Εισαγωγή σε σχολή Αστυνομίας

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φετος ειναι η τελευταια μου χρονια στο σχολειο και εχω αρχισει να ψαχνομαι λιγο...οι ερωτησεις που θα ακολουθησουν μπορει να ειναι χαζες αλλα δειξτε κατανοηση...Επισης πριν λιγο εμαθα οτι και Αξιωματικων αστυνομιας ειναι στο 5ο πεδιο (διορθωστε με αν κανω λαθος) γιατι νομιζα οτι ηταν μονο η αστυφυλακων.

Θα ηθελα να ρωτησω, Αν περασω αστυφυλακων (θα προσπαθησω για αξιωματικων αλλα δεν το βλεπω :P) μετα πως μπορει καποιος να μπει στην διοξη ναρκωτικων ή στο ηλεκτρονικο εγκλημα? Η ερωτηση μου μπορει να ειναι χαζη, απλα θελω να μαθω γιατι αν δεν πιασω αξιωματικων δεν αρκουμαι στην αστυφυλακων..και ειναι λιγο δυσκολο να πας σε καποια αλλη στρατιωτικη σχολη (για μενα τουλαχιστων) γιατι οι υπολοιπες ειναι σε αλλα πεδια. :P

Και τελος για την ομαδα Ζ θα πρεπει να εχεις περασει αστυφυλακων, να εχεις διπλωμα μηχανης και απλα να κανεις αιτηση? Αλλα δεν φανταζομαι να παιρνουν πολλους.

Σας ευχαριστω, Φανης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και οι 2 είναι στο 5ο. αυτό όμως δέν σε εμποδίζει να δώσεις για στρατιωτικές σχολές, γιατί το υπουργείο σε δίνει το δικαίωμα να δηλώσεις έως 2 παιδεία.

οι υπηρεσίες που θέλεις είναι δύσκολο να μπείς γιατί τις θέλουν πολλοί και οι θέσεις είναι λίγες. Οπότε για να πάς εκεί θέλει πτυχία, τύχη, και μέσον.

η ομάδα ζ απο ότι ξέρω ανοίκει στην άμεση δράση. εκεί είναι πιό ευκολο να πάς απο το ηλεκτρονικό έγκλημα.

για το δίπλωμα μηχανής δέν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
το ξερω οτι το υποθργειο μου δινει το δικαιωμα επιλογης 2 πεδιων απλα στο 5ο εχω περισσοτερες πιθανοτητες, γιαυτο το ειπα...

Κανενας αλλος με περισσοτερεσ πληροφοριες ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Για να μπεις Διωξη Ναρκωτικων η Διωξη ηλεκτρονικου εγληματος πρεπει πρωτα να παρεις οργανικη θεση στη ασφαλεια και μετα να κανεις αιτηση για να μπεις στην υπηρεσια της επιθυμιας σου,αν εχουν θεσεις η αν εχεις δυνατο βυσμα(ειδικα για ηλ. εγκλημα) θα σε παρουν.

Για να μπεις στην ομαδα Ζ πρεπει να μπεις στην Αμεση Δραση.Ειναι μια υπηρεσια πολυ μαχιμη και αρκετα απαιτητικη γι'αυτο δεν πανε πλεον νεοεξερχομενοι αστυφυλακες εκει αλλα αστυφυλακες με εμπειρια.Οταν μπεις στη ΑΔ πρεπει πρωτα να κανεις περιπολικο για καποιο διαστημα και μετα κανεις αιτηση για να μπεις στην ομαδα Ζ,πρεπει να εχεις υπηρεσιακο διπλωμα μηχανης απ οτι νομιζω.

Ελπιζω να βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ...μιας και ασχολουμαι παρα πολυ με υπολογιστες ηθελα να προσπαθησω να μπω στο ηλεκτρονικο εγκλημα αλλα μαλλον ειναι πολυ μακρινο ονειρο και ειδικα αν μπω αστυφυλακων και δεν περασω αξιωματικων για παραδειγμα...

