Καταπιέζουν οι κοινωνικοί κανόνες την ατομική προσωπικότητα;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Αξίωμα: H εμπειρία και η γνώση αυξάνονται όσο περνούν τα χρόνια.
Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (όπως είπες, 30χρονος με μυαλο 15χρονου). Κάθε αξίωμα έχει τις εξαιρέσεις του. Πιστεύεις ότι το αξίωμα αυτό δεν ευσταθει?

Πες μου ένα αξίωμα που να έχει εξαιρέσεις.

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δεν δέχεσαι a priori την ωριμότητά μου, σωστά. Mε κρίνεις ως ανώριμη (δεν θα καταλάβαινες την ηλικία μου αν δεν την έγραφα) χωρίς να σκεφτείς την απάντηση που έδωσα στην ερώτηση για το γάμο (ήταν : αν θες να κάνεις παιδιά, παντρέψου καλύτερα, θα είναι καλύτερα για αυτά). Μήπως αυτή η απάντηση δείχνει ανώριμο άτομο? Εγώ πάλι πιο πολύ για γνώμη των γονέων μας το κόβω, παρά για κάποιου συνομηλικου με σένα:) Οι γονείς μου και οι δικοί σου όμως δεν είναι ανώριμοι.
Μήπως τελικά, είναι διαφορετική άποψη από τη δική σου, οπότε a priori, όπως λες, είναι απορριπτέα ?;)

Δεν έχω εγωισμό, απλά μου αρέσει πολύ η διαλεκτική μέθοδος του Σωκράτη! Να "στριμοχνώμαστε" επιχειρηματολογώντας!

Δεν είπα οτι είσαι ανώριμη, είπα οτι οι απαντήσεις σου δεν δείχνουν την ηλικία σου, με την έννοια οτι έχω δει σε διάφορα φόρα πολύ μικρότερα άτομα να έχουν εξίσου (ή και περισσότερο) ώριμες απόψεις, τουλάχιστον απο τις λίγες δημοσιεύσεις που έχεις κάνει. Δεν μπορώ να σε κρίνω ή όχι σαν ανώριμη με τόσο μικρό δείγμα. Απλά δεν μου το έχεις αποδείξει, όπως φυσικά δεν έχεις αποδείξει και το αντίθετο. Το ότι έχεις την "τυπική" γνώμη του μέσου γονιού στην Ελλάδα, δεν μου δείχνει οτι είσαι ώριμη. Κι εγώ θα μπορούσα να υιοθετήσω κάθε παρόμοια τέτοια "τυπική" άποψη και να το παίζω ώριμη (αν και πιστευω οτι δεν υπάρχει απόλυτος ορισμός της ωριμότητας, εγκειται στις απόψεις του καθένα το πως την κρίνει). Το οτι στα 28 σου έχεις τις απόψεις ένος τυπικού σημερινού 50χρονου δεν δείχνει ωριμότητα. Οι κοινωνίες προχωρούν και πρέπει να υπάρχει προσαρμοστικότητα. Το λογικό είναι στα 28 σου να έχεις πιο προοδευτικές απόψεις απο έναν 50χρόνο αλλιώς κάτι δεν πάει καλά. Με την ίδια λογική και το 1950 οι άνθρωποι θεωρούσαν π*****να κάποια που κάπνιζε στο δρόμο, ειδικά οι μεγαλης ηλικίας. Είναι δηλαδή ώριμη αυτή η άποψη?
Τέλος, το οτι είναι διαφορετική άποψη απο την δική μου, ειδικά όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα για αυτήν πέραν του "έτσι είναι η κοινωνία" είναι λογικό για μένα να την καθιστά απορριπτέα. Δεν βλάπω κάποιο σοβαρό επιχείρημα για το αντίθετο. Παρ'οτι λες οτι σου αρέσει η διαλεκτική μέθοδος του Σωκράτη, δεν βλέπω να την εφαρμόζεις στην πράξη. Εγώ το μόνο "επιχείρημα" που έχω δει σε αυτή τη συζήτηση είναι η ηλικία σου την οποία προβάλλεις επιδεικτικά σε κάθε μήνυμα.

