Υπεράνω όλων η Πατρίς (;)

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
ΟΥΚ = ομάδα υποβρύχιων καταστροφών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Η Ελλάδα είναι πρίν απο όλα ΙΔΕΑ.
Ελληνική παιδεία είναι αυτό που μας επιτρέπει να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας αλλού και εδώ.
...

- Κατά το μάλλον ή ήττον, η Ελλάδα ως εθνικό κράτος θα έχει την ίδια μοίρα περίπου με όλα τα υπόλοιπα σημερινά εθνικά κράτη, ενόψει της παγκόσμιας κινητικότητας και περίσκεψης, γύρω από το ζήτημα της διοικητικής αναδιοργάνωσης της ανθρωπότητας και στη βάση της διακηρυγμένης ήδη «νέας τάξης πραγμάτων»(Παγκοσμιοποίηση). Αναμφίβολα, στην πολιτική διάσταση αυτής της κινητικότητας, η Ελλάδα ως εθνικοκρατική υπόσταση και μέλος της Ε.Ε. και της ΟΝΕ(χωρίς δηλ. εθνικό νόμισμα), αποτελεί ιστορικά ένα (σχετικά) ενδιαφέρον διφορούμενο του εξελισσόμενου Διεθνούς Δικαίου. Διφορούμενη και ταλαντευόμενη μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, η σημερινή Ελλάδα αποτελεί την πιο ειρωνική διάψευση της μυθικής κληρονομιάς, που της έδωσε το όνομα ως σύγχρονο εθνικό κράτος. Ήδη οι «πολιτικές εξελίξεις των Βρυξελών, για την Ελλάδα» αποτελούν ουσιαστικά μεταμορφωτικό σύμπτωμα ενός νομοτελειακού προτσές ενσωμάτωσης της «περιφέρειας», στον «κεντρικό άξονα» διοίκησης της Ε.Ε.. Η «Επιτροπεία», επί της ελληνικής κυβέρνησης και η «Επιτήρηση» του ελληνικού «εθνικού βίου», αποτελούν πρωτόλεια για την εμφάνιση σύγχρονων θεσμών, παλιών και δοκιμασμένων «αυτοκρατορικών σχημάτων». Το όνομα ασφαλώς θα μείνει, όπως υπήρχε και χιλιάδες χρόνια, πριν το θυμηθούν και το αναβιώσουν, βασικά ευρωπαίοι «ελευθερόφρονες» και ρηξικέλευθοι διανοητές του 18ου και 19ου αιώνα. Θα μείνει γιʼ αρκετές δεκαετίες(τουλάχιστον) κι ως γεωγραφικός όρος αποδεκτός από το εξελιγμένο ( και ενισχυθέν) Διεθνές Δίκαιο. Οι «τελευταίες εκκρεμότητες του Ανατολικού Ζητήματος» θα διεκπεραιωθούν, με την «αποκατάσταση εθνικών αδικιών, εις βάρος ιστορικών μειονοτήτων». Αλλά το όνομα θα μείνει, όπως λέει κι ο φίλος μου Μάξιμος, επειδή «η Ελλάδα είναι ιδέα». Μία «ιδέα» όμως, χωρίς αίμα και οστά, που θα την εμφορούνταν με τον δέοντα σεβασμό και, προπάντων, την «πεπαιδευμένη επίγνωσή» της. Μία «ιδέα» χωρίς Έλληνες, αλλά μ αρκετούς «φιλέλληνες». Μία «ιδέα»- ψηλός πήχης, για νάνους αθλητές της ιστορίας!


