Εκμάθηση ξένων γλωσσών χωρίς μαθήματα

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θέλω να μάθω Ιταλικά, αλλά επειδή καταρχάς είναι εύκολη γλώσσα, κατά δεύτερον ξέρω ήδη γαλλικά (που μοιάζουν) και κατά τρίτον αυτή τη στιγμή για λόγους οικονομικής άνεσης θα προτιμούσα να μην πληρώσω για φροντιστήριο ή, πολύ περισσότερο, ιδιαίτερα, ψάχνω τρόπο να μάθω "μόνος μου". Δοκιμάζω αυτή τη στιγμή ένα πρόγραμμα σε ένα site άλλα μέχρι στιγμής δεν βλέπω δραματικά αποτελέσματα. Επίσης βρήκα ένα σχετικό λογισμικό, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Εσείς έχετε επιχειρήσει ποτέ κάτι παρόμοιο; Τι έχετε να προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
εγώ όσες φορές το επιχείρησα δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα γιατί αν και στην αρχη είχα πέσει με τα μούτρα και είχα όρεξη να μάθω σίγα σιγά αυτό έφυγε και έλεγα "ε μωρε δε βαριεσαι θα διαβασω αυριο, και αυριο μέρα ειναι!" με αποτέλεσμα να τα παρατήσω πολύ σύντομα.

Πέρα απο αυτό και επειδή δεν είναι όλοι σαν εμένα πιστεύω πως αν θέλεις να μαθεις μια γλώσσα και να φτάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο πρεπει να πας φροντιστήριο! γιατί σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις ασκήσεις, εκθέσεις και άλλα τέτοια ωραία που πρέπει και κάποιος να στα διορθώνει μετά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Πέρα απο αυτό και επειδή δεν είναι όλοι σαν εμένα πιστεύω πως αν θέλεις να μαθεις μια γλώσσα και να φτάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο πρεπει να πας φροντιστήριο! γιατί σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις ασκήσεις, εκθέσεις και άλλα τέτοια ωραία που πρέπει και κάποιος να στα διορθώνει μετά!;)

Με μια διαφορά: αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρει ούτε να πάρω κάποιο δίπλωμα ούτε-πολύ περισσότερο- να διδάξω. Τα ιταλικά εξάλλου με δυο χρόνια φροντιστήριο σε εντατικούς ρυθμούς μπορείς να τα βγάλεις. Δεν είναι τόσο δύσκολα ώστε να χρειαζεται απαραίτητα καθηγητής, ειδικά αν πάρεις σαν δεδομένο ότι η προφορά μας μοιάζει αρκετά και ότι γνωρίζω ήδη γαλλικά. Ήδη όσο έχω μελετήσει μέχρι στιγμής τις περισσότερες λέξεις τις καταλαβαίνω χωρίς να μου τις εξηγήσει. Το πρόβλημά μου απλώς είναι ότι το πρόγραμμα που βρήκα αφιερώνεται-τουλάχιστον μέχρι στιγμής- κυρίως στο λεξιλόγιο και έχει ελάχιστη γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbel

Νεοφερμένος

Η tinkerbel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
κ η γραμματική τους είναι λίγο δύσκολη σε κάποιους χρόνους πάντως...

κ ίσως τα γαλλικά σου μον αμί να λειτουργήσουν ανασταλτικά κ όχι θετικά όπως νομίζεις...γιατί λόγω ομοιότητας πολλές φορές θα σου έρχεται η απάντηση πρώτα στα γαλλικά κ θα μπερδεύεσαι...η καλύτερη λύση είναι ταξίδι στην Ιταλία για εγγυημένο αποτέλεσμα!!στο φροντηστήριο που πήγαινα ένοιωθα ότι δουλειά δν γίνεται..μόλις πήγα όμως μίλησα αμέσως!κ αυτά που σου μαθαίνουν απέχουν μακράν από αυτά που μιλάνε εκεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θέλω να μάθω Ιταλικά [...] Τι έχετε να προτείνετε;
1)ξεκινάς με το να μαθαίνεις τους κανόνες της γραμματικής. Σταδιακά θα εμπλουτίζεις το λεξιλόγιό σου, αλλά για αρχή είναι σημαντικό να καταλάβεις πώς λειτουργούν οι καταλήξεις. (εγώ έμαθα αρκετά από δω.)

2)Η συμβουλή μου είναι να ξεκινάς με παιδικά βιβλία, μικρά παραμύθια τα οποία θα προσπαθείς να μεταφράσεις.

