Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα και σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Κάποιες σχολές που κοιτάω όπως π.χ ψηφιακών συστημάτων(Πειραιά), μηχανικών πληροφορικής κ υπολογιστών(Αιγάλεω), πληροφορικής κ τηλεπικοινωνιών(Αθήνα), έχουν το ίδιο επίπεδο ως προς την δυσκολία ,συγκριτικά με μια καθαρά σχολή πληροφορικής ;

Η πιο ευκολη απο αυτες νομιζω ειναι των ψηφιακων συστηματων του Πειραια . Κυριως επειδη δεν ασχολουνται τοσο(ή και καθολου) με αναλογικα συστηματα(τα οποια ειναι πολυ δυσκολοτερα απο σχεδιαστικης αποψης) και γενικα φαινεται οτι απο hardware δεν κανουν πραγματα . Εστιαζουν πιο πολυ στο software. Του ΕΚΠΑ ειναι καθαρα σχολη πληροφορικης,απλα εχει και τομεις μηχανικων υπολογιστων & μηχανικων τηλεπικοινωνιων.
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαιρετε!Εδωσα περυσι πανελληνιες απο την κατευθυνση των ανθρωπιστικων επιστημων και συγκεντωσα περιπου 17000 μορια. Παρολο που περνουσα σε αρκετες σχολες, δεν εβρισκα καποια που να μου προσελκυει πραγματικα το ενδιαφερον. Ουτε και ειχα καποιον συγκεκριμενο στοχο εξαρχης. Μετα απο παροτρυνση λοιπον των δικων μου και σκεπτομενος κυριως την επαγγελματικη αποκατασταση, κατεληξα στα παιδαγωγικα. Για να μην τα πολυλογω, αυτο το αντικειμενο σπουδων αποδειχθηκε τελειως ακαταλληλο και βαρετο για μενα.

Τωρα λοιπον σχεδιαζω να κανω 10% για να μπω σε καποια αλλη σχολη, αλλα και παλι ειμαι το ιδιο προβληματισμενος. Αυτο που με αγχωνει ιδιαιτερα ειναι το δυσοιωνο επαγγελματικο μελλον που εχουν οι αποφοιτοι των περισσοτερων θεωρητικων σχολων. Μερικες φορες μαλιστα σκεφτομαι να ξανα δωσω πανελληνιες απο αλλη κατευθυνση για να εχω προσβαση σε πιο περιζητητες σχολες και πιο αξιοποιησιμα πτυχια... Φυσικα, δεν μιλαω για αυτην τη χρονια.

