Πόσο δύσκολο είναι να είσαι Καθηγητής;

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
και γιατι πρεπει να του κανει μαθημα στο σπίτι επί χρήμασι και όχι να τον βοηθησει στο πλαίσιο του σχολείου με την ιδιοτητα του καθηγητη του χωρίς πληρωμή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
και γιατι πρεπει να του κανει μαθημα στο σπίτι επί χρήμασι και όχι να τον βοηθησει στο πλαίσιο του σχολείου με την ιδιοτητα του καθηγητη του χωρίς πληρωμή;
έχεις απόλυτο δίκιο, ένας καλός καθηγητής αυτό πρέπει να κάνει. Εγώ αναφέρομαι σε απαιτητικούς μαθητές που ο χρόνος στο σχολείο δεν είναι αρκετός για την ικανοποίηση των φιλοδοξιών τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ποια είναι τελικα τα ορια του επαγγελματισμού στο λειτούργημα του καθηγητή; οριο του πρεπει να είναι ο άνθρωπος, η γνώση ή το χρήμα;

ας μην μας διαφευγει οτι ο καθηγητης ποιει ηθος και όλη του η ύπαρξη πρεπει να συντεινει προς αυτη την κατευθυνση. πώς θα το δείξει αυτο ενας δημόσιθος καθηγητης οταν "παζαρευει" με τον "πρωινο" μαθητή του την τιμή που θα το παίρνει την ώρα στο "απογευματινο ιδιαιτερο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
και γιατι πρεπει να του κανει μαθημα στο σπίτι επί χρήμασι και όχι να τον βοηθησει στο πλαίσιο του σχολείου με την ιδιοτητα του καθηγητη του χωρίς πληρωμή;
Νομίζω ότι όσο τέλειος και να είναι ένας καθηγητής στο σχολείο και όσο και να θέλει δεν μπορεί να βοηθήσει πλήρως έναν μαθητή να προετοιμαστεί για πανελλήνιες και λόγω των συνθηκών και λόγω του χρόνου. Ο φυσικός μου στο σχολείο είναι άψογος. Αυτός με έκανε να αγαπήσω τη φυσική. Όμως το σχολείο δεν φτάνει και έχω και βοήθεια εξωτερική. Πιστεύεις εσύ ότι όσο και να προσπαθούσε ένας καθηγητης σχολείου θα μπορούσε και θα του έφτανε ο χρόνος να προετοιμάσει σωστά 25 μαθητές ενός τμήματος για πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ποια είναι τελικα τα ορια του επαγγελματισμού στο λειτούργημα του καθηγητή; οριο του πρεπει να είναι ο άνθρωπος, η γνώση ή το χρήμα;
Αναφέρεις δύο έννοιες "επαγγελματισμός" και "λειτούργημα" που πολλές φορές δύσκολα συμβαδίζουν - συνυπάρχουν αρμονικά.
Ωστόσο θα σου δώσω την εξής διπλωματική απάντηση: Ο καλύτερος καθηγητής θα είναι αυτός που θα καταφέρει να πετύχει τον καταλληλότερο συνδυασμό και των τριών που θα τον οδηγήσει στην επιτυχία.
Αυτό στην πράξη διαφέρει από άτομο σε άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα οτι οι τάξεις ειναι πολυμελείς αλλα και εσυ πρεπει να συμφωνήσεις οτι οι περισσοτεροι καθηγητες δημοσίου δεν προσπαθούν καν να μεταδώσουν τα στοιχειώδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Νομίζω ότι όσο τέλειος και να είναι ένας καθηγητής στο σχολείο και όσο και να θέλει δεν μπορεί να βοηθήσει πλήρως έναν μαθητή να προετοιμαστεί για πανελλήνιες και λόγω των συνθηκών και λόγω του χρόνου. Ο φυσικός μου στο σχολείο είναι άψογος. Αυτός με έκανε να αγαπήσω τη φυσική. Όμως το σχολείο δεν φτάνει και έχω και βοήθεια εξωτερική. Πιστεύεις εσύ ότι όσο και να προσπαθούσε ένας καθηγητης σχολείου θα μπορούσε και θα του έφτανε ο χρόνος να προετοιμάσει σωστά 25 μαθητές ενός τμήματος για πανελλήνιες?