-Φημίζεται η μεταοθωμανική Ελλάδα, για την "Ελληνική Παιδεία" της, φίλε μου Μάξιμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
- Κατά το μάλλον ή ήττον, η Ελλάδα ως εθνικό κράτος θα έχει την ίδια μοίρα περίπου με όλα τα υπόλοιπα σημερινά εθνικά κράτη, ενόψει της παγκόσμιας κινητικότητας και περίσκεψης, γύρω από το ζήτημα της διοικητικής αναδιοργάνωσης της ανθρωπότητας και στη βάση της διακηρυγμένης ήδη «νέας τάξης πραγμάτων»(Παγκοσμιοποίηση). Αναμφίβολα, στην πολιτική διάσταση αυτής της κινητικότητας, η Ελλάδα ως εθνικοκρατική υπόσταση και μέλος της Ε.Ε. και της ΟΝΕ(χωρίς δηλ. εθνικό νόμισμα), αποτελεί ιστορικά ένα (σχετικά) ενδιαφέρον διφορούμενο του εξελισσόμενου Διεθνούς Δικαίου. Διφορούμενη και ταλαντευόμενη μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, η σημερινή Ελλάδα αποτελεί την πιο ειρωνική διάψευση της μυθικής κληρονομιάς, που της έδωσε το όνομα ως σύγχρονο εθνικό κράτος. Ήδη οι «πολιτικές εξελίξεις των Βρυξελών, για την Ελλάδα» αποτελούν ουσιαστικά μεταμορφωτικό σύμπτωμα ενός νομοτελειακού προτσές ενσωμάτωσης της «περιφέρειας», στον «κεντρικό άξονα» διοίκησης της Ε.Ε.. Η «Επιτροπεία», επί της ελληνικής κυβέρνησης και η «Επιτήρηση» του ελληνικού «εθνικού βίου», αποτελούν πρωτόλεια για την εμφάνιση σύγχρονων θεσμών, παλιών και δοκιμασμένων «αυτοκρατορικών σχημάτων». Το όνομα ασφαλώς θα μείνει, όπως υπήρχε και χιλιάδες χρόνια, πριν το θυμηθούν και το αναβιώσουν, βασικά ευρωπαίοι «ελευθερόφρονες» και ρηξικέλευθοι διανοητές του 18ου και 19ου αιώνα. Θα μείνει γιʼ αρκετές δεκαετίες(τουλάχιστον) κι ως γεωγραφικός όρος αποδεκτός από το εξελιγμένο ( και ενισχυθέν) Διεθνές Δίκαιο. Οι «τελευταίες εκκρεμότητες του Ανατολικού Ζητήματος» θα διεκπεραιωθούν, με την «αποκατάσταση εθνικών αδικιών, εις βάρος ιστορικών μειονοτήτων». Αλλά το όνομα θα μείνει, όπως λέει κι ο φίλος μου Μάξιμος, επειδή «η Ελλάδα είναι ιδέα». Μία «ιδέα» όμως, χωρίς αίμα και οστά, που θα την εμφορούνταν με τον δέοντα σεβασμό και, προπάντων, την «πεπαιδευμένη επίγνωσή» της. Μία «ιδέα» χωρίς Έλληνες, αλλά μ αρκετούς «φιλέλληνες». Μία «ιδέα»- ψηλός πήχης, για νάνους αθλητές της ιστορίας!


-Φημίζεται η μεταοθωμανική Ελλάδα, για την "Ελληνική Παιδεία" της, φίλε μου Μάξιμε;
Φίλε μου Νωέα, σου έδωσα μία θετική ψήφο γιατι μόνο αυτή μπορούσα να δώσω. Άν μπορούσα εκατό ή και να ψήφιζα μία φορά θα τις έδινα όλες.
Μπορώ όμως μέσα απο την ψυχή μου να σου δώσω συγχαρητήρια για την γραφή σου.
Γιατι αποδεικνύεις ατράνταχτα πως υπάρχουν όχι μόνο αθλητές, αλλά και προταθλητές.
Παρά το γεγονός οτι την παιδεία στην Ελλάδα μας την κατευθύνουν στην ποιό πάνω κατεύθυνση που δηλώνεις κάποιοι σύγχρονοι <<εφιάλτες>>.
Αλήθεια γνωρίζεις την τύχη του ΕΦΙΑΛΤΗ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλήθεια γνωρίζεις την τύχη του ΕΦΙΑΛΤΗ;

