Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

zerard

Νεοφερμένος

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σώμα μάζας m=2kg στερεωμένο στο άκρο ελατηρίου σταθεράς k=50 N/m, του οποίου το άλλο άκρο είναι ακλόνητα στερεωμένο. Το σύστημα ισορροπεί πάνω σε οριζόντιο επίπεδο, με το οποίο το σώμα παρουσιάζει συντελεστή τριβής ολίσθησης μ=0,5. Βλήμα μάζας m2=1kg συγκρούεται μετωπικά και πλαστικά με το σώμα. Η ταχύτητα του βλήματος πριν την κρούση είχε μέτρο u=12 m/s, και διεύθυνση τον άξονα του ελατηρίου. Να υπολογίσετε:
Α. τη συσπείρωση του ελατηρίου τη στιγμή που η ταχύτητα του συσσωματώματος είναι μέγιστη, και
Β. τη μέγιστη ταχύτητα του συσσωματώματος
Δίνεται: g=10 m/s

Καλησπέρα,
Χρειάζομαι βοήθεια στο παραπάνω πρόβλημα. Ως λύσεις προτίνονται (μπορεί να είναι και λανθασμένες) οι εξής: α.Δl1=3cm, β. Umax=ρίζα του 7 m/s.

Δεν καταλαβαίνω τον όρο μέγιστη ταχύτητα ενώ το ΘΜΚΕ για Δl=3cm δεν βγάζει την παραπάνω ταχύτητα οπότε ή είναι λάθος η κάτι λείπει. Βοήθεια καλοδεχούμενη αν μπορείτε να προτείνετε κάτι ή να μου εξηγήσετε τι είναι η μέγιστη ταχύτητα σε ελατήριο. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με ταλάντωση από την άλλη όμως το πιθανότερο σενάριο έχει να κάνει με τον 2ο νόμο του Νεύτωνα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το σώμα με τα την κρούση θα κάνει ΑΑΤ, εσύ πρέπει να βρεις το Umax με απλά λόγια την ταχύτητα που έχει το συσσωμάτωμα όταν περνάει από την θέση ισορροπίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zerard

Νεοφερμένος

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
έχει νόημα να ζητά το Δl για το Umax εφόσον είναι η θέση ισορροπίας και είναι αυτονόητο ότι θα είναι 0; σε ενδεχόμενη λύση άλλωστε γράφει Δl=0,003m και αν ήταν αυτό, το 0 θα ήταν αυτονόητο και 0,003 έχει προέλθει από πράξη. Anyway σε καμιά ώρα θα μου λυθεί η απορία, κάτι άσχετο τα αρχικά Α.Δ.Ε.Τ. (για φυσική μιλάμε πάντα), τι σημαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι συμβολίζεις ως Δl;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zerard

Νεοφερμένος

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Την συσπείρωση του ελατηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Α.Δ.Ε.Τ. = Αρχή Διατήρησης Ενέργειας Ταλάντωσης

Δηλαδή U + K = σταθ. :)



//Δώσε μου 5' και θα απαντήσω και στα υπόλοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
έχει νόημα να ζητά το Δl για το Umax εφόσον είναι η θέση ισορροπίας και είναι αυτονόητο ότι θα είναι 0;

Χμ, ξαναδιάβασα το πρόβλημα, δεν είχα προσέξει ότι έχει τριβή. Λογικά θα κάνει φθίνουσα ταλάντωση. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο μιας και τις ταλαντώσεις έχω να ασχοληθώ από τον Οκτώβριο όποτε πρέπει να ξανά κοιτάξω τις σημειώσεις μου.

Τεσπα, ας δούμε τι θα απαντήσει και ο Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάτι δεν μου πάει καλά... :hmm:

Λοιπόν..

