Ψυχολογία στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Guest 691011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!
Ειμαι γενια του 2001 οποτε δινω πανελλαδικες το καλοκαιρι του 2019
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι
Εχω χασει σχεδον καθε ενθουσιασμο
Και εχω γινει τρομακτικα απαισιοδοξος για τα μαθηματα γενικοερα
Διαπιστωνω οτι εχω αρκετα κενα στα
Αρχαια κυριως (μιας και ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση) και γενικα
καθε φορα που γραφουμε διαγωνισμα στο φροντιστηριο δεν τα παω καλα και οι διαθεσεις μου εχουν ισοπεδωθει με αποτελεσμα να ξενερωνω τελειως και να τσαντιζομαι για τις ωρες που αφιερωσα για να διαβασω χωρις αποτελεσμα
Αυτο που θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ειναι εαν (σε περιπτωση που δεν περασω με τις πανελλαδικες εξετασεις στην σχολη που με ενδιαφερει που ειναι η Ψυχολογια) θα μπορουσα να σπουδασω στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο τμημα ψυχολογιας και το πτυχιο μου θα ειναι ισαξιο με ενα ελληνικο;
Απ' οσο ξερω ειναι το μοναδικο κολλεγιο που τα μαθηματα και τα βιβλια ειναι στα ελληνικα (μιας και τα αγγλικα θα με δυσκολεψουν αρκετα)
Σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μακάρι κάποιος να απαντήσει στο θέμα διότι έχω απορίες και εγώ. Καλη επιτυχια όπως και να έχει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι γενια του 2001 οποτε δινω πανελλαδικες το καλοκαιρι του 2019
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι
Εχω χασει σχεδον καθε ενθουσιασμο
Και εχω γινει τρομακτικα απαισιοδοξος για τα μαθηματα γενικοερα
Διαπιστωνω οτι εχω αρκετα κενα στα
Αρχαια κυριως (μιας και ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση) και γενικα
καθε φορα που γραφουμε διαγωνισμα στο φροντιστηριο δεν τα παω καλα και οι διαθεσεις μου εχουν ισοπεδωθει με αποτελεσμα να ξενερωνω τελειως και να τσαντιζομαι για τις ωρες που αφιερωσα για να διαβασω χωρις αποτελεσμα
Αυτο που θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ειναι εαν (σε περιπτωση που δεν περασω με τις πανελλαδικες εξετασεις στην σχολη που με ενδιαφερει που ειναι η Ψυχολογια) θα μπορουσα να σπουδασω στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο τμημα ψυχολογιας και το πτυχιο μου θα ειναι ισαξιο με ενα ελληνικο;
Απ' οσο ξερω ειναι το μοναδικο κολλεγιο που τα μαθηματα και τα βιβλια ειναι στα ελληνικα (μιας και τα αγγλικα θα με δυσκολεψουν αρκετα)
Σας ευχαριστω
Αρχικά θα πρότεινα να ξεκινούσες ιδιαίτερα μηπως σωσεις την κατάσταση με τις πανελληνιες. Σε περίπτωση όμως που θες να πας σε ιδιωτική σχολή, μην πας σε ελληνική. Καλύτερα εξωτερικό. Δύσκολα διορίζεσαι στο δημόσιο από ιδιωτική ελληνικη σχολή και το πτυχίο γενικά έχει λιγότερη ισχύ από ένα δημόσιο ΑΕΙ η ΤΕΙ. Έχε κατά νου ότι είναι και λίγο πιο δύσκολο ως προς την φοίτηση αφού λίγοι είναι αυτοί που τελειώνουν στα 4 χρόνια. Όπως και να έχει, καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αρχικά θα πρότεινα να ξεκινούσες ιδιαίτερα μηπως σωσεις την κατάσταση με τις πανελληνιες. Σε περίπτωση όμως που θες να πας σε ιδιωτική σχολή, μην πας σε ελληνική. Καλύτερα εξωτερικό. Δύσκολα διορίζεσαι στο δημόσιο από ιδιωτική ελληνικη σχολή και το πτυχίο γενικά έχει λιγότερη ισχύ από ένα δημόσιο ΑΕΙ η ΤΕΙ. Έχε κατά νου ότι είναι και λίγο πιο δύσκολο ως προς την φοίτηση αφού λίγοι είναι αυτοί που τελειώνουν στα 4 χρόνια. Όπως και να έχει, καλή επιτυχία!