Προς το παρον η μονη μου επιλογη ειναι να περασω σε καποιο καλυτερο τμημα με το 10%. Εσεις τι με συμβουλευετε να κανω; Βρισκεται κανεις αλλος εδω σε παρομοια θεση;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να μας ενδιαφέρει ένα αντικείμενο σπουδών και χωρίς στόχο ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ!!! Ας αφήσουμε όμως τώρα αυτή τη συζήτηση!΄Οπως θα δεις εδώ https://aeitei.gr/index.php?year=2018&pedio=1 και λαμβάνοντας υπόψη και τις νέες σχολές που θα ενταχθούν από φέτος στο πεδίο, θα δεις ότι υπάρχουν αρκετές σχολές στις οποίες έχεις πρόσβαση με τα μόριά σου. Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις προσεκτικά τα σάιτς αυτών των σχολών και να δεις αν κάποιες από αυτές σου κινούν το ενδιαφέρον. Τότε και μόνο τότε να κάνεις μηχανογραφικό για το 10% γιατί αν το κάνεις χωρίς να είσαι συνειδητοποιημένος, θα καταλήξεις ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρίσκεσαι και τώρα! Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί ακόμα και αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις πανελλαδικές για άλλο πεδίο χωρίς να έχεις στοχεύσει σε κάποιες σχολές που σε ενδιαφέρουν. Επίσης να σου τονίσω ότι καμία σχολή από κανένα πεδίο δεν σου προσφέρει άμεσα επαγγελματική αποκατάσταση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν κάποιες σχολές που έχουν καλύτερες προοπτικές από κάποιες άλλες αλλά και πάλι δεν θα σε περιμένουν στην ουρά οι εργοδότες να σε προσλάβουν μόλις ορκιστείς! Θα πρέπει να την ιδρώσεις την φανέλα σου μέχρι να βρεις τον δρόμο σου! Και τη δύναμη για να παλέψεις και να μπορείς να σηκωθείς όταν έχεις απογοητευτεί, θα τη βρεις μόνο αν κάτι σου αρέσει πολύ!
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να μας ενδιαφέρει ένα αντικείμενο σπουδών και χωρίς στόχο ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ!!! Ας αφήσουμε όμως τώρα αυτή τη συζήτηση!΄Οπως θα δεις εδώ https://aeitei.gr/index.php?year=2018&pedio=1 και λαμβάνοντας υπόψη και τις νέες σχολές που θα ενταχθούν από φέτος στο πεδίο, θα δεις ότι υπάρχουν αρκετές σχολές στις οποίες έχεις πρόσβαση με τα μόριά σου. Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις προσεκτικά τα σάιτς αυτών των σχολών και να δεις αν κάποιες από αυτές σου κινούν το ενδιαφέρον. Τότε και μόνο τότε να κάνεις μηχανογραφικό για το 10% γιατί αν το κάνεις χωρίς να είσαι συνειδητοποιημένος, θα καταλήξεις ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρίσκεσαι και τώρα! Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί ακόμα και αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις πανελλαδικές για άλλο πεδίο χωρίς να έχεις στοχεύσει σε κάποιες σχολές που σε ενδιαφέρουν. Επίσης να σου τονίσω ότι καμία σχολή από κανένα πεδίο δεν σου προσφέρει άμεσα επαγγελματική αποκατάσταση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν κάποιες σχολές που έχουν καλύτερες προοπτικές από κάποιες άλλες αλλά και πάλι δεν θα σε περιμένουν στην ουρά οι εργοδότες να σε προσλάβουν μόλις ορκιστείς! Θα πρέπει να την ιδρώσεις την φανέλα σου μέχρι να βρεις τον δρόμο σου! Και τη δύναμη για να παλέψεις και να μπορείς να σηκωθείς όταν έχεις απογοητευτεί, θα τη βρεις μόνο αν κάτι σου αρέσει πολύ!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω με αυτο που λες στο τελος, αλλα δυστυχως δεν νομιζω να κατασταλαξω καπου συντομα. Παρολο που μελετω ενδελεχως τα διαφορα προγραμματα σπουδων, οδηγουμαι συνεχεια σε αδιεξοδο. Οχι γιατι δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, αλλα γιατι ολες οι διαθεσιμες επιλογες μου με ενδιαφερουν εξισου. Ισως να μην ημουν απολυτα ειλικρινης στην αρχικη μου δημοσιευση. Υπαρχει κατι που μου προσελκυει το ενδιαφερον λιγο περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα και αυτο ειναι η Ψυχολογια. Ομως δεν περναω σε κανενα τμημα με τους βαθμους μου και για κακη μου τυχη το ΦΠΨ δεν υπαρχει πια.

Αυτο για την αλλαγη επιστημονικου πεδιου οντως το σκεφτομαι εχοντας στο νου μου τις επαγγελματικες προοπτικες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχω τετοιες τρελες προσδοκιες...