σε μία τέτοια περίπτωση αναφερόμουν σε προηγούμενο μήνυμα. Το παράδειγμά σου με κάλυψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
σημερα μας λέιπουν οι φωτισμένοι Ανθρωποι και γι'αυτο μας λείπουν και οι φωτισμένοι Καθηγητές.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα οτι οι τάξεις ειναι πολυμελείς αλλα και εσυ πρεπει να συμφωνήσεις οτι οι περισσοτεροι καθηγητες δημοσίου δεν προσπαθούν καν να μεταδώσουν τα στοιχειώδη.
Δεν διαφωνώ με αυτό, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι όπως αυτός που αναφέρει ο dias που προσπαθούν και αξίζει να τους τιμάμε και να τους σεβόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα οτι οι τάξεις ειναι πολυμελείς αλλα και εσυ πρεπει να συμφωνήσεις οτι οι περισσοτεροι καθηγητες δημοσίου δεν προσπαθούν καν να μεταδώσουν τα στοιχειώδη.
σε μία τέτοια περίπτωση αναφερόμουν σε προηγούμενο μήνυμα. Το παράδειγμά σου με κάλυψε.
Ναι, έχω συναντήσει καθηγητές άριστους, καλούς, μέτριους, άχρηστους. Όμως αυτό δεν ισχύει και σε όλα τα επαγγέλματα?
Επιτρέψτε μου κύριοι καθηγητές να το προχωρήσω λίγο πιο πέρα:
Ας πόυμε ότι ένας πολύ καλός μαθητής έχει στο σχολείο του έναν πολύ καλό καθηγητή. Ο μαθητής αφού το σχολείο δεν φτάνει έχει ανάγκη από περισσότερη βοήθεια. Δοκιμάζει με κάποιους καθηγητές φροντιστηρίου και δεν τον ικανοποιούν σε σύγκριση με αυτόν στο σχοελίο του. Έτσι ο ίδιος ή οι γονείς του κάνουν πρόταση στον καθηγητή του σχολείου για ιδιαίτερο. Τι πρέπει να κάνει ο καθηγητής? Να δεχθεί ή όχι? Ποιο είναι το ηθικό όπως λέτε ζήτημα στην υπόθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με αυτό, αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι όπως αυτός που αναφέρει ο dias που προσπαθούν και αξίζει να τους τιμάμε και να τους σεβόμαστε.
Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό.

Φέτος τελείωσα το σχολείο και έχω συναντήσει καθηγητές που πραγματικά άξιζαν.
Με μια συγκεκριμένη καθηγήτρια δέθηκα πάρα πολύ.
Η προσωπικότητά της,οι γνώσεις της,αυτά που μας έλεγε.Δεν ξέρω ακόμα και τώρα όταν τύχει και την δώ στον δρόμο,πάντα την χαιρετάω και την αγκαλιάζω σαν να είμαι κανά 5χρονο. =P
Της οφείλω πραγματικά πάρα πολλά,πιστεύω πως διαμόρφωσε σε πολύ μεγάλο βαθμό την προσωπικότητα μου και γενικότερα αυτό που είμαι σήμερα.