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν αυτά που γράφεις. Τα πτυχία είναι αναγνωρισμένα απ' το ΣΑΕΠ (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) και μπορεί ένας απόφοιτος να διεκδικήσει θέση στο δημόσιο. Επίσης, το κολέγιο δε σου δίνει πτυχίο με την επωνυμία του κολεγίου. Το πτυχίο έρχεται κατευθείαν απ' το συνεργαζόμενο πανεπιστημίου του εξωτερικού. Για παράδειγμα, το Μητροπολιτικό κολέγιο συνεργάζεται με το University of East London, το Queen Margaret University κλπ (ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών). Το πτυχίο που θα πάρει αυτός που σπούδασε στην Αγγλία στο University of East London, θα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτόν που τελείωσε στο Μητροπολιτικό κολέγιο. Δε φαίνεται πουθενά στο πτυχίο πάνω η φοίτηση στο κολέγιο. Τέλος, δεν έχει λιγότερη ισχύ από ένα δημόσιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν αυτά που γράφεις. Τα πτυχία είναι αναγνωρισμένα απ' το ΣΑΕΠ (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) και μπορεί ένας απόφοιτος να διεκδικήσει θέση στο δημόσιο. Επίσης, το κολέγιο δε σου δίνει πτυχίο με την επωνυμία του κολεγίου. Το πτυχίο έρχεται κατευθείαν απ' το συνεργαζόμενο πανεπιστημίου του εξωτερικού. Για παράδειγμα, το Μητροπολιτικό κολέγιο συνεργάζεται με το University of East London, το Queen Margaret University κλπ (ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών). Το πτυχίο που θα πάρει αυτός που σπούδασε στην Αγγλία στο University of East London, θα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτόν που τελείωσε στο Μητροπολιτικό κολέγιο. Δε φαίνεται πουθενά στο πτυχίο πάνω η φοίτηση στο κολέγιο. Τέλος, δεν έχει λιγότερη ισχύ από ένα δημόσιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω, σε καμία περίπτωση δεν έχουν ίδια ισχύ(τα προπτυχιακού επιπέδου). Είναι κάτι που συνεχώς ακούω από φοιτητές δημοσίων ΑΕΙ και καθηγητές μου, τώρα αν αυτό πρόκειται για παραπληροφόρηση τι να σου πω, εγώ αυτό ξέρω. Ναι αναγνωρίζονται αλλά όχι σε ίδια ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω, σε καμία περίπτωση δεν έχουν ίδια ισχύ(τα προπτυχιακού επιπέδου). Είναι κάτι που συνεχώς ακούω από φοιτητές δημοσίων ΑΕΙ και καθηγητές μου, τώρα αν αυτό πρόκειται για παραπληροφόρηση τι να σου πω, εγώ αυτό ξέρω. Ναι αναγνωρίζονται αλλά όχι σε ίδια ισχύ.


Πως ακριβώς ορίζεις την ισχύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πως ακριβώς ορίζεις την ισχύ;
Την ορίζω με την έννοια ότι αν για παράδειγμα σε ένα σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αναζητούν μαθηματικούς, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δεχτούν αυτούς από δημόσια ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Την ορίζω με την έννοια ότι αν για παράδειγμα σε ένα σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αναζητούν μαθηματικούς, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δεχτούν αυτούς από δημόσια ΑΕΙ.


Μιλάς για ιδιωτικό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μιλάς για ιδιωτικό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σωστα;
Δημόσιο, όπως αναφέρω και παραπάνω διορισμός στο δημόσιο. Απλούστερα, απόφοιτοι ιδιωτικών σχολών τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν λιγότερες πιθανότητες να διοριστούν στο δημόσιο τομέα απο έναν απόφοιτο της δημόσιας. Βέβαια δεν θα επιμείνω πολύ στο θέμα γιατί δεν έχω ασχοληθεί εγώ η ίδια, μεταφέρω απλώς ότι έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Δημόσιο, όπως αναφέρω και παραπάνω διορισμός στο δημόσιο. Απλούστερα, απόφοιτοι ιδιωτικών σχολών τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν λιγότερες πιθανότητες να διοριστούν στο δημόσιο τομέα απο έναν απόφοιτο της δημόσιας. Βέβαια δεν θα επιμείνω πολύ στο θέμα γιατί δεν έχω ασχοληθεί εγώ η ίδια, μεταφέρω απλώς ότι έχω ακούσει.


