Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
καταφύγιο ιδεών - Χρήστος Γιανναράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.


Ειμαι προς το τέλος, καταπληκτικό βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
διαβαζεται ευκολα?


Υπερβολικά! Κατ' εμέ έχει πάρα πολύ ωραίο flow, η γλώσσα είναι εύκολη και γενικά πολλές φορές στο ίδιο κεφάλαιο επαναλαμβάνει την κεντρική ιδέα του κεφαλαίου ώστε να την εμπεδώσεις. Είναι ένα πραγματικά διαφωτιστικό βιβλίο και θα το πρότεινα να το διαβάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έχω καιρό να διαβάζω κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο και εάν μου αρέσουν βιβλία με κοινωνικό/ψυχολογικό/φιλοσοφικό περιεχόμενο διαθέτω τα βιβλία της σειράς "μυστηρίου" να το πω, με τον τίτλο "Νυχτερινό Σχολείο" 1 , 2 και 3. Είδα στα public ότι βγήκε το 4 και 5. Θέλω πάρα πολύ να τα πάρω καθώς μου άρεσε πάρα πολύ , τουλάχιστον ως το 3ο τόμο. Το έχει διαβάσει κάποιος ή έχει ολοκληρώσει την σειρά; Επίσης νομίζω το τελευταίο βιβλίο δηλαδή το 3ο το διάβασα πέρυσι, αν πάρω και τα άλλα 2 φέτος λέτε να μπορώ να ξαναμπώ πάλι στην υπόθεση ; :/:

Νυχτερινό Σχολείο της Τζ. Ντοχέρτι
Εκδόσεις Μεταίχμιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ξεκίνησα εχθές την Αίθουσα του Θρόνου του Τάκη Αθανασιάδη.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που εντυπωσιάζουν σε αυτό το βιβλίο. Καλοδουλεμένοι χαρακτήρες που μέσα από την πλοκή δίνουν ζωή σε διαφορετικά ηθικές και πνευματικές ανησυχίες. Η σχέση του ανθρώπου με τον θάνατο (και κατ' επέκταση τη ζωή) υπό το πρίσμα διαφορετικών δογμάτων. Η σχέση με την ιστορία. Η πλούσια έκφραση λόγου. :book:


*του Τάσου Αθανασιάδη. Γιατί του άλλαξα όνομα του ανθρώπου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια21

Νεοφερμένος

Η Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τον Δημιο του Ερωτα του Ιρβιν Γιαλομ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
One Hundred Years of Solitude, Gabriel Garcia Marquez.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StargazerLily

Νεοφερμένος

Η StargazerLily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Την περίοδο αυτή διαβάζω το βιβλίο ''Πρόσφυγας'' του Gratz Alan. Είναι αρκετά συγκινητικό και μάλιστα σου τονίζει πόσο σημαντικός είναι ο δεσμός που έχεις με την οικογένεια σου, η οποία είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε στη ζωή. Πρόκειται λοιπόν για δυνατές ιστορίες παιδιών που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το σπίτι, την πατρίδα τους και ξανάρχισαν από την αρχή τη ζωή τους σε ένα νέο τόπο. Αυτό το βιβλίο σου δείχνει τη δύναμη που κρύβει ο καθένας μέσα μας γι'αυτό και θεωρώ πως είναι must-read ❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Στο τραίνο θα στον σφυρίξω 3 φορές.
Ή το τραίνο θα σφυρίξει 3 φορές;
Μπερδευομαι.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.


Το ξεκίνησα χθες και μάλλον θα το τελειώσω σήμερα.. Είναι πολύ ωραίο βιβλίο αν και ο τύπος είναι χριστιανός και τα βλέπει πιο spiritual, νομίζω πως όποιος έχει βρεθεί στη φάση του να είναι χαμμένος θα αποκομίσει πολλά από το βιβλίο αυτό! Δε χρειάζεται να το δείτε πως όταν λέει God εννοεί το Θεό κυριολεκτικά, δείτε το με πιο ανοιχτό μυαλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.





