Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
η γνώμη μου φίλε Νίκο είναι οτι δεν πρεπει να ξεκινήσεις μαθηματα κατευθείαν για το δικό σου καλό...Πολλοι συμμαθητές μου που τους κολλησα τον ιό της κιθάρας άρχισαν κατευθείαν με μαθηματα, βαρέθηκαν και το παρατησαν το οργανο...εγω σήμερα έχω επέτειο 9 μηνών με την κιθάρα μου και ακόμα δεν εχω αρχίσει μαθήματα, πηρα αμέσως ένα βιβλιαράκι με συγχορδίες και εφτανα (και ακόμα φτάνω) τις 5 ωρες καθημερινα...
οσο παει προχωρας και παιζεις πιο ενδιαφεροντα πραγματα και ετσι το ενδιαφέρον σου δεν εξασθενει, σε αντίθεση με τα μαθήματα που ειναι πολυ στατικα και βαρετά...και επιπλεον εγώ προσωπικα δεν γουστάρω να κάνω εργασίες σπιτιου για το χομπι μου, επειδη απο χόμπι γίνεται υποχρεωση... απο κει και περα ειναι δική σου απόφαση να κανεις οτι πιστευεις οτι είναι καλύτερο...

Πωωω ρε συ...Προβληματίστικα τώρα...Και εγώ έχω μια μικρή αμφιβολία, μήπως τα παρατήσω κ όλα τα σχετικά....

Δε ξέρω τι να κάνω...Απο τη μία θέλω να μάθω κιθάρα αλλά απο την άλλη με προβληματίζει πολύ αυτό...

Τι να κάνω ρε παιδιά.................... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις σχετικά μια φθηνή κιθάρα(150-200 ευρώ).Μετά μάθε κανένα εύκολο τραγουδάκι απο εδώ : www.kithara.vu ή απο ξένα site.

Γενικά πειραματίσου μόνος σου πρώτα ,και αν νομίζεις αργότερα οτι θες δάσκαλο ,κάνεις μερικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ανάλογα με το πόσο καλός θες να γίνεις και πόσο το γουστάρεις... Εγώ παίζω ηλεκτρική και επειδή θέλω να φτάσω σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο, άρχισα αμέσως μαθήματα. Κάποιες ασκήσεις είναι όντως βαρετές, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ το όργανο, δε μετριάζουν το ζήλο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ανάλογα με το πόσο καλός θες να γίνεις και πόσο το γουστάρεις... Εγώ παίζω ηλεκτρική και επειδή θέλω να φτάσω σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο, άρχισα αμέσως μαθήματα. Κάποιες ασκήσεις είναι όντως βαρετές, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ το όργανο, δε μετριάζουν το ζήλο μου:)
:no1:Ετσι μπραβο Χρηστο...
Αξιζει να μαθεις κιθαρα.. και η ηλεκτρικη ειναι και πολυ καλη...:xixi:

:who: κηνυγησε αυτο που δεν μπορω να κανω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
κηνυγησε αυτο που δεν μπορω να κανω εγω...

Κλισέ, αλλά δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω(ή τουλάχιστον όχι αρκετά):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Κλισέ, αλλά δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω(ή τουλάχιστον όχι αρκετά):)
:iagree::no1:πω...αυτο το λεω και εγω συνεχεια και το πιστευω κιολας...

Προς το παρον δεν μπορω..στην συνεχεια δεν ξερω τι θα γινει...
Ειχα αρχισει καποτε την κλασικη κιθαρα αλλα τα παρατησα για πολλους λογους...
Καποτε ισως αρχισω παλι, γιατι το θελω αρκετα. Οχι σαν τρελη αλλα πολυ..
Αλλα δεν ξερω τι να πρωτο αρχησω απο αυτα που εχω σταματησει...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ε εντάξει χαλαρά. Αν είναι να ρθει, θα ρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν κ προβληματιστηκά με μερικές απο τις απαντήσεις σας...Αποφάσισα να αρχίσω τα μαθήματα κιθάρας...

Ανυπομονώωωωωωωω...!!!

Ευχαριστώ πολύ όλους που με βοηθήσατε..!!!:D

Θα ήθελα να σας κάνω κ μια τελευταία ερώτηση....

