Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εδώ στο φόρουμ όλοι οραματίζονται γραβάτες και ταγεράκια. Κανείς δεν λέει να σπουδάσει κάτι γιατί θα αφοσιωθεί σε αυτό. Επιλέγει κάτι έτσι γιατί πρέπει να το επιλέξει λόγω μορίων (που αν δεν είχε μόρια δεν θα το επέλεγε). Το σωστό είναι να επιλέγει να σουδάσει κάτι, όχι απλά να ζήσει από αυτό, αλλά να αφοσιωθεί σε αυτό ψυχή και σώματι.

μη γενικεύεις γτ έτσι χάνεται η πειστικότητα αυτών που γράφεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι μην γενικευεις συμφωνω...εγω εχω σκοπο να κανω ακριβως το αντιθετο απο αυτο π περιγραφεις.δλδ να αφοσιωθω ψυχη τε και σωματι στην επιστημη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Kι εμένα προσωπικά θα με χαλούσε να δουλέψω σε διοικητική θέση στην skip, αν ήθελα κάτι τέτοιο θα σπούδαζα διοίκηση επιχειρήσεων. Και επίσης με χαλάει σαν λύση η φυγή στο εξωτερικό. Και τέλος για 'μένα ο πατέρας Ολλανδός είναι λάθος γιατί όλοι αξίζουν και μια δεύτερη ευκαιρία. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kι εμένα προσωπικά θα με χαλούσε να δουλέψω σε διοικητική θέση στην skip, αν ήθελα κάτι τέτοιο θα σπούδαζα διοίκηση επιχειρήσεων. Και επίσης με χαλάει σαν λύση η φυγή στο εξωτερικό. Και τέλος για 'μένα ο πατέρας Ολλανδός είναι λάθος γιατί όλοι αξίζουν και μια δεύτερη ευκαιρία. Αυτά.

..στην Ελλάδα σκεφτόμαστε έτσι και θάβουμε τις εναλλακτικές...:) Επίσης για διοικητικό στέλεχος δεν πας μόνο από διοίκηση επιχειρήσεων. Έλεος με την στεγανοποίηση και οριοθέτηση. Δουλειά να υπάρξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παντως οντως στο εξωτερικο ειναι πολυ συνηθες το φαινομενο να σπουδαζουν πχ ιστορια,κοινωνιολογια,πολιτικες επιστημες κτλ και να κανουν μεταπτυχιακα σε οικομικοδιοικητικες επιστημες.Εδω στην Ελλαδα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο.Αν καποιος κανει μεταπτυχιακο απο θεωρητικη επιστημη σε οικονομικα η μαρκετιγκ μπορει να εργαστει σε αναλογο τομεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επίσης για διοικητικό στέλεχος δεν πας μόνο από διοίκηση επιχειρήσεων.


Σωστό. Έχει να κάνει και με το μέσον που βάζεις




υγ.


ωρομίσθιοι σε ενισχυτική, ιδιαίτερα, και στο βάθος ΑΣΕΠ
σόρρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το απλά δουλειά να υπάρξει είμαι πολύ μικρή ακόμα για να το πω, έχω όλο το σθένος και όλη την όρεξη να ψάξω μια δουλειά που να μην είναι απλά δουλειά αλλά και να μου προσφέρει πνευματικά. Αν είναι να ξεκινήσω με τόσο χαμηλές προσδοκίες και να μάθω στον εαυτό μου να ικανοποιείται με τα απλώς αυτονόητα, τότε μια ζωή θα αρκούμαι χωρίς να προσπαθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι είναι χαμηλές οι προσδοκίες να δουλέψεις σε έναν πολυεθνικό κολοσσό με υψηλή θέση και αποδοχές. Οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξεκινάνε με προσδοκίες ερευνητή και καταλήγουν να διδάσκουν σε ιδιαίτερα. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

Όσο για το θέμα δουλειά πλέον με απασχολεί γιατί τελειώνω τις σπουδές και βλέπω πόσο ωραία είναι να ζεις στα ψέμματα της περιόδου των σπουδών. Ψάχνω να δω τι θα κάνω...όταν γύρω μου υπάρχει ανεργία. Επίσης μπορείς και μια ζωή να ψάχνεις μια δουλειά και να μην κάνεις τίποτα άλλο.