Έβλεπε άσχημα όνειρα τη νύχτα από τις τύψεις του;:lol:

(καλά εάν δεν θέλεις μπορείς να μη γελάσεις, εγώ πάντως γέλασα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έβλεπε άσχημα όνειρα τη νύχτα από τις τύψεις του;:lol:

(καλά εάν δεν θέλεις μπορείς να μη γελάσεις, εγώ πάντως γέλασα...)
Προ-προ...προπάππος σου δέν ήταν σίγουρα για τον εξής λόγο: μετά απο δεκαετή άς πούμε ενέδρα και αφού εμφανίστηκε, οι Σπαρτιάτες έκαναν το χρέος τους. Όπως καταλαβαίνεις δέν άφησε απογόνους.
Πώς θα μπορούσε άλωστε.
:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προ-προ...προπάππος σου δέν ήταν σίγουρα για τον εξής λόγο: μετά απο δεκαετή άς πούμε ενέδρα και αφού εμφανίστηκε, οι Σπαρτιάτες έκαναν το χρέος τους. Όπως καταλαβαίνεις δέν άφησε απογόνους.
Πώς θα μπορούσε άλωστε.
:/::/::/:
Λάθος πληροφορίες έχεις αγαπητέ. Επίτρεψέ μου να γνωρίζω το γενεαλογικό μου δέντρο καλύτερα από εσένα. Όχι μόνο είμαι περήφανος να έχω πρόγονο τον Εφιάλτη, αλλά δηλώνω και άξιος συνεχιστής του θεάρεστου έργου του. Ικανοποιήθηκαν τώρα τα υπονοούμενά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προ-προ...προπάππος σου δέν ήταν σίγουρα για τον εξής λόγο: μετά απο δεκαετή άς πούμε ενέδρα και αφού εμφανίστηκε, οι Σπαρτιάτες έκαναν το χρέος τους. Όπως καταλαβαίνεις δέν άφησε απογόνους.
Πώς θα μπορούσε άλωστε.
:/::/::/:

Λάθος πληροφορίες έχεις αγαπητέ. Επίτρεψέ μου να γνωρίζω το γενεαλογικό μου δέντρο καλύτερα από εσένα. Όχι μόνο είμαι περήφανος να έχω πρόγονο τον Εφιάλτη, αλλά δηλώνω και άξιος συνεχιστής του θεάρεστου έργου του. Ικανοποιήθηκαν τώρα τα υπονοούμενά σου;

