Ένας καθηγητής νέος στην ηλικία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπήκε προχθές για πρώτη φορά να μας κάνει μάθημα φυσική γενικής παιδείας. Ηλικία γύρω στα 25-30 το πολύ. Κουστουμάκι, γραβατούλα, Rayban, ζελέ στο μαλλί. Μια καλημέρα που δεν ακούστηκε. Ακούμπησε την τσάντα-βαλιτσάκι προσεκτικά στο πρώτο θρανίο. Έβγαλε ένα κουτί μωρομάντηλα. Καθάρισε σχολαστικά το γραφείο και την καρέκλα και τα σκούπισε με στεγνό χαρτομάντηλο. Εμείς παρακολουθούσαμε με περιέργεια. Τοποθέτησε με τάξη πάνω στο γραφείο: Γυαλιά ηλίου, κινητό, netbook, κιμωλία μέσα σε θήκη, calculator, κασετίνα, καραμέλες Halls, θερμός νερού, 4-5 βιβλία. Κάποιος αναπόφευκτα ρώτησε: “Όλα αυτά τα πουλάτε?” και στα δικά μας γέλια η αντίδραση ήταν μια γκριμάτσα.

Πήρε την κιμωλία με τη θήκη και έγραψε με προσοχή και από μακριά σε ένα κενό μέρος του πίνακα το όνομα του: (π.χ) “George Papadakis”, ναι, στα Αγγλικά(!). Κάθησε στη καρέκλα. Έμεινε 2-3 λεπτά σιωπηλός. Οι περισσότεροι από εμάς είχαμε ήδη χάσει το ενδιαφέρον μας για το άτομο του. Και τότε άρχισε να μιλά με ξενική προφορά. Μας είπε ότι σπούδασε physics στην Αγγλία PHD και κάτι άλλο (δεν τα ξέρω αυτά) και έχει μεταπτυχιακό, διδακτορικό (ή κάτι τέτοιο) στην (αυτό το σημείωσα) QED – κβαντική ηλεκτροδυναμική. Προσπάθησε να μας εξηγήσει τι είναι αυτό, αλλά δεν πολυκατάλαβα. Κάποια στιγμή είπε “background”, ρώτησε πώς το λέμε αυτό στα Ελληνικά και όταν του είπαμε ”υπόβαθρο” είπε ”Oh, Yes”. Μας εξήγησε ότι είναι περιζήτητος στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, αλλά ήρθε στην Ελλάδα από αγάπη για την πατρίδα και για τη σύνταξη. Μας διαβεβαίωσε ότι αρίστευσε στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. (Βέβαια αργότερα εμείς στο internet βρήκαμε ότι η σειρά του ήταν κάτω από τη μέση και δεν είναι διορισμένος, αλλά αναπληρωτής).

Άρχισε να μας αναλύει (λέμε τώρα) τη δομή της ύλης που θα διδαχθούμε στη φυσική γενικής σε συνδυασμό με τη γενικότερη εξέλιξη των ιδεών στην επιστήμη (δικά του λόγια αυτά) και κατέληξε ότι κάθε μέρα πηγαίνει δύο ώρες σε γυμναστήριο. Αντάλλαξα με ένα κορίτσι (που μαζί θα δώσουμε στις πανελλήνιες φυσική γενικής) ένα βλέμμα που έλεγε ”με αυτόν σωθήκαμε”. Φυσικά, η ώρα πέρασε και το κουδούνι χτύπησε. Μας είπε: ”την επόμενη φορά να κάνετε preparation την παράγραφο 1.1”. Μάζεψε αργά-αργά την προίκα του, τίναξε έναν κόκκο κιμωλίας από το μανίκι του, φόρεσε τα Rayban και αποχώρησε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εμενα ολο αυτο που μου περιγραφεις μου βγαζει εναν καθηγητη που ισως ναι εχει πολλες γνωσεις και μεταπτυχιακα σε συνδυασμο ομως με κομπλεξ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Kουστουμάκι και γραβατούλα?Πλασιε μου κάνει...Γραβάτα δε βαζουν ουτε στο πανεπιστήμιο...Πρεπει να γινεις ενα με το περιβαλλον σου αν θελεις να σε αποδεχθούν...Κι ολα αυτά οκ,αποψεις μου,αλλα γιατι να πει ψέματα για τον ΑΣΕΠ,ας μην ελεγε τιποτα,τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
εμενα ολο αυτο που μου περιγραφεις μου βγαζει εναν καθηγητη που ισως ναι εχει πολλες γνωσεις και μεταπτυχιακα σε συνδυασμο ομως με κομπλεξ....
Για το αν έχει γνώσεις δεν μπορώ να το ξέρω. Για τα κόμπλεξ όμως δεν έχω καμία αμφιβολία.