ΥΓ: Απο πότε η προοδευτικότητα είναι δείγμα ανωριμότητας και ο πουριτανισμός δείγμα ωριμότητας? Μήπως αυτό για το οποίο κατηγορείς εμένα (μισαλλοδοξία) τελικά καταλήγεις να το εφαρμόζεις εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Διαβάζω για κανόνες, άγραφους, παραδεκτούς απο την κοινωνία που άμα δεν τους ακολουθείς περιθωριοποιείσαι και τρώς "χαστούκια"...
Ομολογουμένως ιδιαίτερα συντηρητική και πουριτανιστική αυτή η λογική. Θυμίζει ρήσεις του τύπου "τα άφησα έτσι όπως τα βρήκα απο τους προγόνους μου" και "χερι που δεν μπορείς να δαγκώσεις, φίλα το".Δεν αντιλέγω, υπάρχουν αυτοί οι "κανόνες", και δυστυχώς πρέπει να τους τηρούμε για να μην είμαστε διαφορετικοί και για "να μην μας βάζει ο κόσμος στο στόμα του".
Όμως μέχρι ποιό σημείο πρέπει να τους τηρούμε; Μήπως είναι ο "κόσμος" που πρέπει να αλλάξει και να αποδεχτεί την διαφορετικότητα ορισμένων; Μήπως δεν πρέπει ο κόσμος να ξεφύγει απο αυτή τη δεξιά (no offence) νοοτροπία και να αρχίζει να αναζητεί κανόνες που σέβονται τη διαφορετικότητα;
Στην τελική, δεν περιθωριοποιήθηκαν όλοι όσοι διάλεξαν το μονοπάτι της διαφορετικότητας, όποιος έχει πραγματικά την ψυχική δύναμη να ξεχωρίσει και είναι περήφανος για την ιδεολογία του και τη διαφορετικότητά του όχι μόνο δεν θα περιθωριοποιηθεί αλλά θα διακριθεί (με χαρακτηριστικό παράδειγμα ορισμένους ιδιότροπους(;) καλλιτέχνες).
Κάποια στιγμή, ακόμη και συγκεκριμένες καταστάσεις που δεν περιορίζονται σε ένα άτομο (που απο ότι διαβάζω προκάλεσαν αυτό το θέμα) θα σταματήσουν να θεωρούνται "εκτός άγραφου νόμου" και γενικά "μη σωστές". Το θέμα είναι να κάνει κάποιος την αρχή, και άλλοι θα ακολουθήσουν (και σε αυτό το θέμα έχει γίνει η αρχή).
Εξάλλου πάντα θα υπάρχουν ορισμένοι που φοβούνται ότι το "νέο" ή το "παράξενο" θα αλλάξει την ζωή τους και θα χαλάσει τη "βόλεψή" τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Arty2, respect :worship: :worship:

Αλλά ξέρεις τώρα ποια θα είναι η απάντηση... "Κι εσύ 18 είσαι" :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πριν συνεχίζεται να μαλώνεται δεν θα ήταν καλύτερα να ορίσετει για ποια περιθερωποίηση μιλάτε και που; Το θέμα είναι πολύ γενικό, οι κανόνες πολύ γενικοί επίσης πλέον και δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πανικός για ένα τόσοοοοοοο γενικό θέμα που θα βαζίζεται- όπως γίνεται συνήθως- στα διαφορετικά βιώματα και πιστεύω του καθ' ένα....Βρε παιδιά μπορεί να διαφωνείται αλλά μην απορρίπτεται τον άλλον...ακούστε το, πείτε την άποψή σας αλλα μην πλακώνεστε 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Arty2, respect :worship: :worship:

Αλλά ξέρεις τώρα ποια θα είναι η απάντηση... "Κι εσύ 18 είσαι" :rolleyes:

επ michelle, κρινουμε εξ'ιδίων τα αλλότρια?;)

Σου έγραψα απάντηση, όμως μου πήρε τόσο πολύ ώρα που όταν έκανα submit το λινκ δεν ήταν valid. Αποκλειεται να θυμηθώ πάλι τι έγραψα ακριβώς, με λίγα λόγια όμως έλεγα ότι δεν μπορούμε να μένουμε στο "ετσι ειναι η κοινωνία", αλλά να κοιτάζουμε πίσω απο τις γρύλλιες.
Αν η πλειοψηφία σήμερα κρίνει ότι έτσι πρέπει να είναι, θα την ακολουθήσω γιατί πιστεύω στη δημοκρατία. Θα προσπαθήσω ομως να προοδεύσω πρώτα ατομικά και μετά σε σχέση με το υπόλοιπο σύνολο, από μια νέα θέση. Από μέσα.

