Ένα τέρας κοιμάται κάτω απ' τα πόδια μας!

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κι εγώ το ταρατσάτο προτιμάω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κι εγώ το ταρατσάτο προτιμάω :D
Kinky...:shifty:
Και πολύ καλά κάνεις.Παίζει ρόλο κι ο όροφος.Κάποιος που μένει ισόγειο δεν έχει νόημα ν'αρχίσει να τρέχει προς το πάνω, γιτί μέχρι να φτάσει τα πάνω μπορεί να έχουν έρθει κάτω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
To έχω ακούσει κι εγώ.Κάποιος ειδικός στις διασώσεις, αμερικάνος νομίζω, είχε ονομάσει "τρίγωνο της ζωής"ή κάπως έτσι, τον τριγωνικό χώρο που δημιουργείται δίπλα από κάτι ανθεκτικό όταν πέφτει το ταβάνι.

https://www.snopes.com/crime/warnings/triangle.asp
ένα link που νομίζω ότι λέει γι'αυτό (βαρέθηκα να το διαβάσω :P )

Εγώ όμως το διάβασα και το έψαξα λιγάκι, και τελικά ο Αμερικανός Διασώστης ( Doug Copp είναι το όνομά του) είναι υπό αμφισβήτηση.:hmm:

Μπορείτε να δείτε κι εδώ αν σας ενδιαφέρει: https://urbanlegends.about.com/library/bl_triangle_of_life.htm

Απόσπασμα: According to Red Cross community disaster education manager Ricky Lopes, author Doug Copp's earthquake survival suggestions don't apply in the United States because they're based on observations made in Turkey, where engineering and construction standards are different. "Much research in the United States has confirmed that 'Drop, Cover, and Hold On!' has saved lives in the United States," writes Lopes. "Engineering researchers have demonstrated that very few buildings collapse or 'pancake' in the U.S. as they might do in other countries."
The American Red Cross

Εδώ σε μας όμως τι γίνετε? :hmm:

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδάκια. Είχα ξεχάσει τον όρο "triangle of Life"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Έχω ακούσει πραγματικά περιστατικά σε ξενοδοχεία, όπου σε ώρα σεισμού, όσοι γαπωνέζοι ήταν στο ξενοδοχείο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι κατέβαιναν πανικόβλητοι, αυτοί ανέβαιναν.Και όπου σεισμός ο γιαπωνέζος είναι ειδικός.Ακριβώς στηριζόμενοι στο σκεπτικό της diddle.Και τα κλιμακοστάσια από μόνα τους νομίζω ότι είναι λίγο πιο ασφαλή.Θυμάστε εκείνο το εργοστάσιο που είχε καταρεύσει στο σεισμό της Αθήνας και είχε μείνει μόνο η σκάλα, μόνη της και όρθια?

αν δείτε τι οπλισμό (σιδέρωμα) βάζουν όταν ρίχνουν τα μπετά για τις σκάλες, θα καταλάβετε. Δεν έχω πρόχειρες φωτογραφίες από την δική μου οικοδομή, γκαμώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Πότε είχε γίνει αυτό? 1999? 2000? Κάπου εκεί αν δεν κάνω λάθος..

7 Σεπτεμβρίου 1999
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
7 Σεπτεμβρίου 1999

8 σεπτεμβίου είναι τα γενέθλια μου, και έκοψα τούρτα με τους συνάδελφους στο κτήριο που μας βρήκε ο σεισμός, εγώ έκοβα την τούρτα και όλοι ήταν στην πόρτα έτοιμοι να φύγουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Σωστο αυτο και το ξερω οτι συμβενει, αλλοστε πατερα οικοδομο εχω και τα ξερω αυτα... Αλλα τα περισοτερα σπιτι ειναι αρκετα γερα για να αντεξουν τους περισοτερους συσμους.Στην Ροδο πχ εχει να γκρεμιστει σπιτι λογο σεισμου απο το 56, αυτο κατι παει να πει. Και μαλλιστα εγω μενω στην πιο επικυνδινη "ζωνη" της Ροδου θα ελεγα... το σπιτι μου απεχει 1,5 μετρο απο το κασρο... και το δωματιο μου ειναι στην πλευρα του καστρου... ΓΙα φαντασου να πεσει το καστρο...ολες πανω μου θα ερθουν.... Αλλα τοσα χρονια χωρις συντιριση δεν επεσε, τωρα που το συντιρουνε θα πεσει;

Δηλαδή εγώ που ήρθα να μείνω Ρόδο πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;
Μεγάλωσα κοντά στον κορινθιακό κόλπο οπότε ξέρω από σεισμούς και δεν τους φοβάμαι. Το 99 ήμουνα στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι ένιωσα κάποιο φόβο, ειδικά όταν είδα ότι ο σεισμός είχε διάρκεια. Πάντως ο φόβος και πιο πολύ ο πανικός δε βοηθάνε σε τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαι..μιλωντας για σεισμους....ενιωσα σημερα το ωραδυ εναν και ακουσα οτι εγινε και το πρωι ;

