Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
κι εγω την ειχα αυτη την απορια...
ΠΟΛΥΣ κοσμος τη χρειαζεται, πραγματικα... αλλα αν ανηκει ετσι κι αλλιως στους "μη ποσοτικου περιορισμου" θα την παρει, και αυτος και ολοι οι αλλοι της ιδιας κατηγοριας με αυτον, δεν υπαρχει περιορισμος.

αλλα οντως, κι εγω την εχω την απορια.
Χωρίς να έχει σχέση με την υπόθεση του Πέτρου αυτό που θα σχολιάσω, εμένα δεν μ' άρεσει στο θέμα των μετεγγραφών η σκέψη "τι σε κόφτει, αφού δεν σου τρώει θέση;".

Στις "μεγάλες" σχολές η κατάσταση με τις μετεγγραφές έχει παραγίνει. πχ στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ μπαίνουν πάνω από 700 το χρόνο!!!!
Γύρω στους 300 (νομίζω) από Πανελλήνιες και όλοι οι υπόλοιποι με μετεγγραφή από τα άλλα ΗΜΜΥ της χώρας.

Αποτέλεσμα φυσικά να μην μπορεί να λειτουργήσει ομαλά η σχολή λόγω αυτού του αριθμού (ειδικά στα εργαστήρια).

Σε κάποιες κατηγορίες (ορφανά από έναν γονέα νομίζω) ζητάνε και φορολογική δήλωση. Γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο και στις πολύτεκνες/πολυμελείς; Πόση ανάγκη έχει τη μετεγγραφή ένα παιδί του οποίου οι γονείς βγάζουν πάνω από 80.000? το χρόνο, πχ;


Και για ποιο λόγο οι αθλητές να μπορούν να πάρουν μετεγγραφή πχ στο ΗΜΜΥ ή στην Ιατρική Αθηνών; Στα ΤΕΦΑΑ πχ είναι λογικό, αλλά γιατί και στις άλλες σχολές; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σε κάποιες κατηγορίες (ορφανά από έναν γονέα νομίζω) ζητάνε και φορολογική δήλωση. Γιατί να μην υπάρχει κάτι τέτοιο και στις πολύτεκνες/πολυμελείς; Πόση ανάγκη έχει τη μετεγγραφή ένα παιδί του οποίου οι γονείς βγάζουν πάνω από 80.000? το χρόνο, πχ;


εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.
ξερω γιο μεγαλου επιχειρηματια με καταστηματα καλλυντικων στην ελλαδα που πηρε μεταγραφη και το φυσαει!

βεβαια, δεν τρωει τη θεση αλλου, αλλα οντως δημιουργειται προβλημα στη σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και για ποιο λόγο οι αθλητές να μπορούν να πάρουν μετεγγραφή πχ στο ΗΜΜΥ ή στην Ιατρική Αθηνών; Στα ΤΕΦΑΑ πχ είναι λογικό, αλλά γιατί και στις άλλες σχολές; :worry:

αυτό που ξέρω (από συμφοιτήτρια μου) είναι -καλά δεν λέμε για ολυμπιονίκες προφανώς! που πάνε όπου θέλουν!- είναι ότι παίρνουν κάποια έξτρα μόρια... πχ η συγκεκριμένη συμφοιτήτρια είχε περάσει φυσικό αθήνας και τα μόρια τη φέραν σε μας.


απο εκεί και πέρα ανοίγεις μεγάλη κουβέντα -που έχει επιχειρήματα προς όλες τις κατευθύνσεις αλλά είναι εντελώς offtopic :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τη μετεγγραφή στο ΤΕΙ Πειραιά την έκανα :)
(Δε μου ζητήθηκε το Ατομικό Δελτίο Επιτυχίας πάντως παρόλο που το είχα)

Δύο νέες απορίες: :P
Link:::::

