Συμβουλές: Πότε και από ποιους μπορούν να δοθούν;

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πραγματικά χάθηκα μέσα στη συζήτηση. Ο καθένας λέει ό,τι θέλει και προσπαθεί να αντικρούσει τον άλλον χωρίς να γίνεται ουσιαστική συζήτηση. Αυτό θέλουμε;

Όσο για τις συμβουλές:

Αξία δεν έχει η πηγή αλλά η συμβουλή, γιατί πολύ απλά θα εφαρμόσουμε τη συμβουλή και όχι, λογικά, την πηγή. Το αν θα την εφαρμόσουμε πάλι ή όχι, έγκειται στην προσωπική μας κρίση. Προσωπικά νιώθω ωραία όταν ακούω κάποιον να με συμβουλεύει, ξέρω ότι νοιάζεται και για εμένα. Το αν θα κάνω αυτά που μου λένε όμως είναι πρόβλημα δικό μου και δεν έχει καμία σχέση με το αν αυτός που μου έδωσε τη συμβουλή είναι ο πιο "σωστός" άνθρωπος ή ο ναρκωμανής της γωνίας (νοιάζεται αυτός για εμένα; Μάλλον όχι). Shadowfax, ανέφερες σε κάποια στιγμή για το γεγονός ότι νερό μπορούμε να πάρουμε και από τη βρύση και από ένα λάκκο. Ναι, σαφώς, αλλά δεν νομίζω να είμαστε τόσο χαζοί για να πάμε στο λάκκο. Εδώ λοιπόν μπαίνει και η προσωπική μας ευθύνη. Είμαι σίγουρος ότι όταν μας πούνε μια συμβουλή και εμείς την εφαρμόσουμε και δε μας βγει σε καλό, θα κατηγορήσουμε το δότη. Βέβαια, οι ευκολότερη λύση, πάντα οι άλλοι φταίνε. Μπα, δε νομίζω. Αυτό που φταίει είναι το γεγονός ότι έχουμε την τάση να υποτιμάμε τους άλλους και να ανυψώνουμε τον εαυτό μας. Όταν κάποιος ζητάει μια συμβουλή, πρέπει να είναι σε θέση να την επεξεργαστεί και να κρίνει αν θα είναι χρήσιμη ή όχι γι' αυτόν και για κανέναν άλλον.

Συμβουλές λοιπόν πρέπει να δίνονται απ' όλους και σ' όλους γιατί πολύ απλά μπορούν να ενωθούν πολλά κομμάτια μαζί και, εν τέλει, να ωφεληθούμε.

Tέλος, ας παρεθέσω κάποια quotes που βρήκα.

Agatha Christie: Good advice is always certain to be ignored, but that's no reason not to give it.

Carolyn Wells: Advice is one of those things it is far more blessed to give than to receive.



G. K. Chesterton: I owe my success to having listened respectfully to the very best advice, and then going away and doing the exact opposite.


Erica Jong: Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't.

(Μην πιαστείς πάλι από τα ορθογραφικά Shadow, τα διόρθωσα) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πρώτ' από όλα χαλάρωσε. Η συγκεκριμένη συζήτηση είναι από τις πιο όμορφες κι ενδιαφέρουσες. Τώρα αν νομίζεις πως πρέπει να συμφωνούμε με όλους και με όλα και πως δεν πρέπει να θίγεται η διαφορετικότητα στις απόψεις τότε μάλλον δε θα το βρεις αυτό εδώ.

Ύστερα αν απαντήσω στο μήνυμα με τον τρόπο που θα απαντούσα φυσιολογικά και αν πω όλα όσα θα έλεγα το αποτέλεσμα απλά θα είναι μια ανακύκλωση των όσων προηγήθηκαν. Θα σταθώ μόνο σε μερικά σημεία, μιας και την άποψή μου την έχω εκφράσει και δεν ειπώθηκε κάτι καινούριο για να απαντήσω.

Shadowfax, ανέφερες σε κάποια στιγμή για το γεγονός ότι νερό μπορούμε να πάρουμε και από τη βρύση και από ένα λάκκο. Ναι, σαφώς, αλλά δεν νομίζω να είμαστε τόσο χαζοί για να πάμε στο λάκκο.

Εσύ μπορεί να μην είσαι χαζός. Εγώ όμως μπορεί να 'μαι. Πάνω στη δίψα μου μάλιστα υπάρχει πιθανότητα να προτιμήσω το λασπόνερο αν αυτό είναι πιο εύκολο να βρεθεί.

Μη γενικεύεις.

