Γιατί οι άθεοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα;

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σόρι για τη διευκρίνιση φίλε αλλά ειρωνικό ήταν το σχόλιό μου.

Τις προάλλες στο μάθημα της Πολιτικής Παιδείας κάποιος ανέφερε ότι έγινε κουβέντα για την αθεΐα στα Θρησκευτικά (εγώ έχω απαλλαγή). Αυτό που άκουσα ότι έμεινε στα παιδιά είναι ότι ο άθεος είναι κάποιος που προσπαθεί να παραπλανήσει τον πιστό από την πίστη του, προπαγάνδα χειρότερη κι από όταν ήταν κατήχηση το μάθημα με άλλα λόγια.

Σορρυ φίλε αλλα δεν σχολιάσα το σχολιό σου αλλά την πηγή που ανέβασες. Το φαινόμενο της αθειας επεκτείνεται διότι δεν αποδέχεστε τον τρόπο ζωής που πρεσβεύει η θρησκεία μας, όπως για παράδειγμα να μην ερωτοτροπείτε πριν το γάμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σε πιάνω.... Γνωριζω τι εστι αθεια
1. Η αθεΐα δεν είναι η άρνηση υπακοής σε θεότητα, είναι η άρνηση της ύπαρξης θεότητας, σε αντίθεση με αυτό που λέει στο βιβλίο.
2. Οι περισσότερες "θεοδίδακτες αλήθειες" έχουν καταρριφθεί ολοσχερώς (π.χ. γεωκεντρικό σύστημα)
3. Δεν έχει να κάνει με "εγωισμό" η αθεΐα για τις δυνατότητες του ανθρώπου, ειδικά αυτό πρόκειται για αισχρή προπαγάνδα.

Το σχόλιό μου ήταν ειρωνικό αν δεν κατάλαβες μέχρι ώρας...

Σορρυ φίλε αλλα δεν σχολιάσα το σχολιό σου αλλά την πηγή που ανέβασες. Το φαινόμενο της αθειας επεκτείνεται διότι δεν αποδέχεστε τον τρόπο ζωής που πρεσβεύει η θρησκεία μας, όπως για παράδειγμα να μην ερωτοτροπείτε πριν το γάμο
Εδώ εσείς οι Χριστιανοί δεν το τηρείτε αυτό, εμείς σας φταίμε; Τι ακούω σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δεν σε πιάνω.... Γνωριζω τι εστι αθεια

Αν το προσεξες σχεδον ολοι όσοι απαντησαν στο ποστ ειναι πιθανον αθεοι και το γνωριζουμε ολοι πιστεύω οτι το ποσοστο τους αυξάνεται άρα για τι πραγμα μιλας; .... Κάτι αλλο:απαλλαγη στην ΠΠ;Γιατι και πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ εσείς οι Χριστιανοί δεν το τηρείτε αυτό, εμείς σας φταίμε; Τι ακούω σήμερα...


Οι εντολές του Κυρίου σου αρέσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το προσεξες σχεδον ολοι όσοι απαντησαν στο ποστ ειναι πιθανον αθεοι και το γνωριζουμε ολοι πιστεύω οτι το ποσοστο τους αυξάνεται άρα για τι πραγμα μιλας; .... Κάτι αλλο:απαλλαγη στην ΠΠ;Γιατι και πως;
Μιλώ για την προπαγάνδα που συμβαίνει εναντίον του άθεου που τον προκαλεί να αντιδρά σε αυτά που λέγονται εναντίον του. Απαλλαγή στα θρησκευτικά είπα, πρόσεχε λίγο όταν διαβάζεις!

Οι εντολές του Κυρίου σου αρέσουν;
Δεν ξέρω, εσένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μιλώ για την προπαγάνδα που συμβαίνει εναντίον του άθεου που τον προκαλεί να αντιδρά σε αυτά που λέγονται εναντίον του. Απαλλαγή στα θρησκευτικά είπα, πρόσεχε λίγο όταν διαβάζεις!
Σορρυ απο βιασυνη ....Δεν ειμαστε δα και θεοι :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους άθεους αλλα όταν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα λένε ο θεε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους άθεους αλλα όταν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα λένε ο θεε μου!


