Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

EvangANge

Νεοφερμένος

Η EvangANge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ώστε έτσι εξηγείται!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μπορείς κάποιος αξιόπιστος να μου πει πως λειτουργεί το 10% και πως μπορώ να το κάνω ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς κάποιος αξιόπιστος να μου πει πως λειτουργεί το 10% και πως μπορώ να το κάνω ;;


Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες και να κατατοπιστείς. Τέλος πάντων το 10% των θέσεων στα ΑΕΙ χωρίς νέα εξέταση ισχύει για 2 έτη μετά την τελευταία εξέταση με ποσοστά 60%-40% (για το 1ο έτος και το 2ο έτος αντίστοιχα). Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ενέργεια απλά μετά την ανακοίνωση των γραπτών βαθμολογίων των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων, έχεις τη δυνατότητα να υποβάλλεις το σχετικό για το 10% Μηχανογραφικό Δελτίο μέσα στα ίδια χρονικά περιθώρια που υποβάλλουν και οι υποψήφιοι που δίνουν για πρώτη φορά (πχ www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/genik...ikes-eksetaseis-2017-i-2016-me-to-neo-systima).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος,αλλά να που απαντήσει με σιγουριά ,πως μπορώ να κάνω !αναβολή σπουδών! για να κάνω το 10% και με ποια διαδικασία γίνεται η αναβολή και ποτέ ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια χαρα! :happy:
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εαν τελικα περασει καποιος στην σχολη 1ης επιλογης με το 10% και για καποιον λογο αργοτερα θελει να φυγει απο εκει,μπορει να επιστρεψει στην σχολη που ειχε περασει με το 90% και να την συνεχισει απο εκει που την αφησε; Ή πρεπει να παρακολουθησει ξανα τον προηγουμενο χρονο (τον χρονο που υποτιθεται οτι περιμενε να βγουν οι βασεις του 10%); Τι ακριβως συμβαινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος,αλλά να που απαντήσει με σιγουριά ,πως μπορώ να κάνω !αναβολή σπουδών! για να κάνω το 10% και με ποια διαδικασία γίνεται η αναβολή και ποτέ ;;

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αναβολή σπουδών. Συνεχίζεις στη σχολή σου κανονικά δηλώνοντας μαθήματα κάθε εξάμηνο και παίρνοντας τα βιβλία σου από τον Εύδοξο.΄Οταν έρθει η ώρα κάνεις μηχανογραφικό για το 10%. Αν καταφέρεις να περάσεις στη σχολή της επιθυμίας σου που θα διεκδικήσεις με το 10% τότε διαγράφεσαι από τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι τώρα αλλιώς παραμένεις σ΄αυτήν.

Γεια χαρα! :happy:
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εαν τελικα περασει καποιος στην σχολη 1ης επιλογης με το 10% και για καποιον λογο αργοτερα θελει να φυγει απο εκει,μπορει να επιστρεψει στην σχολη που ειχε περασει με το 90% και να την συνεχισει απο εκει που την αφησε; Ή πρεπει να παρακολουθησει ξανα τον προηγουμενο χρονο (τον χρονο που υποτιθεται οτι περιμενε να βγουν οι βασεις του 10%); Τι ακριβως συμβαινει;

Αν περάσεις στη σχολή που θέλεις με το 10% τότε θα πρέπει να διαγραφείς από την τωρινή σου σχολή και μετά να κάνεις εγγραφή στην καινούρια. Αν το κάνεις αυτό ξεχνάς για πάντα την αρχική σου σχολή. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επανέλθεις σ΄αυτήν. Γιαυτό πρέπει να έχεις αποφασίσει σίγουρα ποια από τις δύο σχολές θα προτιμήσεις γιατί μετά δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αναβολή σπουδών. Συνεχίζεις στη σχολή σου κανονικά δηλώνοντας μαθήματα κάθε εξάμηνο και παίρνοντας τα βιβλία σου από τον Εύδοξο.΄Οταν έρθει η ώρα κάνεις μηχανογραφικό για το 10%. Αν καταφέρεις να περάσεις στη σχολή της επιθυμίας σου που θα διεκδικήσεις με το 10% τότε διαγράφεσαι από τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι τώρα αλλιώς παραμένεις σ΄αυτήν.



