γάτα, ούτε ζημιά.
γ)Βάζεις πιο πάνω την υποτιθέμενη παραγωγή της χώρας που έτσι κι αλλιώς πάει κατά διαόλου απ' την ασφάλεια σου?Οι εγκληματικές πράξεις από τους λαθρομετανάστες είναι ιδιαίτερα αυξημένες.

α)Ο Έλληνας έχει καταθέσεις σε τράπεζες,έχει σπίτι,έχει καινούριο κινητό και μπορεί να χαζεύει τα μαγαζιά.Sure,βρίσκεται σε αρκετά δυσμενέστερη θέση απ'ότι παλιότερα,αλλά ούτε που συγκρίνεται με τη θέση ενός ανθρώπου που από θαύμα σώθηκε απ'τις σφαίρες των συνοριοφυλάκων,που ζει σ'ένα βρωμέρό υπόγειο με άλλους 10,που μιλάει μια φορά το μήνα στην οικογένειά του και η πολιτική του υπόσταση δεν αναγνωρίζεται από κανέναν επίσημο φορέα.
β)Μου φέρνεις ως παράδειγμα στη Γαλλία?Πήγαινε σε κανά προάστειο του Παρισιού να δεις τι γίνεται.Μέχρι και "προσωπικό μπάτσο" σε κάθε λεωφοριογραμμή αναγκάστηκε να βάλει ο Σαρκοζί.Μια αφορμή να δοθεί και κάθε 2-3 χρόνια τα προάστεια παίρνουν φωτιά.
γ)Δεν καταλαβαίνω καν τι θες να πεις εδώ.Εγώ ή εσύ,δεν επιλέγουμε τίποτα.Οι εγκληματικές πράξεις είναι αυξημένες από ανθρώπους πεινασμένους,αυτό σου λέω τόσην ώρα.Η καταγωγή τους είναι αδιάφορη,η κατάστασή τους μετράει.Και οι άνθρωποι αυτοί είναι πεινασμένοι,επειδή έτσι άλλοι βγάζουν κέρδος.Και δεν πρόκειται να ρωτήσουν τη γνώμη σου,για τα κέρδη τους,εφ'όσον δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα.Παρ'το χαμπάρι,το ότι είσαι Έλληνας και ο εργοδότης είναι επίσης Έλληνας,δεν σημαίνει τίποτα.Στ'αρχίδια του,του εργοδότη,δεν έχετε κανένα κοινό συμφέρον.Θα σε ξεζουμίσει όπως κάθε άλλον,για το προσωπικό του όφελος.Αντίθετα,με τον λαθρομετανάστη,έχετε κάτι κοινό:είστε και οι δύο στην πλευρά του εκμεταλλευόμενου,ή του δυνητικά εκμεταλλευόμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Mr. Crowley
ωραία καταλάβαμε ότι είναι θέμα επιβίωσης..αλλα δεν καταλαβα εσυ τι προτεινεις να γινει?? Να τους ταισουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ok ρε φιλε να καταλαβω οτι η αστυνομια γνωριζει αυτους που εχουν τα ναρκωτικα, ομως δεν μπορει η αστυνομια να εχει κερδος απο τις πουτανες κτλ...δεν γινεται να επιτιθεσαι ετσι σε ανθρωπους που ρισκαρουν καθημερινα τη ζωη τους...νομιζεις πως ολοι τους ειναι τσιρακια της κυβερνησης...
και παλι ομως δεν γινεται να αμφισβητεις οτι ειναι επικινδυνο για τις ζωες μας να κυκλοφορουμε το βραδυ επειδη δεν γουσταρεις τους μπατσους...
αμα γουσταρε κιολας η κυβερνηση να ειχε ενα σωρο μπατσους θα το καταφερνε αλλα δεν ισχυει γι΄αυτο καθε χρονο παιρνει και λιγοτερους...ασε που θελει ο γιωργακης να καταργησει την αστυνομια τα σαββατοκυριακα...
Α,εγω ανω λιοσια μενω...οσο για την αλβανια καθε οικογενεια εχει ενα καλασνικοφ και μια χειροβομβιδα καβατζα για ωρα αναγκης...δεν ηταν δα και αγγελουδια αυτοι που ηρθαν...ακου με που σου λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Mr. Crowley
ωραία καταλάβαμε ότι είναι θέμα επιβίωσης..αλλα δεν καταλαβα εσυ τι προτεινεις να γινει?? Να τους ταισουμε???

