[02/12/2010] Συνέντευξη της ΝASA σχετικά με την εξωγήινη ζωή

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γυριζουν οι θεωριες μεσα στο κεφαλι μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ισως,αλλα γιατί το As να συνεθεσε πρώτο DNA?γενικά μπαίνουν πολλά ερωτήματα.

Υποθέτω πως τα πρώτα χρόνια υπήρχαν πολλά εναλλακτικά DNAγια και με την εξέλιξη επιζούσε το DNA των βακτηρίων που ήταν φιλικό στο περιβάλλον τα άλλα DNAγια πέθαναν. Στην ατμόσφαιρα στο DNA επικράτησε το ο φώσφορος επειδή στην γήινη ατμόσφαιρα υπάρχει φώσφορος.

Αντίθετως στο περιβάλλον του πυθμένας της λίμνης το DNA που επικράτησε με την εξέλιξη ήταν αυτό που είχε αρσενικό γιατί το περιβάλλον της είχε πολύ αρσενικό. (προφανώς ο φώσφορος για τα βακτήρια αυτά θα είναι τοξικό).

Το κύτταρό συμβαδίζει με το περιβάλλον και όχι το περιβάλλον με το κύτταρο.
(μου άρεσε η θεωρία μου μάλλον είναι λανθασμένη αλλά μου αρεσε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ειναι γεγονος αυτο με το Αρσενικο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγω θεωρω πως τελικα υπαρχουν πολλα εναλλακτικα DNA, κι οχι μονο ενα. Ετσι λυνεται το μυστηριο του πως προεκυψε το DNA , αφου οι πιθανοτητες να ενωθουν τυχαια τα ατομα σε τετοιο μακρομοριο αυξανονται.

Να και μια πρακτικη εφαρμογη, δεν την εχω διασταυρωσει :
Οι πρακτικές εφαρμογές της ανακάλυψης για την οικολογία μπορούν να αποδειχτούν επαναστικές. Ο καθηγητής Οικολογίας και Περιβαλλοντικής Επιστήμης, James Elser, υποστηρίζει ότι μια εφαρμογή θα επιτύχει τη λύση του προβλήματος της μόλυνσης του εδάφους και των υδάτων.

Θα δώσει διέξοδο στη διαχείρηση των τοξικών αποβλήτων. Δίνει τη δυνατότητα για την ανάπτυξη βιοενέργειας από άλγες που αναπτύσσονται μόνες τους. Πρόκειται για τη δημιουργία μικροοργανισμού βιοενέργειας. Η αρχή της έρευνας θα έχει στο επίκεντρο το αρσενικό και θα επεκταθεί και σε άλλα χημικά στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Υποθέτω πως τα πρώτα χρόνια υπήρχαν πολλά εναλλακτικά DNAγια και με την εξέλιξη επιζούσε το DNA των βακτηρίων που ήταν φιλικό στο περιβάλλον. Στην ατμόσφαιρα στο DNA επικράτησε το ο φώσφορος επειδή στην γήινη ατμόσφαιρα υπάρχει φώσφορος.

Αντίθετως στο περιβάλλον της λίμνης το DNA που επικράτησε με την εξέλιξη ήταν αυτό που είχε αρσενικό. (προφανώς ο φώσφορος για τα βακτήρια αυτά θα είναι τοξικό).

Το κύτταρό συμβαδίζει με το περιββάλον και όχι το περιβάλλον με το κύτταρο.
(μου άρεσε η θεωρία μου μάλλον είναι λανθασμένη αλλά μου αρεσε)

Οχι Γιώργο πολύ σωστά μιλάς,και να μην ευθύνεται αυτό ειναι μια πιθανή εξηγηση.Απλα κοιτα,δεν εχω ξεκαθαρισει κατι,με μπερδεψε το λινκ του αντωνη:το DNA του βατηριου εχει μονο αρσενικο και ο φωσφορος ειναι τοξικος,ή εχει και φωσφορο αλλα μπορει κι ενσωματωνει κα τον τοξικο για μας αρσενικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
κι εγω μπερδευτηκα , γι αυτο το εβαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγω θεωρω πως τελικα υπαρχουν πολλα εναλλακτικα DNA, κι οχι μονο ενα.

To πολλά είναι επισφαλές,δε θεωρώ πως πολλά ακόμα στοιχεία μπορούν να αλλάζουν.Σκέψου πως ο φωσφορος έχει p τροχιακα ήδη,σε αντιθεση με ολα τα αλλα που εμπλέκονται στη δομη του DNA,που εχουν μονο τα s τους,οποτε μου ειναι πιο ευκολο να δω το As σε μια αλυσιδα DNA,στο πακεταρισμα του DNA ομως με τις ιστώνες και τα λοιπά,να μου αντικαταστησεις οξυγόνο και άζωτο με φωσφόρο και σελήνιο μου φαίνεται τρελό και βασει μεγεθους και βασει ηλεκτραρνητικότητας.Τοτε ισως προκυπτει και ενα μοριο με αλλη δομη,και αλλη διευθετηση στο χωρο,πολύ απιθανο για το μυαλουδακι του Chem:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εχουν να δουν πολλα τα ματια μας ακομα. Παλι καλα που ειμαστε νεοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχουν να δουν πολλα τα ματια μας ακομα. Παλι καλα που ειμαστε νεοι!

Σωστος.Αν και πάντα θα υπάρχει άτι καινούριο.Ειμαστε τυχεροί γιατί είμαστε σε μια εποχή ανακαλύψεων,με καλό βιωτικό επίπεδο,και δεν εχουμε καταφέρει να γ******** τον πλανήτη ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ετσι λεει η ΝASA...


υπαρχει καπου δημοσιευμενο να το διαβασω πιο ειδικα?
γιατι την συνεντευξη δεν την ειδα...
ασ δουμε ....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πες τα Γουιζ... αλεξη ο γουγλης ειναι φιλος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
υπαρχει καπου δημοσιευμενο να το διαβασω πιο ειδικα?
γιατι την συνεντευξη δεν την ειδα...
ασ δουμε ....:hmm:

Εχουμε ανεβάσει αρθρα εγω κι ο αντωνης στις προηγουμενες σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οχι Γιώργο πολύ σωστά μιλάς,και να μην ευθύνεται αυτό ειναι μια πιθανή εξηγηση.Απλα κοιτα,δεν εχω ξεκαθαρισει κατι,με μπερδεψε το λινκ του αντωνη:το DNA του βατηριου εχει μονο αρσενικο και ο φωσφορος ειναι τοξικος,ή εχει και φωσφορο αλλα μπορει κι ενσωματωνει κα τον τοξικο για μας αρσενικο?

Σύμφωνα με το μοντέλο που παρουσίασε η nasa (που το είδα στο https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=54207&catid=7 κάτω κάτω) Αφαιρούνται όλα τα πορτοκαλί που συμβολίζουν τον φώσφορο και προστέθηκαν μπλε που συμβολίζουν το αρσενικό. Τέτοιες αφαιρέσεις κάνει και σε γνωστά ένζυμα και συνένζυμα. Υποθέτω ότι έχει μόνο αρσενικό το Βακτήριο στις θέσεις του φωσφόρου.


Για αυτό δε νομίζω ότι πρόκειται για εξωγήινη ζωή αλλά μια διαφορετική γήινη ζωή αν ήταν εξωγήινο θα είχε εντελώς αλλη δομή και και όχι παραλλαγμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
@chemwizard
Δες κι αυτο https://www.physics4u.gr/blog/?p=2802
Η βδομαδα των ανακαλυψεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top