Πέρα από το συγκεκριμένο περιστατικό, έχω έναν γενικότερο προβληματισμό:
Θεωρητικά, ένας νέος στην ηλικία καθηγητής θα έπρεπε να είναι καλύτερος γιατί δεν είναι κουρασμένος, έχει όρεξη για δουλειά, είναι πιο κοντά στους μαθητές. Όμως όσα χρόνια είμαι μαθητής, όσοι νέοι καθηγητές μου έτυχαν απέδειξαν το ακριβώς αντίθετο. Δεν ήξεραν να διδάξουν και να εξηγήσουν, ήταν ξεκάθαρο ότι έκαναν αγγαρεία, βαριόντουσαν, ήταν γενικά αδιάφοροι για όλα, ήταν όλο παραμύθι και φιγούρα, μας έλεγαν να κάνουμε εμείς καταλήψεις για να ξεκουραστούν και αυτοί. Ενώ οι πιο μεγάλοι (40, 50 +, δεν λέμε για τον παππού-μαθηματικό που είχα πέρυσι και ήταν συνομήλικος με τον Καποδίστρια), και όχι και όλοι βέβαια, ήταν συγκροτημένοι, έδειχναν ότι αγαπούσαν τη δουλειά τους, ήξεραν να την κάνουν σωστά και δεν βαριόντουσαν.
Δεν ξέρω, εμένα μου έτυχαν έτσι? Θα ήθελα και τις δικιές σας εμπειρίες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
πω ρε φίλε έσκασα στα γέλια:lol::lol::rofl::rofl:
καλός μ.....ς,θα έχετε καθηγητή για να κοροϊδεύετε. Δουλέψτε τον,μην χάνετε την ευκαιρία,πρέπει να στρώσει.

Αλήθεια, πώς το κατάφερες αυτό με τον ασεπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δια ισως φταίει το οτι εγινε καθηγητής ενώ ήθελε κατι άλλο.Εγω δεν ξερω που θα καταλήξω αλλα και να μην κανω κατι πρακτικο το καθηγητηλήκι πιστευω πως το γουστάρω.Αυτος ομως,δε νομίζω να ειχε αυτες τις βλέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κλασική περίπτωση καθηγητή που νομίζει πως είναι ο Ανστάιν και έπρεπε να τον πάρουν στο Cambridge να διδάσκει στο campus του.Βασικά ετσι δεν θα κερδισει τιποτα.Σε λιγο καιρο θα καταφερει όχι να σπάσει τον πάγο αλλα αντίθετα να σας απομακρυνει εντελως απο το μάθημα του.Αν ο καθηγητης δεν ντυθει casual και ξεκινήσει ολα αυτα τα τυπικά λές και διδάσκει σε κανενα Παρθεναγωγείο δεν υπαρχει καμια περίπτωση να σας φέρει κοντά του.Κλασική περίπτωση αυθεντίας:P

Μου θυμισε τον δικο μας καθητητη της Αντιγόνης αλλα με τον καιρό αυτός έστρωσε.Ελπίζω το ίδιο και για σας.Αλλιως θα κανει ενα εξαιρετικα ανιαρο μαθημα και θα περιαυτολογει συνέχεια.Αμφιβάλλω αν αγαπάει γενικά τα παιδιά και ξερει πραγματικά τι εστί ελληνικό εκπαιδεθτικό σύστημα.Ο κάθε φλώρος καθηγητης βγάζει τα απωθημενα του για να κανει show off στα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δια ισως φταίει το οτι εγινε καθηγητής ενώ ήθελε κατι άλλο.Εγω δεν ξερω που θα καταλήξω αλλα και να μην κανω κατι πρακτικο το καθηγητηλήκι πιστευω πως το γουστάρω.Αυτος ομως,δε νομίζω να ειχε αυτες τις βλέψεις.

