Γιατί καθετί καινούριο προδικάζεται σε αποτυχία;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αντιγράφω από το blog μου:

Ένα ερώτημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό είναι γιατί έχουμε την τάση να προδικάζουμε σε αποτυχία οποιαδήποτε καινοτομία/αλλαγή πριν ακόμα δούμε τα αποτελέσματα. Τα παραδείγματα τα οποία έχω υπόψη μου είναι αρκετά όμως θα εστιάσω στο πιο πρόσφατο.

Ανακοινώθηκε, νομίζω δεν είναι 100% σίγουρο ακόμα, ότι οι μαθητές της Γ΄ λυκείου θα συμπληρώσουν τα μηχανογραφικά το Μάρτιο και όχι τον Ιούλιο όπως γινόταν μέχρι φέτος. Βλέποντας συζητήσεις των παιδιών επί του θέματος αλλά και ανταλλάσοντας κάποιες απόψεις, οι περισσότεροι προδικάζουν το σύστημα σε αποτυχία προφασιζόμενοι διάφορα: ʽʼΔε θα ξέρουμε τα μόριά μαςʼʼ, ʽʼΥπάρχουν πιθανότητες να μείνουμε εκτός ΑΕΙ/ΤΕΙʼʼ, ʽʼΔεν έχουμε χρόνο να ψαχτούμεʼʼ είναι κάποιες από τις πενιχρές δικαιολογίες τους.

Δε θέλω σε αυτή τη δημοσίευση να αντικρούσω τα επιχειρήματά τους, άλλωστε τα χαρακτήρισα πενιχρά, αλλά να προβάλλω το οξύμωρο σχήμα που παρατηρείται και το οποίο είναι και ο προβληματισμός μου.

Ισχυριζόμαστε λοιπόν, στην προκειμένη περίπτωση, ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα χρήζει άμεσης αλλαγής/ανανέωσης. Όταν όμως ανακοινωθεί μια αλλαγή/καινοτομία τότε την προδικάζουμε σε αποτυχία και προτιμούμε το παλιό εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτό δεν είναι αντιφατικό;

Άλλο παράδειγμα που μπορώ να φέρω είναι πάλι μέσα από το χώρο της παιδείας και το οποίο αναφέρεται στη μείωση ορίου των απουσιών. Και πάλι επιθυμούμε να αλλάξει το σύστημα αλλά ποτέ εις βάρος μας!

Γιατί λοιπόν είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε οποιαδήποτε αλλαγή/καινοτομία; Δεν αναφέρομαι μόνο στο χώρο της παιδείας απλά το έθεσα ως παράδειγμα.

Τι είναι αυτό που μας φοβίζει;
Μας φοβίζει όντως κάτι ή απλά είναι το θέμα της συνήθειας και του βολέματος;
Μήπως τελικά επιθυμούμε μόνο να γκρινιάζουμε;

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά συμβαίνει αυτό που λες. Πάρε για παράδειγμα το μέτρο για το κάπνισμα. Πέρα από αυτούς που όντως τους πονάει γιατί καπνίζουν ακούς και πόσο ακόμα κόσμο να λέει "Όλα τα'χαμε με αυτό βρηκαμε τωρα να ασχοληθούμε" ή "Ναι δεν κοιτάμε πόσους ρύπους τρώμε απο τα αμάξια, το τσιγάρο μας πείραξε" κλπ κλπ. Έχουμε τη γκρίνια μάλλον στο αίμα μας. Και την απειθαρχία. Αν κάποιος πάει να μας βάλει σε νόρμες, ακόμα κι αυτό είναι λογικό πρέπει να αντισταθουμε :/ Ισως και γι'αυτό να μη γίνονται μεγάλες αλλαγές στην Ελλάδα. Ποιος πολιτικός θα τολμήσει να αλλάξει κάτι εδραιωμένο και να βγάλει τον Έλληνα από τη βόλεψη του; Θα χάσει στις επόμενες εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι το ξέρω ότι είναι γενικό φαινόμενο, αναρωτηθήκατε ποτέ όμως γιατί συμβαίνει αυτό;
Δε θέλουμε αλλαγές γιατί η κάθε αλλαγή απαιτεί προσαρμογή;
Μήπως φανταζόμαστε ότι εμείς θα κάναμε καλύτερες καινοτομίες ΑΝ είμασταν στη θέση αυτών;

