Δεν μπορω να αποφασίσω σε ποιο πανεπιστήμιο θέλω να περάσω! (φιλολογία)

Moonk12

Νεοφερμένος

Η Moonk12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια Γ' Λυκειου (στην Κύπρο) και θέλω να ακολουθήσω κλασική φιλολογία. Κατά προτίμησην Ιωάννινα, διότι εκτός του ότι άκουσα εξαιρετικά σχόλια για το τμήμα Φιλολογίας των Ιωαννίνων, η πόλη είναι πραγματικά πανέμορφη, την έχω ερωτευτεί απο βιντεάκια και ακόμα δεν εχω πάει!
Το θέμα είναι όμως πως, παρόλο που έχω ακούσει πως ειναι από τις καλύτερες σχολές Φιλολογίας στη χώρα, μπαίνοντας να δω τα μόρια βλέπω κάτι 13ρια, 15ρια.. Κάποτε ήταν πάρα πολυ δυσκολο να περάσεις φιλολογία! Υπαρχουν σαφώς και τα 18, 19 αλλα στην πλειοψηφία παρατηρώ μια τεράστια πτώση.. Τι πάει να πει αυτό; έχει πέσει το επίπεδο του πανεπιστημίου, ή το επάγγελμα του φιλολόγου περνά κορεσμό και δεν έχει ζήτηση;
Κάποιος που φοιτά στο Παν. Ιωανν. να μου πει εντίμως, αν το τμήμα φιλολογίας ειναι πράγματι τοσο καλο οσο ακουσα. Οι δικοί μου βαθμοί εινα πολύ πιο πάνω από τον μέσο όρο βέβαια, απλώς θέλω να δω πραγματικά τελικά τι κατάσταση επικρατεί!
Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την κρίση που επικρατεί στην Ελλάδα όπως καταλαβαίνεις σίγουρα η επαγγελματική αποκατάσταση έχει γίνει πολύ δύσκολη και όλοι στρέφονται σε σχολές μηχανικών (ακόμα και αν δεν ξέρουν τι θα "βγουν") ή σε σχολές με πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Γενικά η πτώση στα μόρια εισαγωγής των τμημάτων φιλολογίας είναι εδώ και αρκετό καιρό, όχι τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να μη σε νοιάζει η βάση, αλλά το αντικείμενο, ο οδηγός σπουδών και το πόσο οργανωμένο είναι το πανεπιστήμιο. Δεν έχει καμία απολύτως σημασία η βάση με την ποιότητα της σχολής ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miloudi

Νεοφερμένος

Η Αιμιλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια Γ' Λυκειου (στην Κύπρο) και θέλω να ακολουθήσω κλασική φιλολογία. Κατά προτίμησην Ιωάννινα, διότι εκτός του ότι άκουσα εξαιρετικά σχόλια για το τμήμα Φιλολογίας των Ιωαννίνων, η πόλη είναι πραγματικά πανέμορφη, την έχω ερωτευτεί απο βιντεάκια και ακόμα δεν εχω πάει!
Το θέμα είναι όμως πως, παρόλο που έχω ακούσει πως ειναι από τις καλύτερες σχολές Φιλολογίας στη χώρα, μπαίνοντας να δω τα μόρια βλέπω κάτι 13ρια, 15ρια.. Κάποτε ήταν πάρα πολυ δυσκολο να περάσεις φιλολογία! Υπαρχουν σαφώς και τα 18, 19 αλλα στην πλειοψηφία παρατηρώ μια τεράστια πτώση.. Τι πάει να πει αυτό; έχει πέσει το επίπεδο του πανεπιστημίου, ή το επάγγελμα του φιλολόγου περνά κορεσμό και δεν έχει ζήτηση;
Κάποιος που φοιτά στο Παν. Ιωανν. να μου πει εντίμως, αν το τμήμα φιλολογίας ειναι πράγματι τοσο καλο οσο ακουσα. Οι δικοί μου βαθμοί εινα πολύ πιο πάνω από τον μέσο όρο βέβαια, απλώς θέλω να δω πραγματικά τελικά τι κατάσταση επικρατεί!
Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει!