α βρήκα κάποιον που να γουστάρει καθηγητηλήκι.
Και εγώ πραγματικά το γουστάρω και σε όποιον λέω ότι θέλω να γίνω καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με κοροϊδεύει και με λέει τεμπέλη.Να δώ όλοι αυτοί που λένε ότι θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακά,διδακτορικά και δεν σημαδεύεται τι θα κάνουν στο τέλος.Γιατί να μην γίνονται καθηγητές αυτοί που πραγματικά το θέλουν?έτσι θα αγαπήσεις τη δουλεία σου και σε αγαπήσουν και τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
πω ρε φίλε έσκασα στα γέλια:lol::lol::rofl::rofl:
καλός μαλάκας,θα έχετε καθηγητή για να κοροϊδεύετε. Δουλέψτε τον,μην χάνετε την ευκαιρία,πρέπει να στρώσει. Αλήθεια, πώς το κατάφερες αυτό με τον ασεπ?
Ήδη τον βαφτίσαμε Φλούφλη. :) Θα περάσουμε καλά μαζί του. ;) Αυτός μαζί μας δεν ξέρω. :devil:
Δεν είναι μυστικό οι βαθμοί του ΑΣΕΠ: https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2010/PE04.01,_klados_PE04.01.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
α βρήκα κάποιον που να γουστάρει καθηγητηλήκι.
Και εγώ πραγματικά το γουστάρω και σε όποιον λέω ότι θέλω να γίνω καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με κοροϊδεύει και με λέει τεμπέλη.Να δώ όλοι αυτοί που λένε ότι θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακά,διδακτορικά και δεν σημαδεύεται τι θα κάνουν στο τέλος.Γιατί να μην γίνονται καθηγητές αυτοί που πραγματικά το θέλουν?έτσι θα αγαπήσεις τη δουλεία σου και σε αγαπήσουν και τα παιδιά.

Δεν εννοώ απαραίτητα στο δημόσιο,αλλά ούτε κι οποιος ειναι καθηγητης δημοσιου ειναι τεμπέλης.Αντιθετα,θελει κοτσια να καταξιωθεις σε κατι που κι εσυ ως μαθητης απέρριπτες ως αναξιόπιστο.Οσον αφορά το μέλλον πάντως αν ενα ισχυει ειναι το "ποτέ μη λες ποτέ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα και γω αγαπω το καθηγητηλικι.Βασικα πρεπει να εχεις καποια τυπικα προσοντα για γινεις καθηγητης κανονικα.Ο καθενας βγαζει το αχτι του στα παιδια.Για αυτο και εχουμε και χαλια παιδεία.Δεν ειναι ολοι καταλληλοι για καθηγητές.Παιρνω παραδειγμα τον περσινο Θεολογο που μας μιλουσε για την ιδεολογια του Κομμουνισμου μέσα στο μάθημα και πως ειναι μελος του ΠΑΜΕ κλπ κλπ.Λες και μονοι μας δεν μπορουμε να κομματικοποιηθούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μήπως το μικρό του είναι Γιάννης; Και μήπως σας είπε τίποτα για το Άμστερνταμ; Γιατί κατα τ' άλλα διαβάζοντας την περιγραφή σου βλέπω μπροστά μου τον καθηγητή που μας έκανε πέρσι φυσική. Αν είναι ο ίδιος την έχετε κάτσει τόσο άσχημα, δεν μας έβγαλε ούτε τη μισή ύλη, αλλά τουλάχιστον μας συνόδεψε στην εκδρομή. :D

Για το δεύτερο σκέλος και την ηλικία θα διαφωνήσω βασισμένη στους καθηγητές που είχα. Μπορώ να σκεφτώ 6-7 νέους (κάτω των 40) καθηγητές που έκαναν και κάνουν εξαιρετική δουλειά, ενώ μόνο 2-3 μεγαλύτερους. Επομένως μάλλον είναι θέμα τύχης. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μήπως το μικρό του είναι Γιάννης; Και μήπως σας είπε τίποτα για το Άμστερνταμ; Γιατί κατα τ' άλλα διαβάζοντας την περιγραφή σου βλέπω μπροστά μου τον καθηγητή που μας έκανε πέρσι φυσική. Αν είναι ο ίδιος την έχετε κάτσει τόσο άσχημα, δεν μας έβγαλε ούτε τη μισή ύλη, αλλά τουλάχιστον μας συνόδεψε στην εκδρομή. :D