Τι λέτε να επιλέξω....

Κλασσική ή Ακουστική κιθάρα...; (Δε σας ρωτάω για ηλεκτρική επειδή διάβασα πως δε είναι καλό να μάθεις ηλεκτρική απο την αρχή...)

Απαντήστε αν μπορείτε!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν θες να παίζεις με τα δάχτυλα(αρπίσματα), τότε κλασσική.Αλλιώς ακουστική, αν παίζεις πιο πολύ με πένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν θες να παίζεις με τα δάχτυλα(αρπίσματα), τότε κλασσική.Αλλιώς ακουστική, αν παίζεις πιο πολύ με πένα.

Αν δε παίζω καθόλου...;; Σορρυ ρε συ, αλλά δεν έχω καμιά σχέση με κιθάρα...Τώρα θα αρχίσω μαθήματα για πρώτη φορά!

Για αυτο ρωτάω..: Με τι θα ήταν καλό να αρχίσω..: Με κλασική ή με ακουστική ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό που πες ότι άκουσες ότι δεν είναι καλό να αρχίζεις με ηλεκτρική είναι μια ωραία τρισμέγιστη μαλ**ία. Οπότε αν θες πραγματικά ηλεκτρική(αν και δεν το νομίζω από αυτά που διάβασα), go for it.

Συνεχίζουμε. Η ακουστική κιθάρα "φοράει" steel χορδές, ενώ η κλασσική 3 steel και 3 nylon. Η ταστιέρα της κλασσικής είναι φαρδύτερη, ώστε οι χορδές να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους κάτι που βοηθάει στο fingerpicking. Επίσης στην κλασσική, έχεις πρόσβαση σε μικρότερο αριθμό τάστων, σε σχέση με την ακουστική. Αυτές είναι η βασικές διαφορές. Κοίτα την ακουστική τη συναντάς σε πιο σύγχρονα τραγούδια, ενώ με την κλασσική θα κάνεις και αρκετά κλασσικά κομμάτια. Οπότε διάλεξε και πάρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν δε παίζω καθόλου...;; Σορρυ ρε συ, αλλά δεν έχω καμιά σχέση με κιθάρα...Τώρα θα αρχίσω μαθήματα για πρώτη φορά!

Για αυτο ρωτάω..: Με τι θα ήταν καλό να αρχίσω..: Με κλασική ή με ακουστική ;

Γνωρίζω οτι δεν παίζεις ακόμα..και τα δυο τα αρχίζεις απο το μηδέν:) Με τα δάχτυλα υπάρχει θα έλεγα μεγαλύτερη δυσκολία.

Μπορέις να αρχίσει πάντως μόνος σου με απλές συγχορδίες(που θα βρεις στο internet,βιβλία κτλ)και να παίζεις για αρχή εύκολα τραγούδια.

Π.χ εγώ έκανα στην αρχή κάποια μαθήματα κλασσικής κιθάρας, αλλά επειδή ήθελα να παίζω τραγούδια και βαριόμουνα τις νότες τα άφησα.Μετά απο καιρό και αφού είχα ξεχάσει νότες κτλ απο τα μαθήματα, έβρισκα τραγούδια απο ιστοσελίδες και μάθαινα τις αντιστοιχες συγχορδίες.

Για παράδειγμα πας και βρίσκεις το τραγούδι που θες(και που μπορείς να παίξεις φυσικά) :

https://kithara.vu/ss.php?id=MTEwOTQzMTc2

Μετά πας και βρίσκεις τις συγχορδίες που έχει.Στο παραπάνω τραγούδι για αρχή βρίσκεις τις Am και Em.

H Am είναι αυτή :

https://www.8notes.com/guitar_chord_chart/Am.asp

(κοιτάς την πάνω πάνω)

Τα νούμερα δείχνουν με πιο δαχτυλο θα πίασεις την κάθε χορδή ,ενώ οι χορδές(στην εικόνα) ξεκινούν απο την πιο χοντρή χορδή(έκτη) στην κιθάρα(δηλαδή την πρώτη που συναντάς καθώς θα παίζεις με πένα).