Εξήγησα ήδη πως αυτό που μόλις είπα απλά δεν ισχύει για μένα. Γιατί, όπως ανέφερα, πάντα πρέπει να ψάχνουμε το κατάλληλο άτομο για τις κατάλληλες συμβουλές (την κατάλληλη πηγή για το κατάλληλο νερό). Τον παραλληλισμό τον έκανα μόνο για να προσαρμόσω τα λεγόμενά μου σε αυτά της Krou κι έπειτα εξήγησα τι πιστεύω. Μην κολλάς στα παραδείγματα. Κράτα την ουσία των όσων διαβάζεις.

Όταν κάποιος ζητάει μια συμβουλή, πρέπει να είναι σε θέση να την επεξεργαστεί και να κρίνει αν θα είναι χρήσιμη ή όχι γι' αυτόν και για κανέναν άλλον.

Ξαναλέω, όχι απαραίτητα. Σαφώς πρέπει να εξετάζουμε το κάθετι που ακούμε, συμπεριλαμβανομένου και των συμβουλών που δεχόμαστε, ωστόσο κανείς δεν διασφαλίζει πως θα είμαστε πάντα σε θέση να το κάνουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις και κυρίως όλα τα άτομα ίδια. Όπως και να 'χει όμως, ομολογουμένως πιο εύκολα επεξεργάζεται και κρίνει κανείς μια ''δουλεμένη'' συμβουλή με βάθος από μια αντίστοιχη ''κούφια''.

Εν ολίγοις μπορούν όλοι όντως να δίνουν συμβουλές. Μπορούν, όχι πρέπει. Πρέπει όμως να σκεφτούν αρκετά πράγματα πριν το κάνουν. Να λάβουν υπ' όψιν όλους τους παράγοντες, να προσέξουν πως θα τις διατυπώσουν και στην τελική και που θα τις παραδώσουν. Το προνόμιο να δίνει κανείς συμβουλές είναι σπουδαίο πράγμα και πρέπει να αντιμετωπίζεται από όσους το έχουν με την ανάλογη σοβαρότητα. (αυτή η φράση κακά τα ψέματα τείνει να γίνει το προσωπικό μου ρητό τις τελευταίες μέρες με τις συζητήσεις εδώ κι εκεί :P).

Όσο για τα quotes που παρέθεσες, δε μου λένε προσωπικά τίποτα. Είναι ξερές φράσεις, στη φάση που βρισκόμαστε τώρα. Αν κάτσω να αναλύσω το νόημά τους, υπαρκτό ή μη, θα ήταν σαν να υποτιμώ και να αναιρώ όλα όσα έχω γράψει στο θέμα. Αναλύω και εξηγώ τις απόψεις μου μέσα στις συζητήσεις. Δεν τις παραθέτω υπό μορφή αινιγματικών αποφθεγμάτων.

(Μην πιαστείς πάλι από τα ορθογραφικά Shadow, τα διόρθωσα):P

Δεν θα το 'κανα αλλά μιας και το αναφέρεις, μόνο από ένα βιασύνης. :xixi:

οι ευκολότερη λύση :emm:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.


(1)
Εξήγησα ήδη πως αυτό που μόλις είπα απλά δεν ισχύει για μένα. Γιατί, όπως ανέφερα, πάντα πρέπει να ψάχνουμε το κατάλληλο άτομο για τις κατάλληλες συμβουλές (την κατάλληλη πηγή για το κατάλληλο νερό).



(2)Όσο για τα quotes που παρέθεσες, δε μου λένε προσωπικά τίποτα. Είναι ξερές φράσεις, στη φάση που βρισκόμαστε τώρα. Αν κάτσω να αναλύσω το νόημά τους, υπαρκτό ή μη, θα ήταν σαν να υποτιμώ και να αναιρώ όλα όσα έχω γράψει στο θέμα. Αναλύω και εξηγώ τις απόψεις μου μέσα στις συζητήσεις. Δεν τις παραθέτω υπό μορφή αινιγματικών αποφθεγμάτων.



(3)Δεν θα το 'κανα αλλά μιας και το αναφέρεις, μόνο από ένα βιασύνης. :xixi:

οι ευκολότερη λύση :emm:

:P

(1) Με ποιά κριτήρια ακριβώς μπορούμε να βρούμε το κατάλληλο άτομο;:emm:

(2) Ξερές φράσεις αλλά με νόημα. Απαντάνε και σε μερικά ερωτήματα που έχουν τεθεί

(3) Κεκτημένη ταχύτητα γαρ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
(1) Με ποιά κριτήρια ακριβώς μπορούμε να βρούμε το κατάλληλο άτομο;:emm:

(2) Ξερές φράσεις αλλά με νόημα. Απαντάνε και σε μερικά ερωτήματα που έχουν τεθεί

1) Έχω εξηγήσει στις προηγούμενες σελίδες, αναλυτικά. Έχω φέρει μάλιστα αρκετά παραδείγματα τα οποία επίσης ανέλυσα (όσα χρειάζονταν ανάλυση τουλάχιστον). Καλά θα κάνεις να ανατρέξεις εκεί και να ξαναδιαβάσεις προσεκτικότερα, για να μην καταλήξουμε να ανακυκλώσουμε όλη τη συζήτηση.