3)Πραγματικά τίποτα δεν βοηθάει όσο το να μιλάς την ιταλική γλώσσα με ιταλούς. Οπότε, προσπάθησε να βάλεις στο msn σου μερικούς νετφιλους ιταλούς. (αν δεν έχεις… κάνε:P)

Αυτά για αρχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ρουμάνα το site που μου έδωσες φαίνεται αρκετά καλό. Θα το τσεκάρω ακόμη καλύτερα από αύριο με το φως της ημέρας και θα πω εντυπώσεις. Πάντως αν καταφέρω από αυτό να μάθω γραμματική, θα μάθω και από το άλλο το λεξιλόγιο και θα είμαι σε καλούτσικο επίπεδο. Μετά μένει η πρακτική! :P (καλοκαίρι έρχεται, και μαζί με αυτό και οι Ιταλίδες στα τουριστικά νησιά της χώρας...:alljumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ωραια. Αν εχεις ενα καλο κινητρο... ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κι εγω ξεκινησα πολυ προσφατα να μαθαινω ιταλικα μονη μου. Και επειδη ειναι πολυ προσφατα, δεν μπορω να εκφρασω σιγουρη αποψη για τα βιβλια που εχω παρει. Αν θες ομως, σου λεω τους τιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Πες τα για να τα έχω υπόψιν. Εγώ αυτή τη στιγμή (κυριολεκτικά!:P) χρησιμοποιώ το www.babbel.com το οποίο είναι αρκετά καλό από την άποψη ότι είναι interactive, αλλά από την άλλη έχει πρακτικά μόνο λεξιλόγιο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
The Concise Cambridge Italian Dictionary (Reference Books)
by Reynolds, Barbara

Da Capo: Student Text and Audio CD Package [Paperback] by
Lazzarino, Graziana
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τελικά tetragrammaton πώς τα πήγες με την αυτοδιδασκαλία; Καμία άλλη εμπειρία; Γνωρίζω ότι η iwanna283 έχει να προσθέσει κάτι. :)

Γενικότερα, είμαι υπέρμαχος της do-it-yourself νοοτροπίας, ειδικά τώρα στον καιρό του Διαδικτύου που βρεις πληροφορίες και να αποκτήσεις γνώσεις για τα πάντα. Επίσης, απεχθάνομαι την ελληνική συνήθεια, που όλοι μαθαίνουν ξένες γλώσσες για να πάρουν κάποιο δίπλωμα (χαρτί όπως έχει καταντήσει να λέγεται).

Ξεκίνησα από μόνη μου πρόσφατα ισπανικά. Για τη γραμματική πήρα "Τα ισπανικά χωρίς δάσκαλο - Mandeson" και για λέξεις υπάρχουν άπειρες πηγές. Δοκίμασα μάλιστα με επιτυχία να τις μαθαίνω (το ίδιο κάνω και για το αγγλικό μου λεξιλόγιο που πάσχει) χρησιμοποιώντας λογισμικό για τη δημιουργία flash cards.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Ισπανικά έχω μάθει και εγώ μόνη μου με βιβλία όταν ήμουν έγκυος...Επειδή καθόμουν σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης αφιέρωνα κάθε μέρα όση ώρα μπορούσα και τις περισσότερες φορές περνούσα όλο το πρωινό μου διαβάζοντας...Τα βρήκα πανεύκολα μιας και ήταν η τρίτη γλώσσα που μάθαινα και είχα την εμπειρία του πως διαβάζεις ξένη γλώσσα πρόσφατη..Το αποτέλεσμα είναι να μιλάω αρκετά καλά ειδικά για αυτοδιδασκαλία και όταν λέω αρκετά καλά εννοώ ότι συνεννοήθηκα με Ισπανούς στα ισπανικά χωρίς καθόλου αγγλικά οπότε κάτι σκαμπάζω :P
Το μόνο που χρειάζεται είναι μεθοδολογία...Έτσι για το τελικό αποτέλεσμα πήγα και έδωσα και το πρώτο πτυχίο των Ισπανικών το Inicial το οποίο και πήρα χωρίς ούτε μια ώρα μάθημα σε φροντιστήριο..Αν θέλουμε όλα γίνονται ...Καλή συνέχεια σε όλους σας και να θυμάστε ότι θέλει μεθοδολογία και χρόνο.