ειναι απλα εκφραση... οπως το χριστε μου,παναγια μου, ο χριστος και η παναγια κλπ. Το οτι το λεει καποιος προφανως δεν σημαινει οτι επικαλειται τον θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Τι επικαλείται τον βούδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τι επικαλείται τον βούδα;


δεν επικαλειται τιποτα. Ειναι εκφραση που χρησιμοποιει καποιος για να δηλωσει θαυμασμο,τρομο, κατι... αν δεν μπορεις να το καταλαβεις,λυπαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Όταν λες δεν πιστεύεις σε κάποιον θεό δεν τον αναφέρεις καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί έτσι τους συμφέρει. :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αυτό που είπες εσύ πχ τώρα, το δέχομαι ότι ίσως να ισχύει, θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

Επισης μαλλον εσυ δεν ξερεις τι πρεσβευεις μιας και αυτο που αναφερεις ονομαζεται μονοφυσιτισμος ... Οι αθεοι δεν αποδεχονται την υπαρξη του Ιησού μιας και σε κανένα απο τα ιστορικα βιβλια της περιοδου δεν αναφερεται το ονομα αυτο περαν των τριων που αποδέχεται η εκκλησια

Ο μονοφυσιτισμός υποστηρίζει τη θεϊκή φύση του Χριστού έναντι της ανθρώπινης, δηλαδή καμία σχέση με όσα ειπώθηκαν εδώ ή όσα "πρεσβεύω" (λολ).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους άθεους αλλα όταν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα λένε ο θεε μου!
Έλα Χριστέ και Παναγία. Εγώ προτείνω να απαγορεύσουμε και τη χρήση των παρακάτω φράσεων από μη δωδεκαθεϊστές: αχίλλειος πτέρνα, ασκός του αιόλου, κουτί της πανδώρας, ιστός της Πηνελόπης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γιορτάζουν τα χριστούγεννα ακριβώς όπως και οι "χριστιανοί". Απολαμβάνουν τις εκπτώσεις, το τραπέζι με την οικογένεια, την αργία, το decoration με τους αγιοβασίληδες, τα χριστουγεννιάτικα πάρτυ, τις ταινίες και τα λοιπά. Είναι μία τέρμα καπιταλιστική γιορτή και το μόνο που μου φαίνεται παράλογο είναι που σας φαίνεται εσάς παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ευγνώμων για όλες τις θρησκευτικές γιορτές γιατί αν δεν υπήρχαν θα δουλεύαμε ενώ τώρα τουλάχιστον στις 25 καθόμαστε. Jesus rulez
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος δεν πιστεύει απαγορεύεται να γιορτάζει Χριστούγεννα ή Πάσχα ας πουμε; Γιατί να μην εκμεταλλευτώ μια ευκαιρία να φάω σε γιορτινή ατμόσφαιρα με τους συγγενείς μου, να βγω και να περάσω καλα με τους φίλους μου; Πες ότι θες Αλλά αν και είμαι άθεος γουστάρω να γιορτάζω και Χριστούγεννα και Πάσχα έστω και από πλευράς εθίμου. Λες και όλα τα έθιμα που ακολουθούμε όπως να σπάμε ροδια κλπ τα πιστευουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Οταν ολοι γυρω σου ειναι σε ενα κλιμα γιορτινο ειναι λιγο αντικοινωνικο εσυ να μην δεχεσαι να μπεις σε αυτο το κλιμα, λογω των πιστευω σου. Δεν λεμε να ασπαστεις κι εσυ το θρησκευτικο χαρακτηρα της εορτης, εφοσον δεν σε εκφραζει, αλλα το να συμμετεχεις δεν νομιζω και οτι ενοχλει πουθενα, ουτε ειναι κοντρα στην ιδεολογια των αθεων η και αλλοθρησκων ανθρωπων.

Οταν ζεις μεσα σε μια κοινωνια δεχεσαι και τα αντιστοιχα ερεθισματα, αλληλεπιδρουν οι ανθρωποι μεταξυ τους. Το οτι θα γιορτασεις μαζι τους δεν σημαινει και οτι σε αντιπροσωπευει το θρησκευτικο κομματι αλλα το κανεις για να περασεις καλα με δικους σου ανθρωπους και να ερθετε πιο κοντα. Οποτε εγω δεν το βρισκω υποκριτικο ισα ισα για εμενα ειναι ενδειξη σεβασμου το οτι καποιος αποδεχεται τα πιστευω μου και γιορταζει μαζι μου ετσι ωστε να συνυπαρξουμε ολοι μαζι.

Κατα τα αλλα, δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε το γεγονος οτι πλεον τα Χριστουγεννα εχουν παρει αλλη μορφη και εχουν καταντησει γιορτη υπερκαταναλωτισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Mε την μορφή που έχουν πάρει σήμερα τα Χριστούγεννα δεν μου κάνει εντύπωση που τα γιορτάζουν οι άθεοι. Άγιος Βασίιλης, ξωτικά, γλυκά, γκλιτερ και τρελά ψώνια στα μαγαζία δεν βλέπω που είναι το κακό. Υπάρχει μόνο ένα μικρό μέρος, που στην Ελλάδα τουλάχιστον, σχετιζεται με την γέννηση του Χριστού. Δεν βλέπω επομένως το λόγο να μην τα γιορτάζουν οι άθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
1) Πρώτα – πρώτα να διευκρινίσω ότι ΔΕΝ είναι το ίδιο ο ΑΘΕΟΣ και ο ΑΘΡΗΣΚΟΣ. Ο άθεος αρνείται εντελώς την ύπαρξη κάθε θεού, ενώ ο άθρησκος δέχεται την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας ανώτερης δύναμης αλλά δεν τον εκφράζουν οι διάφορες θρησκείες που κυκλοφορούν. Νομίζω σκόπιμα αποκρύπτεται η διαφορά ακόμα και στα βιβλία των “θρησκευτικών”.

