[16/5/2011] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 13 39.4%
  • Καλά

    Ψήφοι: 5 15.2%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 12 36.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Mετά από τόοοσα χρόνια που μας έχουν πρίξει τα ούμπαλα,ότι ο Κρητικός θα πέσει και ο Κρητικός θα πέσει,στάνταρ sos,έπεσε φέτος? xD

Σίγουρα θα είστε η χρονιά που θα θυμούνται όλοι. :P

Xαίρομαι που βλέπω πως οι περισσότεροι γράψατε καλά πάντως! Καλή επιτυχία και στα επόμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγραψαααααααααααα
yes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ok έπεσε το κείμενο που είχα προβλέψει με ακρίβεια 100% .Το είχα πει σε όλους χθες ότι αυτό θα πέσει όλοι διαφωνούσαν και τη πάτησαν μάλιστα υποστήριζαν ότι θα ξαναβάλουν του κεμάλ.
Οι ερωτήσεις ήταν βατές τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν και με ελάχιστο διάβασμα...

Άντε αλλα 3 πριν να ξανά arixsw ασχολίες με τα hoobys μου!

Νομίζω όλοι τον περιμέναν τον κρητικό φέτος!!Αφού ήταν ο καψωμένος στην επιτροπή!Πάλι καλά που έπεσε αυτο!! Κάτι γράψαμε όλοι!!:D Αντε για την ιστορία τωρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω στο τελευταιο ερωτημα εγραψα μονο τις ομοιοτητες. Δηλαδη θα παρω τις μισες μοναδες; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εγω στο τελευταιο ερωτημα εγραψα μονο τις ομοιοτητες. Δηλαδη θα παρω τις μισες μοναδες; :(

Πάντως κατι θα σου κόψουν γιατι όταν ζητούν σύγκριση θέλουν ομοιότητες και διαφορές! Ίσως σου κόψουν λιγότερο απο τις μισές!Εξαρτάται σε τι διορθωτή θα πέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Και εγώ μόνο ομοιότητες βρήκα. Διαφορές καμία. Πόσο θα μου κόψουν;;;;; Αγχώθηκα τώρα.......:(:(:(:(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παιδια εγω εχασα απο το παραλληλο το οποιο νομιζω ητανε λιγακι δυσκολο!!!ελπιζω μην μου κοψουν πολλα!παντως ετοιμαστειτε για δυσκολα..τους τεχνολογικους-θετικουσ τους εβαλαν παρα πολυ δυσκολα....ΑΑΑΑΑ αγχοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ τα πήγα καλά!!!! χάρηκα πολύ που έπεσε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! μόνο ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...εκεί με την άποψη της τσαωτσανογλου εγώ έγραψα για τις μεταβάσεις που κάνει από φυσικά τοπία σε μη φυσικά...δηλαδή έγραψα και καλά ότι πριν εμφανιστεί η φεγγαροντυμένη υπήρχε ένα φυσικό άγριο τοπίο (ακόμη εβάστουνε η βροντή) το οποίο απότομα μεταβάλεται και γίνεται υπερφυσικό.....το ίδιο έκανα και με την έσχατη κρίση....εκεί στάθηκα στο ότι πριν υπήρχε πάλι αγριο τοπίο και μεταβαίνει απότον όρκο στο εσχατολογικό μέλλον με υ[ερφυσικά στοιχεία (νιος ουρανός εγίνη)...Δεν είμαι σίγουρος αν έγραψα αυτά που έπρεπε.......HELP!!!



και εγω αυτες τις 2 περιπτωσεις ανεφερα...δεν βρηκα τιποτα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αν ψήφιζα θα ψήφιζα πολύ καλά, αλλά επειδή η Λογοτεχνία είναι σαν την Έκθεση, όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι. :happy:

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα παραπάνω που είπε πως μας φάνηκαν εύκολα, επειδή ακριβώς έλεγε πολλά "Κατά την γνώμη σας" και κατά πάσα πιθανότητα η γνώμη του καθηγητή θα είναι άστα να πάνε. :D