Επισης χτες εμαθα οτι ενας γνωστος μπηκε στο ηλεκτρονικο εκγλημα (τραγικη ειρωνεια :P) αλλα αυτος τελειωσε τη σχολη αξιωματικων και στο καπακι με το 10% περασε πληροφορικη..την τελειωσε και τωρα μπηκε...αλλα απο οτι ξερω τωρα θα καταργηθει το 10% οποτε ακομα χειροτερα για εμενα...τελος παντων υπομονη και θα δειξει..Σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WeskerS

Νεοφερμένος

Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καταρχας για να μπεις στην Διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος δεν παιζει ρολο εαν εισαι αξιωματικος η οχι.Εκει περισσοτερο μετραει τι γνωση εχεις πανω στους υπολογιστες.Με αυτην την λογικη σημαινει οτι στην υπηρεσια αυτη δεν υπαρχουνε καθολου Αστ/κες (πραγμα σχεδον απιθανο...).

Περνα πρωτα στην σχολη , δες πως ειναι τα πραγματα και μετα θα πας οπου θες...

Επισης , σκεψου που ακριβως θες να πας πρωτα.Λες περι διωξης ναρκωτικων που ειναι μια δυσκολη υπηρεσια πολλες φορες χωρις συγκεκριμενο ωραριο.Μετα λες για διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και μετα για την Αμεση Δραση (Ζ).

Για εμενα , εαν θες την γνωμη μου , το να πας στην Αμεση Δραση θα σε βοηθησει παρα πολυ και θα δεις τι πραγματικα σημαινει αστυνομια (αφου εισαι εξω μαχιμος , στο πεζοδρομιο και αστυνομευεις καποιες συγκεκριμενες περιοχες , λαμβανεις σηματα/κλησεις για να πας να επιληφθεις , διενεργεις ελεγχους υποπτων κτλ).

Αλλα για να πας εκει , ισχυει οτι ειπε και ο φιλος xrhstoss.Η εμπειρια και η θεληση μετραει.Διοτι σε τετοιες υπηρεσιες δεν εχει αστεια.Θα παρεις για κληση καμια ληστεια και θα ψαχνεσαι φιλε μου (ειδικα εαν υπαρξει συμπλοκη).Για αυτο θελει σκεψη ,εμπειρια , και θεληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ειπα να μην κανω νεο θεμα και να ριξω εδω την ερωτηση μου..Πρωτα απο ολα Συγχαρητηρια Σε ολους οσους περασαν, στους υπολοιπους εχω να πω να μην το αφησουν και να ξαναδωσουν...

Τεσπα Εγω δεν ειμαι σιγουρος αλλα κατι ακουσε ο πατερας μου στην ΤV, μπορει να ειναι και λαθος....Αληθευει οτι προσθεσανε ανωτατη σχολη (απο το πυροσβεστικο σωμα) σαν σχολη? σαν αξιωματικος αστυνομιας π.χ...Αν ναι σε ποιο πεδιο και τη ξερουμε για αυτην? Συγνωμη αν η ερωτηση ειναι τελειως λανθασμενη αλλα ετσι ακουσα για αυτο δειξτε "ελεος" :P

Υ/Γ Τι ηταν αυτο με τη ΣΜΥ ρε παιδια..5000 μορια κατω? Παντα τετοια :D

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WeskerS

Νεοφερμένος

Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Απο οσο ξερω , πυροσβεστικη σχολη μεσω πανελλαδικων ειναι η ανθυποπυραγων (σχολη αξιωματικων πυροσβεστικης) η οποια ομως ειναι διαθεσιμη ΜΟΝΟ για πυροσβεστες.Εχει βαση φετος απο οτι θυμαμε γυρω στο 12.500.Για να την δηλωσεις ομως πρεπει να εισαι πυροσβεστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top