Αξιολόγηση καθηγητή

~Mαρία~

Νεοφερμένος

Η ~Mαρία~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιοι να με πουν ανώριμη για να κρίνω κάποιο καθηγητή επείδη δεν έχω την ίδια εμπειρία με άλλους....Παρά όλα αυτά φέτος στον 1ο μου χρόνο στο Γυμνάσιο γνώρισα μια εξαιρετική καθηγήτρια.Είναι η βιολόγος μας και μας έκανε όλους(ακόμα και αυτούς που κοιμούνται όρθιοι) να λατρέψουν το μάθημα!!!Σε κάθε δύσκολη στιγμή ήταν δίπλα μας ακόμα και για το πιο ανούσιο πρόβλημα και μας βοηθούσε.Μας αγαπάει όλους πάρα πολυ και εμείς κάθε μέρα της το ανταποδίδουμε.Μας εξηγεί το μάθημα καταπληκτικά και για μένα αυτή η καθηγήτρια είναι πρότυπο............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχε υπ'οψην σου πως ο καλυτερος χημικός που είχα ποτε είναι στο επάγγελμα..,φυσικός!Οταν όμως για αυτό που άσχολείσαι έχεις πάθος σε σέβονται.Ιδανικός καθηγητης ειναι αυτός που εγώ ως μαθητής αισθάνομαι αδύναμος να αμφισβητήσω.να αμβισβητησω τις αποψεις του για το πως θα επρεπε να είμαι ως μαθητης κι ως ανθρωπος.Ιδανικος καθηγητης ειναι για μενα αυτος που θα με πρηξει κατα τη διαρκεια της χρονιας,αλλα θα παρει το 110% μου,και θα βγάλει εξω ικανοτητες που θα πω μα καλα που τις είχα κρυμμενες?Ιδανικος καθηγητης για μένα ειναι αυτος που υποσυνειδητα θα με κάνει να στρωθω μονο και μονο για να του αποδειξω πως ΠΡΕΠΕΙ να με υπολογιζει γιατι αξιζω,χωρις παραλληλα να με εχει μειωσει ευθεως.Ιδανικος καθηγητης για μενα ειναι αυτος που οταν ερθουν τα δυσκολα στη μεση της χρονιας πρωτα θα με βαλει κατω επειδη απο μενα δεν πηρε αυτο που ηθελε,και στη συνεχεια θα με χτυπησει στην πλατη και θα μου πει μπορεις.Ιδανικος καθηγητης ειναι αυτος που δε θα φοβηθω και δε θα περιπεξω,αλλα θα σεβαστω.Αυτος που οταν τελειωσω τη συνεργασια μου μαι του θα επικεπτομαι οσο μπορω.Ιδανικος καθηγητης ςιναι ο ειλικρηνης,αυτος που εχει φιλοτιμο και βοηθα το παιδι που εχει θεληση,ο,τι δυσκολιες κι αν αυτο εχει γιατι θεωρει την αγαπη γα μορφωση ευλογια.Αντιθετα ομως,δε σηκωνει μυγα στο σπαθι του με οσους πανε να κανουν παρτυ στο μαθημα του.οποτε δεν τολμα κανεις.Δεδομενο ειναι φυσικα οτι αν μιλαμε για καθηγητη δημοσιου δειχνει το ιδιο παθος στην ταξη και στο...εξω.το εξιδανικευω πολυ,αλλα εχω συγκεκριμενους ανθρωπους στο μυαλό μου.Δασκαλους.Και μακαρι να τους μοιασω καποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Η συμπεριφορα του,να σε ''εμπνεει'' ,να θες δηλαδη να τον ακους και να μην βαριεσαι ολοκληρη την ωρα.Να 'χει καλο συστημα και τροπο διδασκαλιας τετοιο που θα σε κανει να ενδιαφερθεις.Να ειναι διατεθειμενος οποιαδηποτε στιγμη να κατσει υπομονετικα να σου λυσει τις αποριες ειτε αυτο ειναι στο διαλειμμα ειτε μεσα στη μερα .Επισης,να 'χει υπομονη,αλλα να ναι και λιγο αυστηρος (χωρις να γινεται και αυταρχικος ομως) και να μην ειναι απλα δασκαλος στο επαγγελμα.Πανε ο καθενας στις μερες μας να γινει δασκαλος γιατι ειναι ευκολα και τετοια.Θα πρεπει,ακατα τη γνωμη μου τουλαχιστον,να υπαρχουν κι αλλα κριτηρια.Καταρχας αν δεν σ'αρεσουν τα παιδια γιατι να γινεις δασκαλος/καθηγητης;Αυτο για μενα ειναι ενα ακομα σημαντικο κριτηριο.Επισης,αν δεν εχεις και λιγο μερακι βρε αδερφε και να σαι ευδιαθετος που πας;Πως να αποδωσουν τα παιδια δηλαδη αμα εχουν το δασκαλο/καθηγητη με τα μουτρα μεχρι εκει κατω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ίσως είμαι λίγο μικρή για να κρίνω τον κατάλληλο καθηγητή αλλά νομίζω πως το βασικό είναι να αγαπά αυτό που κάνει ώστε να έχει μεταδοτοκότητα.
Η δουλειά αυτή μπορεί να έχει προοπτικές αλλά δεν είναι το ίδιο για όλους..το σημαντικό είναι να μην βαριέται να εξηγήσει το μάθημα μετατρέποντας τις ζωές των παιδιών στο σπίτι δύσκολες..αν δεν μπορεί να το κάνει αυτό καλύτερα να μην γίνει παιδαγωγός.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
πιστευω πως ο σκοπος ειναι να κανει τα παιδια να μαθουν αλλα και να γινουν σωστοι ανθρωποι βεβαια...
για να γινει αυτο εκτος απο αγαπη για αυτο που διδασκει και πιστη σε αυτο που λεει (για το "να γινουν σωστοι ανθρωποι") πρεπει να εχει μεταδοτικοτητα και αυτο εγω το βλεπω σε καθηγητες που δεν στεκονται μονο στα πλαισια του μαθηματος, δειχνουν αγαπη για τους μαθητες,προσπαθουν να τους υποστηριξουν κτλ...
Και φυσικα ενας καθηγητης πρεπει να εχει τα παρακατω αυτονοητα:
-γνωσεις για αυτο που λεει...
-σεβασμο για τα παιδια και γενικα για το σχολειο σαν θεσμο

και φυσικα να ειναι ανοιχτομυαλος...πανω απο ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top