Τέλος, οι απόψεις μου προέρχονται και πρέπει να προέρχονται μετά απο κριτική σκέψη, λαμβανοντας υπόψη τις ηθικές αξίες και τις κοινωνικές συνθήκες. Έτυχε η συγκεκριμένη άποψη να είναι ίδια με των γονιών μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απορρίψω κάτι μονο και μόνο επειδή το πιστεύουν οι 50αρηδες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Αν η πλειοψηφία σήμερα κρίνει ότι έτσι πρέπει να είναι, θα την ακολουθήσω γιατί πιστεύω στη δημοκρατία.
Με τη σημαντική διαφορά ότι δημοκρατία δεν σημαίνει ακολουθώ και ενστερνίζομαι την άποψη της πλειοψηφίας, αλλά σέβομαι και αποδέχομαι (όχι με την έννοια του υϊοθετώ).

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Θα προσπαθήσω ομως να προοδεύσω πρώτα ατομικά και μετά σε σχέση με το υπόλοιπο σύνολο, από μια νέα θέση. Από μέσα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
"χερι που δεν μπορείς να δαγκώσεις, φίλα το"
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
Με τη σημαντική διαφορά ότι δημοκρατία δεν σημαίνει ακολουθώ και ενστερνίζομαι την άποψη της πλειοψηφίας, αλλά σέβομαι και αποδέχομαι (όχι με την έννοια του υϊοθετώ).



;)

σέβομαι, αποδέχομαι αλλά δεν ακολουθώ? Άρα αν η άποψη της πλειοψηφίας αρέσκεται στο να δαχτυλοδείχνει τα νόθα παιδιά, εγώ θα το σεβαστώ, όταν όμως έρθει η ώρα να κάνω δικά μου θα διαλέξω να είναι νόθα για να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για πρόοδο και το αίσθημα αδικίας εις βάρος μου. Και τη ζωή του παιδιού μου? Να μη τη σκεφτώ?
Μάλλον τότε θα είμουν εγωίστρια, έτσι δεν είναι?:)

Εγώ θα έλεγα "χέρι που δεν μπορείς να δαγκώσεις, άστο και πιάσε άλλο":):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκέφτηκες όμως μήπως τις απόψεις αυτές σου τις έχουν περάσει με έντεχνο τρόπο οι γονείς σου (aka πλύση εγκεφάλου) και νομίζεις οτι προήλθαν απο κριτική σκέψη;
Μου φαίνεται πολύ περίεργο ένα άτομο 28 ετών μόνο να έχει τόσο συντηρητικές απόψεις. Και οχι, συντηρητισμός δεν συνεπάγεται ωριμότητα.
Επιπλέον συμφωνώ με τον Arty2 στα υπόλοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω πλακώνεστε για τα καλά!Δεν θα αναπτύξω πλήρως την άποψη μου διότι έχω δουλειά,θα πω όμως το εξής.Καταρχήν ηρεμήστε όλοι!Χωρίς να ενστερνίζομαι 100% τις απόψεις της dooo παρατηρώ μία μαζική επίθεση εναντίον της που δεν μπορω να κρύψω ότι μου θυμίζει σε μεγάλο βαθμό την επίθεση που είχα δεχθεί εγώ σχετικά με ένα άλλο θέμα(ομοφυλοφιλία).Κάνω λοιπόν τις εξής παρατηρήσεις καλοπροαίρετα...Πρώτον,Michelle σέβομαι απόλυτα την άποψη σου,νομίζω όμως ότι κάνεις λάθος παίρνοντας πολύ προσωπικά κάποια πράγματα.Δεν νομίζω ότι η dooo ήθελε να σου κάνει διάλεξη επειδή "είσαι μικρότερη και δεν ξέρεις".Η παρατήρηση που έκανε περί ηλικίας και εμπειρίας αναφερόταν μάλλον σε γενικότερο επίπεδο και όχι σε προσωπικό(αν ανέφερε εσένα υποθέτω το έκανε σαν παράδειγμα,υποθετικά).Φυσικά και δεν σε ξέρει και φυσικά δεν μπορεί να ξέρει τι "σφαλιάρες" έχεις φάει αλλά μην το παίρνεις προσωπικά.Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους,κάτω από ένα γενικότερο πρίσμα,δηλαδή συνήθως,ναι,η εμπειρία είναι ανάλογη της ηλικίας.Αλλωστε ούτε εσείς μπορείτε να την χαρακτηρίσετε πουριτανή για την άποψή της σε ένα και μόνο θέμα...Δεύτερον(το έχω ξαναπεί νομίζω),ο χαρακτηρισμός "πουριτανός" ή "οπισθοδρομικός" τείνει να γίνει φόρος τιμής σε αυτό το φόρουμ.Ξαναλέω ότι προοδευτικός δεν σημαίνει ισοπεδώνω τα πάντα γιατι έτσι μου αρέσει.Και τα πρεζάκια την βρίσκουν με την πρέζα,δεν είναι προοδευτικοί όμως.Και άλλωστε σκέφτηκε κανένας σας τα νομικά και περισσότερο πρακτικά προβλήματα που θα αντιμετώπιζε ένα νόθο παιδί?...Τρίτον,είναι πραγματικά λυπηρό να υπάρχει αυτή η επίθεση σε κάποιες απόψεις αντίθετες από τις δικές μας ίσως σε ένα φόρουμ όπου υποτίθεται "οι ιδέες βρίσκουν την ηρεμία τους"...Περιμένω να μου τα χώσετε και μένα όμως θεώρησα σωστό να τα πώ αυτά φιλικότατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη αν παρεκτράπηκα αλλά άνθρωπος είμαι κι εγώ και νευριάζω ώρες ώρες (είμαι και λίγο οξύθυμη). Επίσης δεν νομίζω να πρότεινα να τα ισωπεδώσουμε όλα αλλά όχι και είμαστε συνεχιστές αυτών που ριχνουν κάθετι διαφορετικό "στην πυρά" για να σώσουμε το τομάρι μας. Επίσης ένα νόθο παιδί τι νομικά προβλήματα θα αντιμετωπίσει? Μήπως δεν έχεις ασχοληθεί με τους σχετικούς νόμους?