  • Εξακολουθεί να ισχύει Fελ = 0 στη θέση χ=0
  • Δημιουργείται συσσωμάτωμα Μ με αρχική ταχύτητα μέτρου V στη θέση χ=0 (θέση αρχικής ισορροπίας του σώματος)
  • Έστω ότι το συσσωμάτωμα κατευθύνεται τώρα προς τον θετικό ημιάξονα
  • Από μη συντηρητικές δυνάμεις υπάρχει η τριβή, σωστά;
  • Άρα η μηχανική ενέργεια του συσσωματώματος (U + K) συνεχώς μειώνεται.
  • Η ταχύτητα του Μ συνεχώς μειώνεται μέχρι που ακινητοποιείται σε μία θέση πριν τη θέση πλάτους. Σε όλο αυτό το διάστημα έχουμε:
  1. u > 0
  2. Fελ < 0
  3. Τ < 0 (εφόσον η Τ και η u είναι πάντα αντίρροπα διανύσματα)
//τα bold σημαίνουν διάνυσμα
  • Τώρα επιστρέφει στη ΘΙ (χ=0). Σε αυτό το διάστημα έχουμε..
  1. u < 0
  2. Fελ < 0
  3. Τ > 0
  • Άρα η ταχύτητα αυξάνει μέχρι να φτάσει στη ΘΙ, όπου Fελ = 0
  • Όμως:
  • Έστω Κ' η κινητική ενέργεια που έχει τώρα και Κ η αρχική. Έστω U' και U οι αντίστοιχες δυναμικές ενέργειες...
  • Είπαμε ότι η μηχανική ενέργεια του Μ συνεχώς μειώνεται
  • Άρα U' + Κ' < U + Κ
  • Όμως U' = U = 0 (Θέση ισορροπίας!)
  • Άρα Κ' < Κ
  • Η ταχύτητα του τώρα είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της επιστροφής στη ΘΙ, εφόσον όπως είπαμε η ταχύτητα σ' αυτό το διάστημα αυξάνεται.
  • Η αρχική ταχύτητα V του Μ είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της κίνησης του σώματος από τη ΘΙ, αφού όπως είπαμε σε αυτό το στάδιο η ταχύτητα μειώνεται.
  • Έχουμε συνεπώς δύο μεγιστοποιήσεις της ταχύτητας. Η αρχική (κιν. ενέργεια Κ) και η τωρινή (κιν. ενέργεια Κ')
  • Κ>Κ' άρα και η V είναι μεγαλύτερη από την τωρινή ταχύτητα.
  • Ομοίως βγαίνει ότι και κάθε άλλη στιγμή η ταχύτητα του Μ θα είναι μικρότερη από τη V.
  • Άρα η max ταχύτητα του Μ είναι αμέσως μετά την κρούση. Και τότε U=0 (γιατί χ=0)
Αυτά.. :wacko: :P


Ερωτήσεις / Απορίες / Σχόλια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η ταχύτητα του Μ συνεχώς μειώνεται μέχρι που ακινητοποιείται σε μία θέση πριν τη θέση πλάτους.

Δεν μπορεί να σταματήσει στην θέση πλάτους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν μπορεί να σταματήσει στην θέση πλάτους;
Εάν δεν υπήρχε τριβή θα εκτελούσε ΑΑΤ, οπότε και:

Umax = Kmax
=>(1/2)D*A^2 = (1/2)M*V^2 (1)



Έστω λοιπόν ότι φθάνει μέχρι το χ=Α


ΘΜΚΕ για το Μ από το χ=0 στο χ=Α

0 - (1/2)M*V^2 = W(Fελ) + W(Τ)

=> -(1/2)M*V^2 = [U(0) - U(A)] - μMgA
=> -(1/2)Μ*V^2 = 0 - (1/2)*D*A^2 - μMgA
=> (1/2)Μ*V^2 = (1/2)*D*A^2 + μMgA

Και μέσω της (1)

=> μMgA = 0
=> μ=0 ΑΤΟΠΟ

Γιατί υπάρχει τριβή :)