Γενικά οι ερωτήσεις δεν ήταν δύσκολες, αλλά το παράλληλο πρέπει να έκαψε πολύ κόσμο. Οι περισσότεροι τον έβαλαν ζωντανό τον αφηγητή. Βγαίνω έξω και μου έλεγαν όλοι πως ζούσε κι είχα πάθει σοκ, όχι ρε φίλε να μην έγραφα και λογοτεχνία, ένα μάθημα περίμενα όλο κι όλο να τα πάω καλά! To be honest, δεν έχω ξαναχαρεί τόσο με το να μάθω πως κάποιος ήταν πεθαμένος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Συγνωμη, αλλα περα απο το γεγονος πως αναφερεται στην εκφωνηση, κανει μπαμ πως ο ανθρωπος ειναι πεθαμενος:P!!
"Ποτε θα σε φερει κοντα μου ο θανατος ρωτουσα καθε αστερι";)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παιδια και εγω ζωντανο τον εβαλα..βασικα νταξει δεν εγραψα ''ο μανθος ειναι ζωντανος!Ζητω!!αλλα ηταν βασικη διαφορα και δεν την εγραψα.οποτε θα χασω αρκετα(????) απο αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Και εγω θεωρω οτι εγραψα αρκετα καλα...:)τα θεματακια φαινονταν ευκολα αλλα ηταν πολλα και ειχαν καποια σημεια που επρεπε να εισαι καλα διαβασμενος για να τα αποδωσεις πληρως... Το παραλληλο προσωπικα μου φανηκε μετριο... Αμα το κατανοουσες καλα τοτε η υπολοιπη δουλεια ηταν ευκολη... Ενας μαθητης δηλαδη παντα προσωπικη μου γνωμη μπορουσε σχετικα ευκολα να φτασει στο 14-15 και μετα υπηρχαν σημεια για να ξεχωρισει ο καλυτερος μαθητης... Αυτοι που ηταν διαβασμενοι καλα και με λιγη προσοχη στο παραλληλο γιατι οντως ηταν κομματια που σε συνθηκες πανελλαδικων ηταν δυσκολα να τα κατανοησει κανεις θα εγραφε αρκετα καλα... Τωρα κειμενα ειναι αυτα ποτε δεν ξερεις... Ολο εκπληξεις... Και αυτοι που θεωρειται οτι δεν γραψατε μην απογοητευεσται γιατι μπορει να γραψατε καλυτερα απο εμας που νομιζουμε οτι γραψαμε...!!!:) τωρα αρχιζουν τα δυσκολα... Φυγαμε για ιστορια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
παιδια στο Γ τα ανελυσα ολα ΤΕΛΕΙΑ αλλα ξεχασα να γραψω για την θρησκευτικοτητα του...θα μου κοψου πολυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω τα εγραψα ολα πολυ καλα αν εξαιρεσουμε οτι στο τελευταιο δεν εγραψα τις διαφορες επειδη δεν μου εφτασε ο χρονος. Τελικα οι τρεις ωρες δεν αρκουν, ειδικα για λογοτεχνια.:(

Υ.Γ. βαρεθηκα να διαβαζω ιστορια. Μου ερχεται να τα παρατησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ τα πήγα καλά!!!! χάρηκα πολύ που έπεσε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! μόνο ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...εκεί με την άποψη της τσαωτσανογλου εγώ έγραψα για τις μεταβάσεις που κάνει από φυσικά τοπία σε μη φυσικά...δηλαδή έγραψα και καλά ότι πριν εμφανιστεί η φεγγαροντυμένη υπήρχε ένα φυσικό άγριο τοπίο (ακόμη εβάστουνε η βροντή) το οποίο απότομα μεταβάλεται και γίνεται υπερφυσικό.....το ίδιο έκανα και με την έσχατη κρίση....εκεί στάθηκα στο ότι πριν υπήρχε πάλι αγριο τοπίο και μεταβαίνει απότον όρκο στο εσχατολογικό μέλλον με υ[ερφυσικά στοιχεία (νιος ουρανός εγίνη)...Δεν είμαι σίγουρος αν έγραψα αυτά που έπρεπε.......HELP!!!
Θελω να ρωτησω αν ειναι λαθος στο Β1α να γραψει καποιος για τη συνθεση με εικονες που αποδεικνυουν τη μεταβαση απο το ενα επιπεδο στο αλλο. Πιστευετε οτι αν καποιος το δικαιολογησει πως μεσω της εισβολης του εξωπραγμ. κοσμου στο φυσικο εχουμε διαπλοκη και κατ'επεκταση συνθεση των δυο επιπεδων ο διορθωτης θα το θεωρησει εκτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω αν ειναι λαθος στο Β1α να γραψει καποιος για τη συνθεση με εικονες που αποδεικνυουν τη μεταβαση απο το ενα επιπεδο στο αλλο. Πιστευετε οτι αν καποιος το δικαιολογησει πως μεσω της εισβολης του εξωπραγμ. κοσμου στο φυσικο εχουμε διαπλοκη και κατ'επεκταση συνθεση των δυο επιπεδων ο διορθωτης θα το θεωρησει εκτος;
εξαρτάται πόσο το έχεις αναλύσει και από το αν έχεις γράψει και τα άλλα βασικά σημεία της απάντησης..
πως δικαιολόγησες την εισβολή του εξωπραγματικού στο φυσικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω αν ειναι λαθος στο Β1α να γραψει καποιος για τη συνθεση με εικονες που αποδεικνυουν τη μεταβαση απο το ενα επιπεδο στο αλλο. Πιστευετε οτι αν καποιος το δικαιολογησει πως μεσω της εισβολης του εξωπραγμ. κοσμου στο φυσικο εχουμε διαπλοκη και κατ'επεκταση συνθεση των δυο επιπεδων ο διορθωτης θα το θεωρησει εκτος;