Για το δεύτερο σκέλος και την ηλικία θα διαφωνήσω βασισμένη στους καθηγητές που είχα. Μπορώ να σκεφτώ 6-7 νέους (κάτω των 40) καθηγητές που έκαναν και κάνουν εξαιρετική δουλειά, ενώ μόνο 2-3 μεγαλύτερους. Επομένως μάλλον είναι θέμα τύχης. =/
Όχι, δεν τον λένε Γιάννη. Φαίνεται ότι όταν έφτιαξαν τον δικό σας, δεν πέταξαν το καλούπι και το ξαναχρησιμοποίησαν για να φτιάξουν τον δικό μας. :P
Για το άλλο θέμα, πρέπει να έχεις δίκιο, μάλλον είναι θέμα τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
30 χρονων και προλαβε να παρει ολα αυτα τα πτυχια???
και μαλιστα εξωτερικο
ε λοιπον πες μας πως παει το μαθημα
εμας μας ηρθε πρωτοδιοριστος 40 χρονων καθηγητης (μαθηματικος)
ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
30 χρονων και προλαβε να παρει ολα αυτα τα πτυχια???
και μαλιστα εξωτερικο
ε λοιπον πες μας πως παει το μαθημα
εμας μας ηρθε πρωτοδιοριστος 40 χρονων καθηγητης (μαθηματικος)
ελεος

και που είναι το κακό?ίσα ίσα θα είναι και έμπειρος λογικά απο φροντιστήρια.
Δηλαδή ο θείος μου που είναι εκεί κοντά και πέρασε στις εξετάσεις του ασεπ το 2008 τι είναι?Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τον συμπαθούσαν τα παιδιά στο φροντιστήριο,στον ενικό τον μιλούσαν,δεν αισθανόταν ανώτερος τους .και απο ότι μου λέει και τώρα στο σχολείο έτσι συνεχίζει, αφού στα διαλύματα παίζει μπάλα με τους μαθητές δεν κάθεται στο γραφείο του γιατί λέει ότι όλοι οι συνάδελφοι του το μόνο που κάνουν είναι να κουτσομπολεύουν του μαθητές και να παραπονιούνται για τους μισθούς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εμας μας ηρθε πρωτοδιοριστος 40 χρονων καθηγητης (μαθηματικος)
ελεος

Ότι είναι πρωτοδιόριστος στο δημόσιο δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. :confused:
Η εμπειρία που μπορεί να έχει από ιδιαίτερα ή από φροντιστήρια ίσως να είναι και πολυ καλή! Και άλλωστε υπάρχει η πιθανότητα να μην ήθελε να διοριστεί μέχρι τώρα. Δεν είναι απαραίτητο ότι έδινε στον ΑΣΕΠ, δεν τα κατάφερνε και στα 40 του πια μπήκε.
Δεν ξέρετε τι συμβαίνει.

Και θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι είναι καθαρά θέμα τύχης σε τι άνθρωπο κυρίως θα πέσεις.
Μπορεί ένας νέος, να είναι ο αρχιτεμπέλαρος, μπορεί ένας μεγαλύτερος να έχει μεγάλη όρεξη.
Είναι το πάθος που έχει ο καθένας για την ειδικότητα που έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Μπήκε προχθές για πρώτη φορά να μας κάνει μάθημα φυσική γενικής παιδείας. Ηλικία γύρω στα 25-30 το πολύ. Κουστουμάκι, γραβατούλα, Rayban, ζελέ στο μαλλί. Μια καλημέρα που δεν ακούστηκε. Ακούμπησε την τσάντα-βαλιτσάκι προσεκτικά στο πρώτο θρανίο. Έβγαλε ένα κουτί μωρομάντηλα. Καθάρισε σχολαστικά το γραφείο και την καρέκλα και τα σκούπισε με στεγνό χαρτομάντηλο. Εμείς παρακολουθούσαμε με περιέργεια. Τοποθέτησε με τάξη πάνω στο γραφείο: Γυαλιά ηλίου, κινητό, netbook, κιμωλία μέσα σε θήκη, calculator, κασετίνα, καραμέλες Halls, θερμός νερού, 4-5 βιβλία. Κάποιος αναπόφευκτα ρώτησε: “Όλα αυτά τα πουλάτε?” και στα δικά μας γέλια η αντίδραση ήταν μια γκριμάτσα.