Moonk12 γεια σου!!! Καλωσήρθες στο forum!!! Λοιπόν, εγώ πέρασα φέτος Φιλολογία στα Ιωάννινα και θα χαρώ πάρα πολύ να σε κατατοπίσω όσο μπορώ!
Αρχικά, τα εξαιρετικά σχόλια που ακούγονται για το τμήμα εδώ ισχύουν. Η Φιλολογία Ιωαννίνων μάλιστα έχει παράδοση στο κλασικό, το οποίο επιθυμείς να ακολουθήσεις, ενώ είναι από τα κορυφαία τμήματα Φιλολογίας στην Ελλάδα. Την κατεύθυνση,, σε αντίθεση με άλλα τμήματα, την επιλέγεις στο 4ο έτος. Μη δίνεις σημασία στις βάσεις γιατί πραγματικά δεν αντικατοπτρίζουν καθόλου την ποιότητα του τμήματος. Κατά την προσωπική μου γνώμη, αναφορικά με τη μεγάλη πτώση των βάσεων στις Φιλολογίες φέτος, σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα δύσκολα θέματα σε Έκθεση και Ιστορία Προσανατολισμού, άρα και οι χειρότεροι βαθμοί των μαθητών, αλλά και το γεγονός ότι τα Παιδαγωγικά φέτος μπορούσαν να τα δηλώσουν όλοι χωρίς να δώσουν και 5ο μάθημα, όπως συνέβαινε μέχρι πέρσι, άρα αυξήθηκαν όσοι δήλωσαν πρώτα αυτά και μετά τις Φιλολογίες.
Ξαναγυρνώντας στη σχολή, το επίπεδο είναι πάρα πολύ καλό και οι καθηγητές από πολύ καλοί έως άριστοι. Αυτό το έχω διαπιστώσει τόσο από τη δική μου ως τώρα εμπειρία, όσο και από παιδιά από μεγαλύτερα έτη, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι "ζόρικοι"- όπως παντού άλλωστε. Για να μπω λίγο στα του παν/μιου γενικά,αναφορικά με την πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη, αυτή είναι όνειρο! Το μόνο που θα σου αναφέρω είναι ότι πρόκειται για τη μεγαλύτερη αυτού του είδους στα Βαλκάνια, έχει πάρα πολλά πράγματα να διαβάσεις και να ανακαλύψεις αν το θες! Η λέσχη επίσης έχει σχετικά καλό φαγητό, που προσφέρεται δωρεάν σε όλους τους φοιτητές. Ένα ακόμα θετικό είναι ότι γενικά δε γίνονται καταλήψεις. Υπάρχουν ακόμα φοιτητικές ομάδες στις οποίες μπορείς να δραστηριοποιηθείς, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, αλλά και το Γραφείο Διασύνδεσης, όπου μπορείς να απευθυνθείς για συμβουλευτική σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, αναζήτηση προγραμμάτων για να συμμετέχεις πέραν του Erasmus, σύνταξη βιογραφικού κλπ, αλλά και παν/κο γυμναστήριο, δωρεάν για τους φοιτητές.
Τα Γιάννενα είναι μια πόλη πραγματικά πανέμορφη και ιδανική για ένα φοιτητή που μένει πρώτη φορά μόνος του. Είναι τόσο μικρή ώστε να μπορείς να τη μάθεις, και τόσο μεγάλη ώστε να έχεις πράγματα να κάνεις ( δεν είναι δικό μου αυτό, το διάβασα κάπου, όμως μπορώ να στο επιβεβαιώσω!). Είναι επίσης πολύ ασφαλής πόλη, επίσης σημαντικό. Τώρα για τα σπίτια και τα νοίκια θα σε ενημερώσω όταν έρθει ο καιρός, είναι νωρίς ακόμα και δεν έχω ξεπεράσει το δικό μου σοκ :bleh:
Κάπου εδώ σταματάω, γιατί ήδη έγραψα πολλά. Αν θες κάτι πάντως, μη διστάσεις να ρωτήσεις! Α και, αναφορικά με την κρίση ή μη στο επάγγελμα του Φιλολόγου, προσωπικά θεωρώ ότι στον τομέα των καθηγητών ναι, υπάρχει κρίση. Αν όμως αγαπάς αυτό που θες να σπουδάσεις, θα βρεις σίγουρα κάτι να κάνεις, είναι νωρίς για να το σκέφτεσαι από τώρα! :)
Α και καλό μήνα :santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Προσωπικη αποψη: θα σε συμβουλευα να προτιμησεις τμημα φιλολογιας που εχει και κατευθυνση Γλωσσολογιας. Πολλοι ξεκιναν εχοντας κατα νου το κλασικο, και στην πορεια τους κερδιζει ο τομεας της γλωσσολογιας. Μπορεις να ασχοληθεις με ιστορικη γλωσσολογια, που μελετα ακριβως τις αρχαιες γλωσσες (αρχαια ελληνικα, λατινικα κτλ), αλλα εχει και τοσους αλλους ενδιαφεροντες υποτομεις. Σε καθε περιπτωση και κλασικο να διαλεξεις τελικα, ειναι καλυτερο να εχεις τις επιλογες σου ανοιχτες και να μπορεις να παρεις μαθηματα επιλογης που ειναι ενδιαφεροντα.

