Παιδαγωγικό Π (Νηπιαγωγών)

Lightmoon

Νεοφερμένος

Η Lightmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, σας διαβάζω αρκετό καιρό και πήρα την απόφαση να γραφτώ για να ρωτήσω κάτι μιας και η βοηθεία σας είναι πολύ καλή.

Με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα νηπιαγωγών όμως ακούω από παντού ότι "είναι ένα επάγγελμα που δεν έχει μέλλον".

Τι πιστεύετε εσείς? Δεν έχει πραγματικά μέλλον?
Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί μου αρέσει πολύ. Aπλά δε θέλω να μείνω τελικά χωρίς δουλειά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγω θελω νηπιαγωγος............εβγαλα 17661 κ ελπιζω να περασω στην αθηνα γιατι εχω σπιτι εκει...ηθελα παιδαγωγικο αλλα η ροδος δεν προκειται να πεσει τα 20 μοριακια που θελω...:(
παντως νηπιαγωγοσ ειναι ενα πολυ καλο επαγγελμα, ξεκουραστο κ για μια γυναικα το ιδανικο!!!αν γραψεις καλα (μιλαμε για παρα πολυ καλα γιατι οι αποφοιτοι γραφουν κατι 18,19,20)θα διοριστεις.ετσι τουλαχιστον μου ειπαν....εσυ ποια πολη θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rodos2008

Νεοφερμένος

Ο rodos2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα σπουδαζω νηπιαγωγος στη Ροδο και εχω να πω οτι το επαγγελμα εχει μελλον το εχω ψαξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapav.kal

Νεοφερμένος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια ναι εχει μελλον μιας και προσφατα εγινε υποχρεωτικη η διχρονη εκπαιδευση πριν το δημοτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
γεια σασ παιδια!!και εγω ειμαι νεα....πριν απο λιγο βασικα γραφτηκα...ειδα τη συζητηση σασ για τους νηπιαγωγους και αυτο με παρακινησε....δηλωσα και εγω νηπιαγωγος γιατι μου αρεσει πολυ αλλα οι περισσοτεροι μοιαζουν διστακτικοι απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασησ....:(γι'αυτο θα ηθελα αν εχετε ακουσει κατι(οσον αφορα την αποκατασταση......)να μ'ενημερωσετε!!

ευχαπιστω πολυ
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
παιδια ναι εχει μελλον μιας και προσφατα εγινε υποχρεωτικη η διχρονη εκπαιδευση πριν το δημοτικο...


σε εφημεριδα χτες διαβασα οτι το νηπιαγωγειο θα γινει παλι προαιρετικο!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
εγω ακουσα πως μονο φετος θα δεχτουν παιδια στο δημοτικο χωρισ να εχουν περασει δυο χρονια στο νηπιαγωγειο.....μηπωσ εννοεισ αυτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
οριστε τι λεει το αρθρο

Τον υποχρεωτικό χαρακτήρα της προσχολικής αγωγής αναιρεί υπουργική απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, τρία χρόνια μετά την ψήφισή του. Η απόφαση (50654/2009), την οποία παρουσιάζει σήμερα η εφημερίδα Έθνος, αναφέρει ότι τα παιδιά μπορούν να εγγράφονται στην Aʼ τάξη του δημοτικού, χωρίς να απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης του νηπιαγωγείου.

Την ίδια στιγμή, δεύτερη απόφαση του ίδιου υπουργείου (683/09) λέει ότι χαλαρώνουν τα κριτήρια καταλληλότητας των υποδομών που το ίδιο το υπουργείο θέσπισε για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα, η ιστορία της μεταρρύθμισης στην προσχολική αγωγή έχει ως εξής:

Oκτώβριος 2006: Η κυβέρνηση ανακοινώνει τη θεσμοθέτηση ενός έτους υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης, κάτω από την πίεση της απεργίας των δασκάλων.

Δεκέμβριος 2006: Ψηφίζεται ο νόμος για υποχρεωτικότητα ενός έτους στο νηπιαγωγείο (N.3518, άρθρο 73, ΦEK 272 τ. Aʼ, 21.12.2006)

Mάιος 2007: Kατάθεση νέου νόμου όπου «το σχολικό έτος 2007-08 μπορούν να λειτουργήσουν τμήματα νηπιαγωγείων εντός των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών του N. 2345/95 (ΦEK 213 Aʼ). Δηλαδή, έδωσε τη δυνατότητα στους δήμους να ιδρύσουν τμήματα νηπιαγωγείων. Aξιοσημείωτο είναι ότι προέβλεψε την κάλυψη των κτιριακών υποδομών με την κατασκευή ελαφρών αιθουσών (προκάτ!), δημιουργώντας έτσι τις πλέον ακατάλληλες υποδομές (θέρμανσης, προαυλισμού κ.λπ.).

