Σχολή που να διδάσκεται ανατομία;

randomfemale

Νεοφερμένος

Η randomfemale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας. Μαρέσει πολύ η ανατομία και γενικότερα η ενασχόληση με το ανθρώπινο σώμα. Θα ήθελα να βρω κάποια σχολή (εκτός ιατρικής) που να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα και να γίνονται επίσης εργαστήρια ανατομίας.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο Δυτικης Αττικης διδάσκεται η ανατομία όπως και έργαστηριο σε όλα τα τμήματα της σχολής επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας:
-Εργοθεραπειας
-Φυσιοθεραπεια
-Μαιευτικης
-Νοσηλευτικης
-Δημοσιας και Κοινοτικης υγείας
 

randomfemale

Νεοφερμένος

Η randomfemale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο Δυτικης Αττικης διδάσκεται η ανατομία όπως και έργαστηριο σε όλα τα τμήματα της σχολής επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας:
-Εργοθεραπειας
-Φυσιοθεραπεια
-Μαιευτικης
-Νοσηλευτικης
-Δημοσιας και Κοινοτικης υγείας

Το πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής δεν είναι ΤΕΙ; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε ΑΕΙ; Είμαι και εγώ από αυτούς που (κακώς) υποτιμούν τα τεχνολογικά εκπαιδευτικά ιδρύματα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καταρχάς δε είναι ΤΕΙ είναι ΑΕΙ σε εξέλιξη
Επειδη δε γνωριζω για τα άλλα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αλλά υποθέτω ότι οτιδήποτε παραιατρικο θα έχει μέσα μάθημα ανατομίας
Δε θα έπρεπε πάντως να υποτιμας τα τεχνολογικά ιδρύματα ιδιως σε ένα τομέα στο οποίο τα τεχνολογικά ιδρύματα έχουν παρά πολυ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.
 

randomfemale

Νεοφερμένος

Η randomfemale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταρχάς δε είναι ΤΕΙ είναι ΑΕΙ σε εξέλιξη
Επειδη δε γνωριζω για τα άλλα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα αλλά υποθέτω ότι οτιδήποτε παραιατρικο θα έχει μέσα μάθημα ανατομίας
Δε θα έπρεπε πάντως να υποτιμας τα τεχνολογικά ιδρύματα ιδιως σε ένα τομέα στο οποίο τα τεχνολογικά ιδρύματα έχουν παρά πολυ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.

Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για τον χρόνο σου. Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο που μπορώ να διαβάσω για την αλλαγή του πανεπιστημίου από ΤΕΙ σε ΑΕΙ; Επίσης το τμήμα σου με τι ασχολείται ακριβώς;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θες ανατομία αλλα Όχι ιατρική; Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω ακριβώς αυτό. Συμβουλή: Μην υποτιμάς τα ΤΕΙ. Και αυτά σου βρίσκουν δουλειά. Αντιθέτως σου αντιπροτεινω το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής για το οποίο ακούω τα χειρότερα από όλους τους γνωστούς μου που μπήκαν εκεί όσον αφορά την οργάνωση και αλλα ζητήματα.
 

randomfemale

Νεοφερμένος

Η randomfemale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θες ανατομία αλλα Όχι ιατρική; Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω ακριβώς αυτό. Συμβουλή: Μην υποτιμάς τα ΤΕΙ. Και αυτά σου βρίσκουν δουλειά. Αντιθέτως σου αντιπροτεινω το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής για το οποίο ακούω τα χειρότερα από όλους τους γνωστούς μου που μπήκαν εκεί όσον αφορά την οργάνωση και αλλα ζητήματα.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του θέλω και μπορώ. Η ιατρική είναι μια σχολή που απαιτεί χρόνο και χρήμα. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αφιερώσω τόσο πολύ χρόνο και πόσο μάλλον αν οι γονείς μου μπορούν να με στηρίξουν οικονομικά όσο αναφορά την στέγαση. Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο πανεπιστήμιο;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
https://www.google.com/amp/s/www.ie...-attikis-ti-ishyei-me-foitites-apofoitoys?amp
Η σχολη η δικιά μου ασχολείται με τη υγεία σε όλα τα επίπεδα (θεωρητικα κυριως) από ανατομία , μικρόβιολογια μέχρι και δίκαιο της υγειας. Στο 4ο εξάμηνο έχεις να διαλέξεις (μεχρι στιγμής) σε 2 κατεύθυνσεις η τη δημόσια η τη κοινοτική υγεία . Με τη δημόσια υγεία ασχολείσαι με τη εποπτεία της υγεινης σε χώρους από νοσοκομεια μέχρι και εστιατόρια ενώ στη κοινοτικη υγεία ασχολείσαι με τη παροχή κυρίως πρωτων βοηθειών σε κοινωνικες ομάδες που έχουν αναγκη και ο κύριος χώρος στο οποιο θα αππασχοληθεις είναι το νοσοκομείο .
Και στις 2 κατεύθυνσεις κάνεις πρακτική 4 μήνη νομίζω και στις 2 σε ανάλογους χώρους.