Στην κατασταση που βρισκομαι τωρα, το μονο μου μενει να κανω ειναι το 10%. Δεν θα μου κοστισει κατι και απο εκει και περα ελπιζω παντα στο ενδεχομενο να καταληξω σε μια πιο ενδιαφερουσα σχολη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφόσον σε ενδιαφέρει η Ψυχολογία θα σου πρότεινα μετά από τις σχολές Ψυχολογίας να δηλώσεις τις παρεμφερείς σχολές όπως Κοινωνικής Εργασίας, Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Κοινωνικής Πολιτικής. Θα σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, κρίνεις πώς θα κινηθείς στη συνέχεια. Αν συνεχίζεις να θέλεις την Ψυχολογία μπορείς να δώσεις κατατακτήριες με μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας αφού το αντικείμενο το οποίο θα έχεις ήδη σπουδάσει θα είναι πολύ κοντά και θα έχεις εξοικειωθεί με την ύλη. Επίσης σ΄αυτήν την περίπτωση, θα σου αναγνωριστούν και αρκετά μαθήματα που θα έχεις ήδη διδαχθεί στην προηγούμενη σχολή σου και έτσι τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα. Καλή επιτυχία!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω με αυτο που λες στο τελος, αλλα δυστυχως δεν νομιζω να κατασταλαξω καπου συντομα. Παρολο που μελετω ενδελεχως τα διαφορα προγραμματα σπουδων, οδηγουμαι συνεχεια σε αδιεξοδο. Οχι γιατι δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, αλλα γιατι ολες οι διαθεσιμες επιλογες μου με ενδιαφερουν εξισου. Ισως να μην ημουν απολυτα ειλικρινης στην αρχικη μου δημοσιευση. Υπαρχει κατι που μου προσελκυει το ενδιαφερον λιγο περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα και αυτο ειναι η Ψυχολογια. Ομως δεν περναω σε κανενα τμημα με τους βαθμους μου και για κακη μου τυχη το ΦΠΨ δεν υπαρχει πια.

Αυτο για την αλλαγη επιστημονικου πεδιου οντως το σκεφτομαι εχοντας στο νου μου τις επαγγελματικες προοπτικες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχω τετοιες τρελες προσδοκιες...

Στην κατασταση που βρισκομαι τωρα, το μονο μου μενει να κανω ειναι το 10%. Δεν θα μου κοστισει κατι και απο εκει και περα ελπιζω παντα στο ενδεχομενο να καταληξω σε μια πιο ενδιαφερουσα σχολη.
Αν υπάρχει κάτι που σε ενδιαφέρει, έχεις 2 επιλογές: ή κοιτάς με το 10% να περάσεις σε μια παρεμφερή σχολή ώστε να μπορέσεις να δώσεις μετά κατατακτήριες με το που τελειώσεις χωρίς να δυσκολευτείς ιδιαίτερα (μιλάμε για ένα πλάνο τουλάχιστον 5 χρόνια μετά), ή μηδενίζεις το κοντέρ και ξεκινάς με στόχο τις πανελλήνιες του 2020 εκ νέου. Το ένα θα σου κοστίσει σε χρόνο, το άλλο σε χρήμα αν κάνεις φροντιστήριο/ιδιαίτερα, συν τον ψυχολογικό παράγοντα που μπορεί να έχεις ότι "γέρασες" για πανελλήνιες. Γνώμη μου όμως είναι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να παλέψεις για κάτι το οποίο σου αρέσει, γιατί τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. Έχουμε πληθώρα σχολών και επιλογών, και άσχετα με το ότι οι μισοί απόφοιτοι μπορεί να μην καταλαβαίνουν τι τελείωσαν με τόσα τμήματα, επιλογές για έναν καλά ψαγμένο και κατασταλαγμένο υπάρχουν.