Σεπτέμβριος 2008: Aίτηση για να εξασφαλίσουν άδεια λειτουργίας και ως νηπιαγωγεία έχουν υποβάλει μόνο 250 ιδιωτικοί σταθμοί, από τους οποίους έλαβαν την άδεια περίπου οι 150, καθώς ο νόμος για την υποχρεωτική προσχολική αγωγή προέβλεπε αυστηρές κτιριακές προϋποθέσεις. Xιλιάδες γονείς που είχαν αναγκαστεί να καταφύγουν στα ιδιωτικά ιδρύματα, αφού από τα δημόσια είχαν κυριολεκτικά εκδιωχθεί, ειδοποιήθηκαν να μην πάνε τα παιδιά τους στα νηπιαγωγεία, καθώς δεν διαθέτουν την απαιτούμενη άδεια. Tην ίδια περίοδο οι διευθυντές των νηπιαγωγείων είχαν την ενημέρωση από το YΠEΠΘ, ότι εάν κάποιο νήπιο φοιτήσει σε σχολείο που δεν έχει λάβει τελικά άδεια νηπιαγωγείου, δεν θα μπορεί να εγγραφεί την επόμενη χρονιά στο δημοτικό σχολείο.

Aπρίλιος 2009: Mε νέα τροπολογία, την 683/14-4-09, που προήλθε από την πίεση των ιδιοκτητών των παιδικών σταθμών, τα κριτήρια που το ίδιο το υπουργείο είχε θεσπίσει έπαψαν να ισχύουν και οι παιδικοί σταθμοί που είχαν άδεια από το υπ. Yγείας μπορούν να μετατραπούν αυτόματα σε νηπιαγωγεία, χωρίς άδεια από το υπ. Παιδείας και χωρίς καν αλλαγή χρήσης. Aίρονται όλες οι προδιαγραφές για τη λειτουργία νηπιαγωγείων σε παιδικούς σταθμούς δημόσιους και ιδιωτικούς, και καλούνται να πάρουν όλοι αφειδώς άδειες.

Mάιος 2009
: Aποστέλλεται εγκύκλιος σε όλα τα νηπιαγωγεία που λέει ξεκάθαρα ότι τα νήπια μπορούν να εγγραφούν στο δημοτικό τον Σεπτέμβρη του 2009, χωρίς να απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης του ενός έτους υποχρεωτικού νηπιαγωγείου!


πηγη https://www.tvxs.gr/v17480
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
και εγω το ακουσα αυτο στην τηλεοραση μα νομιζα πωσ εννοει μονο για το σεπτεμβρη του 2009 και οτι μετα θα αλλαξει.....αλλα το αρθρο που μ εστειλεσ ειναι πιο σαφεσ.....
:'(
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rodos2008

Νεοφερμένος

Ο rodos2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η σχολη παντως ειναι σχετικα ευκολη.Τελειωσα το πρωτο ετος χωρις να βρω ιδιαιτερες δυσκολιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
η σχολη παντως ειναι σχετικα ευκολη.Τελειωσα το πρωτο ετος χωρις να βρω ιδιαιτερες δυσκολιες


και σε ποια πολη σπουδαζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
παιδιά ετοιμάζομαι για το νηπιαγωγών της Αθήνας...κατα τη γνώμη μου κανένας δε μπορεί να ξέρει με σιγουριά πως θα εξελιχθούν τα πράγματα... εκτιμήσεις όλοι μπορούν να κάνουν...οι δικές μου είναι πως το επάγγελμα θα περάσει λίγο δύσκολα ως προς την απορρόφηση τα επόμενα 2-3 χρόνια γιατί υπάρχουν πολλοί αδιόριστοι αλλά έτσι συμβαίνει με όλα τα επαγγέλματα,έπειτα θα ανακάμψει...χρειάζονται νηπιαγωγοί εφ'όσον μάλιστα υποτίθεται ότι το νηπιαγωγείο και ολοήμερο θα γίνει αλλά και υποχρεωτικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδιά ετοιμάζομαι για το νηπιαγωγών της Αθήνας...κατα τη γνώμη μου κανένας δε μπορεί να ξέρει με σιγουριά πως θα εξελιχθούν τα πράγματα... εκτιμήσεις όλοι μπορούν να κάνουν...οι δικές μου είναι πως το επάγγελμα θα περάσει λίγο δύσκολα ως προς την απορρόφηση τα επόμενα 2-3 χρόνια γιατί υπάρχουν πολλοί αδιόριστοι αλλά έτσι συμβαίνει με όλα τα επαγγέλματα,έπειτα θα ανακάμψει...χρειάζονται νηπιαγωγοί εφ'όσον μάλιστα υποτίθεται ότι το νηπιαγωγείο και ολοήμερο θα γίνει αλλά και υποχρεωτικό!!

