"Slacktivist"

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Slacktivist

Σε ελεύθερη απόδοση "ακτιβιστής του καναπέ", είναι η νέα κατηγορία ράθυμου πολίτη με αφυπνισμένο πνεύμα (ευδοκιμεί στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα υπερισχύει η ραθυμία). Όπως γράφουν οι New York Times που διάβαζα τις προάλλες, ένας απόλυτα συνειδητοποιημένος "slacktivist" μπορεί κάλλιστα να ντύνει το παιδί του με ζιπουνάκι "Babes for Obama" (!) (Τα μωρά ψηφίζουν Ομπάμα), αλλά το πιθανότερο είναι στις εκλογές του Νοεμβρίου να βαριέται να πάρει τα πόδια του για να πάει να ψηφίσει.



Τελικά, το θέμα είναι, εμείς που θέλουμε να λέμε ότι είμαστε ενάντια του ρατσισμού, της καταστρατήγησης των δικαιωμάτων και το παίζουμε ΟΙ ακτιβιστές απ' τα φόρουμς, έχουμε καμιά ενεργή δραστηριότητα ή είμαστε οι couch potatoes, οι αυριανοί slacktivists ? Είμαστε όντως ακτιβιστές, ή μήπως απατεώνες λαϊκιστές ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μου έδωσες μια γαμάτη εικόνα του εαυτού μου :P. Ελπίζω ν' αλλάξει αυτό (ήδη προσπαθώ δηλαδή) τώρα που τελείωσε το (ελληνικό) λύκειο, το οποίο όπως και να το κάνεις έχει (όχι τη μέγιστη, τη μέγιστη την έχουμε πάντα εμείς) ευθύνη γι' αυτή μας την αδράνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ είμαι πάνθηρας των δρόμων (www.streetpanthers.gr) αλλά αυτό είναι το μόνο ουσιαστικό πράγμα που κάνω πέρα απο το μπλαμπλα :P .

Τέτοιο είδος ανθρώπου γεννάει πάντως ο Λαζόπουλος, χωρίς να φταίει ο ίδιος βέβαια. Το έχω παρατηρήσει σε πάρα πολλούς (ακόμα και σε μένα), βλέπεις λίγο Λαζόπουλο που τους κράζει όλους, συμφωνείς μαζί του, αισθάνεσαι λίγο επαναστάτης και μόλις τελειώσει η εκπομπή επιστρέφεις σε αυτό που έκανες πριν ξεκινήσει, δηλαδή τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ωραιοι οι πανθηρες !! οντως και δυστυχως πολλοι μενουμε μονο στα λογια..το γιατι ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια και πιστευω πως ευθυνονται πολλοι παραγοντες χωρις βεβαια οι ιδιοι να ειμαστε αμοιροι των ευθυνων μας...
τεσπα,η διαμαρτυρια (ή επικροτηση) εξαιτιας μιας ενεργειας δν πρεπει να μενει στον καναπε..ο ακτιβισμος ,συγκεκριμενα,νομιζω πως πρεπει να προκαλει και μια γενικοτερη κοινωνικη κατακραυγη ετσι ωστε καποιες ασχημες συμπεριφορες να εκλειψουν...για παραδειγμα αναφερω την αποχωρηση μεριδας ατομων απο εναν φιλεκπαιδευτικο συλλογο οταν ο διευθυντης δημοτικου που απαγορευει τα τσιγγανακια στο σχολειο (ναι ναι συμβαινει ..)ειχε το θρασος να μιλησει σε εκδηλωση...
οργανωμενες και πραγματικα συγκροτημενες προσπαθειες δν εχω κανει ,δυστυχως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εγώ είμαι πάνθηρας των δρόμων (www.streetpanthers.gr)
Κι εγώ.
Επίσης λέω στους γονείς μου να πηγαίνουν για ψώνια με πάνινη τσάντα, φυτεύω το μπαλκόνι και ανακυκλώνω.:) Και τρώω πολλά-πολλά βιολογικά.
Νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω περισσότερα αν ήμουν μεγαλύτερη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συγκεκριμενα εδω στο φορουμ ειμαστε οι περισσοτεροι κατω των 18, οποτε ειναι λιγο πιο δυσκολο να ειμαστε ενεργητικοι ακτιβιστες. Ουτε εγω κανω κατι σε πραξη, εκτος απο καμια ανακυκλωση, μαζεψα ολη τη χαρτουρα αυτης της χρονιας και τα εδωσα στη μανα μου να τα παει στην ανακυκλωση (δεν ηξερα που εχει και στο δημο μας δεν εχουμε μπλε καδους ακομα :S ) κυριως λογω σχολειου φυσικα, ακομα και να θελεις δεν εχεις δυναμεις και ορεξη να ασχοληθεις με τετοια πραγματα οταν προετοιμαζεσαι για τις πανελληνιες :S Στο μελλον σκοπευω να δραστηριοποιηθω φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Krou.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ ανακυκλώνω χαρτί, γυαλί και πλαστικό και προσέχω κάποιες από τις συσκευές να μην τις αφήνω στη πρίζα χωρίς λόγο (π.χ. φορτιστές, διότι καταναλώνουν ενέργεια και χωρίς το κινητό, για αυτό και ζεσταίνονται άλλωστε):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι γενικοτερα ειμαστε λιγο απαθεις με αυτο το θεμα ειδικοτερα οταν αυτος ο ρατσισμος και ο κοινωνικος αποκλεισμος δεν απειλει εμας...πολλες φορες μαλιστα ειμαστε κατα του,λεμε χιλια δυο,ακομα και στο σχολειο που διδασκεται ο ρατσισμος λεμε τα κατα του και καταληγουμε ομοφωνα οτι δεν θα πρεπει να επικρατει...αλλα ολα αυτα μονο στα λογια!!!!!πιστευω οτι αυτα τα λόγια θαπρεπει να αρχισουν να γινονται πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top