Η απορρόφηση στην αγορά εργασίας είναι το επόμενο κεφάλαιο μετά...
Υπάρχουν επίσης σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού. Έχεις συμβουλευτεί κάποιον;
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να μας ενδιαφέρει ένα αντικείμενο σπουδών και χωρίς στόχο ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ!!! Ας αφήσουμε όμως τώρα αυτή τη συζήτηση!΄Οπως θα δεις εδώ https://aeitei.gr/index.php?year=2018&pedio=1 και λαμβάνοντας υπόψη και τις νέες σχολές που θα ενταχθούν από φέτος στο πεδίο, θα δεις ότι υπάρχουν αρκετές σχολές στις οποίες έχεις πρόσβαση με τα μόριά σου. Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις προσεκτικά τα σάιτς αυτών των σχολών και να δεις αν κάποιες από αυτές σου κινούν το ενδιαφέρον. Τότε και μόνο τότε να κάνεις μηχανογραφικό για το 10% γιατί αν το κάνεις χωρίς να είσαι συνειδητοποιημένος, θα καταλήξεις ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρίσκεσαι και τώρα! Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί ακόμα και αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις πανελλαδικές για άλλο πεδίο χωρίς να έχεις στοχεύσει σε κάποιες σχολές που σε ενδιαφέρουν. Επίσης να σου τονίσω ότι καμία σχολή από κανένα πεδίο δεν σου προσφέρει άμεσα επαγγελματική αποκατάσταση. Συμφωνώ ότι υπάρχουν κάποιες σχολές που έχουν καλύτερες προοπτικές από κάποιες άλλες αλλά και πάλι δεν θα σε περιμένουν στην ουρά οι εργοδότες να σε προσλάβουν μόλις ορκιστείς! Θα πρέπει να την ιδρώσεις την φανέλα σου μέχρι να βρεις τον δρόμο σου! Και τη δύναμη για να παλέψεις και να μπορείς να σηκωθείς όταν έχεις απογοητευτεί, θα τη βρεις μόνο αν κάτι σου αρέσει πολύ!
Πραγματι στα τμηματα που αναφερεις υπαρχουν αρκετα μαθηματα ψυχολογιας. Ωστοσο, επειδη το σεναριο να κανω κατατακτηριες και να βρεθω σε ενα τελειως ασχετο με την ψυχολογια τμημα ειναι επισης πολυ πιθανο, δεν θα ηταν προτιμοτερο να μην σπουδαζα για την ωρα κατι τοσο εξειδικευμενο οπως η Κοινωνικη Ανθρωπολογια/Πολιτικη? Επισης ειναι και κατι αλλο...Εχω εφεση στα αγγλικα και θα ηθελα καποια μερα να ακολουθησω σταδιοδρομια στο εξωτερικο. Για αυτους τους λογους αναρωτιεμαι αν θα ηταν περισσοτερο ωφελιμο να δηλωσω πρωτα τα τμηματα Αγγλικης Φιλολογιας... :wacko:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
και για κακη μου τυχη το ΦΠΨ δεν υπαρχει πια.
Τι εννοείς πως το ΦΠΨ δεν υπάρχει πια;

Πέρα από το να δοκιμάσεις να περάσεις ψυχολογία είτε μέσω του 10% είτε μέσω των πανελλαδικών, έχεις σκεφτεί κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού; Ίσως στην Κύπρο; Επίσης υπάρχουν και πτυχία εξ αποστάσεως που θα μπορούσες να ψάξεις.

Πριν τα σκεφτείς αυτά όμως, έχεις σκεφτεί τι επάγγελμα θα ήθελες να κάνεις; Δεν είναι απαραίτητο πως το μελλοντικό πτυχίο σου θα συνάδει με την αγορά εργασίας. Αυτό που θέλω να πω είναι πως πρέπει να κάνεις φύλλο και φτερό τους οδηγούς σπουδών όλων των σχολών στις οποίες μπορείς να μπεις με 17.000 μόρια (ένας πολύ καλός βαθμός που σου δίνει επιλογές) και να δεις τι σου ταιριάζει και σαν αντικείμενο σπουδών και σαν μετέπειτα αποκατάσταση.

Είσαι σε πολύ μικρή ηλικία και δεν χρειάζεται να απελπίζεσαι, να ξέρεις πως όλοι τα έχουν περάσει/ τα περνάνε αυτά. Στην τελική, δεν είναι πάντα η λύση ένα πτυχίο πανεπιστημίου, μπορεί να βρεις τον δρόμο σου και αλλού. Προς το παρόν, ψηλά το κεφάλι!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματι στα τμηματα που αναφερεις υπαρχουν αρκετα μαθηματα ψυχολογιας. Ωστοσο, επειδη το σεναριο να κανω κατατακτηριες και να βρεθω σε ενα τελειως ασχετο με την ψυχολογια τμημα ειναι επισης πολυ πιθανο, δεν θα ηταν προτιμοτερο να μην σπουδαζα για την ωρα κατι οχι τοσο εξειδικευμενο οπως η Κοινωνικη Ανθρωπολογια/Πολιτικη? Επισης ειναι και κατι αλλο...Εχω εφεση στα αγγλικα και θα ηθελα καποια μερα να ακολουθησω σταδιοδρομια στο εξωτερικο. Για αυτους τους λογους αναρωτιεμαι αν θα ηταν περισσοτερο ωφελιμο να δηλωσω πρωτα τα τμηματα Αγγλικης Φιλολογιας... :wacko:


΄Οταν δίνεις κατατακτήριες, δίνεις στοχευμένα για συγκεκριμένη σχολή (κάθε σχολή διενεργεί τις δικές της κατατακτήριες πχ. https://www.psych.uoa.gr/spoydes/katataktiries-e3etaseis.html) οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς σε σχολή με ένα τελείως άσχετο αντικείμενο, όπως λες.΄Η περνάς ή δεν περνάς!
Στο δεύτερο μέρος του μηνύματός σου, με έχασες τελείως! Πρώτον τι σχέση έχει η Ψυχολογία που σε ενδιαφέρει με την Αγγλική Φιλολογία και δεύτερον τι σχέση έχει η πιθανότητα να ακολουθήσεις σταδιοδρομία στο εξωτερικό με την Αγγλική Φιλολογία; Η απάντηση και στις δύο ερωτήσεις είναι "ΚΑΜΙΑ". Αν εκτός από την Ψυχολογία σε ενδιαφέρει και η Αγγλική Φιλολογία και θέλεις να την εντάξεις στις επιλογές σου, αυτό είναι άλλο θέμα. Το να ακολουθήσεις όμως σταδιοδρομία στο εξωτερικό δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την Αγγλική Φιλολογία. Σπουδάζεις το αντικείμενο που σ΄ενδιαφέρει και παράλληλα φροντίζεις να τελειοποιήσεις τα Αγγλικά σου έτσι ώστε αν αποφασίσεις να φύγεις έξω να κατέχεις τη γλώσσα. ΄Ολοι όσοι αποφασίζουν να φύγουν έξω για συνέχιση των σπουδών τους ή για δουλειά, σίγουρα δεν είναι απόφοιτοι της Αγγλικής Φιλολογίας!:lol:;)
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν επίσης σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού. Έχεις συμβουλευτεί κάποιον;
Ναι! Εχω συμβουλευτει πολλους ειδικους και εχω ολοκληρωσει αρκετα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου. Σχεδον ολοι μου υπεδειξαν διαφορετικους δρομους και με μπερδεψαν περισσοτερο.

Πριν τα σκεφτείς αυτά όμως, έχεις σκεφτεί τι επάγγελμα θα ήθελες να κάνεις;
Αυτο ειναι το προβλημα. Δεν ξερω τι θελω να κανω στη ζωη μου. Δεν εχω φανταστει ποτε τον εαυτο μου να ασκει καποιο ορισμενο επαγγελμα στο μελλον, ουτε τωρα εχω εναν μοναδικο στοχο/ονειρο. Αντιθετως, εχω πολλες μικρες φιλοδοξιες οι οποιες δεν συμπιπτουν απαραιτητα με καποιο επαγγελμα...

*Το Φπψ ουσιαστικα διασπαστηκε σε δυο αυτονομα τμηματα. Ενα τμημα ψυχολογιας και ενα τμημα φιλοσοφιας. Οι εισακτεοι του 2018 θα επιλεξουν φετος σε ποιο τμημα θελουν να συνεχισουν τις σπουδες τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτο ειναι το προβλημα. Δεν ξερω τι θελω να κανω στη ζωη μου. Δεν εχω φανταστει ποτε τον εαυτο μου να ασκει καποιο ορισμενο επαγγελμα στο μελλον, ουτε τωρα εχω εναν μοναδικο στοχο/ονειρο. Αντιθετως, εχω πολλες μικρες φιλοδοξιες οι οποιες δεν συμπιπτουν απαραιτητα με καποιο επαγγελμα...
Τότε γιατί εμμένεις τόσο πολύ στο να σπουδάσεις κάτι; Έχεις σκεφτεί να βρεις μια δουλειά και να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να σκεφτεί τι θέλει να κάνει; Γιατί το να μπεις σε μια σχολή και να την τελειώσεις απλά και μονο για να έχεις ένα πτυχίο το οποίο πιθανό να μην αξιοποιήσεις τι νόημα έχει;
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν δίνεις κατατακτήριες, δίνεις στοχευμένα για συγκεκριμένη σχολή (κάθε σχολή διενεργεί τις δικές της κατατακτήριες πχ. https://www.psych.uoa.gr/spoydes/katataktiries-e3etaseis.html) οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς σε σχολή με ένα τελείως άσχετο αντικείμενο, όπως λες.΄Η περνάς ή δεν περνάς!
Στο δεύτερο μέρος του μηνύματός σου, με έχασες τελείως! Πρώτον τι σχέση έχει η Ψυχολογία που σε ενδιαφέρει με την Αγγλική Φιλολογία και δεύτερον τι σχέση έχει η πιθανότητα να ακολουθήσεις σταδιοδρομία στο εξωτερικό με την Αγγλική Φιλολογία; Η απάντηση και στις δύο ερωτήσεις είναι "ΚΑΜΙΑ". Αν εκτός από την Ψυχολογία σε ενδιαφέρει και η Αγγλική Φιλολογία και θέλεις να την εντάξεις στις επιλογές σου, αυτό είναι άλλο θέμα. Το να ακολουθήσεις όμως σταδιοδρομία στο εξωτερικό δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την Αγγλική Φιλολογία. Σπουδάζεις το αντικείμενο που σ΄ενδιαφέρει και παράλληλα φροντίζεις να τελειοποιήσεις τα Αγγλικά σου έτσι ώστε αν αποφασίσεις να φύγεις έξω να κατέχεις τη γλώσσα. ΄Ολοι όσοι αποφασίζουν να φύγουν έξω για συνέχιση των σπουδών τους ή για δουλειά, σίγουρα δεν είναι απόφοιτοι της Αγγλικής Φιλολογίας!:lol:;)