Εντελώς φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Βασικά αν έχει άλλα 3-4 αδέλφια δεν θα μπορεί να χαρακτηριστεί παιδί πολύτεκνης οικογένειας </joke>
Πολλοί άθρωποι σήμερα επιλέγουν να συζήσουν και να κάνουν παιδιά αντί να παντρευτούν για πολλούς και διαφόρους λόγους.
For the record, προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου αλλά δεν με εμποδίζει αυτό να έχω κάποιες "ελεύθερες" απόψεις.
Και εξάλλου φαίνεται πόσο νοιάζεται οι κοινωνία για τις πολλές περιπτώσεις εξώγαμων παιδιών όταν οι γονείς είναι καλλιτέχνες οι πολιτικοί, δεν έχω προσέξει κανένα να τους επικρίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σκέφτηκες όμως μήπως τις απόψεις αυτές σου τις έχουν περάσει με έντεχνο τρόπο οι γονείς σου (aka πλύση εγκεφάλου) και νομίζεις οτι προήλθαν απο κριτική σκέψη;

To σκέφτηκα, αμεε:) έλα όμως που δεν ξεκινώ πρώτα πρώτα την σκέψη μου με τον τρόπο: " αφού μου το λένε οι γονείς μου είναι λάθος. Πρέπει να τους αποδείξω το αντίθετο", αλλά με τον τρόπο "ρε μπας και? για να το ψάξω περισσότερο" :)

Αρχική Δημοσίευση από michelle:
Μου φαίνεται πολύ περίεργο ένα άτομο 28 ετών μόνο να έχει τόσο συντηρητικές απόψεις. Και οχι, συντηρητισμός δεν συνεπάγεται ωριμότητα.
Επιπλέον συμφωνώ με τον Arty2 στα υπόλοιπα :)

Moi? συντηρητικές απόψεις??? Που τους είπα στη δουλειά να πάμε σε open source και πέσαν να με φάνε? :P:P και σοβαρεύομαι:) σε κάποια θέματα ναι συντηρητικές απόψεις, σε άλλα όχι:) ρώτα με και θα δεις:):)

Είπαμε συντηρητισμός => ωριμότητα :false.
Ισχύει ωριμότητα => συντηρητισμός? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Χωρίς να ενστερνίζομαι 100% τις απόψεις της dooo παρατηρώ μία μαζική επίθεση εναντίον της

α, για να σου πω, όλα κι όλα ε. αφου προκαλεί με τέτοιο nickname. ντουυυυυυυ ρεεεεεεεεεεε :P :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ένας ένας παιδιά ....πάρτε χαρτάκι:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μήπως να το έκανα booo?:hmm:

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τότε θα λέγαμε ότι είσαι τραμπούκος και προσπαθείς να μας τρομάξεις.. μποοουυυυυυυυ

Συμφωνώ με τον ALEX_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Είπαμε συντηρητισμός => ωριμότητα :false.
Ισχύει ωριμότητα => συντηρητισμός? :)

Αν ωριμότητα => συντηρητισμός τότε ισοδύναμα προοδευτισμός => ανωριμότητα. Σου φαίνεται αυτό λογικό? Δηλαδή όποιος είναι προοδευτικός είναι και ανώριμος? Αν είναι έτσι τότε το οτι οι γυναίκες ψηφίζουμε το οφείλουμε σε ανώριμους. Το οτι δεν είμαστε υπόδουλοι το οφείλουμε σε ανώριμους. Το οτι δεν υποχρεώνονται οι γυναίκες να παίρνουν πλέον το επίθετο του άντρα τους το οφείλουμε σε ανώριμους. And goes on...
Συμπερασματικά, ας ελπίσω οτι η ερώτηση σου αυτή δεν ήταν ρητορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
και εσύ το θεωρείς ανευ σημασίας αυτό???
Οτι και να κάνουμε, είμαστε μέλη ενος κοινωνικού συνόλου και συμβαδίζουμε με τους "κανόνες" που το διέπουν. Αλλιώς θα είμαστε περιθωριακοί. Θα ήθελες εσύ να δείχνουν στο παιδί σου την αποστροφή προς τον περιθωριακό πατέρα?
Έχω δυο μέρες να μπω και τώρα είδα το θεματάκι(ή σπλιτάκι).Καταρχήν καλωσήρθες dooο μου άρεσε ιδιαίτερα το χιούμορ σου(βλ. σχόλιο περί ιδρύματος).Διάλεξα αυτή την παράθεση για να αναφερθώ μόνο στην ουσία του θέματος αφήνοντας την διαμάχη περί ωριμότητας και ηλικίας εκτός.Μόνο ένα μικρό σχολιάκι:σωστά κάποιος παρατήρησε γηράσκω αει διδασκόμενος,σίγουρα οι μεγαλύτερες ηλικίες έχουν πληθώρα εμπειριών αυτό όμως δεν εγγυάται και την ορθότητα των λόγων τους.Καθένας εκφράζει τις απόψεις με βάσει την ηλικία και τα βιώματα του είναι λοιπόν αδύνατο η michelle να γνωρίζει αν θα πρεσβεύει τα ίδια και στα 30 της ή η dooo τα ίδια στα 40 της.Ο καθένας γράφει την πλήρως υποκειμενική αποψή του.Τα σχόλια περί συντηριτικών και προοδευτικών περιττεύουν.

Για να επανέλθω,προσωπικά δεν έμαθα να ζω υπό καθεστώς καθωπρεπισμού(σε αυτούς τους κανόνες αναφέρεσαι υποθέτω) κι ας μην είμαι πλέον ούτε 16 ούτε 20 αλλά μόλις 2 χρόνια μικρότερη σου.Συνήθισα να είμαι δαχτυλοδειχτούμενη απο κάποιες αποφάσεις της ζωής μου όμως δεν θα επέτρεπα σε τίποτε και σε κανέναν να αντιμετωπίσει έτσι και το παιδί μου,δεν θα το υπέβαλλα σε αυτή την διαδικασία.Και δυστυχώς η ελληνική κοινωνία είναι ιδιαίτερα κλειστοφοβική (κλισέ αλλά αληθές) για να δεχτεί ένα παιδί εκτός γάμου.Οπότε μοιραία μια αιτία γάμου είναι και τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τότε θα λέγαμε ότι είσαι τραμπούκος και προσπαθείς να μας τρομάξεις.. μποοουυυυυυυυ

Συμφωνώ με τον ALEX_
Φορ δε ρέκορντ κι εγώ συμφωνώ με τον emufear που συμφωνεί με τον ALEX.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Φορ δε ρέκορντ κι εγώ συμφωνώ με τον emufear που συμφωνεί με τον ALEX.

Χαίρομαι που συμφωνούμε και συμφωνώ κι εγώ με O'Zorgnax που συμφωνει με Emufear που συμφωνεί με μένα!:confused::hmm:(Μην παρεξηγείτε,απ'το διάβασμα είναι!:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top