Καφές!

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν ξερω καν αν υπαρχει τετοιο θεμα...και για να ειμαι ελικρινης δεν το εψαξα σχολαστικα..αν υπαρχει sorry παιδες...λοιπον.....ολοι οι φιλοι μου πινουν καφε ...εγω οχι....:redface::redface:λοιπον τι καφεδες πινετε?απο ποτε αρχισατε?σας επηρεαζει?????:confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
freddo γλυκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
και πως ειναι ο freddo??:redface:εχει πολυ καφεινη?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ρωτάς γιατί σκέφτεσαι να αρχίσεις να πίνεις καφέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
για να ειμαι ειλικρινης νιωθω περιεργα να τους βλεπω να ξερουν το ενα ειδος και το αλλο και εγω να ειμαι με το χυμουδι.γι αυτο ρωτω...επισης πιστευω πως μια φορα να δοκιμασεις δεν βλαπτει.........εεε?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Αντε καλε σιγα,ξερεις ποσοι πινουν χυμο και μιλκσεικ?
Μην γινεις ενα με τη μαζα μονο και μονο για να μη διαφερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Πέρα από αυτό που σωστά λέει η pure seduction να συμπληρώσω πως ο καφές δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον ανθρώπινο οργανισμό, ειδικά αν δεν έχεις μέτρο. Επίσης δεν είναι μόδα για να ντραπείς, μία συνήθεια είναι. Μια προσωπική επιλογή που απλά δεν έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το θέμα μου! :D
Καφές να 'ναι και ό,τι να 'ναι. :Ρ
Ελληνικό πίνω συνήθως ή γαλλικό και έξω φρεντουτσίνο και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλα εδω πινουν καφε τα δημοτικα λες και ειναι μαγκια...εγω πινω οποτε μου κατεβει! αρχησα στις παννεληνιες γτ νυσταζα(καθυστερημενα συγκριτικα)...αλλα τελικα δεν βοηθησε καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
καλα εδω πινουν καφε τα δημοτικα λες και ειναι μαγκια...εγω πινω οποτε μου κατεβει! αρχησα στις παννεληνιες γτ νυσταζα(καθυστερημενα συγκριτικα)...αλλα τελικα δεν βοηθησε καθολου!

εγω ειτε επινα ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο,ουτε ο καφες δεν μπορουσε να αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα. Μπορεί κάποιος να το δει από πολλές μεριές:

1) Κυριολεκτικά: Υπάρχουν πολλά είδη κεφέδων. Αυτός που λέμε "ελληνικός" και παλιά λεγόταν "τούρκικος", στην πραγματικότητα είναι αραβικός. Γνήσιος ελληνικός καφές είναι ο φραπές που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου. Τους πίνω και τους δύο (και μερικές φορές τους συνοδεύω με κάτι κακό που δεν το λέω :redface:). Πίνω και εσπρέσο, φρέντο, καπουτσίνο, φρεντοτσίνο (εκτός σπιτιού). Αυτός που δεν μπορώ να πιω γιατί μου ανακατεύει το στομάχι, είναι ο καφές φίλτρου (αυτός που η παραδοσιακή γιαγιά τον σερβίρει φουντούκ).

2) Μεταφορικά (η λέξη "καφές" έχει και άλλα νοήματα):
- Όταν μια παρέα λέει "πάμε για καφέ", δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι και θα πιουν καφέ. Μπορεί να πιουν χυμό, να φάνε γλυκό ή και τίποτα. Ίσως είναι απλά βόλτα.
- Λέγοντας "καφές της παρηγοριάς" εννοούμε κηδεία ή καφέ νερομπλού και χάλια.
- Όταν λέμε "καφές βαπορίσιος" ή "καφές φαρμακείο", δεν εννοούμε συνήθως ότι είναι πικρός, αλλά πανάκριβος.
- Οι άγγλοι λένε "black coffe" και εννοούν χωρίς ζάχαρη. Όταν το λέμε εμείς "μαύρος καφές", ακούγεται όπως όταν λέμε "πράσινο μπλου-τζην".
- Όταν κάποιος βάζει 10€ στην τσέπη του τεχνικού της ΔΕΗ, του λέει "ένα καφεδάκι".
- Όταν ένα αγόρι λέει σε ένα κορίτσι "πάμε για καφέ?" υπονοούνται πολλά. Εδώ η ερώτηση είναι "καφέ το λένε τώρα?".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω ειτε επινα ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο,ουτε ο καφες δεν μπορουσε να αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι:P

εγω νυσταζα στις πανελληνιες απελπιστικα...κοιμομουν ακομη και περπατωντας:blink::hypno:
και πινω που λες ενα μεγαλο φλιτζανι πικρο καφε...χωρις ιχνος ζαχαρης:crazy::sick::mpliaks::mpliaks:παραλιγο να ξερασω και δεν με κρατησε καθολου ξυπνια..που υποτιθεται οτι θα με κραταγε γτ ημουν και αμαθη και σε αμαθους οργανισμους λειτουργει πιο εντονα δεν λενε?