Κάτι που θα μπορούσε να λειτουργήσει σε ένα short term πλαίσιο,είναι η νομιμοποίηση όλων.Αν πολιτογραφηθούν ως Ευρωπαίοι πολίτες,μπορούν άνετα να μετακινηθούν σε όποια ευρωπαϊκή χώρα επιθυμούν,εφ'όσον εδώ πέρα δεν υπάρχουν δουλειές.Γι'αυτό φυσικά απαιτείται συνεργασία και κοινή μεταναστευτική πολιτική μεταξύ όλων των χωρών της ΕΕ που λειτουργούν ως "χώροι υποδοχής" των λαθρομεταναστών σήμερα (Ελλάδα,Ιταλία,Ισπανία,Γαλλία κλπ).Παράλληλα με αυτό,απαραίτητη είναι η δημιουργία απ'το κράτος εκπαιδευτικών προγραμμάτων και συστημάτων αρωγής,που θα βοηθούν στην ομαλή ένταξη των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία (εκμάθηση της γλώσσας,ειδίκευση σε κάποια τέχνη κλπ).Φυσικά αυτό δεν μπορεί να γίνει με "στρατόπεδα συγκέντρωσης",σαν αυτά που φτιάχνουν τώρα,μόνο σε περιθωριοποίηση των μεταναστών μπορούν να οδηγήσουν αυτά.
Πρέπει όμως να συνειδητοποιήσουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι λαθρομετανάστες,αλλά η συστηματική εκμετάλλευση που οδηγεί σε οικονομική εξαθλίωση,μια έννοια σύμφυτη με τον καπιταλισμό.Για να υπάρχουν κερδισμένοι (αφεντικά),θα πρέπει να υπάρχουν και χαμένοι (εξαθλιωμένοι άνθρωποι),οπότε για να λυθεί οριστικά το πρόβλημα,απαιτείται αλλαγή συστήματος και οικοδόμηση εκ του μηδενός μιας κοινωνίας που βασίζεται στον ορθολογισμό και τον ανθρωπισμό.

ok ρε φιλε να καταλαβω οτι η αστυνομια γνωριζει αυτους που εχουν τα ναρκωτικα, ομως δεν μπορει η αστυνομια να εχει κερδος απο τις πουτανες κτλ...δεν γινεται να επιτιθεσαι ετσι σε ανθρωπους που ρισκαρουν καθημερινα τη ζωη τους...νομιζεις πως ολοι τους ειναι τσιρακια της κυβερνησης...
και παλι ομως δεν γινεται να αμφισβητεις οτι ειναι επικινδυνο για τις ζωες μας να κυκλοφορουμε το βραδυ επειδη δεν γουσταρεις τους μπατσους...
αμα γουσταρε κιολας η κυβερνηση να ειχε ενα σωρο μπατσους θα το καταφερνε αλλα δεν ισχυει γι΄αυτο καθε χρονο παιρνει και λιγοτερους...ασε που θελει ο γιωργακης να καταργησει την αστυνομια τα σαββατοκυριακα...
Α,εγω ανω λιοσια μενω...οσο για την αλβανια καθε οικογενεια εχει ενα καλασνικοφ και μια χειροβομβιδα καβατζα για ωρα αναγκης...δεν ηταν δα και αγγελουδια αυτοι που ηρθαν...ακου με που σου λεω...