Νομίζω κατάλαβες το σκεπτικό μου. Η τριβή σού χαλάει το παιχνίδι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι σωστα, απλα δεν εχω δουλεψει πολυ ταλαντωσεις με τριβη οποτε ... Τεσπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zerard

Νεοφερμένος

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το εν λόγο πρόβλημα το δουλεύω, καμιά εβδομάδα (ήταν μια από τις ασκήσεις των Χριστουγέννων για την Φυσική Προετοιμασίας (είμαι Βʼ Λυκείου)). Μπορεί να μην έχω ιδέα από ταλαντώσεις αλλά με λίγο ψάξιμο και το σκεπτικό του Γιώργο συμφωνώ μαζί του σε μία σκέψη που πέρασε και από το δικό μου μυαλό αρχικά χωρίς βέβαια να την έχω τεκμηριώσει, ότι δηλαδή πράγματι η μεγαλύτερη ταχύτητα θα είναι ακριβώς μετά την κρούση στο x=0.

Αυτό όμως δεν είναι λογικό αποτέλεσμα παρʼ ότι ισχύει και άρα υποψιάζομαι μήπως το συγκεκριμένο πρόβλημα που απαιτεί γνώσεις Γʼ Λυκείου είναι λανθασμένο. Θα μάθω από τον καθηγητή μου και αν τελικά υπάρχει απάντηση θα σας την κοινοποιήσω.

Πάντως ευχαριστώ για τον κόπο σας και ελπίζω να μην είναι άδικος και να έχει λύση το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν είναι λογικό αποτέλεσμα παρʼ ότι ισχύει και άρα υποψιάζομαι μήπως το συγκεκριμένο πρόβλημα που απαιτεί γνώσεις Γʼ Λυκείου είναι λανθασμένο. Θα μάθω από τον καθηγητή μου και αν τελικά υπάρχει απάντηση θα σας την κοινοποιήσω.
Βάση της τεκμηρίωσης (όπως είπες κι εσύ :) ) είναι σωστό. Αυτό θέλουμε.

Όταν λες λογικό; Εννοείς ότι περίμενες κάτι άλλο;
Κοίτα, έτσι όπως το βλέπω δεν χρειάζεσαι γνώσεις Γ' Λυκείου. Τώρα το αν είναι περίεργη η άσκηση (που είναι) δεν φταίμε εμείς. Το πρόβλημα το έχει η εκφώνηση :P

Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να βγάλουμε σωστό αποτέλεσμα.. Τώρα όλα τα άλλα είναι πρόβλημα του καθηγητή.. :D


You're welcome :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Σε ασκήσεις στο κεφάλαιο των ταλαντώσεων πολλές φορές εμφανίζεται...
Αυτό λαμβάνεται ως 10 μιας και π² = 9,86 ή μένει όπως είναι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εμάς μας είχαν πει να το παίρνουμε ως 10 για ευκολία στις πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
thanx γιατί μου ξέμενε πάντα στο τέλος...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμάς μας είχαν πει να το παίρνουμε ως 10 για ευκολία στις πράξεις.


Κι εμάς. Στο βιβλίο φυσικής στη Β το έδινε σε μερικές ασκήσεις κατευθείαν 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλύτερα να το αφήνεται π και όχι να το στρογγυλοποιήτε.. Αν σας το λένε 10 'ομως κάντε το:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλύτερα να το αφήνεται π και όχι να το στρογγυλοποιήτε.. Αν σας το λένε 10 'ομως κάντε το:no1:
Ακριβώς. Αν η άσκηση λέει:

"Θεωρείστε ", τότε θα το αντικαθιστάτε. Αλλιώς μένει ως έχει.-




Λύθηκε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ακριβώς. Αν η άσκηση λέει:

"Θεωρείστε π² ≈ 10", τότε θα το αντικαθιστάτε. Αλλιώς μένει ως έχει.-




Λύθηκε; :D


+φωνώ!έτσι πρέπει να κάνουμε...δεν μπορούμε να το παίρνουμε αυθαίρετα ως 10!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top