Αν περάσεις στη σχολή που θέλεις με το 10% τότε θα πρέπει να διαγραφείς από την τωρινή σου σχολή και μετά να κάνεις εγγραφή στην καινούρια. Αν το κάνεις αυτό ξεχνάς για πάντα την αρχική σου σχολή. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επανέλθεις σ΄αυτήν. Γιαυτό πρέπει να έχεις αποφασίσει σίγουρα ποια από τις δύο σχολές θα προτιμήσεις γιατί μετά δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!



Τελεια,αυτο ηθελα να μαθω. Σ'ευχαριστω πολυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChryssaPapanik

Νεοφερμένος

Η ChryssaPapanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!Φοιτώ στην γαλλική φιλολογία και σκέφτομαι να κανω 10% γιατι δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την επιλογη μου. Πέρσυ εδωσα 2 γλώσσες και μαζι με αυτες εχω βγαλει κοντα στα 16.000 μόρια. Η σχολη που θα θέλω να βάλω στο μηχανογραφικο απαιτει αυτες τις δυο γλώσσες . Εχω απορια σχετικα με το τι ισχυει στα ειδικα μαθηματα στο 10%. Δηλαδη θα χρειαστει να ξανα εξεταστω στις 2 γλώσσες ή απλα κανω μηχανογραφικο με τον περσινο βαθμο μου χωρις να ξανα εξεταστω?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!Φοιτώ στην γαλλική φιλολογία και σκέφτομαι να κανω 10% γιατι δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την επιλογη μου. Πέρσυ εδωσα 2 γλώσσες και μαζι με αυτες εχω βγαλει κοντα στα 16.000 μόρια. Η σχολη που θα θέλω να βάλω στο μηχανογραφικο απαιτει αυτες τις δυο γλώσσες . Εχω απορια σχετικα με το τι ισχυει στα ειδικα μαθηματα στο 10%. Δηλαδη θα χρειαστει να ξανα εξεταστω στις 2 γλώσσες ή απλα κανω μηχανογραφικο με τον περσινο βαθμο μου χωρις να ξανα εξεταστω?!


Απλά κάνεις μηχανογραφικό με τους περσινούς βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChryssaPapanik

Νεοφερμένος

Η ChryssaPapanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απλά κάνεις μηχανογραφικό με τους περσινούς βαθμούς.


Οκ τέλεια, ευχαριστώ! Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση το ότι τα μόρια της σχολής ήταν σχεδόν τα μισά σε σχέση με τα κανονικά. Άρα δεν χρειάζεται να ξαναδώσω τις 2 γλώσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ τέλεια, ευχαριστώ! Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση το ότι τα μόρια της σχολής ήταν σχεδόν τα μισά σε σχέση με τα κανονικά. Άρα δεν χρειάζεται να ξαναδώσω τις 2 γλώσσες?


΄Οχι, δεν χρειάζεται να τις ξαναδώσεις! Να ξέρεις ότι για κάποιες σχολές τα μόρια των ξένων γλωσσών πολλαπλασιάζονται Χ2 ενώ για κάποιες άλλες όχι.΄Ισως γιαυτό να βλέπεις αυτή τη μεγάλη διαφορά στα μόρια των δύο σχολών.
https://www.iefimerida.gr/news/4208...-mathimatos-pos-ginetai-o-ypologismos-pinakas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ChryssaPapanik

Νεοφερμένος

Η ChryssaPapanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
΄Οχι, δεν χρειάζεται να τις ξαναδώσεις! Να ξέρεις ότι για κάποιες σχολές τα μόρια των ξένων γλωσσών πολλαπλασιάζονται Χ2 ενώ για κάποιες άλλες όχι.΄Ισως γιαυτό να βλέπεις αυτή τη μεγάλη διαφορά στα μόρια των δύο σχολών.
https://www.iefimerida.gr/news/420868/panellinies-2018-i-axia-ton-monadon-kathe-mathimatos-pos-ginetai-o-ypologismos-pinakas