Χαλάρωσε man,κανείς δεν ρισκάρει τη ζωή του για την καλή του την καρδιά.Επαγγελματίες είναι,πληρώνονται για τη δουλειά τους και την επέλεξαν οι ίδιοι.
Είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς το βράδυ,φυσικά.Και η αστυνομία δεν κάνει τίποτα για να αμβλύνει την κατάσταση,αντιθέτως αποτελεί μέρος του προβλήματος.
Δεν ξέρω αν το ΠΑΣΟΚ προσέλαβε λιγότερους μπάτσους,πιθανόν,αφού γίνονται περικοπές στα κρατικά έξοδα.Πάντως οι περιπολίες έχουν αυξηθεί και έχουν συγκροτηθεί νέα σώματα (ΔΙΑΣ πριν δύο χρόνια,Δέλτα πριν μερικά χρόνια).
Btw,προσπάθησε να γράφεις με περισσότερη συνοχή και συνεκτικότητα,οι συλλογισμοί σου είναι αρκετά χαώδεις και με την παντελή έλλειψη παραγραφοποίησης και σύνδεσης και με τα πολλά αποσιωποιητικά είναι αρκετά δύσκολο να τους ακολουθήσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
η συστηματική εκμετάλλευση που οδηγεί σε οικονομική εξαθλίωση,μια έννοια σύμφυτη με τον καπιταλισμό.Για να υπάρχουν κερδισμένοι (αφεντικά),θα πρέπει να υπάρχουν και χαμένοι (εξαθλιωμένοι άνθρωποι),οπότε για να λυθεί οριστικά το πρόβλημα,απαιτείται αλλαγή συστήματος και οικοδόμηση εκ του μηδενός μιας κοινωνίας που βασίζεται στον ορθολογισμό και τον ανθρωπισμό.
Ναι όμως κύριε Crowley ο καπιταλισμός δημιουργήθηκε λίγο μετά την Αναγέννηση και την περίοδο του ανθρωπισμού. Ο καπιταλισμός είναι υπέρ του ανθρώπου αφού αφήνει την ελεύθερη αγοραπωλησία/κατοχή αγαθών χωρίς την παρέμβαση του κράτους. Φυσικά όλοι ξέρουμε και βλέπουμε καθημερινά πως με τον καπιταλισμό μόνο ισότητα δεν υπάρχει. Τα αφεντικά έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ωστόσο για να ξανά οικοδομηθεί η κοινωνία με βάση ένα πιο ανθρωπιστικό σύστημα (ούτε κομμουνισμός ούτε καπιταλισμός?) θα πρέπει να γίνει μια έκρηξη επανάστασης σε πολλές χώρες ώστε για να ανατραπεί το υπάρχον σύστημα. Κάτι που είναι αδύνατον να γίνει γιατί η έννοια του καπιταλισμού βρίσκει ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων σύμφωνο. Ακόμα και ένας καταστηματάρχης δεν θα ήθελε να μοιράζεται την θέση του boss με κάποιον άλλον. Μόνο η εξαθλιωμένη τάξη θα ήθελε μια αλλαγή. Με άλλα λόγια στην εποχή που ζούμε είναι αδύνατον να ανατραπεί αυτό το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ναι όμως κύριε Crowley ο καπιταλισμός δημιουργήθηκε λίγο μετά την Αναγέννηση και την περίοδο του ανθρωπισμού. Ο καπιταλισμός είναι υπέρ του ανθρώπου αφού αφήνει την ελεύθερη αγοραπωλησία/κατοχή αγαθών χωρίς την παρέμβαση του κράτους.

Βασικά ο καπιταλισμός δημιουργήθηκε τον Μεσαίωνα και θεσμοθετήθηκε θεωρητικά τον 18ο-19ο αιώνα,από θεωρητικούς με ιδεαλιστικές και όχι ορθολογιστικές τάσεις (John Locke,Adam Smith).
Το επιχείρημα "the freer the market the freer the people" το βρίσκω αφελές,διότι η ελευθερία για να είναι πραγματική θα πρέπει να σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου,κάτι που δεν συμβαίνει στα οικονομικά.

Φυσικά όλοι ξέρουμε και βλέπουμε καθημερινά πως με τον καπιταλισμό μόνο ισότητα δεν υπάρχει. Τα αφεντικά έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ωστόσο για να ξανά οικοδομηθεί η κοινωνία με βάση ένα πιο ανθρωπιστικό σύστημα (ούτε κομμουνισμός ούτε καπιταλισμός?) θα πρέπει να γίνει μια έκρηξη επανάστασης σε πολλές χώρες ώστε για να ανατραπεί το υπάρχον σύστημα. Κάτι που είναι αδύνατον να γίνει γιατί η έννοια του καπιταλισμού βρίσκει ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων σύμφωνο. Ακόμα και ένας καταστηματάρχης δεν θα ήθελε να μοιράζεται την θέση του boss με κάποιον άλλον. Μόνο η εξαθλιωμένη τάξη θα ήθελε μια αλλαγή. Με άλλα λόγια στην εποχή που ζούμε είναι αδύνατον να ανατραπεί αυτό το σύστημα.

Περίπου το 80% του παγκόσμιου πλούτου βρίσκεται στα χέρια ενός 0,3% ανθρώπων.Συνεπώς,δε θα έλεγα ότι είναι μόνο το lumpen προλεταριάτο αυτό που θα ήθελε την αλλαγή.Αλυσιδωτή έκρηξη επαναστάσεων θα μπορούσε να γίνει,όπως μας δείχνει η ιστορία εδώ και μερικούς μήνες (Τυνησία-->Αίγυπτος-->Λιβύη,Ιορδανία,Συρία,Μπαχρεΐν).Το ζήτημα δεν είναι αυτό,το ζήτημα είναι ότι τίποτα δεν μας εξασφαλίζει ότι το επόμενο σύστημα θα είναι καλύτερο απ'το προηγούμενο.Εμείς π.χ. μετά την Επανάσταση μπορεί όντως να αυτοοργανωθούμε σε μια κοινωνία με τα πάντα κοινά για όλους,αλλά ταυτόχρονα στη Γαλλία π.χ. μπορεί να βάλουν έναν "πατερούλη" πάνω στο κεφάλι τους.Αυτό είναι το πρόβλημα,ο συντονισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top