Ενδιαφέρον θέμα. Μπορεί κάποιος να το δει από πολλές μεριές:

1) Κυριολεκτικά: Υπάρχουν πολλά είδη κεφέδων. Αυτός που λέμε "ελληνικός" και παλιά λεγόταν "τούρκικος", στην πραγματικότητα είναι αραβικός. Γνήσιος ελληνικός καφές είναι ο φραπές που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου. Τους πίνω και τους δύο (και μερικές φορές τους συνοδεύω με κάτι κακό που δεν το λέω :redface:). Πίνω και εσπρέσο, φρέντο, καπουτσίνο, φρεντοτσίνο (εκτός σπιτιού). Αυτός που δεν μπορώ να πιω γιατί μου ανακατεύει το στομάχι, είναι ο καφές φίλτρου (αυτός που η παραδοσιακή γιαγιά τον σερβίρει φουντούκ).

2) Μεταφορικά (η λέξη "καφές" έχει και άλλα νοήματα):
- Όταν μια παρέα λέει "πάμε για καφέ", δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι και θα πιουν καφέ. Μπορεί να πιουν χυμό, να φάνε γλυκό ή και τίποτα. Ίσως είναι απλά βόλτα.
- Λέγοντας "καφές της παρηγοριάς" εννοούμε κηδεία ή καφέ νερομπλού και χάλια.
- Όταν λέμε "καφές βαπορίσιος" ή "καφές φαρμακείο", δεν εννοούμε συνήθως ότι είναι πικρός, αλλά πανάκριβος.
- Οι άγγλοι λένε "black coffe" και εννοούν χωρίς ζάχαρη. Όταν το λέμε εμείς "μαύρος καφές", ακούγεται όπως όταν λέμε "πράσινο μπλου-τζην".
- Όταν κάποιος βάζει 10€ στην τσέπη του τεχνικού της ΔΕΗ, του λέει "ένα καφεδάκι".
- Όταν ένα αγόρι λέει σε ένα κορίτσι "πάμε για καφέ?" υπονοούνται πολλά. Εδώ η ερώτηση είναι "καφέ το λένε τώρα?".


ψψψψψ τρομερος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Έτσι λένε και σε πολλούς πιάνει. Πάντως έχω την εντύπωση πως μάλλον ο οργανισμός είναι που συνηθίζει στην πόση του καφέ και γι' αυτό τον χρειαζόμαστε "για να ανοίξει το μάτι" παρά ότι πράγματι έχει τόσο ευεργετικές ιδιότητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έτσι λένε και σε πολλούς πιάνει. Πάντως έχω την εντύπωση πως μάλλον ο οργανισμός είναι που συνηθίζει στην πόση του καφέ και γι' αυτό τον χρειαζόμαστε "για να ανοίξει το μάτι" παρά ότι πράγματι έχει τόσο ευεργετικές ιδιότητες..

εγω ειτε πινω ειτε δεν πινω το ιδιο εινια....
εχει βεβαια και ενα θετικο που παραλιγο να το ξεχασω...ο ελληνικος καφες τωρα με την κριση συμφερει!:P:vroum::vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω νυσταζα στις πανελληνιες απελπιστικα...κοιμομουν ακομη και περπατωντας:blink::hypno:
και πινω που λες ενα μεγαλο φλιτζανι πικρο καφε...χωρις ιχνος ζαχαρης:crazy::sick::mpliaks::mpliaks:παραλιγο να ξερασω και δεν με κρατησε καθολου ξυπνια..που υποτιθεται οτι θα με κραταγε γτ ημουν και αμαθη και σε αμαθους οργανισμους λειτουργει πιο εντονα δεν λενε?

χεχε και εγω τα ιδια:Pαλλα τζιφοσ η λυση,ετσι διαβαζα οσες πιο πολλες ωρες μπορουσα το πρωι για να μην ξενυχταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
χεχε και εγω τα ιδια:Pαλλα τζιφοσ η λυση,ετσι διαβαζα οσες πιο πολλες ωρες μπορουσα το πρωι για να μην ξενυχταω

εγω στην αρχη ξενυχτουσα και σκουντουφλουσα στους καδους στο δρομο....στις κολονες....ακομη και σε ανθρωπους:redface::redface:!
μετα επειδη το ειχα παρακανει και ειχα <<παρακουραστει>> απλα ειπα: τα παραταω,δεν αντεχω και σταματησα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ πίνω ζεστό gold blend, συνήθως όταν διαβάζω ( βράδυ με μουσική και καφέ και τίποτα άλλο ) αν και δε νομίζω ότι με πιάνει, πιο πολύ για την ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φραπές και nescafe...αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Esspresso,Capuccino το χειμωνα...Capuccino/Esspresso Freddo και Fredoccino το καλοκαιρι...
Αλλα πανω απ' ολα ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ! Ο καλυτερος καφες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
frappe, capuccino και φίλτρου....
Πολύ αγαπημένη συνήθεια.!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top