Ετσι θα ελεγα να προτιμησεις τα τμηματα Θεσσαλονικης, Πατρας, Ρεθυμνου ή Αθηνας. Επισης και στην Κομοτηνη μαλλον θα αποκτησουν κατευθυνση γλωσσολογιας, αλλα περιμενουν να εγκριθει το προγραμμα σπουδων. Στα Γιαννενα δυστυχως η κατευθυνση σταματησε να προσφερεται, το 2013 νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miloudi

Νεοφερμένος

Η Αιμιλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ισχύει ότι στα Γιάννενα δεν έχουμε προς το παρόν κατεύθυνση Γλωσσολογίας, αλλά μας έχουν πει ότι θα επαναλειτουργήσει σε 2 χρόνια.
Αναφορικά με τα μαθήματα επιλογής που ανέφερες, από τις Φιλολογίες που έχω ψάξει τουλάχιστον, δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μαθημάτων από άλλο τομέα του τμήματος, πλην ορισμένων εξαιρέσεων, π.χ. Θεσσαλονίκη, όπου αν είσαι πχ ΜΝΕΦ μπορείς να επιλέξεις και διδακτική Αρχαίων Ελληνικών, που ανήκει στον τομέα του κλασικού. ( αν έχω κάνει κάπου λάθος, κάθε διόρθωση δεκτή). Τα μαθήματα επιλογής σε εμάς είναι κυρίως από Παιδαγωγικό, Ιστορικό- Αρχαιολογικό και ίσως και ΦΠΨ ορισμένες φορές. Αυτό που ισχύει προς το παρόν στα Γιάννενα είναι 2 μαθήματα επιλογής ( υποχρεωτικά) από Ιστορικό- Αρχαιολογικό κατά το Α' και Δ' εξάμηνο και στη συνέχεια, επιλογή από ορισμένα παιδαγωγικά μαθήματα στο 3ο και 4ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σε ολα τα τμηματα φιλολογιας, απο αυτα που ανεφερα τουλαχιστον, μπορεις να παρεις καποια ας πουμε ''ελευθερης επιλογης'', αλλα οκ δεν μιλαμε για καποιο σημαντικο αριθμο αφενος, αφετερου σιγουρα ισχυουν περιορισμοι ως προς τους κωδικους ή τις ενοτητες που ανηκουν τα μαθηματα