Σε χαμηλές προσδοκίες ποιες δουλειές αντιστοιχούν, για να ξέρω για αύριο που θα ψάξω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σε χαμηλές προσδοκίες ποιες δουλειές αντιστοιχούν, για να ξέρω για αύριο που θα ψάξω; :hmm:



Kράτα τις προσδοκίες σου όσο ψηλά θες, πονεμένο αγόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παντως οντως στο εξωτερικο ειναι πολυ συνηθες το φαινομενο να σπουδαζουν πχ ιστορια,κοινωνιολογια,πολιτικες επιστημες κτλ και να κανουν μεταπτυχιακα σε οικομικοδιοικητικες επιστημες.Εδω στην Ελλαδα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο.Αν καποιος κανει μεταπτυχιακο απο θεωρητικη επιστημη σε οικονομικα η μαρκετιγκ μπορει να εργαστει σε αναλογο τομεα;

Στον ιδιωτικό τομέα ναι. Στον δημόσιο τομέα όχι. Στον ιδιωτικό τομέα μετράει η ουσία, δηλ., πόσο αποδοτικός θα είσαι στην θέση που θα σε βάλουν. Αν έχεις και κάποιο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό οικονομοδιοικητικής φύσεως ακόμη καλύτερα. Στον δημόσιο τομέα σύμφωνα με τις προκυρρήξεις απλά θέλουν χαρτοβασίλειο από πτυχία και πιστοποιητικά αλλά για θέση με άμεση σχέση με το πτυχίο (π.χ. εκπαιδευτικός) ή απλή θέση γενικού δημοσίου υπαλλήλου-σφαγιδοχτυπητή (απροσδιόριστου είδους πτυχίου).

Επίσης είναι δυο ειδών τα μεταπτυχιακά:
α). μεταπτυχιακά ακαδημαϊκής έρευνας όπως ιατρικές επιστήμες, φυσικές επιστήμες, πολυτεχνικές επιστήμες, παιδαγωγικές επιστήμες, φιλοσοφοκοινωνικές επιστήμες, πληροφορική
β). μεταπτυχιακά εργασίας όπως στατιστική, οικονομικά, διοίκηση, κάποιοι κλάδοι πολυτεχνικών επιστημών, διαχείρηση πόρων, κάποιοι κλάδοι της πληροφορικής (π.χ. πληροφοριακά συστήματα, προγραμματισμός) τα οποία οδηγούν σε εξειδικευμένες θέσεις εργασίας σε ιδιωτικούς φορείς ή και σε δημόσιους φορείς (αλλά με χρόνια προϋπηρεσία σε γενικό πόστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ναι είναι χαμηλές οι προσδοκίες να δουλέψεις σε έναν πολυεθνικό κολοσσό με υψηλή θέση και αποδοχές. Οι περισσότεροι στην Ελλάδα ξεκινάνε με προσδοκίες ερευνητή και καταλήγουν να διδάσκουν σε ιδιαίτερα. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

Όσο για το θέμα δουλειά πλέον με απασχολεί γιατί τελειώνω τις σπουδές και βλέπω πόσο ωραία είναι να ζεις στα ψέμματα της περιόδου των σπουδών. Ψάχνω να δω τι θα κάνω...όταν γύρω μου υπάρχει ανεργία. Επίσης μπορείς και μια ζωή να ψάχνεις μια δουλειά και να μην κάνεις τίποτα άλλο.

Σε χαμηλές προσδοκίες ποιες δουλειές αντιστοιχούν, για να ξέρω για αύριο που θα ψάξω; :hmm:

Tι με νοιάζει εμένα που είναι κολοσσός; Και γιατί το να καταλήγει κάποιος σε ιδιαίτερα ακούγεται απαξιωτικό; Πολύ ευχαρίστως να βρω αύριο-μεθαύριο ιδιαίτερα, δεν θα τα ανταλλάξω με καμία διοικητική θέση στην skip.

