Είναι τα μάτια ο καθρέφτης της ψυχής;

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ηθελα μόνο να αναφέρω την Ιριδολογία, μια ιατρική διαγνωστική μεθοδος κατά την οποία η ίρις του ματιού ειναι ο "καθρέπτης" της σωματικής υγείας...

Να προσθέσω ότι τα σκυλιά σε κοιτάνε σαν συνολο χωρίς να εστιάζουν σε κάποιο σημείο και με την περιμετρική τους όραση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Ζήσε σα να πεθάνεις άυριο και σκέψου σα να μην πεθάνεις ποτέ!!

Θα ελεγα ζήσε σα να ειναι η τελευταία σου πράξη (όσο καλύτερα μπορείς) και σκεψου σαν να ειναι να ζήσεις για πάντα (οσο πλατια μπορείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Υπάρχει ενα τραγουδάκι που το είχα για λίγο καιρο σάν υπογραφή..."όλη μου ηζωή συνενοχή και πώς γουστάρω...τα πιο ωραία ψέμματα στα πιό αθώα βλέμματα...":redface: έτσι το βλέπω ! Κάποιοι-ες το ξέρουν και προσέχουν ωστε να μη φανούν...ούτε απο τα μάτια :worry: !!! Υπάρχει και η συνενοχή !!! Εχω δεί τα πιό θλιμμένα ματια να να...φέρονται πιο στυγνά απο...δήμιο.Γενικά εχω πάψει να "διαβάζω"μάτια .Το θεωρώ αναξιόπιστο...βιβλίο:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:) Υπάρχει ενα τραγουδάκι που το είχα για λίγο καιρο σάν υπογραφή..."όλη μου ηζωή συνενοχή και πώς γουστάρω...τα πιο ωραία ψέμματα στα πιό αθώα βλέμματα...":redface: έτσι το βλέπω ! Κάποιοι-ες το ξέρουν και προσέχουν ωστε να μη φανούν...ούτε απο τα μάτια :worry: !!! Υπάρχει και η συνενοχή !!! Εχω δεί τα πιό θλιμμένα ματια να να...φέρονται πιο στυγνά απο...δήμιο.Γενικά εχω πάψει να "διαβάζω"μάτια .Το θεωρώ αναξιόπιστο...βιβλίο:|

Χμμμ νομίζω ότι η περίπτωσή σου με τα "θλιμμένα μάτια που ήταν στυγνά" ανήκει στην κατηγορία της ερμηνείας βάσει λογικής...

Π.χ. στη δουλειά μου είναι μια κοπέλα που από την αρχή δε μου κόλλησε κάτι. Τώρα που περνάει ο καιρός και ακόμα δεν έχει δείξει κάτι κακό, σκέφτομαι "μήπως έκανα λάθος;". Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Πιστεύω, ότι τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής...

Μέσα στα μάτια κάποιου, μπορείς να διαβάσεις... την ψυχή του...

Το θέμα όμως είναι, να διαβάζεις αυτό που λένε αυτά και όχι, αυτό που θέλεις να διαβάσεις εσύ... :/:

και δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις, που κάνουμε αυτό το λάθος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Χμμμ νομίζω ότι η περίπτωσή σου με τα "θλιμμένα μάτια που ήταν στυγνά" ανήκει στην κατηγορία της ερμηνείας βάσει λογικής...

Π.χ. στη δουλειά μου είναι μια κοπέλα που από την αρχή δε μου κόλλησε κάτι. Τώρα που περνάει ο καιρός και ακόμα δεν έχει δείξει κάτι κακό, σκέφτομαι "μήπως έκανα λάθος;". Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"
:) Μάλλον βάσει συναισθήματος ήταν...η λογική δεν διαβάζει μάτια...γι'αυτό κι εγώ σταμάτησα...:) Η θλίψη που είδα,ήταν κορεσμός κι ο κορεσμός είναι καμμιά φορα...στυγνός...Το τι διαβάζουν του κάθ'ενος τα ματια,μόνο τα ...μάτια του ξέρουν...:hmm: :hmm: :confused: Τι είπα;;;;:confused: :worry: :D Δε "σφίξαν" οι ζέστες κι η 'ωρα ειναι μία...:D :D Αλήθεια,;; Τι μάτια να'χεις;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lilith:
και δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις, που κάνουμε αυτό το λάθος... :/:

Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"
Όσο ποιο συγκροτημένος και με αυτογνωσία είσαι τόσο πιο δύσκολα τρως τα μούτρα σου!! Συνεπώς ο καθένας ανάλλογα με το πόσο σίγουρος νιώθει κάνει και τα ανάλλογα βουρ! Για μένα όλοι περίπου είναι τέλειοι μέχρι να μου αποδείξουν το ανάποδο! Και αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ψυχικά δεν μπορούν γιατί για να σε πειράξουν ψυχικά πρέπει να να εκμεταλευτούν μια αδυναμία ή ανασφάλεια σου! Αν τις έχεις κατακτήσει ή τουλάχιστον τις ξέρεις δύσκολα μπορεί να τις εκμεταλευτεί! Υλικές ζημιές πιο εύκολο αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Στην περίπτωση μου συνεπώς βουρ και δεν μασάω, έξω από δύο περιπτώσεις που μάσησα και στην μια χοντρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
@plain (λίγο παλιό το ποστ αλλά τώρα μπόρεσα να απαντήσω :redface:)
Όταν λέω "ψυχολογείς" δεν εννοώ πως καταλαβαίνεις τον άλλον σε μια στιγμή.
Αλοίμονο αν μπορούσε να γίνει αυτό.. Φυσικά και δεν γίνεται να χεις τον άλλον μπροστά σου σαν ανοιχτό βιβλίο. Απλά εννοώ πως μπορώ να καταλάβω κάτι παραπάνω γι' αυτόν. Με τον καιρό γνωρίζεις κάποιον καλύτερα, αλλά για μένα μετράει πάρα πολύ η αρχική εικόνα που σχηματίζω για κάποιον.
Όσο για το αν γνωρίζουμε τον εαυτό μας.. Πιστεύω πως κάποια κοντινά μας άτομα μπορύν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα απ' ότι εμείς. Μπορεί να ναι οι γονείς μας, κάποιοι πολύ καλοί μας φίλοι, τα αδέρφια μας. Σε μένα ισχύει αυτό. Οι φίλοι μου καταλαβαίνουν πότε θα κάνω κάτι ή όχι ακόμη και αν εγώ δεν είμαι σίγουρος, και εγώ μπορώ να καταλάβω αν κάποιος από τους φίλους μου πραγματικά θέλει κάτι ή αν μου λέει την αλήθεια. Και αυτό δεν έχει να κάνει με κάποια διαίσθηση, αλλά όταν είσαι καιρό με κάποιον άνθρωπο, καταλαβαίνεις πως αντιδρά, εξωτερικά κυρίως. Κάποιος μορφασμός που κάνει, ο τόνος της φωνής. Πράγματα που οι ίδιοι δεν καταλαβαίνουμε, οι άλλοι τα βλέπουν σε μας. Γενικά πιστεύω πως πολύ κοντινά μας άτομα μπορούν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα, απ' ότι εμείς τον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
Γενικά πιστεύω πως πολύ κοντινά μας άτομα μπορούν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα, απ' ότι εμείς τον εαυτό μας.


Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω....
Συμπληρώνω λέγοντας ότι κάποιες φορές κρυβόμαστε κι απ τον ίδιο τον εαυτό μας....
Κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και όμως δεν τολμούμε να πούμε την αλήθεια στον ίδιο μας τον εαυτό! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιοι πολύ δικοί μας άνθρωποι , που μας αγαπούν και μας νοιάζονται, δεν ξέρουν αυτήν την αλήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω....
Συμπληρώνω λέγοντας ότι κάποιες φορές κρυβόμαστε κι απ τον ίδιο τον εαυτό μας....
Κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και όμως δεν τολμούμε να πούμε την αλήθεια στον ίδιο μας τον εαυτό! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιοι πολύ δικοί μας άνθρωποι , που μας αγαπούν και μας νοιάζονται, δεν ξέρουν αυτήν την αλήθεια!!!

+1 :) Και συμφωνώ ειδικά στο ότι κρυβόμαστε από τον ίδιο μας τον εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Όσο ποιο συγκροτημένος και με αυτογνωσία είσαι τόσο πιο δύσκολα τρως τα μούτρα σου!! Συνεπώς ο καθένας ανάλλογα με το πόσο σίγουρος νιώθει κάνει και τα ανάλλογα βουρ! Για μένα όλοι περίπου είναι τέλειοι μέχρι να μου αποδείξουν το ανάποδο! Και αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ψυχικά δεν μπορούν γιατί για να σε πειράξουν ψυχικά πρέπει να να εκμεταλευτούν μια αδυναμία ή ανασφάλεια σου! Αν τις έχεις κατακτήσει ή τουλάχιστον τις ξέρεις δύσκολα μπορεί να τις εκμεταλευτεί! Υλικές ζημιές πιο εύκολο αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Στην περίπτωση μου συνεπώς βουρ και δεν μασάω, έξω από δύο περιπτώσεις που μάσησα και στην μια χοντρά!