Πιστεύω πως δεν έχουν χαθεί όλοι οι φωτισμένοι άνθρωποι όπως ειπώθηκε πριν,υπάρχουν,βρίσκονται δίπλα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
υπαρχουν καποιοι φωτισμένοι ανθρωποι αρκει να μην μας "τυφλώνει" το φώς τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Η δουλειά του καθηγητή είναι από τις πιο δύσκολες. Του σωστού καθηγητή. Και εγώ στη σχολική μου πορεία έχω συναντήσει και κακούς αλλά και άριστους καθηγητές. Και επειδή το κακό και το καλό είναι αντικειμενικό θα εξηγήσω.
Ο Άριστος καθηγητής για μένα (που ευτυχώς συνάντησα φέτος πολλούς τέτοιους) είναι εκείνοι που γουστάρουν πολύ το μάθημα που κάνουν. Που θα σε κάνουν να το αγαπήσεις πολύ, και να το κάνεις με ευχαρίστηση. Να έχουν μεταδοτικότητα,και το μυαλό τους να στροφάρει, να είναι ξύπνιο. Να μη σε αφήνουν να κοιμάσαι.
Είναι άχρηστο να έχεις έναν καθηγητή αδιάφορο, που καταλαβαίνεις ότι έχει κουραστεί με αυτό που κάνει, και το κάνει καθαρά για βιοποριστικούς λόγους.

Για έναν καθηγητή που κάνει και στο σχολείο και ιδιαίτερα σε ένα παιδί, είναι κάτι που γίνεται συνέχεια, και πιστέψτε με κανείς δεν το ξέρει. Είναι κάτι που παραμένει κρυφό και με πολύ καλό τρόπο.Και σε όλα τα σχολεία. Δεν υπαρχει δωρεάν εκπαίδευση στην Ελλάδα και αυτό το έχουμε καταλάβει όλοι. Το καλό το πληρώνεις. Και δυστυχώς στο δημόσιο τομέα πληρώνεις και το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
α έναν καθηγητή που κάνει και στο σχολείο και ιδιαίτερα σε ένα παιδί, είναι κάτι που γίνεται συνέχεια, και πιστέψτε με κανείς δεν το ξέρει. Είναι κάτι που παραμένει κρυφό και με πολύ καλό τρόπο.Και σε όλα τα σχολεία. .
εγω το κανω στα φανερα

δε ντρεπομαι για τους μαθητες μου ουτε αυτοι για μενα (ισα ισα ειμαι περηφανος)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εγω το κανω στα φανερα

δε ντρεπομαι για τους μαθητες μου ουτε αυτοι για μενα (ισα ισα ειμαι περηφανος)

:hello:

Μα, και εγώ κάνω μάθημα με καθηγητή του σχολείου. Δεν το κρίνω. Απλά κάποιοι φοβούνται τη γνώμη των άλλων και πιστεύουν πολλοί μαθητές ότι ο καθηγητής ευνοεί. Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον δεν το έκανε. Μου έβαλε ακριβώς όσο μου άξιζε. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ο μαθηματικος του σχολειου μου δινει σε ολους οσους κανει ιδιαιτερα τα θεματα καθε διαγωνισματος, τα θεματα των ενδοσχολικων κλπ, εδω και 3 χρονια. Επισης ο ενας φιλολογος κανει ιδιαιτερα εναντι 50 ευρω καθε ωρα, λες και διδασκει χρυσαφι στους μαθητες. Κι αυτος θεματα δινει.
Εγω εκανα εκθεση με αυτον που στο σχολειο μου κανει αρχαια. 15 ευρω/ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Απλά κάποιοι φοβούνται τη γνώμη των άλλων
κι εγω τη φοβαμαι!!!!

αλλα παρ' ολα αυτα προχωραω ακαθεκτος κι οπου με βγαλει.... (τη φοβαμαι ομως)

-με την ευκαιρια, δε ζηταω χρηματα απ' τους μαθητες μου. Δεν ειμαι υπερανω χρηματων, απλως εχω ηδη αρκετα προς το παρον-

-Χρηματα δεν επαιρνε και ο καθηγητης μου στο πανεπιστημιο (απο τους σημαντικοτερους φυσικους στο στερεωμα) με τον οποιο εκανα ιδιαιτερα. Αλλα αν μου ζητουσε θα τα εδινα ευχαριστως!!-

-στη βαθμολογια ειμαι για ολους πολυ αυστηρος-


(εδω ολοκληρο Χριστο σταυρωσε "η γνωμη των αλλων".... ... ειναι να μην τη φοβασαι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλά ναι υπάρχουν και τέτοιοι... Αλλά αυτοί δεν κάνουν καλή δουλειά, τι πιο εύκολο από το να δίνεις τα θέματα...
Αλλά νομίζω πως πάει και με το τι προσφέρει ο καθένας. Όχι πάντα, απλά λεω.
Εμένα ο μαθηματικός μου έπαιρνε 60 ευρώ το δίωρο....