Δεν ισχύει πραγματικά κατι απ' όλα αυτά που αναφέρεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oresths.gk

Νεοφερμένος

Ο Oresths.gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εαν το κολεγιο ειχε ιδια ισχυ αλλα και ισοτιμια 100% , ενας αποφοιτος κολεγιου θα μπορουσε να συνεχισει τις σπουδες του σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο , αν το επιθυμουσε , απο την στιγμη που εχουν και τα δυο (ΑΕΙ και Κολεγιο) ακριβως την ιδια αξια .. Για να μην γινεται αυτο παει να πει οτι τα κολεγια-πανεπιστημια της αγγλιας υστερουν σε σχεση με τα πανεπιστημια της ελλαδας (προφανως και δεν μιλαω για τα μεγαλα πανεπιστημια οπως Χαρβαρντ κλπα αλλα για πανεπιστημια οπως αυτα που συνεργαζονται αυτα τα κολεγια εδω).Σιγουρα εχουν καποια αξια τα κολεγια (3 χρονια) αλλα σε συγκριση με τα πανεπιστημια εδω(ΕΛΑΧΙΣΤΑ 4 χρονια) .. μαλλον δεν μπορουν και να συγκριθουν κατα πολυ.. Ακομη και στα "μεγαλα" πανεπιστημια που προαναφερθηκα , σιγουρα θα εχουν πολυ μεγαλυ ισχυ και ας ειναι 3 χρονια απ οσο ξερω...αλλα δεν γινεται..καποια διαφορα θα εχουν με τα πανεπιστημια που συνεργαζονται τα κολεγια.. Πως γινεται οι σπουδες σε ενα πανεπιστημιο της αγγλιας πανω στην νομικη να ειναι 12 μαθηματα στα 3 χρονια...και εδω στα 4 χρονια να κανουν τα τετραπλασια;..Ισως κανω λαθος .. δεν τα ξερω λεπτομερως αλλα απο την ερευνα που εχω κανει αυτα καταλαβαινω.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα σου έλεγα να διαβάσεις και να προσπαθήσεις. Μπορεί να πας πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις !
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!
Ειμαι γενια του 2001 οποτε δινω πανελλαδικες το καλοκαιρι του 2019
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι
Εχω χασει σχεδον καθε ενθουσιασμο
Και εχω γινει τρομακτικα απαισιοδοξος για τα μαθηματα γενικοερα
Διαπιστωνω οτι εχω αρκετα κενα στα
Αρχαια κυριως (μιας και ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση) και γενικα
καθε φορα που γραφουμε διαγωνισμα στο φροντιστηριο δεν τα παω καλα και οι διαθεσεις μου εχουν ισοπεδωθει με αποτελεσμα να ξενερωνω τελειως και να τσαντιζομαι για τις ωρες που αφιερωσα για να διαβασω χωρις αποτελεσμα
Αυτο που θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ειναι εαν (σε περιπτωση που δεν περασω με τις πανελλαδικες εξετασεις στην σχολη που με ενδιαφερει που ειναι η Ψυχολογια) θα μπορουσα να σπουδασω στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο τμημα ψυχολογιας και το πτυχιο μου θα ειναι ισαξιο με ενα ελληνικο;
Απ' οσο ξερω ειναι το μοναδικο κολλεγιο που τα μαθηματα και τα βιβλια ειναι στα ελληνικα (μιας και τα αγγλικα θα με δυσκολεψουν αρκετα)
Σας ευχαριστω
Προς ενημερωση σου, φετος η ψυχολογια του ΦΠΨ στα Ιωαννινα θα αυτονομηθει. Επισης, το 2020 θα δημιουργηθει και νεο τμημα στο Βολο. Επειδη τα δυο αυτα τμηματα θα μπουν για πρωτη φορα στο μηχανογραφικο, ενδεχεται να εχουν μικροτερη και πιο προσιτη βαση. Βαλε λοιπον τα δυνατα σου και μην παρατησεις τις πανελληνιες!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cristi Ld2

Νεοφερμένος

Η Cristi Ld2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για πείτε μου γνώμες για το Μητροπολιτικό κολλέγιο;Ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στην ψυχολογία εκεί και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει...
 

