Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών Μακεδονίας [Θεσσαλονίκη]

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτη η σχολη ανηκει στο πρωτο και στο πεμπτο πεδιο αρα δεν ειναι απαραιτητο να εξεταστεις και σε καποιο αλλο μαθημα.Θα δωσεις πανελλαδικες ως μαθημα επιλογης ιστορια γενικης;;;;;;;;;;;;;;;;;:nono:Eγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση αλλα απ' οτι εχω ακουσει απο φιλολογους το βιβλιο της ιστορια γενικης της τριτης λυκειου ειναι παρα πολυ κακαγραμμενο και η υλη ειναι τεραστια με αποτελεσμα να μαθαινεται πολυ δυσκολα.Μαλιστα οι φιλολογοι συμβουλευουν τα παιδια της θεωρητικης να μην το διαλεξουν καθως η βιολογια που την επιλεγουν πιο πολυ παιδια θεωρητικης ειναι πολυ ευκολη και η υλη της σχετικα μικρη.Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;;;:iagree:Τωρα αν θελεις να δωσεις ιστορια δωσε την... εγω μια συμβουλη σου δινω.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση περί της σχολής.
Όσο για την ιστορία, alea iacta est. Και να ήθελα τώρα να αλλάξω είναι πια αργά. Γνωρίζω πολύ καλά την ύλη της ιστορίας και το γεγονός ότι είναι ψιλοτεράστια. Αλλά αφενός μου αρέσει πολύ η ιστορία και αφετέρου το έχουν μεγαλοποιήσει λίγο το θέμα κατά την ταπεινή μου άποψη. Δεν αντιλέγω πως η βιολογία μπορεί κάλλιστα να είναι ευκολότατη αλλά αυτοί που μιλούν για την ιστορία ως επί το πλείστον δεν έχουν δει ούτε το εξώφυλλο του βιβλίου (μιλώ για τα παιδιά που φέτος πρόκειται να δώσουν). Το αν και κατά πόσο είναι κακογραμμένο, προσωπικά που το έχω ρίξει μια καλή ματιά μου φάνηκε ένα απλό βιβλίο του οργανισμού, ανάλογο με αυτά που έχουμε τόσα χρόνια. Το πρώτο που τους κάνει τους μαθητές να αποφεύγουν το εν λόγω μάθημα είναι το άκουσμα των σελίδων που έχει για ύλη (181 σελίδες) και το γεγονός ότι τους έχουν πληροφορήσει εκ των προτέρων πως η βιολογία είναι παιχνιδάκι βρε αδερφέ!
Όπως και να 'χει, η ιστορία πέραν του ότι μου αρέσει μπορεί να μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη στο απώτερο μέλλον και εν τέλει τα θέματα που είδα ότι έβαλαν φέτος εκτός του ότι ήταν πάρα πολύ ενδιαφέροντα, ήταν και εύκολα! Για πολλούς και ποικίλους λόγους λοιπόν θα διαλέξω την ιστορία αντί της βιολογίας που δεν πρόκειται να μου προσφέρει τίποτα απολύτως. Μπορεί να μου προσφέρει έναν βαθμό, αλλά πιστεύω πως με το κατάλληλο διάβασμα και τον κατάλληλο κόπο φυσικάκαι στην ιστορία μπορώ να βγάλω έναν ανάλογο αν όχι καλύτερο βαθμό. Βέβαια όλα αυτά τα λέω εκ των προτέρων. Η...νεκροψία θα δείξει..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Αφου σου αρεσει η ιστορια οπως λες δωσε την στις πανελλαδικες και σου ευχομαι καλο κουραγιο για τον δυσκολο χειμωνα που ερχεται..............καθως επισης και σε ολους τους μαθητες της τριτης λυκειου!!!Αντε να δουμε πως θα περασει και αυτη η χρονια......και να φανταστεις πως ακομα εχουμε Αυγουστο και εχουμε ηδη αρχισει να πεφτουμε με τα μουτρα στο διαβασμα...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αφου σου αρεσει η ιστορια οπως λες δωσε την στις πανελλαδικες και σου ευχομαι καλο κουραγιο για τον δυσκολο χειμωνα που ερχεται..............καθως επισης και σε ολους τους μαθητες της τριτης λυκειου!!!Αντε να δουμε πως θα περασει και αυτη η χρονια......και να φανταστεις πως ακομα εχουμε Αυγουστο και εχουμε ηδη αρχισει να πεφτουμε με τα μουτρα στο διαβασμα...:'(
Όντως, καλό κουράγιο σε σένα, σε μένα και σε όλους όσους πρόκειται να δώσουν φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τμήμα, σκέφτομαι να το βάλω στο μηχανογραφικό μου ως 2η η 3η επιλογή.
Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει πληροφορίες για τη συγκεκριμένη σχολή, για το πτυχίο που σου παρέχει [άκουσα ότι δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο που προσφέρει αυτή η σχολή...ισχύει;] και, γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
https://www.uom.gr/index.php?tmima=8&categorymenu=2 δές εδώ ίσως σε βοηθήσει.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lgeorgia95