κι εγω τη φοβαμαι!!!!

αλλα παρ' ολα αυτα προχωραω ακαθεκτος κι οπου με βγαλει.... (τη φοβαμαι ομως)

-με την ευκαιρια, δε ζηταω χρηματα απ' τους μαθητες μου. Δεν ειμαι υπερανω χρηματων, απλως εχω ηδη αρκετα προς το παρον-

-στη βαθμολογια ειμαι για ολους πολυ πολυ αυστηρος-


(εδω ολοκληρο Χριστο σταυρωσε "η γνωμη των αλλων".... ... ειναι να μην τη φοβασαι?)

Σωστά. Χαίρομαι που ακούω ότι κάποιοι είναι έτσι, δεν παίρνουν χρήματα. Αν θες να κάνεις δουλειά, σου λέει, πλήρωσε... Ποτέ δεν είναι εύκολο. Και εμείς και όλες οι οικογένειες έχουμε στερηθεί τρελά για να μπορούμε να εχουμε κάτι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Χαίρομαι που ακούω ότι κάποιοι είναι έτσι, δεν παίρνουν χρήματα
παντως δε μου φαινεται αρνητικο ή ανηθικο να υπαρχει και χρηματικη αμοιβη.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι "αληθινος δασκαλος"..... και οχι επικινδυνος για τα παιδια

(καποιον που θα μαρτυρουσε τα θεματα ή θα ευνοουσε με "παρομοιους τροπους" το μαθητη τον θεωρω ιδιαιτερα επικινδυνο για τη διαμορφωση του ιδιου του μαθητη.. δηλαδη βλαπτει αντι να βοηθαει

....εγω αυτα κοιταω... και οχι αν παιρνει χρηματα ή οχι --αυριο μεθαυριο θα επιλεξω καθηγητη για τα παιδια μου... ας ειναι του δημοσιου κι ας παιρνει και χρηματα αν τα εχει αναγκη..... άλλα με ενδιαφερουν εμενα

[αλλα αληθεια γιατι να παιρνει χρηματα??? δεν του φτανουν αυτα που εχει??? υποπτο ακουγεται... αλλα καμια φορα δεν ξερεις πώς τα φερνει η ζωη])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
παντως δε μου φαινεται αρνητικο ή ανηθικο να υπαρχει και χρηματικη αμοιβη.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι "αληθινος δασκαλος"..... και οχι επικινδυνος για τα παιδια

(καποιον που θα μαρτυρουσε τα θεματα ή θα ευνοουσε με οποιοδηποτε τροπο το μαθητη τον θεωρω ιδιαιτερα επικινδυνο για τη διαμορφωση του ιδιου του μαθητη.. δηλαδη βλαπτει αντι να βοηθαει ....εγω αυτα κοιταω... και οχι αν παιρνει χρηματα ή οχι
[αλλα αληθεια γιατι να παιρνει χρηματα??? δεν του φτανουν αυτα που εχει??? υποπτο ακουγεται... αλλα καμια φορα δεν το ξερεις πώς τα φερνει η ζωη])

Δεν βρίσκω ότι είναι απαραίτητα ύποπτο.Απλά, η οικογενειακή κατάσταση κάποιου διαφέρει. Δεν ξέρω αν έχετε οικογένεια. Πάντως είναι δύσκολο να τα βγάλουν πέρα ορισμένοι. Είτε με μικρά είτε με μεγάλα παιδιά. Οι δυσκολίες και τα έξοδα που μπορεί να έχει ο καθένας διαφέρουν κατά πολύ ίσως...Δεν ξέρω, ο καθένας από μόνος του τα γνωρίζει καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top