Ταυτόχρονη φοίτηση (Αστυνομική ακαδημία - ΑΕΙ)

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως αρκετοι δίνω και γω πανελληνιες σε λιγότερο από 2 μήνες. Είμαι μαθήτρια της οικονομικής κατεύθυνσης που εξεταζεται επιπλέον στο μαθημα της βιολογίας γενικής παιδειας και των αγγλικων όπως έχω συμβουλευτεί από τους καθηγητές μου. Παρ'όλα αυτά εμένα 2 πράγματα πραγματικά με ενδιαφέρουν. Η πληροφορική και τα σώματα ασφαλείας. Πάνω στην προσπάθεια μου να τα συνδυάσω αποφάσισα να προσπαθήσω να ενταχθώ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος η οποία απαιτείται (κατά 90%) να είσαι αστυνομικός για να μπεις. Επομένως, αποφάσισα το εξής:θα δώσω φέτος πανελληνιες με το 90% και του χρόνου με το 10%,την μια χρονιά για να μπω αστυνομια και την άλλην σε κάποιο πανεπιστήμιο πληροφορικής. Με τα μαθήματα τα πάω σχετικά καλά(αοθ κυμαίνομαι στο 18-20, αναλόγως το κομμάτι θεωρίας που ζητάει, αεππ έχω γράψει minimum 15 σε 2 ακραίες περιπτώσεις, έκθεση κυμαίνομαι στο 14.8-16 και μαθ/κα 15,16+) αλλα με προβληματίζει το εξής: επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 (ανώτερα) εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να αναφέρει κάτι σχετικό?
 

kostas8

Νεοφερμένος

Ο kostas8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως αρκετοι δίνω και γω πανελληνιες σε λιγότερο από 2 μήνες. Είμαι μαθήτρια της οικονομικής κατεύθυνσης που εξεταζεται επιπλέον στο μαθημα της βιολογίας γενικής παιδειας και των αγγλικων όπως έχω συμβουλευτεί από τους καθηγητές μου. Παρ'όλα αυτά εμένα 2 πράγματα πραγματικά με ενδιαφέρουν. Η πληροφορική και τα σώματα ασφαλείας. Πάνω στην προσπάθεια μου να τα συνδυάσω αποφάσισα να προσπαθήσω να ενταχθώ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος η οποία απαιτείται (κατά 90%) να είσαι αστυνομικός για να μπεις. Επομένως, αποφάσισα το εξής:θα δώσω φέτος πανελληνιες με το 90% και του χρόνου με το 10%,την μια χρονιά για να μπω αστυνομια και την άλλην σε κάποιο πανεπιστήμιο πληροφορικής. Με τα μαθήματα τα πάω σχετικά καλά(αοθ κυμαίνομαι στο 18-20, αναλόγως το κομμάτι θεωρίας που ζητάει, αεππ έχω γράψει minimum 15 σε 2 ακραίες περιπτώσεις, έκθεση κυμαίνομαι στο 14.8-16 και μαθ/κα 15,16+) αλλα με προβληματίζει το εξής: επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 (ανώτερα) εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να αναφέρει κάτι σχετικό?
Ταυτόχρονα δεν γίνεται..
Θα πρέπει πρώτα να μπεις αστυνομία ,να τελειωσεις την σχολή και μετά να πας για την πληροφορική..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ταυτόχρονα δεν γίνεται..
Θα πρέπει πρώτα να μπεις αστυνομία ,να τελειωσεις την σχολή και μετά να πας για την πληροφορική..


Σωστά! Ή ξαναδίνοντας πανελλαδικές ή μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων.
 

kostas8

Νεοφερμένος

Ο kostas8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βέβαια υπάρχει περίπτωση αν θέλεις τόσο την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να πας και σαν πολίτης, δεν είναι απαραίτητο να είσαι αστυνομικός..
Απλά θα πρέπει να βγάλει προκήρυξη (εφόσον είσαι πτυχιούχος Πληροφορικής), να κάνεις τα χαρτιά σου και να επιλεγεις μέσα σε άλλους υποψηφίους.. !
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Οκκ, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Βέβαια υπάρχει περίπτωση αν θέλεις τόσο την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος να πας και σαν πολίτης, δεν είναι απαραίτητο να είσαι αστυνομικός..
Απλά θα πρέπει να βγάλει προκήρυξη (εφόσον είσαι πτυχιούχος Πληροφορικής), να κάνεις τα χαρτιά σου και να επιλεγεις μέσα σε άλλους υποψηφίους.. !
Ναι το γνωρίζω,για αυτό είπα κατά 90% πρέπει να είσαι αστυνομικός. Το άλλο 10% είναι σαν αστυνομικός ειδικών κατηγοριών αλλά δεν βγάζουν πάντα προκήρυξη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως αρκετοι δίνω και γω πανελληνιες σε λιγότερο από 2 μήνες. Είμαι μαθήτρια της οικονομικής κατεύθυνσης που εξεταζεται επιπλέον στο μαθημα της βιολογίας γενικής παιδειας και των αγγλικων όπως έχω συμβουλευτεί από τους καθηγητές μου. Παρ'όλα αυτά εμένα 2 πράγματα πραγματικά με ενδιαφέρουν. Η πληροφορική και τα σώματα ασφαλείας. Πάνω στην προσπάθεια μου να τα συνδυάσω αποφάσισα να προσπαθήσω να ενταχθώ στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος η οποία απαιτείται (κατά 90%) να είσαι αστυνομικός για να μπεις. Επομένως, αποφάσισα το εξής:θα δώσω φέτος πανελληνιες με το 90% και του χρόνου με το 10%,την μια χρονιά για να μπω αστυνομια και την άλλην σε κάποιο πανεπιστήμιο πληροφορικής. Με τα μαθήματα τα πάω σχετικά καλά(αοθ κυμαίνομαι στο 18-20, αναλόγως το κομμάτι θεωρίας που ζητάει, αεππ έχω γράψει minimum 15 σε 2 ακραίες περιπτώσεις, έκθεση κυμαίνομαι στο 14.8-16 και μαθ/κα 15,16+) αλλα με προβληματίζει το εξής: επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε 2 (ανώτερα) εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να αναφέρει κάτι σχετικό?

Βασικα νομιζω οτι δεν ισχυει οτι πρεπει να εισαι αστυνομικος για να ενταχθεις στην διωξη. Δεν μπορεις να εκπαιδευσεις με ενα μεταπτυχιακο εναν αστυνομικο να κατανοει περιπλοκους αλγοριθμους και κρυπτογραφηση. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι προπτυχιακο στην επιστημη υπολογιστων/πληροφορικη ή σε συναφες πεδιο και μεταπτυχιακο στην ασφαλεια δικτυων/κρυπτογραφια ή συναφες πεδιο . Καθε χωρα εχει εχει μια υπηρεσια πληροφοριων η οποια προσλαμβανει πολιτικο προσωπικο ειδικευμενο στους τομεις που την ενδιαφερουν ωστε να καλυψει τις αναγκες της. Ισα ισα δηλαδη κατα 90% δεν κοιτανε να παρουν αστυνομικο αλλα πολιτικο προσωπικο . Εφοσον θες να τα συνδυασεις μηπως να κοιταξεις κατι που αφορα τον στρατο που απαιτει και εκπαιδευση και μαθαινεις και αυτα που σε ενδιαφερουν στην πληροφορικη;

ΥΓ. Η ταυτοχρονη φοιτηση σε 2 ΑΕΙ δεν γινεται. Πρεπει να τελειωσεις την 1η σχολη και μετα την φοιτησεις στην 2η.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top