Σχετικά με τα νούμερα που αντιχτοιχούν σε κάθε δάχτυλο :

1--> δείκτης
2--> μέσος
3--> παράμεσος
4--> μικρός

Μπορείς να κάνεις εξάσκηση για το πως πιάνονται και εναλλαγές για αρχή ώστε να τις συνηθισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Παιδια θελω και γω να κανω ηλεκτρικη κιθαρα για lead .Ξερω μερικες συγχορδιες και μπορω και βγαζω μονος μου που και που καποιες μελωδιες!!Μηπως μπορω να μαθω μονος μου??Υπαρχει καποιο βιβλιο για τα βασικα χωρις δασκαλο?? Επισης θελω πολυ να μπω σε κανα γκρουπακι!!!Μεχρι να μαθω καλα κιθαρα μπορω να κανω keyboards και vocals!!Eνδιαφερεται κανενας η καμια??:fss::fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Παιδια θελω και γω να κανω ηλεκτρικη κιθαρα για lead .Ξερω μερικες συγχορδιες και μπορω και βγαζω μονος μου που και που καποιες μελωδιες!!Μηπως μπορω να μαθω μονος μου??Υπαρχει καποιο βιβλιο για τα βασικα χωρις δασκαλο?? Επισης θελω πολυ να μπω σε κανα γκρουπακι!!!Μεχρι να μαθω καλα κιθαρα μπορω να κανω keyboards και vocals!!Eνδιαφερεται κανενας η καμια??:fss::fss:

τα εχουμε πει εμεις οι δυο:P ψηνω και ενα φιλαρακι για κιθαρα ενα για τυμπανα ή μπασο κανω γενικα ρικρουτιν. κοιταξε για lead που θες ειναι νομιζω λιγο πιο δυσκολο μονος και χωρις δασκαλο. ο δασκαλος θα σου λεει για την ταχυτητα κτλ ενω απο μονος σου μπορει και να νομιζεις οτι το κανεις σωστα αλλα να μην κανεις τιποτα. αν θες οντως κατεβασε tabs που ειναι ασκησεις για ταχυτητα ή παρε καποιο βιβλιο. προτεινω με ταμπλατουρα αν και κανονικα πρεπει να διαβαζεις πενταγραμμο αλλα ενταξει τωρα:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rock93panos

Νεοφερμένος

Ο rock93panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δν υπαρχει παντως ηλικια για να αρχισεις κιθαρα αν το αγαπας με λιγη εξασκηση θα σου φανει πολυ ευκολο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ παιδιά...2 Οκτωβριου, αρχίζω μαθήματα...! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
καλη τυχη και θα σου δωσω μια συμβουλη: πειθαρχια. κανε οτι σου λεει ο καθηγητης και κανε οτι σου δινει. μην το παρεις στο πολυ χαλαρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
καλη τυχη και θα σου δωσω μια συμβουλη: πειθαρχια. κανε οτι σου λεει ο καθηγητης και κανε οτι σου δινει. μην το παρεις στο πολυ χαλαρο;)

Ευχαριστώ πολύ...Ναι, αυτό σκοπεύω να κάνω...Δε θέλω να "χάσω ξανά τη μπάλα...":xixi:

Το κακό είναι ότι στο τέλος, απ'οτι έμαθα, δίνουμε και εξετάσεις...:(

Τέσπα, ευχαριστώ πολύ κ πάλι....:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Θελω εδω και πολυ καιρο να αρχισω μαθηματα κιθαρας...ομως το σκεφτομαι λογω ηλικιας.Εσεις τι πιστευετε?\τι θα κανατε στη θεση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Θελω εδω και πολυ καιρο να αρχισω μαθηματα κιθαρας...ομως το σκεφτομαι λογω ηλικιας.Εσεις τι πιστευετε?τι θα κανατε στη θεση μου?

Η κιθάρα δεν έχει κάποια σταθερή ηλικία όπου μόνο τότε μπορείς να μάθεις να παίζεις...

Αν σου αρέσει τόσο πολύ, πιστεύω πρέπει να αρχίσεις άμεσα...

"Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες ποτέ"

Αυτάααααααααα....Καλή τύχη και σε σένα...:):P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top