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά ελόγου μου και με ένα αξιόλογο πλήθος ελληνόφωνων κατοίκων της μεταοθωμανικής Ελλάδας, δεν είχαμε απόγονο τον Εφιάλτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Λάθος πληροφορίες έχεις αγαπητέ. Επίτρεψέ μου να γνωρίζω το γενεαλογικό μου δέντρο καλύτερα από εσένα. Όχι μόνο είμαι περήφανος να έχω πρόγονο τον Εφιάλτη, αλλά δηλώνω και άξιος συνεχιστής του θεάρεστου έργου του. Ικανοποιήθηκαν τώρα τα υπονοούμενά σου;
Σε βαθμολόγισα θετικά για τον εξής λόγο.
Άν και τα ιστορικά στοιχεία είναι αδιάψευστα και απο τα λεγάμενά μου ο Εφιάλτης ουδένα άφησε απόγονο, εσύ διακατέχεσαι απο νεανικότατη ορμή, θα έλεγα πως έχεις τη δύναμη να (βαρέσεις την γροθιά σου στο μαχαίρι), όπως έκαναν παλαιότερα οι Άντρες.
Κατα συνέπεια λοιπόν απο το συνεχιστής προς το παρόν κρατώ το ΑΞΙΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά ελόγου μου και με ένα αξιόλογο πλήθος ελληνόφωνων κατοίκων της μεταοθωμανικής Ελλάδας, δεν είχαμε απόγονο τον Εφιάλτη!
Εφιάλτες πάντα θα υπάρχουν, μόνο που σήμερα οι οικονομικοί ατραποί που έχουν οδηγήσει τους (σύγχρονους πέρσες) μας έχουν φέρει σε οικονομικά άδιέξοδα.
Απόντος δέ του Λεωνίδα...πού να ψάξουμε και για τους 300.
Ψύλους καλύτερα να ψάχναμε.
Θα είχαμε την ψευτοελπίδα μήπως βγάλουμε και ξύγκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οπως ειμαστε απογονοι των ηρωων,,ειμαστε και των προδοτων..αυτα πανε πακετο...δεν γινεται αλλιως...
απογονοι των ηρωικων ελληνων στα βουνα της Αλβανιας...απογονοι των -ιδιων ισως πολλες φορες- ελληνων που σφαζαν τα αδελφια τους στον εμφυλιο..εχοντας περισσοτερους νεκρους απο το 40 και τους βαλκανικους πολεμους μαζι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εφιάλτες πάντα θα υπάρχουν, μόνο που σήμερα οι οικονομικοί ατραποί που έχουν οδηγήσει τους (σύγχρονους πέρσες) μας έχουν φέρει σε οικονομικά άδιέξοδα.
Απόντος δέ του Λεωνίδα...πού να ψάξουμε και για τους 300.
Ψύλους καλύτερα να ψάχναμε.
Θα είχαμε την ψευτοελπίδα μήπως βγάλουμε και ξύγκι.

Ηττοπάθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ηττοπάθεια;

Η νεότερη ιστορία της Ελλάδας μόνο ηττοπάθεια και μελαγχολία μπορεί να δημιουργεί. Ειδικά με την σημερινή αλλοτρίωση, φτάσαμε να περιμένουμε τις μεγάλες κρίσεις για να συσπειρωθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μα για ποια συσπείρωση μιλάμε την ώρα που ο ένας κοιτά και πάλι να βγάλει το μάτι του άλλου μέσα σε ένα κλίμα "αόρατου" εμφυλίου; Οι μεγάλες κρίσεις έχουν πατήσει ελληνικό έδαφος εδώ και χρόνια τώρα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε ή μάλλον καλύτερα δεν θέλουμε να τις διαχειριστούμε. Και από κει ξεκινάν όλα. Ο καθείς κοιτά την πάρτη του και έχουμε φτάσει στο σημείο να αγνοούμε έννοιες που μας εννώνουν, όπως αυτή της φιλοπατρίας. Και αν και φαίνεται παράξενο το κακό είναι ότι οι ίδιοι σκάβουμε το λάκο μας, σαν να θέλουμε να ξεχάσουμε το ιστορικό παρελθόν μας και κάνουμε το μοιραίο λάθος να αποκοβόμαστε ολοένα και περισσότερο από την παράδοση, τον πολιτισμό που έχει άμμεση συνέπεια την προσκόλλησή μας στο σήμερα και τα κλειστά μάτια στο αύριο δίχως όνειρα και αισιοδοξία για το μέλλον. Ποιο μέλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η νεότερη ιστορία της Ελλάδας μόνο ηττοπάθεια και μελαγχολία μπορεί να δημιουργεί. Ειδικά με την σημερινή αλλοτρίωση, φτάσαμε να περιμένουμε τις μεγάλες κρίσεις για να συσπειρωθούμε.

