Σπουδές Οικονομικών στη Γερμανία

ΒΑΣΙΛΙΚΗ123

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας!
θα παω 2 λυκειου οποτε πρεπει και να διαλεξω κατευθυνση...σκεφτομαι λοιπον να ακολουθησω τεχνολογικη κατευθυνση..
ο μπαμπας μου θελει οπωσδηποτε να σπουδασω νομικη στην γερμανια..ξερω οτι εχει μελλον αυτο το επαγγελμα κυριως αν εχεις ενα πτυχιο απο γερμανια αλλα δεν θελω να κανω κατι που δεν μου αρεσει...πιστευω οτι τα οικονομικα δεν θα ηταν και κακο και πιστευω οτι εχει καποια αποκατασταση.. αν αποφασισω να σπουδασω οικονομικα στην γερμανια τι χρειαζετε να κανω?? θα πρεπει να γραψω παννεληνιες?? πρεπει να γραψω και ειδικο μαθημα γερμανικα?? πρεπει να δωσω καποιες γραπτες εξετασεις στο πανεπιστημιο στην γερμανια?? ποια αλλα επαγγελματα τησ τεχνολογικης κατευθυνσης εχουν μελλον και θα μπορουσα να τα σπουδασω στην γερμανια?? ευχαριστω..φιλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι κάποιες σχολές στο εξωτερικό επιλέγουν τα παιδιά με βάση την πρόοδό τους στο σχολείο ενώ κάποιες άλλες με money. Λογικά θα δόσεις πανελλήνιες για να πάρεις και ένα αξιοπρεπές απολυτήριο.
Βρες το πανεπιστήμιο που στοχεύεις και googlare for more info. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
γεια σας!
θα παω 2 λυκειου οποτε πρεπει και να διαλεξω κατευθυνση...σκεφτομαι λοιπον να ακολουθησω τεχνολογικη κατευθυνση..
ο μπαμπας μου θελει οπωσδηποτε να σπουδασω νομικη στην γερμανια..ξερω οτι εχει μελλον αυτο το επαγγελμα κυριως αν εχεις ενα πτυχιο απο γερμανια αλλα δεν θελω να κανω κατι που δεν μου αρεσει...πιστευω οτι τα οικονομικα δεν θα ηταν και κακο και πιστευω οτι εχει καποια αποκατασταση.. αν αποφασισω να σπουδασω οικονομικα στην γερμανια τι χρειαζετε να κανω?? θα πρεπει να γραψω παννεληνιες?? πρεπει να γραψω και ειδικο μαθημα γερμανικα?? πρεπει να δωσω καποιες γραπτες εξετασεις στο πανεπιστημιο στην γερμανια?? ποια αλλα επαγγελματα τησ τεχνολογικης κατευθυνσης εχουν μελλον και θα μπορουσα να τα σπουδασω στην γερμανια?? ευχαριστω..φιλια..

Λοιπον, πρωτα απο ολα σκεψου το καλα αν θελεις γερμανια. Δεν ειναι οπως στην ελλαδα. Τελειως διαφορετικο κλιμα, τελειως διαφορετικοι ανθρωποι. Μπορει να ξετρελαθεις, μπορει και να αηδιασεις. Καλυτερα ελα διακοπες σε διαφορα μερη (αν δεν εχεις ερθει ηδη) να "κοψεις κινηση" και μετα αποφασισε αν εισαι σιγουρη οτι θελεις να ερθεις.
Επισης, για να σπουδασεις νομικη στη γερμανια, πρεπει να κανεις πολλα παραπανω απο το να φτυσεις αιμα. Εχω ακουσει οτι ειναι πααααρα πολυ δυσκολη σχολη. Πολλες και δυσκολες εργασιες, πολυ και δυσκολο διαβασμα.
Για τα υπολοιπα δεν ξερω, παντως νομικη ειναι κινδυνος-θανατος, θελει πολλη σκεψη πιο πριν.

Επισης, οσο αφορα το τι πρεπει να κανεις. Ενας ξαδερφος μου θελει να ερθει για να σπουδασει ιατρικη. Δεν θυμαμαι τι απο τα δυο επαιξε ρολο, το απολυτηριο ή τα αποτελεσματα στις πανελληνιες, παντως γερμανικα χρειαζεται να ξερεις γιατι θα πρεπει να δωσεις ενα testdaf ή κατι τετοιο. Αλλα μη φανταζεσαι τρομερα πραγματα, ουτως η αλλως οσο θα μενεις γερμανια συνεχως θα μαθαινεις να επικοινωνεις.

Παρ' ολα αυτα ετο καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις στο γκουγκλ, οπως λεει και η theodora.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ123

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πρωτα απ ολα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Η μαμα μου ειναι απο την γερμανια και ξερω γερμανικα οποτε δεν θα εχω και παρα πολυ μεγαλο προβλημα στην επικοινωνια.. Εχω παει και πολλες φορες στην γερμανια και ισως να βρω και καποιο πανεπιστημιο κοντα στους συγγενεις μου..Αλλα εχω ακομα μια ερωτηση θα πρεπει να παω να δωσω καποιες εξετασεις για να δουν τι ξερω και ισως να με παρουν η πως γινετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως η όποια εξέταση γίνεται πάνω στη γλώσσα γιατί το αντικείμενο σπουδών είναι λογικό να μην το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Πρωτα απ ολα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Η μαμα μου ειναι απο την γερμανια και ξερω γερμανικα οποτε δεν θα εχω και παρα πολυ μεγαλο προβλημα στην επικοινωνια.. Εχω παει και πολλες φορες στην γερμανια και ισως να βρω και καποιο πανεπιστημιο κοντα στους συγγενεις μου..Αλλα εχω ακομα μια ερωτηση θα πρεπει να παω να δωσω καποιες εξετασεις για να δουν τι ξερω και ισως να με παρουν η πως γινετε??

Ισως να γινεται και με μορφη συνεντευξης η εισαγωγη σε πρωτο σταδιο ή εκτος κι αν σου πουνε "απαιτειται αυτο το πτυχιο" και αν το εχεις περνας, αν δεν το εχεις το δινεις και ξεκαθαριζεις, αλλα δεν ειμαι σιγουρος, μην τα παιρνεις τοις μετρητοις αυτα που σου λεω... Οταν ξαναμιλησω με αυτον τον ξαδερφο θα τον ρωτησω αν ειναι και θα σου πω (ελπιζω να θυμηθω). Παντως, αφου ξερεις ηδη γερμανικα και γνωριζεις τη γερμανια σα χωρα δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα: https://ic.daad.de/athen/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ123

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οκ σας ευχαριστώ πολύ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top