Και μαλιστα τρομαξα με τον βραδυνο ενω ηταν μικρος, γιατι οταν εγινε εβλεπα ενα ντοκυμαντερ για σεισμους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Πριν από καμιά ωρίτσα ο μεγαλύτερος φόβος μου πήρε σάρκα και οστά!!!!:'(
Έγινε σεισμός και φυσικά τα παράτησα όλα και έφυγα κακήν κακώς από το γραφείο....
Δυνατός δεν ήταν, αλλά είχε διάρκεια.... (ή έτσι φάνηκε σε μένα)
Τελικά πριν από λίγο έμαθα πως ήταν 4,7 με επίκεντρο τον Πολύγυρο Χαλκιδικής

Πως θα κοιμηθώ σήμερααααα;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έλα βρε erodia...
μη μου πεις ότι ήταν σοβαρός σεισμός αυτός!!!
Εγώ ήμουν ξαπλωμένος ακόμα, και το μόνο που έκανα ήταν να άλλάξω πλευρό...:P
Εξάλλου ούτε 10" δε κράτησε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Έλα βρε erodia...
μη μου πεις ότι ήταν σοβαρός σεισμός αυτός!!!
Εγώ ήμουν ξαπλωμένος ακόμα, και το μόνο που έκανα ήταν να άλλάξω πλευρό...:P
Εξάλλου ούτε 10" δε κράτησε....

Έχεις δίκιο και εδώ όλοι με κοροϊδεύουν από την ώρα που ανέβηκα πάνω....:redface:
αλλά και μόνο στην ιδέα του σεισμού εγώ φρικάρω παντελώς...
Τί να κάνω....αφου φοβάμαι ρε χαζό!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Θυμαστε τον Σεισμό της Αθήνας? Βρεθήκατε σε κυνδηνο λογο σεισμού?
Ξεθάβω το θέμα...Τον θυμάμαι και εκείνη τη στιγμή έφτιαχνα τη βιβλιοθήκη μου...;)την άλλη μέρα είχαμε κοιμηθεί στο αυτοκίνητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν θυμηθώ το τρόμο που ένιωσα στο τελευταίο μεγάλο σεισμό της Αθήνας, ομολογώ πως σαστίζω.
Όπως είπε και ο Γιάννης νωρίτερα "μακριά από εμάς (αλλά και από όλους)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένας σεισμός προκαλεί τόσο πανικό... Γενικά με τους σεισμούς είμαι αναίσθητη και δουλεύω άγρια τη μάνα μου που τους τρέμει. Το Πάσχα που κάτω στην Πάτρα είχαμε πολλούς σεισμούς έβλεπα τον πανικό και αναρωτιόμουν προς τι όλα αυτά. Η Ελλάδα είναι συνηθισμένη...
Ναι μεν κάποιοι έχουν βιώσει τρομακτικές εμπειρίες αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τον τρόμο όλων. Αντίθετα, πιστεύω ο τρόμος επιτείνει πολλές φορές τις τραγωδίες:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένας σεισμός προκαλεί τόσο πανικό...

Γιατι μπορει να σκοτωθεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
το ίδιο και αν κάποιος δεν προσέχει πώς οδηγεί. Αλλά ο σεισμός δεν είναι στο χέρι μας και δεν ελέγχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλαδη, αν δεις ενα αυτοκινητο να ερχεται κατα πανω σου, δεν θα τρομοκρατηθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
θα φοβηθώ αλλά μπορώ να το ελέγξω και να αποφύγω όσο το δυνατόν τα χειρότερα. Ενώ ο σεισμός είναι απρόβλεπτος. Δλδ ακόμα και όταν κοιμόμαστε που μπορεί κάλλιστα να γίνει, θα είμαστε με τα ρούχα, σφυρίχτρες και θα τρέχουμε σαν τα ποντίκια να βγούμε από τα σπίτια; Εκεί γίνεται το μεγαλύτερο κακό. Αυτό που χρειάζεται είναι ψυχραιμία και όχι πανικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ειμαι και εντελως σιγουρη τι εννοεις πανικο, και σε πιο σημειο, αλλα εγω σε καθε σεισμο φοβαμαι παρα πολυ, και δεν καταλαβαινω πως καποιοι μπορουν να το βλεπουν τοοοοσο χαλαρα. Παρ'ολα αυτα, συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να αφηνουμε το φοβο μας να επηρρεαζει τις κινησεις μας και να κανουμε βλακειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο φόβος προς οποιαδήποτε δύναμη της φύσης, έχει να κάνει καθαρά με το μέγεθος της αυτοσυντήρησης που έχει ο άνθρωπος.

ο όχι φόβος, υποδηλώνει μια "ανωριμότητα" μιας που δεν υπάρχει η γνώση και η αίσθηση του κινδύνου.
Όλα τα "μικρά" του ζωικού βασιλείου, δεν αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο όπως οι γονείς τους. Όταν όμως μεγαλώσουν και γίνουν γονείς... αλλάζει το πράγμα.


ghelly η μητέρα σου τρομοκρατείται γιατί ενστικτωδώς, έχει να προστατέψει εκτός απ τον εαυτό της και το/τα παιδί/παιδιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top