Τα βιβλία που πήρα είναι τα gente 1 και 2 την έκδοση με το cd που έχει όλα τα ακουστικά με τα βιβλία εργασιών . Για γραμματική είχα το USO και με βοήθεια από νετ για κανόνες προφοράς και ότι απορία είχα.

gente1 , libro de trabajo
gente2, libro de trabajo
uso

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ισπανικά έχω μάθει και εγώ μόνη μου με βιβλία όταν ήμουν έγκυος...
Λες το παιδί σου να έχει μια άνεση μετά με τα ισπανικά; Λένε ότι τα έμβρυα "ζούνε" αυτό που ζεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και τα πολύ μικρά παιδιά μαθαίνουν με μεγάλη ευκολία τις γλώσσες στις οποίες εκτίθενται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Λοιπόν δεν ξέρω αν ο μικρός θα έχει άνεση με τα ισπανικά αλλά συμφωνώ με την obscura στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν με μεγάλη ευκολία τις γλώσσες.Έχω ζωντανό παράδειγμα...Λοιπόν εκτός αγγλικών μιλάω και Γερμανικά..Η κοπέλα που μου έκανε γερμανικά είναι πολύ ωραίος τύπος και κρατήσαμε φιλιά και εκτός μαθήματος...Έτυχε να γεννήσει ένα χρόνο σχεδόν πριν από μένα αλλά πλέον τα παιδιά μας παίζουν αρκετά συχνά μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον.Την πρώτη φορά που συναντηθήκαμε ο μικρός ήταν 9,5 μηνών και φυσικά το μόνο άκουσμα που είχε ήταν τα Ελληνικά.Η κοπέλα πρότεινε αυτή και η μικρή που είναι δίγλωσση να μιλάνε στον μικρό μου μόνο γερμανικά έστω αυτη την μία φορά την εβδομάδα για να έχει ακούσματα...Την πρώτη φορά λοιπόν που τις συναντήσαμε και μιλήσανε στον Σωτήρη γερμανικά γούρλωσε τα ματάκια του και τις κοίταζε παράξενα...Για να μη πολυλογώ ύστερα από μερικές συναντήσεις κάποια στιγμή λεει η κοπέλα στον μικρό μου μπορείς να μου φέρεις την μπάλα στα γερμανικά και ο μικρός τσουκου τσουκου τσούκου πήγε πήρε την μπάλα και της την έδωσε γελώντας..Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί δεν περίμενα ότι θα καταλάβαινε...Μετά από αυτό το γεγονός συναντιόμαστε κάθε εβδομάδα και μιλάνε στον μικρό μόνο γερμανικά και οι δύο τους(εγώ δεν του μιλάω ακόμα γιατί μου είπε η κοπέλα ότι θα πάθει σύγχυση, έπρεπε από την αρχή να του μιλάω για να μη μπλεχτεί), ήδη είμαστε σε καλό επίπεδο τουλάχιστον καταλαβαίνει ότι του λένε :D το δοκιμάζω μπορεί και να πιάσει ποίος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απίστευτο! :D

Αν μάθει να τα μιλάει κιόλας να μας το πεις, να το εφαρμόσουμε και εμείς στα... παιδιά μας με το καλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Μιας και το επαναφέρατε το θέμα να σας πω εξελίξεις σχετικά με τον μικρό και τα γερμανικά. Πριν λίγο καιρό είχαμε πάει στη Γερμανία οικογενειακώς και ο μικρός φυσικά και καταλάβαινε τα περισσότερα που λέγανε αλλά είπε και ορισμένες λέξεις όπως Auto, Hund, Uhr εύκολες δηλαδή λεξούλες....Οπότε το σύστημα δείχνει να αποδίδει καρπούς.Επί της ευκαιρίας του πήρα και μωρουδιακά βιβλία από εκεί με εικόνες και λέξεις και όταν θα είναι έτοιμος θα τα διαβάζουμε και στα γερμανικά τώρα απλά τα λέμε στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να μάθω ιταλικά από ένα βιβλίο που έιχα αγοράσει, αλλά τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να επαναλαμβάνω διαρκώς τα πρώτα κεφάλαια διότι δεν μελετούσα συστηματικά, δεν είχα όσο χρόνο ήθελα και η διάθεση μου έφευγε με τον καιρό. Πάντως τα έμαθα καλά δεν μπορώ να πω!:D
Επίσης γράφτηκα και σε 1 ιστοσελίδα όπου υποτίθεται γνωρίζεις ανθρώπους από όλον τον κόσμο με σκοπό να 'ανταλλάξεις' γλώσσες, αλλά ήταν μάπα! (ίσως γράφτηκα σε κακή σελίδα βεβαια, αλλά ήταν η πρώτη που μου έβγαλε το γουγλ σε αναζήτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top