- Όταν λες "νεότερη", πόσα χρόνια εννοείς, φίλη μου, από σήμερα και προς τα πίσω; Εμένα μου αρκούν μόλις δύο 30χρονοι "κύκλοι" συν πέντε χρόνια, για να κατανοήσω την μελαγχολία σου, αλλά και το βάθος της "αλλοτρίωσής" μας.
-Αλήθεια, τι ακριβώς νομίζουμε πως "αλλοτριωνόταν" όλα τούτα τα χρόνια σε τούτο τον τόπο;Θαρρώ πως δεν ήταν μόνον η "ψυχή" μας, γιατί αυτό δεν είναι δα και ελληνική πρωτοτυπία. Πρωτοτύπησαν αλλού κι εμείς ακολουθήσαμε, ως βιβλικά "κυνάρια των Χαναναίων". Αλλού είναι το κέντρο βάρους της δικής μας αλλοτρίωσης. Στο "σώμα" και στις ψευδαισθήσεις-αυταπάτες για τα κάλλη του, παρμένα κατά γράμμα, από μία ανεπίγνωστη αρχαία τραγωδία.
- Δύο φορές όλες κι όλες συσπειρώθηκε η "ψυχή" μας, μέσα σε δύο αιώνες, για τούτο το "σώμα". Στην πρώτη καταλήξαμε, με τον Θοδωρή στο Παλαμίδι και τη δεύτερη, με τον Άρη στο ...σανίδι. Και τις δύο φορές, για να γίνει των Άγγλων χατήρι!
- Η δεύτερη και πιο λυπητερή ήταν το 1945. Γιάλτα, Βάρκιζα και δε συμμαζεύεται, στα μέσα του Δεκέμβρη του, με νόμο "αναγκαστικό"(Α.Ν. 747), το "Ελληνικο Δημόσιο" γινότανε Εγγυητής της "Εθνικής Οικονομίας", έναντι των "διεθνών εγγυητών" του(βλ. "αγγλοαμερικανικό άξονα" και λοιπών "φύσει διεθνιστών"!). "Σώμα" μας ταλαίπωρο! Εμφύλιος: γιατί η "πιστοληπτική ικανότητα" του Εγγυητή μας, αρκούσε για τη μισή του πλευρά, τη "δεξιά" (άσε που πάντα ήταν μόνον το 35%!).
Μετανάστευση: οι αγρότες και λοιποί χωρικοί, όταν γίνονταν εργάτες σε τούτο τον τόπο, κατέληγαν "επικίνδυνα άχρηστοι"
( "σχεδόν Κομμουνιστές"!), ενώ από τις "φάμπρικες της Γερμανίας" και τα "ανθρακορυχεία του Βελγίου" θα έφερναν τουλάχιστον "Συνάλλαγμα", εκτός κι από μία "μεγάλη δόση ΠΑΣΟΚ".
Χούντα: ένας τρόπος να κάνεις τους Ελλαδίτες (αδιακρίτως πλευράς!) σοσιαληστές και τον Εγγυητή ακόμη πιο αποφασιστικό: με έτι περαιτέρω βάθεμα του "ΑΝ 747/1945".
Μεταπολίτευση: χάρη του προρρηθέντος "Α.Ν.", ο τόπος αποκτάει Τσάρο( Υπουργός Οικονομικών), Νόμο 1083/1980, Νομισματική Επιτροπή, Απόφασή (της) 289/1980 και όσα θέλεις... 10χίλιαρα.