2) Όταν κάποιος δεν πιστεύει ότι κάτι υπάρχει (π.χ. νεράιδες, θεοί, μονόκεροι) δεν είναι υποχρεωμένος να αποδείξει την μη
ύπαρξη. Αντίθετα, αυτός που πιστεύει ότι αυτό το κάτι υπάρχει, αυτός είναι που πρέπει να αποδείξει την ύπαρξη αυτού που πιστεύει.

3) Το “επιχείρημα” ότι οι μη χριστιανοί δεν έπρεπε να γιορτάζουν τα χριστούγεννα είναι αστείο, παιδιάστικο και κατινίστικο και
έχει καταρριφθεί από πολλούς προπληκτρολογίσαντες. Με τη “λογική” αυτή οι ορθόδοξοι δεν θα έπρεπε να και να μασκαρεύονται και να γλεντούν τις αποκριές, καθώς είναι κατάλοιπο αρχαίων ειδωλολατρικών γιορτών προς τιμή του θεού Διόνυσου.

4) Ακόμα και για τα χριστούγεννα, τα έθιμα δεν είναι όλα και τόσο χριστιανικά. Για παράδειγμα, το στολισμένο δέντρο προέρχεται από ειδωλολατρικές γιορτές της βόρειας Ευρώπης και ο santa Claus (που τον κάναμε Βασίλη) γεννήθηκε από διαφήμιση της coca cola. Όπως αναφέρθηκε, η ίδια η γιορτή των χριστουγέννων δεν είναι παρά η συνέχεια της γιορτής του θεού ήλιου.

5) Οι αργίες είναι απαραίτητες για όλους. Οι μη χριστιανοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα να έχουμε όλοι τις ίδιες ημέρες αργίας. Στο κάτω – κάτω για όλους χριστιανούς και μη, ουσιαστικά οι γιορτές το ίδιο νόημα έχουν.

6) Κάποιες εκφράσεις έχουν γίνει συνήθεια ακόμα και αν δεν τις πιστεύουμε. Για παράδειγμα πολλοί “χριστιανοί” “υβρίζουν τα θεία”.

7) Χρόνια πολλά σε όλους, χριστιανούς και μη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μου φαινεται τελειως παραλογο ... Απο τη μια να επιχειρηματολογουν με τοση θερμη και παθος για να μας αποδειξουν ότι ο Θεος δεν υπαρχει και απο την αλλη ευχονται καλά χριστουγεννα και γιορταζουν χαρουμενοι ... Ρε μας δουλευετε;;
Δεν νομίζω ότι το στολισμένο δέντρο, η ανταλλαγή ακριβών δώρων, το πώς έχει εκφυλιστεί το έθιμο με τα κάλαντα, το φαγητό μέχρι σκασμού (και το είδος του φαγητού), οι γιορτούλες με ποιηματάκια που κάνουν στο σχολείο κλπ είναι απόδειξη ότι ακόμα και όσοι πιστεύουν κάνουν "χριστιανικά" Χριστούγεννα. Εκτός και αν έχετε άφεση αμαρτιών γιατί κάτω από το δέντρο μπαίνει η φάτνη, οπότε εντάξει παιδιά κουλ, κάνουμε κάπως αναπαράσταση της γέννησης του Ιησού και δεν είμαστε άθεοι.

Δεν είμαι άθεη, είμαι άθρησκη, ίσα για την ιστορία.

Ζούμε σε χώρες όπου τέτοιες γιορτές είναι ευκαιρία για πάρτι υπερκαταναλωτισμού, και θα δεχόμουν ότι μπορεί να γίνει γόνιμη συζήτηση αν άνοιγες θέμα για να καυτηριάσουμε κάτι τέτοιο. Όμως εσύ θέλεις να σου δείξουμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο και να σου αιτιολογήσουμε και ΓΙΑΤΙ τον βλέπουμε. Μην ανησυχείς, είσαι καλή χριστιανή, εσύ τον είδες πρώτη.

Επίσης ενίσταμαι για την προτίμηση, τι έχεις να πεις για την γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου, που ήταν ένας άγιος που η Ορθόδοξη (και καλά καλά και η Καθολική) Εκκλησία δεν αναγνώρισε ποτέ;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους άθεους αλλα όταν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα λένε ο θεε μου!
Εγώ λέω και Χριστέ μου και Allahu Akbar. Τι είμαι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top