Νεοφερμένος

Η lgeorgia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αυτο ακριβως σπουδαζει η ξαδελφη και εχει ασχοληθει ολη η οικογενεια μου με αυτη τη σχολη.
απο οτι ξερω δεν μπορεις να βρεις αμεσα δουλεια και ισως χρειαστει να μεινεις στο εξωτερικο.
ακομα ξερω οτι μπορεις να δουλεψεις στα ΜΜΕ για τις ειδησεις απο αυτες τις περιοχες.
κατα τη γνωμη δεν θα επελεγα ως 1η επιλογη αυτη τη σχολη γιατι δεν προσθερει κατι ουσιασικο και οι προοπτικες δουλειας ειναι λιγες..
η αποφαση ομως ειναι δικη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Η ξαδέλφη μου είναι στο τμήμα αυτό και λέει ότι ούτε οι καθηγητές δεν ξέρουν που μπορούν οι απόφοιτοι να βρουν δουλειά..

Σε καμια πρεσβεία είχε διαβάσει ότι μπορεί να δουλέψει αλλά σκέψου πόσες οι πιθανότητες να μπεις σε κάτι τέτοιο..

Εκτός αν μάθεις καμιά σλαβική γλώσσα από το πανεπιστήμιο για να διδάσκεις μετά , αλλά για κάτι τέτοιο δε νομίζω να χρειάζεται να μπεις σε πανεπιστήμιο..


Η επιλογή δική σου, όπως λέει και ο απο πάνω, αλλά σκέψου το πολύ καλά και προπάντων ενημερώσου.(ρώτα και στη σχολή άμα ξέρουν κάτι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)
Εγώ, όταν είδα το πρόγραμμα της σχολής, σκέφτηκα να το γυρίσω από εκεί σε Μακροοικονομική/Διεθνείς Σχέσεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αυτό σκεφτόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες γι'αυτό το τμήμα. Ενδιαφέρεται να το δηλώσει η κοπέλα μου και επειδή δεν παίζει να πέσει 900 μόρια το οικονομικό απθ περνάει λογικά σ'αυτό. Τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι απόφοιτοι. Τι προοπτικές έχεις σαν επάγγελμα; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depi240

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
'Ετυχε να συζητήσουμε γι' αυτήν τη σχολή με κάτι συμμαθητές μου,αλλά και με έναν καθηγητή ΣΕΠ και υποστήριζαν πως έχει επαγγελματική αποκατάσταση...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι όπως και κάθε άλλο τμήμα πολιτικών επιστημών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως μπορείς να δουλέψεις και ως Οικονομολόγος Β' βαθμού. Επίσης ξέρω ότι μπορείς να μπεις και σε κάποιο μουσείο. Η κολλητή μου είναι σ'αυτή τη σχολή (1η επιλογή) και μαθαίνει Ρώσσικα γιατί έχουμε κάποια πάρε-δώσε μ'αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως μπορείς να δουλέψεις και ως Οικονομολόγος Β' βαθμού. Επίσης ξέρω ότι μπορείς να μπεις και σε κάποιο μουσείο. Η κολλητή μου είναι σ'αυτή τη σχολή (1η επιλογή) και μαθαίνει Ρώσσικα γιατί έχουμε κάποια πάρε-δώσε μ'αυτούς.

Τι είναι ο οικονομολόγος Β' Βαθμού ρε παιδιά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι είναι ο οικονομολόγος Β' Βαθμού ρε παιδιά?:P

Aπ'όσο ξέρω πρέπει να δουλέψει δίπλα σε έναν άλλον οικονομολόγο, δεν μπορεί δηλαδή αυτός από μόνος του να κάνει οικονομικά. Κάπως έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
χωρίς διάθεση τρολλαρίσματος, μόνο στην Ελλάδα υπάρχει το "οικονομολόγος Β' βαθμού"? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Aπ'όσο ξέρω πρέπει να δουλέψει δίπλα σε έναν άλλον οικονομολόγο, δεν μπορεί δηλαδή αυτός από μόνος του να κάνει οικονομικά. Κάπως έτσι :P