Εννοειται! Γνωριζω πως λειτουργουν οι κατατακτηριες. Ομως, εγω σκεφτομαι την περιπτωση που αποφασισω μελλοντικα να σπουδασω κατι ασχετο με την ψυχολογια ή τις ανθρωπιστικες επιστημες ειτε εδω στην Ελλαδα μεσω κατατακτηριων/πανελληνιων, ειτε στο εξωτερικο. Ειδικα στο εξωτερικο, αν εχω πληροφορηθει σωστα, πολλες νομικες, ιατρικες και οικονομικες σχολες δεχονται συχνα πτυχιουχους αγγλικης φιλολογιας. Γι'αυτο νομιζω πως σε συγκριση με τις υπολοιπες επιλογες μου, η αγγλικη φιλολογια θα διευκολυνε την σταδιοδρομια στο εξωτερικο.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδικα στο εξωτερικο, αν εχω πληροφορηθει σωστα, πολλες νομικες, ιατρικες και οικονομικες σχολες δεχονται συχνα πτυχιουχους αγγλικης φιλολογιας. Γι'αυτο νομιζω πως σε συγκριση με τις υπολοιπες επιλογες μου, η αγγλικη φιλολογια θα διευκολυνε την σταδιοδρομια στο εξωτερικο.

Ποιος σου το είπε αυτό;;;;;; Και καλά ας πούμε ότι βρέθηκε κάποιος να στο πει, εσύ δεν σκέφτηκες να το ψάξεις; Δεν μπήκες έστω και μόνο από περιέργεια σε ένα σάιτ κάποιου ξένου πανεπιστημίου στα entry requirements να δεις αν αληθεύει; Λοιπόν δεν θα μπω σε λεπτομέρειες απλά σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει! Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε έναν σύμβουλο σταδιοδρομίας να σου ξεκαθαρίσει μερικά πράγματα γιατί τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου! Και δεν εννοώ να σου βρει τι να σπουδάσεις γιατί αυτό μόνο εσύ θα το αποφασίσεις, μπορεί όμως να σου δώσει σαφείς πληροφορίες για το πώς λειτουργούν τα πανεπιστήμια εδώ και στο εξωτερικό ώστε να ξέρεις για κάθε περίπτωση τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις!
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

You can get into medical school as an english major. Γνωστη μου στην Αμερικη μπηκε σε ιατρικη σχολη με πτυχιο αγγλικης φιλολογιας και με μια καλη MCAT βαθμολογια. :P