Θα μπορούσα να έχω περάσει και νοσηλευτική, συνεχώς προσλήψεις ανακοινώνονται γι αυτόν τον κλάδο, ακολούθησα την φιλολογία γιατί στη ζωή μου αρέσει να τα κάνω όλα με πάθος. Δεν μου αρέσουν ούτε οι μηχανικές ούτε οι συστηματοποιημένες καταστάσεις σαν να είμαι κανένα στρατιωτάκι του Χίτλερ.
Μου αρέσει η φιλολογία και τα παιδιά και είμαι πολύ ξεκάθαρη σε αυτό. Το να σηκώνομαι στις 7 το πρωί για να πάω σε μια δουλειά σαν αυτην στην διοικητική θέση της skip, δεν με γεμίζει βρε αδερφέ, πως το λένε;
Προτιμώ να μην παίρνω 2000 ευρώ τον μήνα, μου φτάνουν και αυτά της γενιάς των 700 γιατί θα κάνω την δουλειά μου με όρεξη. Επομένως τα κολοσσιαία πράγματα σ' αυτή τη ζωή είναι πολύ σχετικά.
Να πω για άλλη μια φορά πως όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και αφορούν μόνο εμένα, δεν με νοιάζει τι θα κάνει ο Μήτσος και ο Κίτσος.

Όσο γι αύριο που θα ψάξεις δουλειά λυπάμαι που δεν μπορώ να σου απαριθμήσω τις με χαμηλές προσδοκίες δουλειές γιατί αφενός οι προσδοκίες του κάθε ανθρώπου διαφέρουν απ΄των υπολοίπων και αφετέρου δεν έχω την φήμη της εξυπηρετικής.
Αλλά καλό ψάξιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Θα σε χάλαγε να εργαζόσουν στην πολυεθνική βιομηχανία Skip της Unilever στο εξωτερικό σε κάποιο πόστο διοικητικής φύσεως; ;) Στο εξωτερικό πολλά στελέχη σε μεγάλες βιομηχανίες ή τραπεζικούς οργανισμούς με πρώτο πτυχίο κοινωνιολογίας ή κλασικών σπουδών έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού. Δεν παθαίνουν κρίση πανικού που δεν εργάζονται πάνω στο αντικείμενό τους. Βρίσκουν εναλλακτικές και με καλύτερες προοπτικές. Στην χώρα μας, δεν κάνουμε οράματα προόδου. Εγκλωβιζόμαστε στην μιζέρια μας. Μας αρέσει να ζούμε σε κλίμα απαισιοδοξίας και οι στόχοι μας να φτάνουν μέχρι κάποιο "βόλεμα" στο δημόσιο ή σε κανένα κομματικό γραφείο.

Ξέρω πολλά άτομα που σπούδασαν κάποια ανθρωπιστική επιστήμη, γιατί τους άρεσε απλώς η επιστήμη καθ'εαυτή, και μετά ασχολήθηκαν με κάτι όχι και τόσο σχετικό με το αντικείμενο του πτυχίου τους. Στόχος, όμως, ήταν για όλους αρχικά να ασχοληθούν με κάτι σχετικό - και δεν αναφέρομαι απαραίτητα στο δημόσιο τομέα. Νομίζω πως αυτή είναι και η επιδίωξη των περισσότερων, εξ'άλλου. Στο κάτω-κάτω, κανείς είναι συνήθως πιο αποδοτικός όταν ασχολείται με κάτι που του αρέσει και τον γεμίζει ψυχολογικά, παρά με κάτι άσχετο, που το κάνει απλώς και μόνο για να βγάλει λεφτά.
Προασωπικά τουλάχιστον, θα προτιμούσα μια θέση με λιγότερα λεφτά, αλλά που να σχετίζεται με το αντικείμενο των σπουδών μου, από μια θέση με πολλά λεφτά, αλλά παντελώς άσχετη με αυτό που σπούδασα. Νομίζω πως μόνο όταν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις, μπορείς να αισθανθείς πραγματικά ολοκληρωμένος άνθρωπος. Δεν θα μπορούσα να σηκώνομαι κάθε πρωι και να πηγαίνω σε μια δουλειά που απλώς πληρώνει καλά, αλλά που δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν ανήκω σε αυτούς που υποστηρίζουν πως δουλειά = λεφτά και τίποτε άλλο. Για εμένα, η δουλειά είναι και ένας τρόπος να ολοκληρωθεί ψυχικά και πνευματικά ένας άνθρωπος, να αισθάνεται πως προσφέρει με αυτό που κάνει και αυτή η προσοφορά να τον γεμίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Tι με νοιάζει εμένα που είναι κολοσσός; Και γιατί το να καταλήγει κάποιος σε ιδιαίτερα ακούγεται απαξιωτικό; Πολύ ευχαρίστως να βρω αύριο-μεθαύριο ιδιαίτερα, δεν θα τα ανταλλάξω με καμία διοικητική θέση στην skip.