Guest 691011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν αυτά που γράφεις. Τα πτυχία είναι αναγνωρισμένα απ' το ΣΑΕΠ (Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) και μπορεί ένας απόφοιτος να διεκδικήσει θέση στο δημόσιο. Επίσης, το κολέγιο δε σου δίνει πτυχίο με την επωνυμία του κολεγίου. Το πτυχίο έρχεται κατευθείαν απ' το συνεργαζόμενο πανεπιστημίου του εξωτερικού. Για παράδειγμα, το Μητροπολιτικό κολέγιο συνεργάζεται με το University of East London, το Queen Margaret University κλπ (ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών). Το πτυχίο που θα πάρει αυτός που σπούδασε στην Αγγλία στο University of East London, θα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτόν που τελείωσε στο Μητροπολιτικό κολέγιο. Δε φαίνεται πουθενά στο πτυχίο πάνω η φοίτηση στο κολέγιο. Τέλος, δεν έχει λιγότερη ισχύ από ένα δημόσιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.


Επειδη εχω μιλησει με υπευθυνους του κολλεγιου μου εχουν πει οτι στο πτυχιο σου αναγραφεται το ονομα του κολλεγιου απλως για να φαινεται οτι οι σπουδες σου δεν εγιναν με φυσικη παρουσια στο πανεπιστημιο αλλα με καποιο αλλο συνεργαζομενο κολλεγιο. Αλλα νομιζω δεν θα υπαρξει "κολλημα" στο να σου δωθουν τα δικαιωματα και η ισχυς του πτυχιου που ανεφερες : )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα έχουμε πει πολλές φορές αλλά ας τα πούμε και μία ακόμα. Σύμφωνα με το άρθρο 16 του Συντάγματος (https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-16/) και με το γεγονός ότι ο Διεπιστημονικός Οργανισμός Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), είναι ο μόνος φορέας που δίνει ακαδημαϊκή ισοτιμία και ο οποίος έχει κάνει σαφές ότι "Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής" (μεταξύ των απαραίτητων δικαιολογητικών https://www.doatap.gr/gr/doc/doatap_dikai_bas.pdf θα πρέπει να υποβληθεί βεβαίωση για τον τόπο πραγματοποίησης των σπουδών (ΒΤΣ), η οποία πρέπει να ζητηθεί με ευθύνη του
αιτούντος, να σταλεί απευθείας (ταχυδρομικώς) στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π από το Ίδρυμα προέλευσης. Στη βεβαίωση αυτή πρέπει να αναφέρονται τα στοιχεία του ενδιαφερομένου, η διάρκεια
και ο τόπος πραγματοποίησης των σπουδών, ως εξής:
 «Βεβαιώνουμε ότι οι σπουδές τ.. (ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο) …… που διήρκεσαν από
……… έως ………… πραγματοποιήθηκαν και ολοκληρώθηκαν στο …..… (Ίδρυμα, Πόλη, Χώρα) και σε
κανένα άλλο μέρος»
 “His / Her studies, from …… (χρόνος έναρξης) to …… (χρόνος αποφοίτησης), took place and
were completed in …..(όνομα πόλης, χώρας) campus of the ……….. (Ίδρυμα) and at no other campus”.
 “Ses études de …….. (χρόνος έναρξης) à …… (χρόνος αποφοίτησης) se sont déroulées en
totalité à ……. en ……. (όνομα πόλης, χώρας ) …… à …(Ίδρυμα )”) , οι απόφοιτοι κολεγίων δεν μπορούν να διοριστούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και για την κάλυψη οποιασδήποτε θέσης στον δημόσιο τομέα της χώρας. Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να πάει σε κολέγιο, μπορεί μετά το τέλος των σπουδών του να καταθέσει αίτηση αναγνώρισης των επαγγελματικών του προσόντων, στο Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (ΑΤΕΕΝ) (που αντικατέστησε πρόσφατα το ΣΕΑΠ) και να δοκιμάσει την τύχη του στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα ποιος εργοδότης θα προτιμήσει έναν απόφοιτο κολεγίου από έναν απόφοιτο πανεπιστημίου με μεταπτυχιακό, αυτό είναι άλλο θέμα. Το σημαντικό είναι αυτοί που επιλέγουν τα κολέγια να ξέρουν εκ των προτέρων τι ακριβώς ισχύει και ποιες επιλογές έχουν μετά στο εργασιακό πεδίο. Είναι κρίμα να παραπληροφορούνται από τους διευθυντές των κολεγίων και στο τέλος να βρίσκονται προ εκπλήξεων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 691011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικα ευχαριστω πολυ ολους οσους μπηκαν στον κοπο να με ενημερωσουν ή να με "εμψυχωσουν" : Ρ