καλα αν ισχυει αυτο ειναι ο ορισμος του οτι να ναι!!! Πας σε μια σχολη με τιτλο Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών ασχετη δηλαδη(δε μειωνω τη σχολη δεν την ξερω απλα δεν ειναι οικονομικο το αντικειμενο) και τομεας απασχολησης ειναι κατι τετοιο????:P Κι εγω που βοηθουσα τον πατερα μου με τα λογιστικα δεν ηξερα να ζητησω ενσημα :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Aπ'όσο ξέρω πρέπει να δουλέψει δίπλα σε έναν άλλον οικονομολόγο, δεν μπορεί δηλαδή αυτός από μόνος του να κάνει οικονομικά. Κάπως έτσι :P
Μάλλον λογιστής β' θα σου είπαν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
χωρίς διάθεση τρολλαρίσματος, μόνο στην Ελλάδα υπάρχει το "οικονομολόγος Β' βαθμού"? :P

καλα αν ισχυει αυτο ειναι ο ορισμος του οτι να ναι!!! Πας σε μια σχολη με τιτλο Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών ασχετη δηλαδη(δε μειωνω τη σχολη δεν την ξερω απλα δεν ειναι οικονομικο το αντικειμενο) και τομεας απασχολησης ειναι κατι τετοιο????:P Κι εγω που βοηθουσα τον πατερα μου με τα λογιστικα δεν ηξερα να ζητησω ενσημα :P :P :P

Μάλλον λογιστής β' θα σου είπαν;)

Παιδιά δεν ξέρω. Έτσι τους είπε ο καθηγητής που τους κάνει στατιστική. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως μπορείς να δουλέψεις και ως Οικονομολόγος Β' βαθμού. Επίσης ξέρω ότι μπορείς να μπεις και σε κάποιο μουσείο. Η κολλητή μου είναι σ'αυτή τη σχολή (1η επιλογή) και μαθαίνει Ρώσσικα γιατί έχουμε κάποια πάρε-δώσε μ'αυτούς.
Ποιος θα πρωτομπει σε αυτά τα ρημάδια τα μουσεια; Είναι Λογιστής Β βαθμού,μια κατηγορία στην οποία εγγραφο ται και οι απόφοιτοι εφαρμοσμένης πληροφορικής και αυτό ΑΝ έχεις κάνει επαρκή οικονομικά μαθήματα.


καλα αν ισχυει αυτο ειναι ο ορισμος του οτι να ναι!!! Πας σε μια σχολη με τιτλο Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών ασχετη δηλαδη(δε μειωνω τη σχολη δεν την ξερω απλα δεν ειναι οικονομικο το αντικειμενο) και τομεας απασχολησης ειναι κατι τετοιο????:P Κι εγω που βοηθουσα τον πατερα μου με τα λογιστικα δεν ηξερα να ζητησω ενσημα :P :P :P
Λάθος έχει πολλά οικονομικά μαθήματα.Εσύ διαλέγεις τι παίρνεις..
Παιδιά δεν ξέρω. Έτσι τους είπε ο καθηγητής που τους κάνει στατιστική. :/:
Καλά οι καθηγητές σε τέτοια θέματα είναι ό,τι νάναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Το μόνο που θυμάμαι από την παρουσίαση που έγινε στο παμακ πριν απο κανα 2-3 βδομάδες, είναι 1ον, ότι υπήρχε ένας ενθουσιασμός για αυτη τη σχολή, ειδικά ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση, και 2ον, οτι μόλις τελειώσεις αυτη τη σχολή είσαι αυτόματα εγγεγραμμένος στο οικονομικό επιμελητήριο της Ελλάδας. Ειδικότερα, ο καθηγητής που παρουσίαζε το ΒΣΑΣ μας είπε πως 3 φοιτήτριες της σχολής είχαν φύγει στη Μόσχα σε ενα από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της Ρωσίας και πως είχαν βρει δουλειά ως μεταφράστριες και διερμηνείς, και μάλιστα είχαν πιαστεί καλά. Κάτι ακόμα, για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών, αυτή τη φορά. Μας είχαν πεί ότι πλέον οι διαφορές μεταξύ αυτών των δύο τμημάτων είναι πολύ λίγες, συγκεκριμενα, το ΔΕΣ ασχολείται κυρίως με οικονομικοπολιτικά των δυτικών χωρών, και το ΒΣΑΣ με των ανατολικών, όσο αναφορά την Ευρώπη όμως, είναι σχεδόν το ίδιο. Ο καθηγητής που παρουσίαζε το ΔΕΣ μας είπε ότι η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η σχολή είναι κυρίως στον διπλωματικό τομέα, και πως αν και είναι δύσκολο να παίξει κανείς σε αυτό το πεδίο, αν τα καταφέρεις είσαι μια χαρά... Στο τέλος μας είπε κατι στατιστικά για το που στοχεύουν οι φετινοί φοιτητές του τμήματος, οικονομικά και τέτοια... Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top