??????????? Τι εννοείς;;; Δηλ. εσύ και να έχεις καταλάβει ότι με κάποιον κάτι δεν πάει καλά θα κάνεις το "βουρ" όπως λες γιατί θα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε βλάψει;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
??????????? Τι εννοείς;;; Δηλ. εσύ και να έχεις καταλάβει ότι με κάποιον κάτι δεν πάει καλά θα κάνεις το "βουρ" όπως λες γιατί θα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε βλάψει;;; :hmm:
Πρακτικά ναι! Το έχω καταλάβει απέχει πολύ από το μου το έχει αποδείξει! Και εννοώ με το βουρ να αποκτήσω την σχέση καλή κακή φιλική ερωτική μίσους αγάπης που θα αποδείξει ή όχι αυτό που υποψιάζομαι ή κάτι άλλο που δεν εχω δει καλό ή κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα πάνω μας...και στην συμπεριφορά μας που να μην ανακλά ένα κομμάτι της ψυχής μας,της ιδιαιτερότητας και της μοναδικότητας μας...το θέμα είναι πόσο καλά εμείς οι ίδιοι κατ αρχάς μπορούμε να δούμε αυτήν την ανάκλαση και έτσι να αρχίσουμε να επικοινωνούμε με τον εαυτό μας.
Απ την άλλη πλευρά....ο παρατηρητής επιρεάζει το παρατηρούμενο και επιρεάζεται απο αυτό...άρα ακόμα και άν κάποιος είναι ειδήμονας στο να διαβάζει μάτια (κατ ουσία εκφράσεις ματιών-βλέμα) για να δεί την ψυχή του άλλου θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι εκείνη τη στιγμή κι ο ίδιος μπορεί να επιρεάζει (μεταβάλει) το βλέμα αυτου που παρατηρεί.Ωστόσο....μην ξεχνάμε οτι η πρώτη επικοινωνία που έχουμε όλοι πραγματοποιήσει ώς βρέφη...είναι μέσω της διασταύρωσης των ματιών με την μητέρα μας...η οποία λειτούργουσε ενισχυτικά στον ψυχισμό μας...κι ισως απο εκεί να αντλείται η πεποίθηση αλλά και η ικανότητα της ανάγνωσης ματιών (σαν μέσο συναισθηματικής επικοινωνίας).
Προσωπικά.....δίνω μεγάλη έμφαση στο βλέμα των άλλων...αλλά τις εκτιμήσεις μου τις διπλοτσεκάρω ελέγχοντας και τα άλλα μέσα έκφρασης τους...όπως τη στάση του σώματος τους,τα χαρακτηριστικά της φωνής τους...και φυσικά το περιεχόμενο των λόγων τους.Το βλέμα άλλων...μπορεί να μου δημιουργήσει μια προδιάθεση...ένα είδος ενστικτώδους εκτίμησης του άλλου ξυπνώντας μέσα μου μια συγκεκριμένη ψυχική διάθεση.Όμως την πλήρη αποκωδικοποίηση (στα μέτρα του δυνατού πάντοτε) αυτών των όχι πλήρως συνειδητοποιημένων μηνυμάτων την επιχειρώ παρατηρώντας και τα άλλα μέσα έκφρασης του άλλου...και βέβαια πιάνοντας συζήτηση μαζί του.Μην ξεχνάμε οτι και η ψυχή...εξελίσσεται...οπότε ακόμα κι αν είχαμε την δυνατότητα μιας ταχείας εκτίμησης μέσω βλέμματος του άλλου...σίγουρα αυτή θα ήταν σε κάποιο βαθμό και προσωρινή.Η σχέση μας ..είναι αυτή που εξασφαλίζει όχι μόνο την παρατήρηση της ψυχής του άλλου...αλλά και την παρατήρηση των όποιων εξελίξεων αυτή μπορεί να υποστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Όσο ποιο συγκροτημένος και με αυτογνωσία είσαι τόσο πιο δύσκολα τρως τα μούτρα σου!! Συνεπώς ο καθένας ανάλλογα με το πόσο σίγουρος νιώθει κάνει και τα ανάλλογα βουρ! Για μένα όλοι περίπου είναι τέλειοι μέχρι να μου αποδείξουν το ανάποδο! Και αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ψυχικά δεν μπορούν γιατί για να σε πειράξουν ψυχικά πρέπει να να εκμεταλευτούν μια αδυναμία ή ανασφάλεια σου! Αν τις έχεις κατακτήσει ή τουλάχιστον τις ξέρεις δύσκολα μπορεί να τις εκμεταλευτεί! Υλικές ζημιές πιο εύκολο αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Στην περίπτωση μου συνεπώς βουρ και δεν μασάω, έξω από δύο περιπτώσεις που μάσησα και στην μια χοντρά!