Ποιος σου το είπε αυτό;;;;;; Και καλά ας πούμε ότι βρέθηκε κάποιος να στο πει, εσύ δεν σκέφτηκες να το ψάξεις; Δεν μπήκες έστω και μόνο από περιέργεια σε ένα σάιτ κάποιου ξένου πανεπιστημίου στα entry requirements να δεις αν αληθεύει; Λοιπόν δεν θα μπω σε λεπτομέρειες απλά σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει! Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε έναν σύμβουλο σταδιοδρομίας να σου ξεκαθαρίσει μερικά πράγματα γιατί τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου! Και δεν εννοώ να σου βρει τι να σπουδάσεις γιατί αυτό μόνο εσύ θα το αποφασίσεις, μπορεί όμως να σου δώσει σαφείς πληροφορίες για το πώς λειτουργούν τα πανεπιστήμια εδώ και στο εξωτερικό ώστε να ξέρεις για κάθε περίπτωση τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις!


Εχεις δικιο, δεν γνωριζω το συστημα εισαγωγης για ολες τις χωρες. Στην Αμερικη, ομως, που εχω στο μυαλο μου εγω, ειναι δυνατο με ενα bachelors και με καποιο αdmission test να κανεις αιτηση για οποιαδηποτε σχολη. Αυτο ισχυει σε γενικες γραμμες και για τους διεθνεις φοιτητες. Και μπορει να ακουγεται παραδοξο, αλλα οι πτυχιουχοι αγγλικης φιλολογιας εχουν ενα ικανοποιητικο ποσοστο αποδοχης σε ιατρικα και οικονομικα πανεπιστημια.

Τελος παντων, οι σπουδες στο εξωτερικο δεν με αφορουν αυτην τη στιγμη. Εκανα απλως μια υποθεση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
You can get into medical school as an english major. Γνωστη μου στην Αμερικη μπηκε σε ιατρικη σχολη με πτυχιο αγγλικης φιλολογιας και με μια καλη MCAT βαθμολογια. :P


Η φίλη σου μπήκε στην ιατρική σχολή της Αμερικής επειδή πληρούσε τις προϋποθέσεις του πανεπιστημίου και επειδή πήρε υψηλή βαθμολογία στο MCAT και στη συνέντευξη, όχι επειδή είχε πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας. Τέλος πάντων, ψάξτα λίγο τα πράγματα και τα ξαναλέμε!
 

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ποια εππεδα πιστευτε πως ειναι οι αποσχολησεις ΧΜ και ΗΜΜΥ σημερα στην χωρα (αναλογιζομενοι βεβαια απασχοληση ανα ροη) ?
Ποιο ειναι το ευρος των αμοιβων που δυναται σημερα ο εκαστοτε ΧΜ και ΗΜΜΥ μηχανικος να λάβει οντας αποτελεσματικος αγαπώντας την εργασια του και εξελισσοντας την ποικιλοτροπως (μεταπτυχιακα,επιμορφωσεις κλπ)
Υπαρχει ειδικοτητα που ''απορροφαται'' σχετικα γρηγορα μετα την αποφοιτηση του μηχανικου (προσωπικα εχω ακουσει για τους ΗΜΜΥ που ασχολουνται με software engineering και web development απο την ροη τηλεπικοινωνιων και πληροφορικης ) και αν ναι ποιες ειναι οι αμοιβες τους

Ολα τα αντιστοιχισιμα τμηματα πολυτεχνικων σχολών εχουν τον ιδιο αριθμο ροοων ή ο αριθμος αυτος μεταβαλλεται ανα τμημα?

Μπορει καποιος να μου διεκρινισει τι παιζει τελικα με το πεμπτο ετος των πολυτεχνικων σπουδων γιατι δεν εχω βγαλει ακρη?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το 5ο έτος των πολυτεχνείων αποδίδει τίτλο ισοδύναμο με master στους αποφοίτους του και τους καθιστά πιο γαμάτους από τους λοιπούς πληβείους που τελειώνουν μια απλή 4ετή σχολή.
 

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το 5ο έτος των πολυτεχνείων αποδίδει τίτλο ισοδύναμο με master στους αποφοίτους του και τους καθιστά πιο γαμάτους από τους λοιπούς πληβείους που τελειώνουν μια απλή 4ετή σχολή.


Πρακτικά ,όμως αναγνωριζεται ως master ή ως ενιαιο διπλωμα μηχανικου?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top