Αλλα εχω μια απαντηση προς την Λένω :

Καταρχας πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.Αλλα, προσωπικα , εκτος απο τους υπευθυνουςτου κολλεγιου που κατα πασα πιθανοτητα παραφουσκωνουν τα οσα λενε για να προσελκυσουν πελατες..εχω μιλησει και με μερικους φοιτητες αλλα και με αποφοιτους του συγκεκριμενου κολλεγιου και δεν εχω ακουσει απο καποιον που φοιτησε εκει πως δεν βρηκε δουλεια ή οτι δεν μπορεσε να κανει πραγματα και στο δημοσιο τομεα μετα το κολλεγιο ή οτι ειναι ευκολες οι σπουδες εκει..Σιγουρα εχουν αξια τα στοιχεια που παραθετεις αλλα απ' οτι βλεπω η πραγματικοτητα διαφερει απο τους νομους..θελω να πω οτι ναι μεν υποτιθεται οτι τα "κολλεγιοπαιδα" δεν βρισκουν δουλεια ή δεν τους αναγνωριζεται τιποτα αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο στην πραγματικοτητα..Μονο στην αναγνωριση του πτυχιου θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση αλλα απ οσο ξερω αυτο ειναι ολο..
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι τοση "ενταση" γυρω απο τα κολλεγια..Ρε παιδια πανεπιστημια υπαρχουν απο πισω..Ειναι σαν να σπουδαζω στο Καποδιστριακο απλα σε ενα αλλο κτηριο στην Καλαματα με ιδιο προγραμμα σπουδων απλα με διαφορετικους καθηγητες..Δηλαδη αν εγω π.χ σπουδαζα στο University of east London με φυσικη παρουσια , θα ειχε περισσοτερη αξια το πτυχιο μου απο το να κανω τις σπουδες μου σε ενα συνεργαζομενο Κτηριο με αυτο το πανεπιστημιο που στην προκειμενη ειναι το Μητροπολιτικο;
Επισης απ' οσο ξερω τα δικαιωματα των κολλεγιων οσο πανε και αυξανονται διοτι γινεται αντιληπτο πλεον οτι τα κολλεγια δεν ειναι παρα παραρτημα των πανεπιστημιων που συνεργαζονται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλα εχω μια απαντηση προς την Λένω :

Καταρχας πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.Αλλα, προσωπικα , εκτος απο τους υπευθυνουςτου κολλεγιου που κατα πασα πιθανοτητα παραφουσκωνουν τα οσα λενε για να προσελκυσουν πελατες..εχω μιλησει και με μερικους φοιτητες αλλα και με αποφοιτους του συγκεκριμενου κολλεγιου και δεν εχω ακουσει απο καποιον που φοιτησε εκει πως δεν βρηκε δουλεια ή οτι δεν μπορεσε να κανει πραγματα και στο δημοσιο τομεα μετα το κολλεγιο ή οτι ειναι ευκολες οι σπουδες εκει..Σιγουρα εχουν αξια τα στοιχεια που παραθετεις αλλα απ' οτι βλεπω η πραγματικοτητα διαφερει απο τους νομους..θελω να πω οτι ναι μεν υποτιθεται οτι τα "κολλεγιοπαιδα" δεν βρισκουν δουλεια ή δεν τους αναγνωριζεται τιποτα αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο στην πραγματικοτητα..Μονο στην αναγνωριση του πτυχιου θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση αλλα απ οσο ξερω αυτο ειναι ολο..
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι τοση "ενταση" γυρω απο τα κολλεγια..Ρε παιδια πανεπιστημια υπαρχουν απο πισω..Ειναι σαν να σπουδαζω στο Καποδιστριακο απλα σε ενα αλλο κτηριο στην Καλαματα με ιδιο προγραμμα σπουδων απλα με διαφορετικους καθηγητες..Δηλαδη αν εγω π.χ σπουδαζα στο University of east London με φυσικη παρουσια , θα ειχε περισσοτερη αξια το πτυχιο μου απο το να κανω τις σπουδες μου σε ενα συνεργαζομενο Κτηριο με αυτο το πανεπιστημιο που στην προκειμενη ειναι το Μητροπολιτικο;
Επισης απ' οσο ξερω τα δικαιωματα των κολλεγιων οσο πανε και αυξανονται διοτι γινεται αντιληπτο πλεον οτι τα κολλεγια δεν ειναι παρα παραρτημα των πανεπιστημιων που συνεργαζονται