συμφωνω απολυτα!!!!
μπορει στην αρχη να ειναι λιγο δυσκολα μα ετσι ηταν κ για τους δασκαλους που σημερα εχουν αμεση απορροφηση.......
αρκει να μην ισχυει αυτο που ακουσα πως εκαναν το νηπιαγωγειο ξανα προαιρετικο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sagkouini

Νεοφερμένος

Η sagkouini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα!Ενδιαφερομαι για καποια μαθηματα γενικης αγωγης του τμηματος προσχολικης αγωγης και εκπαιδευσης θεσσαλονικης του ΑΠΘ ενω σπουδαζω σε καποιο αλλο τμημα του ΑΠΘ.Μπορει καποιος που ξερει να με βοηθησει με τις ωρες-αιθουσες καθως ηρθε η ωρα των δηλωσεων? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
γεια σας !! θελω να κάνω μια ερώτηση για τ νηπιαγωγών, βασικά θα ήθελα να με απαντησουν άτομα που σπουδάζουν νηπιαγωγοί αλλα και όσοι ξέρουν.. υπάρχουν αγόρια στο παιδαγωγικό νηπιαγωγών .. ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
γεια σας !! θελω να κάνω μια ερώτηση για τ νηπιαγωγών, βασικά θα ήθελα να με απαντησουν άτομα που σπουδάζουν νηπιαγωγοί αλλα και όσοι ξέρουν.. υπάρχουν αγόρια στο παιδαγωγικό νηπιαγωγών .. ??
Τωρα ανοιγεις ενα πολυ μεγαλο θεμα φιλε μου, που εχει να κανει με τις προκαταληψεις της κοινωνιας μας... Μπορει ενας ανδρας να γινει νηπιαγωγος?? Μπορει μια γυναικα να γινει οικοδομος?? Γιατι οχι?? Φυσικα και μπορει... Απλα εξαιτιας μερικων μικροαστικων αντιληψεων, μερικοι δεν το τολμουν (και τους καταλαβαινω απολυτα για να σου πω την αληθεια), ενω καταβαθως το θελουν!! Παντως αν σου αρεσει μην το σκεφτεσαι καθολου, πηγαινε... Τωρα σχετικα με την ερωτηση που εκανες, εγω σπουδαζω στο παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης της Αλεξανδρουπολης και στο νηπιαγωγων, με το οποιο συστεγαζομαστε, στο πρωτο ετος υπαρχουν 3-4 αγορια!! Στα μεγαλυτερα ετη δε γνωριζω να σου πω... Παντως και στα τμηματα των αλλων πολεων, καπως ετσι ειναι τα πραγματα!!

Υ.Γ: Θυμαμαι εναν φοιτητη του τμηματος νηπιαγωγων στη Ροδο, που εγραφε παλιοτερα στο φορουμ, αλλα δεν ξερω αν συμμετεχει ακομα!! Αν το βρεις, μπορεις να τον ρωτησεις για παραπανω πληροφοριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
όσον αφορά το επάγγελμα του νηπιαγωγού, το μέλλον είναι δυσοίωνο ή λέτε να ανοίξει ο κλάδος...?? νομίζω έχω αρχίσει και το μετανοιώνω που έβαλα νηπιαγωγός..... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
hellooo :clapup:
κανενας συμφοιτητης/τρια στο νηπιαγωγων ροδου;;;:D:clapup::yahoo:



:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
όσον αφορά το επάγγελμα του νηπιαγωγού, το μέλλον είναι δυσοίωνο ή λέτε να ανοίξει ο κλάδος...?? νομίζω έχω αρχίσει και το μετανοιώνω που έβαλα νηπιαγωγός..... :worry:

πριν δυο χρονια που εδινα πανελλαδικες η καθηγητρια που μου εκανες ιδιαιτερα με παρακαλαγε να περασω εκει. επιχειρημα της ηταν οτι εχει μεγαλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση και απο το παιδαγωγικο που θα κορεστει οπου να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
δυσκολα τα πραγματα.εχω φιλες νηπιαγωγους γυρω στα 25 ολες με επιτυχια στον ασεπ και θεση 3000 και 4000 θεση στον πινακα αναπληρωτων. για να διοριστουν πρεπει στον επομενο ασεπ να γραψουν αριστα.αλλιως δε προκειται να διοριστουν πριν τα 30.οσο για τον ιδιωτικο τομεα τζιφος τα πραγματα γιατι στα ιδιωτικα νηπιαγωγεια και παιδικους σταθμους προτιμανε τους αποφοιτους τει βρεφονηπιοκομιας και αποφοιτους ιεκ. παντως ολες ειναι ανεργες η εχουν βρει ασχετες δουλειες.αν δε στρωθειτε στο διαβασμα για ασεπ μετα μην περιμενετε κατι αμεσα. (επισης μπορειτε να δουλεψετε σε παιδοτοπους- φοβερη δουλεια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top