Θα μπορούσα να έχω περάσει και νοσηλευτική, συνεχώς προσλήψεις ανακοινώνονται γι αυτόν τον κλάδο, ακολούθησα την φιλολογία γιατί στη ζωή μου αρέσει να τα κάνω όλα με πάθος. Δεν μου αρέσουν ούτε οι μηχανικές ούτε οι συστηματοποιημένες καταστάσεις σαν να είμαι κανένα στρατιωτάκι του Χίτλερ.
Μου αρέσει η φιλολογία και τα παιδιά και είμαι πολύ ξεκάθαρη σε αυτό. Το να σηκώνομαι στις 7 το πρωί για να πάω σε μια δουλειά σαν αυτην στην διοικητική θέση της skip, δεν με γεμίζει βρε αδερφέ, πως το λένε;
Προτιμώ να μην παίρνω 2000 ευρώ τον μήνα, μου φτάνουν και αυτά της γενιάς των 700 γιατί θα κάνω την δουλειά μου με όρεξη. Επομένως τα κολοσσιαία πράγματα σ' αυτή τη ζωή είναι πολύ σχετικά.
Να πω για άλλη μια φορά πως όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και αφορούν μόνο εμένα, δεν με νοιάζει τι θα κάνει ο Μήτσος και ο Κίτσος.

Όσο γι αύριο που θα ψάξεις δουλειά λυπάμαι που δεν μπορώ να σου απαριθμήσω τις με χαμηλές προσδοκίες δουλειές γιατί αφενός οι προσδοκίες του κάθε ανθρώπου διαφέρουν απ΄των υπολοίπων και αφετέρου δεν έχω την φήμη της εξυπηρετικής.
Αλλά καλό ψάξιμο!

συμφωνω με πολλα απο οσα ειπες oasis!!!!:):);););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η φιλολογία έχει πάρα πολυ μαγάλο ποσοστό ανεργίας. Βρήκα αυτό το πινακάκι από τα ΝΕΑ. Η ετήσια εκροή είναι πολύ μεγαλύτερη από όλους τους κλάδους και ο αριθμός ανέργων κατά πολύ μεγαλύτερος. Στον πίνακα δε τους παρουσιάζει μεμονωμένους αλλά μαζί τους παιδαγωγούς (οι οποίοι έχουν πολύ μικρή ανεργία) συνεπώς το ποσοστό ανεργίας των φιλολόγων αυξάνεται κατά πολύ.

(Ειναι ένας κλάδος που ήταν σε κρίση πριν την κρίση). Ακολουθούν οι γυμναστές και στην συνέχεια οι Θεολόγοι.



https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4555933

Έχω εγκαταλείψει εδώ και πολύ καιρό την ιδέα του Δημοσίου. Άλλωστε δεν νομίζω να έχω και πολλές ελπίδες για μονιμοποίηση, αφού τα στατιστικά είναι εναντίον μας: μία θέση στους 40 υποψηφίους. Γι΄ αυτό και επιμένω… ιδιωτικά».
Oλοκλήρωσε τις σπουδές της στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών το 2004. Ωστόσο στην αγορά εργασίας βγήκε από τότε που ήταν ακόμη φοιτήτρια. Η Μαρουλία Μεθημάκη εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα τα τελευταία επτά χρόνια, παραδίδοντας μαθήματα σε φροντιστήρια αλλά και κάνοντας ιδιαίτερα. Αρχίζει τη δουλειά στις δύο το μεσημέρι και τελειώνει στις δέκα και μισή το βράδυ. Όσον αφορά τη μονιμοποίηση, η άποψή της είναι ξεκάθαρη: «Έχω δώσει τρεις φορές στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει τόσο ώστε να διεκδικώ με αξιώσεις μια θέση σε κάποιο σχολείο» λέει στα «ΝΕΑ». Κι αυτό γιατί τα έξοδα, όπως τονίζει, τρέχουν. «Τόσα χρόνια έχω φτιάξει τον επαγγελματικό μου κύκλο με τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο και δεν είμαι διατεθειμένη να τον θυσιάσω. Για να διαβάσει κανείς τη χαοτική ύλη για τον διαγωνισμό, θα πρέπει είτε να μη δουλεύει είτε να εργάζεται για ελάχιστες ώρες».
https://adioristos.wordpress.com/2009/02/12/%C2%AB%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%AD%CF%87%CF%89-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-40%C2%BB-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7/