Λοιπόν είτε μας αρέσει είτε όχι κάποιες διαδικασίες διεκπεραιώνονται μέσω των Νόμων και των διατάξεων που τις διέπουν. Το αν έχουν βρει δουλειά ΚΑΠΟΙΟΙ (ασφαλώς όχι όλοι,όπως λες, τη στιγμή μάλιστα που οι θέσεις εργασίας είναι λίγες και οι overqualified συνυποψήφιοί τους είναι πολλοί) στον ιδιωτικό τομέα μετά την αναγνώριση των επαγγελματικών τους προσόντων, δεν το ξέρω και ούτε το αμφισβητώ. Το να λες όμως ότι μπορούν να κάνουν πράγματα στον δημόσιο τομέα είναι πέρα για πέρα ψέμματα! Και αυτό επειδή όλες οι προκηρύξεις του δημοσίου ζητούν ισοτιμία από τον ΔΟΑΤΑΠ πράγμα που οι απόφοιτοι των κολεγίων δεν μπορούν να πάρουν (έχω παραθέσει στο παραπάνω μου post τις σχετικές διατάξεις). Πρόσφατο παράδειγμα στο θέμα του φόρουμ μας "Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολέγιο" είναι ο akis1990 ο οποίος έκανε μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή με την διαβεβαίωση ότι με αυτόν τον τίτλο θα μπορούσε να ενταχθεί στους πίνακες του ΑΣΕΠ για διορισμό στην εκπαίδευση, πράγμα που ασφαλώς δεν μπορεί να κάνει παρόλο που πήρε την απόφαση του ΣΑΕΠ και τώρα όπως χαρακτηριστικά λέει ο ίδιος "χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο"! Στον δημόσιο τομέα η πραγματικότητα ασφαλώς και δεν διαφέρει από τους νόμους!!!
Για το άλλο θέμα που αναρωτιέσαι πώς δεν είναι κατανοητό ότι το να σπουδάσεις σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού είναι το ίδιο με το να σπουδάσεις σε ένα κολέγιο που συνεργάζεται με αυτό, ειλικρινά απορώ που απορείς!!! Μα σοβαρά τώρα πραγματικά πιστεύεις ότι είναι το ίδιο; Θα μπορούσα να γράψω σελίδες με τις διαφορές αλλά θα περιοριστώ απλά και μόνο να σου πω ότι αν αποφασίσει κάποιος να πάει στο εξωτερικό, θα κάνει πριν μια επιλογή των πανεπιστημίων που τον ενδιαφέρουν (δεν θα περιοριστεί μόνο σ΄ αυτά που συνεργάζονται με τα κολέγια) μετά θα δει αν πληροί τα κριτήρια που θέτουν. Αν τα πληροί τότε θα στείλει τα χαρτιά του περιμένοντας με αγωνία την απόφασή τους (βλέπεις τα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού προσελκύουν άριστους υποψήφιους από όλη τη γη και ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος). Δεν θα πάνε να γραφτούν στο κάθε κολέγιο χωρίς κανένα κριτήριο πληρώνοντας απλά την εγγραφή τους! Μετά είναι και το θέμα της γλώσσας. Εσύ η ίδια είπες παραπάνω ότι δεν θα τα κατάφερνες με τα αγγλικά βιβλία. Η γλώσσα θεωρείται προαπαιτούμενο για σπουδές στο εξωτερικό. Πώς θα πας να ζήσεις σε μια ξένη χώρα χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα, πώς θα παρακολουθήσεις τις διαλέξεις, πως θα γράψεις τις απαιτητικές εργασίες σου;
Τα δικαιώματα των κολεγίων δεν έχω διαπιστώσει ότι όσο πάνε και αυξάνονται εκτός αν μου διαφεύγει κάτι και σίγουρα δεν γίνεται αντιληπτό ότι τα κολέγια είναι παραρτήματα των πανεπιστημίων με τα οποία συνεργάζονται γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχε νομοθετηθεί και η αναγνώρισή τους.
Η "ένταση" γύρω από τα κολέγια τουλάχιστον από μένα, υπάρχει επειδή δεν μου αρέσει το παραμύθιασμα, τα ψέμματα και η "εκμετάλλευση" των ονείρων των παιδιών και των επιθυμιών των γονιών με σκοπό τον πλουτισμό των εν λόγω επιχειρήσεων!
 