Η απάντηση που δίνουν όλα τα φροντιστήρια μιλάει για το φυσικό στοιχείο (λουλουδια, τοπίο κλπ κλπ) ΜΕΣΑ στην μεταφυσική εικόνα των στίχων 5-18 ΄[2],δηλαδή θεωρεί την εικόνα των στίχων 5-18 [2] -που είναι σε παρένθεση στο κείμενο- μια μεταφυσική γενικά εικόνα (ο άλλος κόσμος, οι νεκροί, το μεταφυσικό στοιχείο μετά το θάνατο) ΜΕΣΑ στην οποία υπάρχουν φυσικές εικόνες αποτελούμενες δηλαδή από φυσικά στοιχεία (λουλούδια, ομιλίες, τοπία κλπ). Αν έγραψες κάτι τέτοιο είσαι κατ αρχήν εντός. Αν το σχολίασες κιόλας είσαι μια χαρά, σύμφωνα με αυτά που δίνουν οι απαντήσεις των φροντιστηρίων.
Προσωπικά, μπερδεύτηκα και μίλησα για ΜΕΤΑΒΑΣΗ της φυσικής εικόνας των στιχων 1-6 [1] και 1-4 [2], δηλαδή όσων εικόνων φυσικών προηγούνται της μεταφυσικής εικόνας της επίσκεψης στον Παράδεισο. Δηλαδή, σχολίασα ότι μεταβαίνει το ποίημα από φυσικές εικόνες της πραγματικής ζωής (η αγριεμένη θάλασσα, τα αστροπελέκια, ο τριπλός όρκος του ναυαγού) στην μεταφυσική της άλλης ζωής (την οποία και αναλύω επίσης). Και απ' ότι διαπιστώνω, δεν ήταν αυτό που είχε πει η "Τσαντσάνογλου" και άρα αυτό που ζητούσε η ερώτηση Β1α...

Μήπως ξέρει κανείς αν το σχόλιο αυτό της Τσαντσάνογλου υπήρχε και στο βιβλίο σε υποσέλιδη σημείωση ή πίσω στο παράρτημα? Και εάν ναι, που είναι και δεν το βρίσκω ακόμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εγω ανεφερα τις εικονες που εβαλε ο mr.thewritikos δηλαδη την εσχατη κριση και τη γαληνη-φεγγαροντυμενη και απεδειξα τη συνθεση μεσω των μεταβασεων, δηλαδη ειπα οτι δεν εχουμε ευθυγραμμη διαδοχη γεγονοτων αλλα οτι εισβαλλει συχνα ο μεταφυσικος κοσμος. Με αυτον τον τροπο τα δυο επιπεδα διαπλεκονται με αποτελεσμα να θεωρουνται αδιασπαστη ενοτητα. Ετσι, ειπα, εχουμε τη συνθεση. Δε πηγε το μυαλο μου να γραψω για την εγκοσμιωση κτλ. Ειναι λαθος και ποσο θα μου κοψουν;
(Στο βιβλιο υπηρχε σχολιο της Τσαντσανογλου αλλα δεν ειχε σχεση με αυτο αλλα με το δραματικο, αφηγηματικο και λυρικο στοιχειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγω ανεφερα τις εικονες που εβαλε ο mr.thewritikos δηλαδη την εσχατη κριση και τη γαληνη-φεγγαροντυμενη και απεδειξα τη συνθεση μεσω των μεταβασεων, δηλαδη ειπα οτι δεν εχουμε ευθυγραμμη διαδοχη γεγονοτων αλλα οτι εισβαλλει συχνα ο μεταφυσικος κοσμος. Με αυτον τον τροπο τα δυο επιπεδα διαπλεκονται με αποτελεσμα να θεωρουνται αδιασπαστη ενοτητα. Ετσι, ειπα, εχουμε τη συνθεση. Δε πηγε το μυαλο μου να γραψω για την εγκοσμιωση κτλ. Ειναι λαθος και ποσο θα μου κοψουν;
(Στο βιβλιο υπηρχε σχολιο της Τσαντσανογλου αλλα δεν ειχε σχεση με αυτο αλλα με το δραματικο, αφηγηματικο και λυρικο στοιχειο)

Και εγώ τα έγραψα όλα αυτά που είπες, απλώς τα ανέλυσα λίγο παραπάνω. Δε θυμάμαι ακριβώς τώρα, πάντως στην έσχατη κρίση έχω γράψει για ομοιότητες του κόσμου των νεκρών με τους ζωντανούς και στην άλλη εικόνα ανέλυσα κυρίως την φεγγαροντυμένη, ότι δηλαδή συνέχεε το φυσικό στοιχείο με το θείο. Τώρα δεν ξέρω πόσο θα σου κόψουν, ούτε που θυμάμαι πόσο έπιανε το ερώτημα, δε νομίζω όμως πολύ.. Ανάλογα και το βαθμολογητή βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top