Το να μπορείς, αν και παραδέχεσαι πως έχεις μασήσει... για τα καλά μια φορά,
να κοιτάς τον άλλον στα μάτια...
και να τον αντιμετωπίζεις με τις καλύτερες προθέσεις..., σαν να είναι περίπου τέλειος...,
μέχρι να σου αποδείξει το αντίθετο...,
είναι πράγματι αυτογνωσία και θάρρος... και ειλικρίνια...
Γιατί δεν μπορείς να βρεις τίποτα παραπάνω, ακόμα και μέσα στην ψυχή κάποιου...,
που δεν έχεις προλάβει να γνωρίζεις..., εκτός από αυτά... υπάρχουν μέσα σου... ;)

Και βέβαια, δεν μπορείς, σε καμμία περίπτωση, να χάσεις κάτι..., εάν δεν το είχες ποτέ... :hmm:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Πρακτικά ναι! Το έχω καταλάβει απέχει πολύ από το μου το έχει αποδείξει! Και εννοώ με το βουρ να αποκτήσω την σχέση καλή κακή φιλική ερωτική μίσους αγάπης που θα αποδείξει ή όχι αυτό που υποψιάζομαι ή κάτι άλλο που δεν εχω δει καλό ή κακό!


Ακόμα κι΄ αν δεν του συνειδητοποιούμε πάντα, συναισθηματικά τουλάχιστον,
το μεγαλύτερο κακό..., μπορεί να μας κάνει... μόνο αυτός,
ο οποίος μπορεί να μας κάνει και το μεγαλύτερο καλό...,
κανείς άλλος..., μόνο αυτός....!!!!!!!!!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lilith:
Ακόμα κι΄ αν δεν του συνειδητοποιούμε πάντα, συναισθηματικά τουλάχιστον,
το μεγαλύτερο κακό..., μπορεί να μας κάνει... μόνο αυτός,
ο οποίος μπορεί να μας κάνει και το μεγαλύτερο καλό...,
κανείς άλλος..., μόνο αυτός....!!!!!!!!!!!!! ;)
Τρελά :worship: :clapping:
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ακριβώς έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
.Μην ξεχνάμε οτι και η ψυχή...εξελίσσεται...οπότε ακόμα κι αν είχαμε την δυνατότητα μιας ταχείας εκτίμησης μέσω βλέμματος του άλλου...σίγουρα αυτή θα ήταν σε κάποιο βαθμό και προσωρινή.Η σχέση μας ..είναι αυτή που εξασφαλίζει όχι μόνο την παρατήρηση της ψυχής του άλλου...αλλά και την παρατήρηση των όποιων εξελίξεων αυτή μπορεί να υποστεί.

e-stekoumenos συμφωνω απολυτα. Και εδω μιλαει η πειρα...:D ...καϊκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ακόμα κι΄ αν δεν του συνειδητοποιούμε πάντα, συναισθηματικά τουλάχιστον,
το μεγαλύτερο κακό..., μπορεί να μας κάνει... μόνο αυτός,
ο οποίος μπορεί να μας κάνει και το μεγαλύτερο καλό...,
κανείς άλλος..., μόνο αυτός....!!!!!!!!!!!!! ;)

Ετσι ακριβώς!!! Αυτός που μπορεί να σου χαρίσει τον παράδεισο μπορεί να σε πετάξει στην κόλαση με πολύ μεγαλύτερη ευκολία! Γιατί πολύ απλά όταν δίνεσαι σε κάποιον ολοκληρωτικά μπορεί να σε απογωητεύσει πολύ πιο εύκολα ,γιατί πάντα περιμένεις τα πάντα απο αυτόν, εκτώς από τα χειρότερα!(βλέπε προδωσία!)

Είναι τα μάτια ο καθρέφτης της ψυχής;
Ασυζητητή!!! Αρκεί να μπορείς να δείς μέσα τους και να μην παρασυρθείς απλά από ένα όμορφο βλέμα! Πρέπει να μπορείς να τα διαβάζεις σε κάθε περίπτωση!(δύσκολο αλλά εφικτό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Πιστεύω απόλυτα πως τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής..οι πύλες πίσω από τις οποίες βρίσκεται πολύ καλά κρυμμένο ό,τι υπάρχει μέσα στον καθένα μας και μερικές φορές,μας επιτρέπουν να ρίξουμε καμια κλεφτή ματιά μέσα τους.. :happy: δεν είναι τόσο εύκολο όμως για όλους να διακρίνουν την αλήθεια και εκεί χρειάζεται πολύ προσοχή.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το νου σας....
υπάρχουν καθρέφτες που σε δείχνουν πιο λεπτή/ό..... άλλοι που σε δείχνουν πιο ψηλό/η....
είναι ανάλογα με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και κατά πόσο θέλει να σε.... κλέψει .....


Δεν είναι όλοι οι καθρέφτες να τους εμπιστεύεσαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top