Το How Not to Die είναι καταπληκτικό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Έχει πάρα πολλές πληροφορίες και είναι πολύ καλά γραμμένο. Το δεύτερο είναι μια εξαιρετική επιλογή για όποιον ενδιαφέρεται για τις νευροεπιστήμες. Αν και είναι textbook τα εξηγεί όλα πάρα πολύ ξεκάθαρα, οπότε και με πολύ βασικές γνώσεις βιολογίας μπορεί κάποιος να το διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
The Handmaid's Tale! Αφού είδα τη σειρά και ενθουσιάστηκα είπα να πιάσω και το βιβλίο! Πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ξεκίνησα το 1Q84. Το πρώτο βιβλίο το διάβασα απνευστί και πλησιάζω το τέλος του δεύτερου.


Η ιστορία είναι τόσο ενδιαφέρουσα - πλέκει πολύ όμορφα την περιπέτεια, με τον μύθο και την αίσθηση του ρομαντισμού.
Περίμενα πως μέχρι το σημείο που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, κάποιες φυσικές απορίες για το .. μαγικό στοιχείο της ιστορίας θα μου είχαν λυθεί, αλλά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. :P Η ιστορία περιπλέκεται ακόμη περισσότερο. Είμαι πολύ περίεργη να δω πώς όλα αυτά τα "κομμάτια" θα συνδεθούν με συνοχή για να δώσουν μία ευρύτερη εικόνα.

Μέχρι στιγμής, ορισμένα bits and pieces που σκέφτομαι περισσότερο στα βιβλία είναι:

  1. Αν άραγε τα χρονικά διαστήματα που θέτει στις αρχές των βιβλίων έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία. Στο πρώτο πχ ο χρόνος είναι Απρίλιος - Ιούνιος. Μετά Ιούλιος - Σεπτέμβριος. Φαντάζομαι δεν είναι τόσο διαφορετικές οι κουλτούρες μας που οι εποχές να αντιστοιχούν σε άλλους μήνες! :redface:

  2. Η Χρυσαλλίδα του αέρα. Δε ξέρω γιατί με κεντρίζει τόσο αυτό το βιβλίο. Ίσως λόγω της αίσθησης του a book within a book.

  3. Η αίσθηση της απόλυτης συμμετρίας καθώς η ιστορία των δύο πρωταγωνιστών προχωρά.

  4. Αγαπημένο quote (για σήμερα! :P ): To think that such a close connection could only be formed through violence was almost too much for Aomame to bear.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.





Το How Not to Die είναι καταπληκτικό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Έχει πάρα πολλές πληροφορίες και είναι πολύ καλά γραμμένο. Το δεύτερο είναι μια εξαιρετική επιλογή για όποιον ενδιαφέρεται για τις νευροεπιστήμες. Αν και είναι textbook τα εξηγεί όλα πάρα πολύ ξεκάθαρα, οπότε και με πολύ βασικές γνώσεις βιολογίας μπορεί κάποιος να το διαβάσει.

Το βιβλίο έχει κάποιες καλές κυκλοφορίες αλλά ο γιατρός που το 'γραψε είναι πρώτον δεν έχει ιδέα πως να ερμηνεύσει την έρευνα και τη να κρατήσει και τι να πετάξει οπότε εν τέλει είναι πολωμένο trash.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ξεκίνησα το (μισοτελειωμένο) The Pale King του David Foster Wallace πριν λίγες μέρες. Μου αρέσει πολύ ως στιγμής, λατρεύω τον τρόπο γραφής του συγκεκριμένου συγγραφέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ξεκίνησα το (μισοτελειωμένο) The Pale King του David Foster Wallace πριν λίγες μέρες. Μου αρέσει πολύ ως στιγμής, λατρεύω τον τρόπο γραφής του συγκεκριμένου συγγραφέα.

Θέλω πολύ να διαβάσω εδώ και καιρό το Infinite Jest. Καμία γνώμη για αυτό; =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top