Πείτε-πείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω γενικά πως καθετί νέο, καταδικάζεται...Τα παραδείγματά σου μπορώ εύκολα να τα αντικρούσω αναφερόμενος στην απέχθεια, στη δυσαρεσκεία και στην οργή του λαού (πόσο μάλλον των νέων, εεε το αίμα βράζει) απέναντι στο χώρο της πολιτικής και στους ανθρώπους που την υπηρετούν (?)...Μία αγανάκτηση, η οποία είναι απόρροια άλλων γεγονότων...Σκέψου έναν άνθρωπο που σου διέρρηξε το σπίτι και φυλακίστηκε (ποιος πολιτικός φυλακίστηκε?)...Όταν ο άνθρωπος αυτός εκτίσει την ποινή του για το αδίκημα που διέπραξε, θα είσαι σε θέση να τον εμπιστευτείς; Σκέψου τώρα ένα δικηγόρο, ο οποίος είναι άριστος επαγγελματίας και γνωστός στην κοινωνία...Όταν ο άνθρωπος αυτός σου προτείνει ένα προϊόν για μια αγορά που ενδιαφέρεσαι να κάνεις (άσχετο με το αντικείμενό του) δε θα τον εμπιστευτείς ευκολότερα;

ΥΓ: Σίγουρα δεν επικροτώ την προκατειλημένη αυτή συμπεριφορά.Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως το σημαντικότερο ρόλο τον έχει ο άνθρωπος που θα προτείνει το "καινούριο". Έτσι, αν διαθέτουμε στίγματα προκατάληψης είτε θα επικροτήσουμε είτε θα αποδοκιμάσουμε την ανερχόμενη καινοτομία, ακόμη κι αν είμαστε οι πλέον αναρμόδιοι για να την κρίνουμε θεωρητικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ʽʼΔε θα ξέρουμε τα μόριά μαςʼʼ, ʽʼΥπάρχουν πιθανότητες να μείνουμε εκτός ΑΕΙ/ΤΕΙʼʼ, ʽʼΔεν έχουμε χρόνο να ψαχτούμεʼʼ είναι κάποιες από τις πενιχρές δικαιολογίες τους.

Δε θέλω σε αυτή τη δημοσίευση να αντικρούσω τα επιχειρήματά τους, άλλωστε τα χαρακτήρισα πενιχρά,

:no:

Πολύ άστοχη κριτική.
Από τη στιγμή που και τα αναφέρεις και τα κατακρίνεις, τότε μάλλον θα χρειαστεί να μπεις και στη διαδικασία να τα αντικρούσεις.
Από διάφορες συζητήσεις βλέπω ότι αγχώνεσαι για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα από τη συμπλήρωση ενός μηχανογραφικού, άρα μάλλον δεν είναι σωστό να επικρίνεις με τόση ευκολία της ανησυχίες των μαθητών στη θέση των οποίων ήσουν κι εσύ πριν από μόνο 2 χρόνια.


Δεν αναφέρομαι μόνο στο χώρο της παιδείας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης απλά το έθεσα ως παράδειγμα.

Άστοχο παράδειγμα. Ας αφήσουμε τους μαθητές στην ησυχία τους. Λες και φταίνε οι μαθητές αν στην Ελλάδα καταδικάζεται σε αποτυχία η κάθε καινοτομία.
Θα μπορούσες να βρεις άλλα παραδείγματα.

Συγγνώμη για την κριτική μου στο κείμενό σου. :redface:
Θα μπορούσε να είναι γραμμένο λίγο πιο προσεκτικά.

Δεν ξέρω γιατί αλλά συμβαίνει αυτό που λες. Πάρε για παράδειγμα το μέτρο για το κάπνισμα. Πέρα από αυτούς που όντως τους πονάει γιατί καπνίζουν ακούς και πόσο ακόμα κόσμο να λέει "Όλα τα'χαμε με αυτό βρηκαμε τωρα να ασχοληθούμε" ή "Ναι δεν κοιτάμε πόσους ρύπους τρώμε απο τα αμάξια, το τσιγάρο μας πείραξε" κλπ κλπ. Έχουμε τη γκρίνια μάλλον στο αίμα μας. Και την απειθαρχία. Αν κάποιος πάει να μας βάλει σε νόρμες, ακόμα κι αυτό είναι λογικό πρέπει να αντισταθουμε :/ Ισως και γι'αυτό να μη γίνονται μεγάλες αλλαγές στην Ελλάδα. Ποιος πολιτικός θα τολμήσει να αλλάξει κάτι εδραιωμένο και να βγάλει τον Έλληνα από τη βόλεψη του; Θα χάσει στις επόμενες εκλογές.

Μία αρνητική ψήφος στο παραπάνω. :hmm:
Επειδή δε βλέπω να έχει γράψει τίποτα παράλογο η Αλεξάνδρα, έχω την περιέργεια να μάθω ποιος διαφωνεί στα παραπάνω και για ποιο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top