Κατάλαβα!! Σ'ευχαριστώ πολύ :) :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια χαρα! :happy:
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εαν τελικα περασει καποιος στην σχολη 1ης επιλογης με το 10% και για καποιον λογο αργοτερα θελει να φυγει απο εκει,μπορει να επιστρεψει στην σχολη που ειχε περασει με το 90% και να την συνεχισει απο εκει που την αφησε; Ή πρεπει να παρακολουθησει ξανα τον προηγουμενο χρονο (τον χρονο που υποτιθεται οτι περιμενε να βγουν οι βασεις του 10%); Τι ακριβως συμβαινει;

Να επιστρεψεις δεν νομιζω οτι παιζει διοτι διαγραφεσαι απο την αρχικη σχολη και γραφεσαι σε αλλη.
Οποτε ειτε ξανα πανελληνιες ειτε συμμετεχεις αυτη την φορα με το 5% .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να επιστρεψεις δεν νομιζω οτι παιζει διοτι διαγραφεσαι απο την αρχικη σχολη και γραφεσαι σε αλλη.
Οποτε ειτε ξανα πανελληνιες ειτε συμμετεχεις αυτη την φορα με το 5% .

Μαλιστα,καταλαβα. Ειχα μπερδευτει με το αν προηγειται ή οχι η διαγραφη,απο τη σχολη που παρακολουθω, της εγγραφης,στη σχολη που θα περασω. Σ'ευχαριστω! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικ

Νεοφερμένος

Ο Νικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
εχω περασει σε μια σχολή με πανελληνιες και σκεφτομαι να κανω 10%.
Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποια σχολη με 10% , παραμενω στην σχολη που ειμαι ηδη ή μενω εκτος γενικα;
Επισης πότε πρέπει να βγαλω κωδικούς; Μαζι με τις δηλωσεις για τις πανελλήνιες ή οταν αρχισουν οι δηλωσεις για τα μηχανογραφικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ολες οι απαντήσεις βρίσκονται στο θέμα "Σχετικά με το 10%".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!
Με 19683 μόρια έχω πιθανότητες να περάσω σε ένα από τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας;

Γενικά πως καθορίζονται οι βάσεις του 10%; Εχει σημασία η βάση της προηγούμενης χρονιάς ή είναι αποκλειστικά θέμα ζήτησης-προσφοράς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena02

Νεοφερμένος

Η Elena02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια οι ενημερωμένοι με το θέμα 10% ψάχνω απο πέρυσι για το τί ισχύει και έχω αγχωθεί πάρα πολύ που δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ,ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ.. . Λοιπόν έδωσα πανελλήνιες πέρυσι το 2018 θεωρητικη κατευθυνση και συγκεντρωσα 15.310 δεν περασα στη σχολη που ηθελα και φέτος θέλω να κανω το 10% και να περασω σε σχολη που απεχω 40 μορια αλλα συμφωνα με αυτα που ακουω η βαση της σχολης αυτης για το 90% εχει λιγοτερα μορια απο οτι του 10% πως γινεται αυτο και τι να περιμένω εχει περασει καποιος κατι αναλογο? Βοηθειααααα παιδιααα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά βοήθεια οι ενημερωμένοι με το θέμα 10% ψάχνω απο πέρυσι για το τί ισχύει και έχω αγχωθεί πάρα πολύ που δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ,ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ.. . Λοιπόν έδωσα πανελλήνιες πέρυσι το 2018 θεωρητικη κατευθυνση και συγκεντρωσα 15.310 δεν περασα στη σχολη που ηθελα και φέτος θέλω να κανω το 10% και να περασω σε σχολη που απεχω 40 μορια αλλα συμφωνα με αυτα που ακουω η βαση της σχολης αυτης για το 90% εχει λιγοτερα μορια απο οτι του 10% πως γινεται αυτο και τι να περιμένω εχει περασει καποιος κατι αναλογο? Βοηθειααααα παιδιααα !!!!


Πες συγκεκριμένα για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena02

Νεοφερμένος

Η Elena02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για φπψ ενδιαφέρομαι στην αθήνα ♡
Πες συγκεκριμένα για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top