Οι 40 που θα δώσουν στον ΑΣΕΠ ο 1 θα διοριστεί. Όσοι φιλόλογοι περνάνε στον ΑΣΕΠ στις μέρες μας έχουν γνώσεις για αυτό είναι κατά βάση καλύτεροι από τους καθηγητές που διδάσκουν στα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
καλά θα ήταν αλλά δεν είμαι μόνη μου!για την ώρα προσπαθώ στην Ελλάδα!θα το δεις όταν τελειώσεις τη σχολή σου από την οποία έχω πάρει και επιλεγόμενα μαθήματα,το μεταπτυχιακό είναι για σένα μόνο!και όχι μόνο δε φτάνει αλλά με μαθηματική ακρίβεια σε λίγα χρόνια ούτε διδακτορικό θα φτάνει για τον κλάδο της εκπαίδευσης!

δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου για αποφασίζω!για την ώρα παραμένω Ελλάδα!!όταν τελειώσεις τη σχολή σου(από την οποία έχω πάρει και επιλεγόμενα),θα δεις τι παίζει!και το μεταπτυχιακό πραγματικά είναι για σένα και δε φτάνει γιατί πλέον όλοι κανουν!σε λίγα χρόνια ούτε το διδακτορικό θα φτάνει για το χώρο της εκπαίδευσης!






Οταν λες οτι πηρες επιλεγομενα μαθηματα, τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
παιδιά κι εμένα μου αρέσει πολύ ο κλάδος της φιλολογικής αλλά όλος ο κόσμος μου λέει να μην το ακολουθήσω λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης που δεν θα έχω ποτέ.εσείς τι λέτε?αξίζει να το προσπαθήσω ή να αλλάξω στόχους?

πραγματικά μπορώ να πω πως είμαι "ερωτευμένη" με αυτό τον κλάδο. αν δεν περάσω φέτος φιλολογία, του χρόνου θα ξαναδώσω αν και θα είναι πολύ ψυχοφθόρο για 'μένα να περάσω ξανά όλη αυτή τη διαδικασία. Θα δώσω, όμως, μόνο και μόνο επειδή είναι αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω.

Είμαι συμβιβασμένη με τη παρούσα πραγματικότητα και ξέρω πολύ καλά πως αν δεν είναι αδύνατο, είναι πολύ δύσκολο να διοριστώ στο δημόσιο σε κάποιο σχολείο. Παρ' όλα ταύτα,επειδή ακριβώς είναι αυτό που θέλω, που αγαπάω, που θα με κάνει ευτυχισμένη και που θα με "γεμίζει" ως άνθρωπο θα το κυνηγήσω με όλες μου τις δυνάμεις. Εξάλλου, όπως έχω πει και σε ένα παλαιότερο ποστ, στη ζωή δε σου χαρίζεται τίποτα αν δεν αγωνιστείς. Ξέρω πως ουσιαστικά θα απασχοληθώ επαγγελματικά στον ιδιωτικό τομέα με φροντιστήρια και ιδιαίτερα, όμως αυτό δε με φοβίζει καθόλου, ακόμα κι αν είμαι "στο πόδι" κάθε μέρα - όλη μέρα, γιατί πολύ απλά αυτό που θα κάνω, θα το κάνω με ευχαρίστηση και με όλη μου την καρδιά. Αν και ακούγεται πολύ ουτοπικό, προτιμώ να κάνω κάτι που θα με αμοίβει ψυχολογικά - συναισθηματικά και ηθικά, παρά κάτι που θα μου προσφέρει λίγα ή και πολλά χρήματα παραπάνω. Σίγουρα, πάντως, είναι κάπως περιορισμένα τα πράγματα για τους φιλολόγους και γι' αυτό το λόγο η επιλογή αυτού του επαγγέλματος πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εχει σχεση η αποκατασταση ενος φιλολογου αναλογα με τη σχολη που εβγαλε?πχ του κλασσικου προτιμουνται περισσοτερο απο του φπψ!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εχει σχεση η αποκατασταση ενος φιλολογου αναλογα με τη σχολη που εβγαλε?πχ του κλασσικου προτιμουνται περισσοτερο απο του φπψ!:confused:
Όχι.

Ερωτηματικό η παιδαγωγική κατάρτιση/ επάρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
οκ...ευχαριστω πολλοι!!!αρα ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα μετα τη σχολη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top