- Ο εφοπλιστής που έχω κατά νου, δεν χρειάστηκε τις εγγυήσεις του Εγγυητή, για να πάρει δάνεια από τις Τράπεζες. Του αρκούσε η φτώχεια των Χαλκιδικιωτών και η "ηθική υποστήριξη" των "συνταγματαρχών". Από το 1969 και μέχρι το 1984 πήρε δάνεια 1,250 δις Δρχ. και έφτιαξε Ξενοδοχείο και αμπέλια. Μέχρι το 1996 κατέβαλε στις Τράπεζες 5,500 δις Δρχ., μα εκείνες του ζητούσαν άλλα 36,500 (δις Δρχ.), για να μην του πάρουν το Ξενοδοχείο. Τελικά το πήραν και το πούλησαν. Ποιοι το πούλησαν, πόσο το πούλησαν, πόσο άξιζε στην πραγματικότητα, είναι ερωτήματα ενός κάποιου πλυντηρίου, που βάφει τα χρώματα της αλλοτρίωσης.
-Από την άλλη, ένας Κτηνοτρόφος που έχω επίσης κατά νου. Είχε "ξυπνήσει" μαζί με τη "γενιά του Πολυτεχνείου" και είπε ν' ασχοληθεί με μοσχάρια κι αγελάδες. Πήρε το πρώτο δάνειο 300.000 Δρχ. να κτίσει στάβλο. Άλλες 300.000 Δρχ. να αγοράσει ζώα. Πάρε δώσε, μέχρι το 1984 πήρε συνολικά δάνεια, λιγότερα από 8,500 εκατ. Δρχ.(25.500 περίπου ?). Σήμερα έχει υπερβεί αισίως τα 80 του χρόνια, αλλά μέλλει, αν ποτέ, να αποδημήσει για τόπους χλοερούς, με έναν καυτό καημό. Πέραν των όποιων επιδοτήσεων του έχουν παρακρατήσει μέχρι πρόσφατα(συνεχίζει να βόσκει ακόμη τα βοοειδή του!), πέραν ενός καταστήματος που του έχουν κατάσχει και εκπλειστηριάσει, συνεχίζει να φαίνεται ότι οφείλει έναντι των προρρηθέντων δανείων:
α) Όχι λιγότερα των 45.000 ? προς την Τράπεζα και β) όχι λιγότερα των 350.000 ? προς τον Εγγυητή.
Ήταν από οικογένεια προσφυγική και καλοστεκούμενη(εκεί, στις παλιές πατρίδες!), γι' αυτό, σαν εγκαταστάθηκαν στον έσχατο τόπο της προσφυγιάς τους, μπόρεσαν και αγόρασαν αρκετά χωράφια, να γίνουν καλλιεργητές. Σήμερα, ο Εγγυητής, έναντι των προρρηθέντων απαιτήσεών του, έχει κατάσχει μεν εκείνα τα χωράφια (περίπου 100 στρέματα, αξίας 50.000 ? περίπου), αλλά δεν προχωράει στον πλειστηριασμό. Προφανώς γνωρίζει ότι ο Οφειλέτης του μέλλει να κληρονομηθεί από τη μοναδική κόρη του, που περί άλλων τυρβάζει(υπαλληλίκι κ.π.), οπότε σου λέει: "Ε, το καημένο, τι μπορεί περισσότερο από μία αποποίηση κληρονομιάς;"!

-Γι' αυτό σου λέω: ποιοι και γιατί να συσπειρωθούμε;Οι "αλλοτριωμένοι";

Μα για ποια συσπείρωση μιλάμε την ώρα που ο ένας κοιτά και πάλι να βγάλει το μάτι του άλλου μέσα σε ένα κλίμα "αόρατου" εμφυλίου; ...Ποιο μέλλον;

Δεν έχει σημασία να μάθουμε κάποτε τα "ορατά" αίτια αυτού του "εμφυλίου";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Φυσικά και θα έχει αλλά σας θέτω δύο ερωτήσεις:
1. Άραγε όταν θα βγουν στην επιφάνεια θα είναι τα αληθινά;
2. Ή αν είναι αληθινά έχουμε επίγνωση το τι μέλει γενέσθαι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ηττοπάθεια;
Φοβάμαι για όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα...
Αλλά και γιατι δέν υπάρχει περίπτωση το σύστημα να δουλέψει για εμένα και εσένα αφήνοντας απ'έξω τους ιδρυτές του.
Η ιστορία δίδαξε και μάθαμε πως ουδείς διαχειριστής της εξουσίας εργάσθηκε προς κοινό όφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Υπεράνω όλων η Πατρίς;":hmm:...Ακούω τελευταία και τον Τράγκα να παροτρύνει :" Ψηλά το κεφάλι!" κι αναρωτιέμαι: "Ποιο κεφάλι εννοεί;":redface:...Γιατί σ' αυτόν τον τόπο, εδώ και πολύ καιρό, μου φαίνεται πως μπερδεύτηκαν τα "πάνω" με τα "κάτω" γενικά...:redface:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top