Οδηγίες διόρθωσης Βιολογίας

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
δεν χρειαζονταν οι χαζοζωνες giemsa...μη λετε μααααααα....ς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ρε παιδια πλακα κανετε γιατι να ηθελε τις κωλοζωνες τωρα???αφου αυτες ειναι για διαγνωση χρωμοσομικων ανωμαλιων γενικα!!!!!!!αμα ηταν ετσι να γραφαμε ολες τις χρωμομικες ανωμαλιες λεω εγω!φτανει πια κοντευω να παθω καρδια με αυτα που ακουω(διαβαζω εννοω)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Παιδιά,για να μη λέει ο καθένας ο,τι μλκ του έρθει στο κεφάλι,ας κάνει κάποιος τον κόπο να ρωτήσει έναν καθηγητή για τις οδηγίες που τους έχουν δώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Θα ρωτησω αυριο λογικα εγω...ελεος ο καθενας εδω μεσα...σε λιγο θα μας πουν οτι ηθελε και ολο το βιβλιο να γραψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οφουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...χρειαζονταν 'η οχι οι ζωνες?:mad:
Ειναι σιγουρο πως για το 4 στ τα μορια ειναι 2 για rRna,2 για tRna,2 για snRna και 2 για τα γονιδια που δεν εκφραζονται?
εχω ακουσει διαφορα...ας πουμε 4 μορια για τα ειδη Rna και 4 μορια για τα γονιδια που δεν εκφραζονται...
ξερει καποιος σιγουρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οφουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...χρειαζονταν 'η οχι οι ζωνες?:mad:
Ειναι σιγουρο πως για το 4 στ τα μορια ειναι 2 για rRna,2 για tRna,2 για snRna και 2 για τα γονιδια που δεν εκφραζονται?
εχω ακουσει διαφορα...ας πουμε 4 μορια για τα ειδη Rna και 4 μορια για τα γονιδια που δεν εκφραζονται...
ξερει καποιος σιγουρα??
Εγω το bold εχω ακουσει. Αν και με συμφερει το -2 μονο για τα γονιδια που δεν εκφραζονται γιατι αυτα δεν εγραψα. :P

Και οι ζωνες που χρειαζονται; Δεν ρωτουσε πουθενα πως γινεται διαγνωση της μετατοπισης, τι ειναι η μετατοπιση και η αμοιβαια μετατοπιση και ποιες επιπτωσεις εχουν ζητουσε μονο. Ηταν τελειως ξεκαθαρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πολυ φοβαμαι πως ετσι θα ειναι...κι εγω αυτα δεν εγραψα...δυστυχως!
Ωστοσο εχω ακουσει και κατι αλλο:4 μορια για τον ορισμο της cDna και 2 μορια για καθε κατηγορια γονιδιων...2 για αυτα που δεν εκφραζονται και 2 για τα λειτουργικα Rna
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τι εννοεις δυο μορια για τον ορισμο της cDNA και 2 για τα γονιδια που δεν εκφραζονται? Αφου αυτα τα δυο ειναι τα ιδια πραγματα. Μπορει καποιος να ρωτησει εναν βαθμολογητη, ή να απαντηση καποιος καθηγητης του Φορουμ αν υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorD

Νεοφερμένος

Ο doctorD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια μη λετε χαζομαρες.οι ζωνες giemsa δεν χρειαζοταν.Αλλωστε η ερωτηση ηταν ξεκαθαρη.Πως μπορουμε να δουμε τα χρωμοσωματα οχι πως ειναι δυνατον να διαπιστωσουμε τις δομικες χρωμοσομικες ανωμαλιες.
Παντως να σας πω και κατι που σας προτεινω να μην του δωσετε ιδιαιτερη σημασια γιατι πιθανοτατα ειναι μπαρουφα και αδικα θα στεναχωρηθειτε.Θεια του κολλητου μου που ειναι διορθωτρια ειπε οτι της εστειλαν οδηγιες για το 3α οτι ντε και καλα επρεπε να γραψουμε τον πρωτο νομο του Mendel.Φυσικα εγω δεν το πιστευω μαλλον λαθος καταλαβε.Δεν ειναι δυνατον,δεν χρειαζοταν σε καμια περιπτωση.Αλλα και να χρειαζοταν μην αγχωνεστε γιατι κανεις δεν προκειται να το χει γραψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Στο 3α εγω εγραψα τον 1ο νομο του μεντελ...οταν εκανα τις διασταυρωσεις!Δεν ξερω αν οντως χρειαζοταν...αλλα το εγραψα!
Οσο για τα γονιδια...ενας καθηγητης μου ειπε: 4 μορια για τον ορισμο της cDna (που επρεπε να τον γραψουμε πρωτα) και 2 μορια για καθε κατηγορια γονιδιων.δλδ 2 για τα γονιδια που δεν εκφραζονται και 2 για ολα τα Rna(rRna,snRna,t-Rna)...παρ'ολ'αυτα,δεν ξερω τι ισχυει...ο καθενας λεει και το δικο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
παιδια μη λετε χαζομαρες.οι ζωνες giemsa δεν χρειαζοταν.Αλλωστε η ερωτηση ηταν ξεκαθαρη.Πως μπορουμε να δουμε τα χρωμοσωματα οχι πως ειναι δυνατον να διαπιστωσουμε τις δομικες χρωμοσομικες ανωμαλιες.
Παντως να σας πω και κατι που σας προτεινω να μην του δωσετε ιδιαιτερη σημασια γιατι πιθανοτατα ειναι μπαρουφα και αδικα θα στεναχωρηθειτε.Θεια του κολλητου μου που ειναι διορθωτρια ειπε οτι της εστειλαν οδηγιες για το 3α οτι ντε και καλα επρεπε να γραψουμε τον πρωτο νομο του Mendel.Φυσικα εγω δεν το πιστευω μαλλον λαθος καταλαβε.Δεν ειναι δυνατον,δεν χρειαζοταν σε καμια περιπτωση.Αλλα και να χρειαζοταν μην αγχωνεστε γιατι κανεις δεν προκειται να το χει γραψει...

Τις ζώνες Giemsa τις έγραψα αλλά για το 1ο Νόμο δε θυμάμαι τώρα αν τον έγραψα. Πρέπει όμως να το έγραψα γιατί έγραφα πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ρε παιδια συγνωμη...ανφερεστε στις ζωνες giempsa αν επρεπε να τις γραψουμε στην ερωτηση με την αμοιβαια μετατοπιση 'η στην περιγραφη του καρυοτυπου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οσο για τα γονιδια...ενας καθηγητης μου ειπε: 4 μορια για τον ορισμο της cDna (που επρεπε να τον γραψουμε πρωτα) και 2 μορια για καθε κατηγορια γονιδιων.δλδ 2 για τα γονιδια που δεν εκφραζονται και 2 για ολα τα Rna(rRna,snRna,t-Rna)...παρ'ολ'αυτα,δεν ξερω τι ισχυει...ο καθενας λεει και το δικο του!
M' αυτη τη βαθμολογηση παιρνω 6/8 και οχι 4/8 που υπολογιζω. :D Μπορει να φαινομαι πολυ ψειρας, αλλα και 2 μορια σ' αυτο το μαθημα ειναι πολυτιμα για μενα.
-----------------------------------------
Ρε παιδια συγνωμη...ανφερεστε στις ζωνες giempsa αν επρεπε να τις γραψουμε στην ερωτηση με την αμοιβαια μετατοπιση 'η στην περιγραφη του καρυοτυπου??
Λεει για καρυοτυπο για να δεις το Turner που ειναι αριθμητικη χρωμοσωμικη ανωμαλια, αρα δεν χρειαζονται οι ζωνες στην περιπτωση αυτη. Και στη μετατοπιση δεν ρωταει πως γινεται η διαγνωση τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrina

Νεοφερμένος

Η katrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εμαθε κανεις τιποτα καινουριο και σιγουρο τελικα για τη βαθμολογηση του ερςτηματος 4στ...??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Το πιο κουλό όμως είναι ότι στο 4στ πρέπει να αναφέρουμε γονίδια που εκφράζονται σε διαφορετικούς κυτταρικούς τύπους. Αν και το έγραψα για καλό και για κακό, δεν είναι τελείως ανακριβές με βάση την εκφώνηση που μας δινόταν; "Ποιες κατηγορίες γονιδίων που υπάρχουν στο χρωμοσωμικό DNA ενός κυτταρικού τύπου δεν μπορούν να κλωνοποιηθούν σε μία cDNA βιβλιοθήκη;" Και άλλωστε για τη δημιουργία cDNA βιβλιοθήκης χρησιμοποιούμε mRNA απότα κύτταρα που μας ενδιαφέρουν... οπότε είναι λίγο άσκοπο το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top