Το πανεπιστήμιο που είμαι έχει πολύ μεγάλο θεμα όσο αφορά τη οργάνωση το βλεπω και στο τμήμα μου αλλά αυτο θέλω να ελπίζω ότι θα επιλύθει μέχρι τη ομαλοποίηση της κατάστασης με τη πανεπιστημιοποιηση.
 

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γειά σας. Μαρέσει πολύ η ανατομία και γενικότερα η ενασχόληση με το ανθρώπινο σώμα. Θα ήθελα να βρω κάποια σχολή (εκτός ιατρικής) που να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα και να γίνονται επίσης εργαστήρια ανατομίας.
Πηγαινε φυσικοθεραπεια σε οποια απο τις 4 σχολές θες και ασε τα Πανεπιστημια-Τει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γειά σας. Μαρέσει πολύ η ανατομία και γενικότερα η ενασχόληση με το ανθρώπινο σώμα. Θα ήθελα να βρω κάποια σχολή (εκτός ιατρικής) που να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα και να γίνονται επίσης εργαστήρια ανατομίας.

Στρεψου στα τμηματα βιολογιας,ειναι η επιστημη που κλαδος της αποτελει η ανατομια ,και θα σου προσφερουν παρα πολλες γνωσεις στο αντικειμενο .Οχι οτι τα αλλα τμηματα δεν ειναι καλα,αλλα οπως και να το κανεις,κανενας δεν θα μαθει στο ιδιο επιπεδο ανατομια οπως ενας βιολογος με εξειδικευση στον τομεα αυτο . Θα σε προετοιμασει καλυτερα για ερευνητικο εργο,τα αλλα τμηματα στον χωρο της υγειας εχουν πιο εφαρμοσμενο χαρακτηρα .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κτηνιατρική , οδοντιατρική, ψυχολογία

Στρεψου στα τμηματα βιολογιας,ειναι η επιστημη που κλαδος της αποτελει η ανατομια ,και θα σου προσφερουν παρα πολλες γνωσεις στο αντικειμενο .Οχι οτι τα αλλα τμηματα δεν ειναι καλα,αλλα οπως και να το κανεις,κανενας δεν θα μαθει στο ιδιο επιπεδο ανατομια οπως ενας βιολογος με εξειδικευση στον τομεα αυτο . Θα σε προετοιμασει καλυτερα για ερευνητικο εργο,τα αλλα τμηματα στον χωρο της υγειας εχουν πιο εφαρμοσμενο χαρακτηρα .


Μαν οι βιολόγοι δεν ξέρουν ανατομία ..... τώρα με μεταπτυχιακά και τέτοια μπορείς να κάτσεις να διδάσκεις ως νευροεπιστήμονας το ίδιο και ένας μαθηματικός ... αλλα ανατομία γενικα δε θα ξέρεις φυσιολογία ναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Κτηνιατρική , οδοντιατρική, ψυχολογία




Μαν οι βιολόγοι δεν ξέρουν ανατομία ..... τώρα με μεταπτυχιακά και τέτοια μπορείς να κάτσεις να διδάσκεις ως νευροεπιστήμονας αλλα ανατομία γενικα δε θα ξέρει φυσιολογία ναι

Με δουλευεις ; Κλαδος της βιολογιας ειναι .Δεν σημαινει οτι ολοι οι βιολογοι ξερουν τελεια ανθρωπινη ανατομια καθως ειναι ευρυτατη επιστημη και ο καθενας αποφασιζει με τι θα ασχοληθει,αλλα σιγουρα για οσους ενδιαφερονται εχουν στην διαθεση τους,τους καλυτερους καθηγητες στο αντικειμενο και αρκετες ευκαιριες να ασχοληθουν ερευνητικα . Ο γιατρος ειναι πιο εφαρμοσμενος σε αυτα,η βιολογια ειναι αμιγης επιστημη,δεν καταπιανεται με τεχνικες λεπτομερειες,ετσι μπορει να εμβαθυνει πιο πολυ. Ανατομια χωρις να ξερεις φυσιολογια πραγματι ειναι καπως περιττη αλλα ισως να μην τον νοιαζει καθολου και απλα να θελει να μαθει μονο ανατομια.Εξαλλου ως βιολογος θα την διδασκει κυριως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κλάδος της βιολογίας ειναι αλλα σκέψου οτι μαθαίνουν και ανατομίας ζώων , φυτών κοκ εκ των πραγμάτων ένας τελειόφοιτος βιολόγος δεν γνωρίζει καλή ανατομία.