2) Είπα δε θα κάτσω να αναλύσω το νόημα των ξερών αυτών φράσεων, υπαρκτό ή μη. Δε μου λένε κάτι. Ό,τι έχω να πω μου αρέσει να το εξηγώ και να το πλαισιώνω με επιχειρήματα. Θα μπορούσα κι εγώ πολύ εύκολα να στείλω ένα μήνυμα μόνο στο θέμα με την εξής, αγαπημένη μου πλέον, φράση:

Το προνόμιο να δίνει κανείς συμβουλές είναι σπουδαίο πράγμα και πρέπει να αντιμετωπίζεται από όσους το έχουν με την ανάλογη σοβαρότητα.

Δεν δρω έτσι όμως. Δε μου αρέσει να συμπεριφέρομαι έτσι. Ό,τι έχω να πω θα το πω ολοκληρωμένα και τεκμηριωμένα χωρίς αινίγματα και όποιος από τους συνομιλητές μου χρειαστεί διευκρίνηση πάνω στα λεγόμενά μου θα του τη δώσω δίχως να τον αφήσω να βγάλει μόνος του συμπεράσματα.

Btw δεν τέθηκαν ερωτήσεις. Μόνο κάποιες που αναφέρονταν σε συγκεκριμένα άτομα στα πλαίσια της απάντησης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πραγματικά χάθηκα μέσα στη συζήτηση. Ο καθένας λέει ό,τι θέλει και προσπαθεί να αντικρούσει τον άλλον χωρίς να γίνεται ουσιαστική συζήτηση. Αυτό θέλουμε;

Όσο για τις συμβουλές:

Αξία δεν έχει η πηγή αλλά η συμβουλή, γιατί πολύ απλά θα εφαρμόσουμε τη συμβουλή και όχι, λογικά, την πηγή. Το αν θα την εφαρμόσουμε πάλι ή όχι, έγκειται στην προσωπική μας κρίση. Προσωπικά νιώθω ωραία όταν ακούω κάποιον να με συμβουλεύει, ξέρω ότι νοιάζεται και για εμένα. Το αν θα κάνω αυτά που μου λένε όμως είναι πρόβλημα δικό μου και δεν έχει καμία σχέση με το αν αυτός που μου έδωσε τη συμβουλή είναι ο πιο "σωστός" άνθρωπος ή ο ναρκωμανής της γωνίας (νοιάζεται αυτός για εμένα; Μάλλον όχι). Shadowfax, ανέφερες σε κάποια στιγμή για το γεγονός ότι νερό μπορούμε να πάρουμε και από τη βρύση και από ένα λάκκο. Ναι, σαφώς, αλλά δεν νομίζω να είμαστε τόσο χαζοί για να πάμε στο λάκκο. Εδώ λοιπόν μπαίνει και η προσωπική μας ευθύνη. Είμαι σίγουρος ότι όταν μας πούνε μια συμβουλή και εμείς την εφαρμόσουμε και δε μας βγει σε καλό, θα κατηγορήσουμε το δότη. Βέβαια, οι ευκολότερη λύση, πάντα οι άλλοι φταίνε. Μπα, δε νομίζω. Αυτό που φταίει είναι το γεγονός ότι έχουμε την τάση να υποτιμάμε τους άλλους και να ανυψώνουμε τον εαυτό μας. Όταν κάποιος ζητάει μια συμβουλή, πρέπει να είναι σε θέση να την επεξεργαστεί και να κρίνει αν θα είναι χρήσιμη ή όχι γι' αυτόν και για κανέναν άλλον.

Συμβουλές λοιπόν πρέπει να δίνονται απ' όλους και σ' όλους γιατί πολύ απλά μπορούν να ενωθούν πολλά κομμάτια μαζί και, εν τέλει, να ωφεληθούμε.

Tέλος, ας παρεθέσω κάποια quotes που βρήκα.

Agatha Christie: Good advice is always certain to be ignored, but that's no reason not to give it.

Carolyn Wells: Advice is one of those things it is far more blessed to give than to receive.



G. K. Chesterton: I owe my success to having listened respectfully to the very best advice, and then going away and doing the exact opposite.


Erica Jong: Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't.

(Μην πιαστείς πάλι από τα ορθογραφικά Shadow, τα διόρθωσα) :p
:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Απο μενα:)

Καθε Τεταρτη και Πεμπτη μετα τις 8 το απογευμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top