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό και από μένα.


Τα παρακάτω κολέγια οδηγούν σε άδεια/βεβαίωση ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου μέσω ΣΑΕΠ. Άρα νομικά οι απόφοιτοι τους έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους απόφοιτους ημεδαπών ΑΕΙ Ψυχολογίας ή αναγνωρισμένων από ΔΟΑΤΑΠ, ΑΕΙ Ψυχολογίας εξωτερικού.

Τώρα ποια έχουν περισσότερη αξία είτε είναι δημόσια ΑΕΙ,κολλέγια, ΑΕΙ εξωτερικού κτλ είναι τεράστια κουβέντα. Το βασικό που πρέπει να γνωρίζει ο κάθε υποψήφιος για να αποφασίσει είναι οτι από τα παρακάτω κολέγια ο κάθε απόφοιτος βγαίνει πλέον ψυχολόγος εφόσον αναγνωριστεί από ΣΑΕΠ.




Αναγνωρισμένα Τμήματα Ψυχολογίας Κολεγίων από ΣΑΕΠ

Ελληνοβρετανικό Κολλέγιο (Συνέργια με UK AEI)

City College (μόνο Θεσ/νίκη) (Συνέργια με UK AEI)

Metropolitan College (Συνέργια με UK AEI)

Mediterranean College (Συνέργια με UK AEI)

City Unity College (Συνέργια με Ελβετικό ΑΕΙ)

Aegean College (Συνέργια με UK AEI)

DEI College (μόνο Θεσ/νίκη) (Συνέργια με UK AEI)

MBS College of Crete (μόνο Ηράκλειο) (Συνέργια με UK AEI)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παρακάτω κολέγια οδηγούν σε άδεια/βεβαίωση ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου μέσω ΣΑΕΠ. Άρα νομικά οι απόφοιτοι τους έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους απόφοιτους ημεδαπών ΑΕΙ Ψυχολογίας ή αναγνωρισμένων από ΔΟΑΤΑΠ, ΑΕΙ Ψυχολογίας εξωτερικού.


ΣΑΕΠ=αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων για χρήση στον ιδιωτικό τομέα.
ΔΟΑΤΑΠ=ισοτιμία και αντιστοιχία τίτλων πτυχιούχων ιδρυμάτων του εξωτερικού για χρήση στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Παράδειγμα:
Στην πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ για κλάδους ΕΕΠ μεταξύ των οποίων και για τον κλάδο ΠΕ 23-Ψυχολόγων (ισχύει για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο), αναφέρεται καθαρά ότι "για τους εκπαιδευτικούς πτυχιούχους ιδρυμάτων του εξωτερικού απαιτείται:
Πράξη αναγνώρισης από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α, ή το Ι.Τ.Ε. για την ισοτιμία και αντιστοιχία του τίτλου καθώς και
αντιστοιχία της βαθμολογικής κλίμακας αυτού με τη βαθμολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων ή πιστοποιητικό αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης
(Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) περί ισοτιμίας και αντιστοιχίας καθώς και αντιστοιχία της βαθμολογικής κλίμακας αυτών με
τη βαθμολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων" https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuQaniMp1zxvcyaGKb96R2bQpp947LHP27ouojOd3bzq1

Επίσης στις υπουργικές αποφάσεις που καθορίζουν τη διαπίστωση συνάφειας των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών με τη Σχολική Ψυχολογία, δεν είδα να αναφέρεται κάποιο από τα κολέγια που γράφεις https://www.minedu.gov.gr/news/4134...-tin-eidiki-agogi-kai-ti-sxoliki-psyxologia-2 , https://www.minedu.gov.gr/news/4144...ai-ekpaidefsis-kai-tis-sxolikis-psyxologias-2
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top