Σκέψου οτι οι φοιτητές ιατρικής , κτηνιατρικής δουλεύουν πανω σε πτώματα και καθε μάθημα που διδάσκεται εχει ανατομία μεσα. Ο βιολόγος σε προπτυχιακό θα εχει βασική ανατομία ανθρώπου , βασική ζώων , βασική φυτών ... αν θέλει να εξειδικευτεί φυσικά μπορεί να φτάσει σε Μεγσλο επίπεδο .

Αν του αρέσει κάποιου η ανατομία μπορεί να παει μέσω ιατρικής ακτινολογία.

Ως νευρολογος αν έχω μια απορία και θέλω βοήθεια σε μια αξονική δεν παω στον βιολόγο να μου την λύσει αλλα σε ακτινολόγο ..

Στο βιολόγο θα παω για βοήθεια σε αλλα πρσγμστα δηλαδή αν θέλω γενετική εκτίμηση, η σε βιοψίες κοκ


Λοιπόν στην ερώτηση του φίλου
Κτηνιατρική θα μαθεις πολυ καλή ανατομία πολλών ζώων και θα μπορείς να εξειδικευτείς μελλοντικά και να βγάλεις πολλα λεφτά απο συτο,

Η ψυχολόγια εχει πάψει πλέον να ειναι θεωρητική η νεύρο ανατομία αποτελεί βασικό συστατικό της

Επίσης θα προτείνω και την φυσικοθεραπεία .... αλλα δε θέλεις ΤΕΙ. Πάντως οι φυσικοθεραπευτές ξέρουν καλυτερη ανατομία απο τους περισσότερους ιατρους :)


Στο πρωτο έτος ιατρικής ενώ ειχα βγάλει νοσηλευτική είχαμε ένα μάθημα που φυσικοί μας μάθαιναν καρδιογράφημα. Θεωρητικά το καρδιογράφημα ητςν κλάδος φυσικών και για αυτο μας το δίδασκαν, στην πραγματικότητα ηταν άσχετοι.... σε σχέση με συτα που γνώριζα ως νοσηλευτής ακόμα θυμάμαι τον καθηγητή φυσικής να μου λέει οτι 3 απαγωγές εχει το κσρδιογραφος...... μονο να πουλάνε μαγκια στους πρωτοετείς ητςν αυτοί οι φυσικοί.


Το ίδιο ισχύει γις τους βιολόγους στην ανατομία ... Σορρυ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Κλάδος της βιολογίας ειναι αλλα σκέψου οτι μαθαίνουν και ανατομίας ζώων , φυτών κοκ εκ των πραγμάτων ένας τελειόφοιτος βιολόγος δεν γνωρίζει καλή ανατομία.

Σκέψου οτι οι φοιτητές ιατρικής , κτηνιατρικής δουλεύουν πανω σε πτώματα και καθε μάθημα που διδάσκεται εχει ανατομία μεσα

Η κοπελα λεει οτι ενδιαφερεται στον x κλαδο.
Δυστυχως κανενα τμημα και καμια ειδικοτητα δεν θεραπευει μονον ενα x κλαδο. Αναγκαστικα σε οποια σχολη και να παει θα αναγκαστει να παρακολουθησει μαθηματα που δεν τον ενδιαφερουν ουτε στο ελαχιστο .Καποια ισως του φανουν χρησιμα μελλοντικα,αλλα ισως οχι ,η εκθεση σε διαφορετικα πραγματα μονο καλο σου κανει,αφου σιγουρα βρισκεις και κατι αλλο να σε ενδιαφερει .

