Μηχανική Ρευστών (Φυσική): Σχετική βιβλιογραφία;

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι πολυ για την μηχανικη των ρευστων...Μπορειτε να μου πειετ αν διδασκεται πουθενα; Τι μαθηματικα χρειαζονται; Μηπως εχετε υποψη σας κανενα καλο βιβλιο να κατσω να διαβασω μονος μου;
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
στην φυσικη της γ λεει κατι σχετικα αλλα ειναι εκτος υλης,για εξωσχολικα ομως δεν γνωριζω για να βοηθησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Η μηχανική των ρευστών είναι πολύ δύσκολος κλάδος μηχανικής και απαιτεί προχωρημένα μαθηματικά. Όποτε θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς από τώρα μιας και είσαι μαθητής β' λυκείου. Βεβαία υπάρχουν κάποια πραγματάκια στο βιβλίο της β' λυκείου τα οποία θα μπορούσες να τα διαβάσεις άλλα αυτά είναι πολύ εισαγωγικά.

Στην σχολή μου διδάσκεται Ρευστομηχανικη στο 6ο εξάμηνο και Υπολογιστική Ρευστομηχανική στο 9ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι πολυ για την μηχανικη των ρευστων...Μπορειτε να μου πειετ αν διδασκεται πουθενα; Τι μαθηματικα χρειαζονται; Μηπως εχετε υποψη σας κανενα καλο βιβλιο να κατσω να διαβασω μονος μου;
Ευχαριστω.

οντως στην τριτη λυκειου δεν διδασκεται αλλα κ εγω οπως ο φιλος Semfer θα τη διδαχτουμε σε επομενα ετη! οποτε ακολουθα την οδηγια του φιλου και περιμενε μεχρι να ερθει η ωρα:D:no1:

Υ.Γ.: πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερων κλαδος της μηχανικης δεν ξερω ακομα κ εγω τωρα ξεκιναω σπουδες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Semfer. Για να διαβάσει κάποιος μηχανική ρευστών χρειάζονται ανώτερα μαθηματικά και όχι μόνο αυτά της θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου αλλά και αυτά που διδάσκονται στα περισσότερα πανεπιστήμια και πολυτεχνεία στο 1ο έτος (Μαθηματικά Ι,ΙΙ). Οπότε κάνε υπομονή. Έχεις να μάθεις πολλά μέχρι τότε.

Υ.Γ: Η μηχανική των ρευστών ήταν ένα από τα πιο μισητά μαθήματα που διδάχθηκα στο πανεπιστήμιο:P. Αν και ήταν ενδιαφέρον με κούρασε ΠΑΡΑ πολύ για να το περάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Κριμα...
Ξερετε, εχει φοβερο ενδιαφερον. Αεροσκαφη, πυραυλοι, υποβρυχια...
Τεσπα, σας ευχαριστω.
-----------------------------------------
Επισης, οταν λετε ανωτερα μαθηματικα τι εννοειτε;Ειναι τοοσο παλουκια πια;
Δεν μου βγαινει απο το μυαλο...
Ειναι δυνατον να πιασω να τα μαθω;
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κριμα...
Ξερετε, εχει φοβερο ενδιαφερον. Αεροσκαφη, πυραυλοι, υποβρυχια...
Τεσπα, σας ευχαριστω.
-----------------------------------------
Επισης, οταν λετε ανωτερα μαθηματικα τι εννοειτε;Ειναι τοοσο παλουκια πια;
Δεν μου βγαινει απο το μυαλο...
Ειναι δυνατον να πιασω να τα μαθω;
Ευχαριστω

Τα ανώτερα μαθηματικά που θα σου χρειαστούν για να καταλάβεις μηχανική των ρευστών είναι τα εξής:

1) Διαφορικός και Ολοκληρωτικός λογισμός πραγματικών συναρτήσεων μιας πραγματικής μεταβλητής

2) Διαφορικός και Ολοκληρωτικός λογισμός πραγματικών συναρτήσεων δύο ή περισσότερων πραγματικών μεταβλητών

3) Διαφορικός και Ολοκληρωτικός λογισμός διανυσματικών συναρτήσεων μιας ή περισσότερων πραγματικών μεταβλητών

4) Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις

Αυτά τα μαθηματικά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να μπορέσεις να καταλάβεις ακόμη και τα βασικά της μηχανικής των ρευστών. Αν θες να εμβαθύνεις περισσότερο χρειάζονται περισσότερες μαθηματικές γνώσεις όπως γραμμική άλγεβρα, μερικές διαφορικές εξισώσεις, μιγαδική ανάλυση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Οποτε, μαλλον θα χρειαστει να περιμενω. Δεν γινεται να μαθω διαφορικο λογισμο μονος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οποτε, μαλλον θα χρειαστει να περιμενω. Δεν γινεται να μαθω διαφορικο λογισμο μονος μου.

Θα μάθεις διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό πραγματικών συναρτήσεων μιας πραγματικής μεταβλητής στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου. Στην Β΄ Λυκείου δεν έχεις το υπόβαθρο που χρειάζεται για να διαβάσεις λογισμό συναρτήσεων. Όταν τελειώσεις και την Γ΄ Λυκείου (με δεδομένο ότι είχες επιλέξει θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση) θα είσαι σε θέση να διαβάσεις λογισμό συναρτήσεων πολλών μεταβλητών και διανυσματικών συναρτήσεων. Μετά θα είσαι σε θέση να ξεκινήσεις να διαβάζεις μηχανική ρευστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ. Οποτε υπομονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top