1.
Τα τμήματα που θεωρούνται αντίστοιχα μεταξύ τους και εδρεύουν στα πολεοδομικά συγκροτήματα Αττικής και Θεσσαλονίκης δεν υπάγονται στις διατάξεις για μετεγγραφή φοιτητών.
Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει στο x ΑΕΙ Αθήνας δε μπορεί να κάνει μετεγγραφή (εφόσον έχει το δικαίωμα) στο y ΑΕΙ που βρίσκεται επίσης στην Αθήνα;


2.
«Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών καθώς και «Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς.
Δηλαδή οι αντιστοιχίες του Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών Οικονομ. Παν. Αθήνας (βάση: 18.565) είναι οι:
  • [337] Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (βάση: 18.261)
  • [155] Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς (βάση: 17.881)
;;;

Και εφόσον έχω το δικαίωμα να κάνω μετεγγραφή, αν περάσω σε ένα από τα δύο τμήματα (Μακεδονίας-Πειραιώς), μπορώ να κάνω μετεγγραφή στο Αθήνας έτσι;

Μήπως η μετεγγραφή από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς στο Οικονομικό Παν. Αθήνας δεν είναι εφικτή επειδή βρίσκονται στην ίδια πόλη [Αθήνα]; (ή κάνω λάθος; :O )


Thanks! :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ξέρει κανείς αν μπορώ να μπω στην διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών στο ΠΑ.ΠΕΙ από το 5ο πεδίο εκτός από το 1ο ???????????? και κάτι άλλο: από ποιες σχολές μπορώ να πάρω μεταγραφή για το συγκεκριμένο τμήμα??? απ' όσο ξέρω η ΑΣΣΟΕ δέχεται μόνο από το δημοκρίτειο. το ΠΑ.ΠΕΙ?????
thanx...:worry::/::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ξέρει κανείς αν μπορώ να μπω στην διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών στο ΠΑ.ΠΕΙ από το 5ο πεδίο εκτός από το 1ο ???????????? και κάτι άλλο: από ποιες σχολές μπορώ να πάρω μεταγραφή για το συγκεκριμένο τμήμα??? απ' όσο ξέρω η ΑΣΣΟΕ δέχεται μόνο από το δημοκρίτειο. το ΠΑ.ΠΕΙ?????
thanx...:worry::/::confused:


Από όσο ξέρω για να πάς στο ΔΕΣ (Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών) είτε της Παντείου είτε στο ΠΑ.ΠΕΙ. μπορείς μόνο από το πρώτο πεδίο και νομίζω οτι πρέπει να έχεις δώσει και Αγγλικά! :)

Για τις μεταγραφές δεν είμαι σίγουρη! Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα στις συγκεκριμένες σχολές! Τα καθαρά ΔΕΣ είναι στο ΠΑ.ΠΕΙ. και στην Πάντειο! Αυτό της ΑΣΟΕΕ είναι και οικονομικό και δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με τα άλλα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ Phoebe!!!
H αλήθεια είναι πως το είχα φανταστεί γιατί και στο μηχανογραφικό τις δίνει μόνο στο 1ο πεδίο.
So i guess you're right!!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Φέτος έδωσα πανελ. αλλά δεν πέρασα. Οπότε θα κάνω μια ακόμα προσπάθεια. θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω το εξής.
Η μητέρα μου πέθανε τον Απρίλιο του 2007. Συμφωνα με το παρακάτω αν περασω κάπου του χρόνου, θα έχω και εγώ δικαίωμα για μια μετεγγραφή?
Αυτό το εισόδημα που λέει, τι είναι, ο μισθός που πέρνει ο μπαμπάς μου απο την δουλειά μόνο ή και κάτι ακόμα?

4) Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ. Για τον υπολογισμό του μέσου όρου του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών των ορφανών από τον έναν ή και τους δύο γονείς δεν λαμβάνεται υπόψη το ατομικό εισόδημα του αποβιώσαντος γονέα ή των αποβιωσάντων γονέων που είχαν τυχόν δηλώσει κατά την τελευταία τριετία πριν από την αίτηση μετεγγραφής (παρ.1 εδ. γ άρθρου 1 ν.3282/2004 και παρ. 2 άρθρου 12 ν. 3577/2007).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όπως το καταλαβαίνω εγώ.. δικαίωμα μετεγγραφής στην Αθήνα έχεις όσο η αδελφή σου είναι φοιτήτρια. Αν η αδελφή σου δεν είναι φοιτήτρια του χρόνου θα δικαιούσαι μετεγγραφής στο κοντύτερο πανεπιστήμιο του τόπου μονιμης διαμονής της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φέτος έδωσα πανελ. αλλά δεν πέρασα. Οπότε θα κάνω μια ακόμα προσπάθεια. θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω το εξής.
Η μητέρα μου πέθανε τον Απρίλιο του 2007. Συμφωνα με το παρακάτω αν περασω κάπου του χρόνου, θα έχω και εγώ δικαίωμα για μια μετεγγραφή?
Αυτό το εισόδημα που λέει, τι είναι, ο μισθός που πέρνει ο μπαμπάς μου απο την δουλειά μόνο ή και κάτι ακόμα?
Αν ο μέσος όρος εισοδήματος που προέρχεται μόνο από τον πατέρα σου τα τρία τελευταία οικονομικά έτη είναι κάτω των 35000ε τότε δικαιούσαι μετεγγραφή σε ένα από τα δύο κοντινότερα αντίστοιχα τμήματα, μετά από δική σου επιλογή και χωρίς ποσοτικό περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα6465

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα6465 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία..... Έδωσα φέτος κ πέρασα Κοινωνιολογία στη Μυτιλήνη... Όμως το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποια χαρτιά χρειάζομαι για μεταγραφή εδώ στο Πάντειο....:/: Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχεις κάποιο λόγο να θέλεις τη μεταγραφή, πχ υγείας ή οικονομικό;
Αλλιώς θα επέμενα πάααρα πολύ να μείνεις Μυτηλίνη... Για όλους τους λόγους, και το επίπεδο σπουδών, και την καταπληκτική φοιτητική ζωή.

Αλλιώς:
Εγκύκλιοι ΥΠΕΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα6465

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα6465 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όχι δν ειναι καποιος τέτοιος λόγος απλώς 8έλω να παραμείνω στην Α8ήνα... Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Όχι δν ειναι καποιος τέτοιος λόγος απλώς 8έλω να παραμείνω στην Α8ήνα... Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!!!:)


Μα αν δεν συντρέχει κανένας λόγος, όπως αυτά που ανάφερε το Γίδι, δεν δικαιούσαι μεταγραφή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ θα είχα πάρει μεταγραφή, αν είχα περάσει επαρχία, και θα το είχα μετανιώσει... Μείνε, θα με θυμηθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μα αν δεν συντρέχει κανένας λόγος, όπως αυτά που ανάφερε το Γίδι, δεν δικαιούσαι μεταγραφή! :)
νομίζω ότι οι πολύτεκνοι/τριτεκνοι δικαιούνται ούτως ή άλλως.

Αλλά υποθέτω η εγκύκλιος θα είναι πιο ... ενημερωμένη από εμένα ούτως ή αλλως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
νομίζω ότι οι πολύτεκνοι/τριτεκνοι δικαιούνται ούτως ή άλλως.

Αλλά υποθέτω η εγκύκλιος θα είναι πιο ... ενημερωμένη από εμένα ούτως ή αλλως :P
οι τρίτεκνοι δικαιούνται μόνο αν το μεγαλύτερο τέκνο δεν έχει συμπληρώσει το 26ο έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
νομίζω ότι οι πολύτεκνοι/τριτεκνοι δικαιούνται ούτως ή άλλως.

Αλλά υποθέτω η εγκύκλιος θα είναι πιο ... ενημερωμένη από εμένα ούτως ή αλλως :P


Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες! Όπως και οι ορφανοί από έναν γονιό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Και υπόψιν...το 26 έτος της ηλικίας του θεωρείται ότι το κλείνει στις 31/12 του έτους...δηλαδή αν ο αδερφός σου έχει γεννέθλια στις 14/02/82 ως ημερομηνία συμπλήρωσης του 26 δεν πιάνεται η 14/02/08 αλλά η 31/12/08...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα6465

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα6465 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top