Ως προς τα εργαστηρια εχεις δικιο,ενας χειρουργος σαφως εχει καλυτερη επαφη,τωρα στα τμηματα βιολογιας δεν ξερω τι γινεται σε αυτο το θεμα.Αλλα παιρνω υποψιν και οτι η ιατρικη ειναι 6 χρονια + καποια για ειδικοτητα και εν τελει αποκλινει αρκετα απο αυτο που θελει να κανει και θα μπορουσε να το εχει σε 4 χρονια . Ασε που ειναι και πολυ απαιτητικη ως προς τα εργαστηρια της σε σχεση με το βιολογικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Γειά σας. Μαρέσει πολύ η ανατομία και γενικότερα η ενασχόληση με το ανθρώπινο σώμα. Θα ήθελα να βρω κάποια σχολή (εκτός ιατρικής) που να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα και να γίνονται επίσης εργαστήρια ανατομίας.
Ανατομία και η μελέτη των λειτουργιών του ανθρώπινου σώματος γίνεται στη Ιατρική. Είναι σαν λες ότι σου αρέσει η μαγειρική και δεν θέλεις να γίνεις μαγείρισσα.
 

randomfemale

Νεοφερμένος

Η randomfemale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πηγαινε φυσικοθεραπεια σε οποια απο τις 4 σχολές θες και ασε τα Πανεπιστημια-Τει.

Θες να μου μιλήσεις λίγο για το τμήμα σου; Δεν έχω ψάξει καθόλου την φυσικοθεραπεία η αλήθεια είναι.

Ανατομία και η μελέτη των λειτουργιών του ανθρώπινου σώματος γίνεται στη Ιατρική. Είναι σαν λες ότι σου αρέσει η μαγειρική και δεν θέλεις να γίνεις μαγείρισσα.

Όπως έχω προαναφέρει η ιατρική είναι πολύ δύσκολη σχολή και δεν ξέρω αν έχω την μαθησιακή και οικονομική ικανότητα να ανταπεξέλθω

Κλάδος της βιολογίας ειναι αλλα σκέψου οτι μαθαίνουν και ανατομίας ζώων , φυτών κοκ εκ των πραγμάτων ένας τελειόφοιτος βιολόγος δεν γνωρίζει καλή ανατομία.

Σκέψου οτι οι φοιτητές ιατρικής , κτηνιατρικής δουλεύουν πανω σε πτώματα και καθε μάθημα που διδάσκεται εχει ανατομία μεσα. Ο βιολόγος σε προπτυχιακό θα εχει βασική ανατομία ανθρώπου , βασική ζώων , βασική φυτών ... αν θέλει να εξειδικευτεί φυσικά μπορεί να φτάσει σε Μεγσλο επίπεδο .

Αν του αρέσει κάποιου η ανατομία μπορεί να παει μέσω ιατρικής ακτινολογία.

Ως νευρολογος αν έχω μια απορία και θέλω βοήθεια σε μια αξονική δεν παω στον βιολόγο να μου την λύσει αλλα σε ακτινολόγο ..

Στο βιολόγο θα παω για βοήθεια σε αλλα πρσγμστα δηλαδή αν θέλω γενετική εκτίμηση, η σε βιοψίες κοκ


Λοιπόν στην ερώτηση του φίλου
Κτηνιατρική θα μαθεις πολυ καλή ανατομία πολλών ζώων και θα μπορείς να εξειδικευτείς μελλοντικά και να βγάλεις πολλα λεφτά απο συτο,

Η ψυχολόγια εχει πάψει πλέον να ειναι θεωρητική η νεύρο ανατομία αποτελεί βασικό συστατικό της

Επίσης θα προτείνω και την φυσικοθεραπεία .... αλλα δε θέλεις ΤΕΙ. Πάντως οι φυσικοθεραπευτές ξέρουν καλυτερη ανατομία απο τους περισσότερους ιατρους :)


Στο πρωτο έτος ιατρικής ενώ ειχα βγάλει νοσηλευτική είχαμε ένα μάθημα που φυσικοί μας μάθαιναν καρδιογράφημα. Θεωρητικά το καρδιογράφημα ητςν κλάδος φυσικών και για αυτο μας το δίδασκαν, στην πραγματικότητα ηταν άσχετοι.... σε σχέση με συτα που γνώριζα ως νοσηλευτής ακόμα θυμάμαι τον καθηγητή φυσικής να μου λέει οτι 3 απαγωγές εχει το κσρδιογραφος...... μονο να πουλάνε μαγκια στους πρωτοετείς ητςν αυτοί οι φυσικοί.


Το ίδιο ισχύει γις τους βιολόγους στην ανατομία ... Σορρυ

Αρχικά είμαι στο τρίτο πεδίο , οπότε η ψυχολογία δεν υφίσταται ως επιλογή. Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για την ανατομία του ανθρώπινου σώματος και όχι τόσο των ζώων και για αυτό τον λόγο δεν έχω σκεφτεί την κτηνιατρική. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την φυσικοθεραπεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top