Πήρε την κιμωλία με τη θήκη και έγραψε με προσοχή και από μακριά σε ένα κενό μέρος του πίνακα το όνομα του: (π.χ) “George Papadakis”, ναι, στα Αγγλικά(!). Κάθησε στη καρέκλα. Έμεινε 2-3 λεπτά σιωπηλός. Οι περισσότεροι από εμάς είχαμε ήδη χάσει το ενδιαφέρον μας για το άτομο του. Και τότε άρχισε να μιλά με ξενική προφορά. Μας είπε ότι σπούδασε physics στην Αγγλία PHD και κάτι άλλο (δεν τα ξέρω αυτά) και έχει μεταπτυχιακό, διδακτορικό (ή κάτι τέτοιο) στην (αυτό το σημείωσα) QED – κβαντική ηλεκτροδυναμική. Προσπάθησε να μας εξηγήσει τι είναι αυτό, αλλά δεν πολυκατάλαβα. Κάποια στιγμή είπε “background”, ρώτησε πώς το λέμε αυτό στα Ελληνικά και όταν του είπαμε ”υπόβαθρο” είπε ”Oh, Yes”. Μας εξήγησε ότι είναι περιζήτητος στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, αλλά ήρθε στην Ελλάδα από αγάπη για την πατρίδα και για τη σύνταξη. Μας διαβεβαίωσε ότι αρίστευσε στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. (Βέβαια αργότερα εμείς στο internet βρήκαμε ότι η σειρά του ήταν κάτω από τη μέση και δεν είναι διορισμένος, αλλά αναπληρωτής).

Άρχισε να μας αναλύει (λέμε τώρα) τη δομή της ύλης που θα διδαχθούμε στη φυσική γενικής σε συνδυασμό με τη γενικότερη εξέλιξη των ιδεών στην επιστήμη (δικά του λόγια αυτά) και κατέληξε ότι κάθε μέρα πηγαίνει δύο ώρες σε γυμναστήριο. Αντάλλαξα με ένα κορίτσι (που μαζί θα δώσουμε στις πανελλήνιες φυσική γενικής) ένα βλέμμα που έλεγε ”με αυτόν σωθήκαμε”. Φυσικά, η ώρα πέρασε και το κουδούνι χτύπησε. Μας είπε: ”την επόμενη φορά να κάνετε preparation την παράγραφο 1.1”. Μάζεψε αργά-αργά την προίκα του, τίναξε έναν κόκκο κιμωλίας από το μανίκι του, φόρεσε τα Rayban και αποχώρησε.


Καλα η περιγραφη ειναι ολα τα λεφτα :clapup:

Και εμεις ειχαμε στο 1ο εξαμηνο περυσι εναν πολυ νεο καθηγητη κ φετος εχουμε Πληροφορικη μια νεα καθηγητρια. Συνηθως οι πιο νεοι φαινεται οτι εχουν ορεξη για δουλεια κα ενδιαφερονται για το μαθημα. Η περιπτωση σου δεν ειναι μια απο αυτες μαλλον...Με τον καιρο θα στρωσει. Ακου γραβατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μ εσενα .Απο δικες μου εμειριες ετσι ειναι μεχρι στιγμης .Ολοι οι νεοι κα8ηγητες που ειχα αποδειχτηκαν κακοι οι μετριοι ...Σε αντιθεση οι μεγαλυτεροι (και στην δικη μου περιπτωση ειδικα οι καθηγητες 55+) αποδειχτηκαν παρα πολυ καλοι με κερακι και ορεξη για δουλεια .Ετσι ειναι δεν ξερω γιατι αλλα η νεα γενια καθηγητων δεν εχει τοση ορεξη για μαθημα και δεν ειναι μονο δικη μ αποψη αλλα με πορα πολλα ατομα π εχω συζητησει εχουν ακριβως την ιδια αποψη ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
από αλλού ξεκινάει η βρωμιά...

π.χ. μαθητές --> φοιτητές ---> καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
και που είναι το κακό?ίσα ίσα θα είναι και έμπειρος λογικά απο φροντιστήρια.
Δηλαδή ο θείος μου που είναι εκεί κοντά και πέρασε στις εξετάσεις του ασεπ το 2008 τι είναι?Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τον συμπαθούσαν τα παιδιά στο φροντιστήριο,στον ενικό τον μιλούσαν,δεν αισθανόταν ανώτερος τους .και απο ότι μου λέει και τώρα στο σχολείο έτσι συνεχίζει, αφού στα διαλύματα παίζει μπάλα με τους μαθητές δεν κάθεται στο γραφείο του γιατί λέει ότι όλοι οι συνάδελφοι του το μόνο που κάνουν είναι να κουτσομπολεύουν του μαθητές και να παραπονιούνται για τους μισθούς τους.

οχι το ελεος ηταν για το ελληνικο κρατος που τον διορισαν τοσο αργα
καλος καθηγητης ειναι δεν λεω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top