Μια "Γη" ... δεν είναι αρκετή!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Με αφορμη αυτο το link, σας προτρεπω να κανετε το κουιζ (λιγοτερο απο 2 λεπτα θελει) και να δειτε σε ποια "οικολογικη" κατηγορια ανηκετε...:whistle:

εγω σημερα το εκανα, και εκει που νομιζα οτι ειμαι απο τους "νορμαλ" ανθρωπους, σε φαση οτι ανακυκλωνω πολυ τακτικα κλπ, μου εβγαλε το κουλο οτι..

IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.8 PLANETS.
και σοκαριστηκα λιγο.:confused:

Καντε το κουιζ, και πειτε εδω τι σας εβγαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.5 PLANETS.
Καλά είμαι :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 3 PLANETS.

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
1.8 αλλά δεν έχω αυτοκίνητο και δε με άφησε να το πω! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
1.8 αλλά δεν έχω αυτοκίνητο και δε με άφησε να το πω! :(

ουτε γω εχω, ουτε εγω το ειπα...
θες να γινουμε αδερφακια? :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οι περισσοτερες λεπτομερειες που σας εβγαλε? ξεχωριστα δλδ για φαγητο, μετακινηση, σπιτι κλπ.... τις θυμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
CATEGORY-GLOBAL HECTARES

FOOD0.9

MOBILITY0.4

SHELTER0.7

GOODS/SERVICES1.3

TOTAL FOOTPRINT3.3


IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.1 GLOBAL HECTARES PER PERSON.​


WORLDWIDE, THERE EXIST 1.8 BIOLOGICALLY PRODUCTIVE GLOBAL HECTARES PER PERSON.​




Thank you!
You are among the 80% of the world population with an Ecological Footprint smaller than 4 hectares. In comparison, the world offers 2 hectares per person today.
What can you do with the Ecological Footprint?
First, you can use it as a guide for reducing your Footprint by protecting natural assets in your own life. There are many options for how we all can reduce consumption. The size of our Footprint depends on our food habits, the way we get from place to place, and the resources and energy we use.
Second, you can involve others and help encourage them to use Footprint tools to protect our global resources.

Παραθετω ολη μου την απαντηση.
σορι αν η μορφοποιηση ειναι καπως, δε ξερω πως να το διορθωσω.
αν καποιος Mod μπορει, ας μου κανει την επεξεργασια.

OK, DONE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Category >>>>>>>>>> Global hectares
Food >>>>>>>>>>>>>> 0.8
Mobility >>>>>>>>>>> 0.1
Shelter >>>>>>>>>>>> 1.3
Goods/Services >>>>> 2.1

Total Footprint: 4.3


In comparison, the average ecological footprint in your country is 5.1 global hectares per person.
Worldwide, there exist 1.8 biologically productive global hectares per person.


If everyone lived like you, we would need 2.4 planets.







ουτε γω εχω, ουτε εγω το ειπα...
θες να γινουμε αδερφακια? :P:P:P

Λοοοολ :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
CATEGORY GLOBAL HECTARES

FOOD0.9

MOBILITY0.2

SHELTER1.6

GOODS/SERVICES2.7

TOTAL FOOTPRINT5.4



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.6 PLANETS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Xμ...1,6 πλανήτες χρειάζομαι εγώ.
food 1
mobility 0.2
shelter 0.5
goods/services 1.1
total 2.8

Άκρως ανησυχητικά τα αποτελέσματα...
Αυτό σημαίνει ότι πάντα για να απολαμβάνουν οι λίγοι θα υποφέρουν οι πολλοί...Αν δεν βρεθουν εναλλακτικοί τρόποι ενέργειας βέβαια
Όμως σίγουρα ποτέ δεν θα είναι όλοι ευτυχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
FOOD 1
MOBILITY 0.2
SHELTER 1.2
GOODS/SERVICES 2.1
TOTAL FOOTPRINT 4.5

IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.1 GLOBAL HECTARES PER PERSON.

WORLDWIDE, THERE EXIST 1.8 BIOLOGICALLY PRODUCTIVE GLOBAL HECTARES PER PERSON.


IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 2.5 PLANETS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 2 PLANETS. Οταν ζουσα στη Γερμανια.

Στην Ελλαδα, θα ηθελα 4,1 πλανητες. Μπλιαχ-φτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το πιο τραγικο απο ολα ρε παιδια, εκτος απο αυτους που ζουν εξωτερικο και ακομα δεν εχουν δηλωσει αποτελεσματα, πχ Μαριος, ειναι το οτι ολοι ζουμε Ελλαδα και γιαυτο σε ολους εβγαλε το ΤΡΑΓΙΚΟ:

IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.1 GLOBAL HECTARES PER PERSON.


:(


με προλαβες bisbirikos!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
CATEGORY GLOBAL HECTARES
FOOD 1.2
MOBILITY 0.2
SHELTER 0.6
GOODS/SERVICES 1.2
TOTAL FOOTPRINT 3.2

IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.1 GLOBAL HECTARES PER PERSON.

WORLDWIDE, THERE EXIST 1.8 BIOLOGICALLY PRODUCTIVE GLOBAL HECTARES PER PERSON.


IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.8 PLANETS.
:( Απογοήτευση και εγώ... Και εγώ που νόμιζα ότι θα μου βγάλει χαμηλά επειδή μένω λευκωσία και αναγκάζομαι να περπατάω (δεν έχει ΜΜΜ εντώ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειδες???
κι εγω τα ιδια νομιζα, επειδη ανακυκλωνω και δεν τρωω πολυ κρεας.
καλα, πως ζουμε σε ΕΝΑ πλανητη, πως σκ@τα χωραμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Giovanna
Βεβαια, η οικολογικη "συνειδηση" στην Ελλαδα, μαλλον εχει πνιγει στα παλια μας τα παπουτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
αα,καλά..:/: στην περίπτωσή μου,θα χρειαζόμασταν 2.5 πλανήτες... niiiiice... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ξανάκανα βάζοντας τι πιο αντι-οικολογικές απαντήσεις που μπορούσα να σκεφτώ, για να δω που είναι το max του :devil:

Το αποτέλεσμα:

IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 18.8 PLANETS.




:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το ξανάκανα βάζοντας τι πιο αντι-οικολογικές απαντήσεις που μπορούσα να σκεφτώ, για να δω που είναι το max του :devil:

Το αποτέλεσμα:

IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 18.8 PLANETS.

:P


κανε μια και το αντιθετο, να δουμε και το Min!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top