Πχ στο Ρεθυμνο βλεπω οτι θεωρητικα μπορεις να παρεις καποια ελευθερης επιλογης και απο αλλο τομεα του τμηματος, ή ακομη και αλλο τμημα, αλλα αν θες να εχεις παιδαγωγικη επαρκεια, αναγκαστικα θα ''καψεις'' τις ελευθερες αυτες επιλογες παιρνοντας παιδαγωγικα μαθηματα, για να μην αναγκαστεις να φορτωθεις παραπανω μαθηματα. Στην Πατρα μπορεις να παρεις μαθηματα και απο αλλο τομεα, αλλα υπαρχει κατι σαν ''λιστα εγκεκριμενων μαθηματων'', απο τα οποια πρεπει να επιλεξεις, δεν ειναι δηλαδη τελειως ελευθερη επιλογη.

Παντως ευχομαι οντως να ξαναλειτουργησει ο τομεας γλωσσολογιας στα Γιαννενα ως ξεχωριστη κατευθυνση στο πτυχιο, ηταν πολυ κριμα που σταματησε να προσφερεται.

Επισης γενικη συμβουλη: να μπαινετε να βλεπετε τους οδηγους σπουδων, απο τη στιγμη που υπαρχουν για τις περισσοτερες σχολες στο ιντερνετ. Ειναι πολυ χρησιμο, για να σχηματισετε προσωπικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στην Ελλάδα η κύρια πηγή απασχόλησης των φιλολόγων είναι τα φροντιστήρια ιδιαίτερα για προετοιμασία υποψηφίων για τις πανελλήνιες. Στα φροντιστήρια οι αμοιβές είναι χαμηλές. Τα ιδιαίτερα αν δικτυωθείς είναι καλή επιλογή, καθώς έχουν το θετικό ότι κανείς πελάτης δεν θα σου ζητήσει απόδειξη και καμια εφορία δεν θα σε κηνυγήσει και θα έχεις πρόσβαση στα διάφορα επιδόματα που δίνονται. Βέβαια ασφάλεια δεν έχεις και μετά τα 30 δεν θα έχεις πρόσβαση ούτε στον ΕΟΠΥΥ.

Αν θέλεις να διεκδικήσεις επικουρική θέση στο δημόσιο περίμενε μέχρι τα 50. Μέχρι τότε πρέπει να συμβιβαστείς ως ωρομίσθια με 9 μηνες συμβάσεις σε διαφορετικά μέρη της Ελλάδας.

Αν θέλεις μετά το πτυχίο να σταδιοδρομήσει Κύπρο τότε τα πραγματα θαρρώ πως είναι πολύ καλύτερα. Στην Ελλάδα οι προοπτικές στην εκπαιδευση είναι ελάχιστες ακόμα και σε άτομα με άριστα βαθμό πτυχίου. Σε άλλους τομείς στον ιδιωιτκό τομέα πρέπει να ανταγωνιστείς και με άτομα που δεν εχουν βγάλει φιλολογια π.χ. για επιμέλεια βιβλίων κ.λπ. που σημαίνει ότι οι μισθοί θα είναι χαμηλοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μιας και σπουδάζω στο πανεπιστήμιο ιωαννίνων,αν και σε εντελώς διαφορετικό κλάδο,έχω να σου πω,πως σε σύγκριση με άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα που σπουδάζουν φίλοι και γνωστοί μου(ΑΠΘ,ΕΚΠΑ,Πάντειο κτλ) η οργάνωση είναι μακράν καλύτερη.Αυτό δε το λέω επειδή φοιτώ εδώ αλλά επειδή ισχύει και το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια.Δε ξέρω τι συμβαίνει με το τμήμα φιλολογίας,μιας και είναι στην άλλη άκρη του πανεπιστημίου,αλλά θεωρώ οτι η Αιμιλία σε κατατοπίζει σωστά.Όσο αναφορά τη βάση για την εισαγωγή στη φιλολογία Ιωαννίνων,μην ξεχνάς οτι τα μόρια δεν αντικατοπτρίζουν το επίπεδο της σχολής ΑΛΛΑ και τη ζήτηση.Τι εννοώ με αυτό;Σε γενικές γραμμές τα μόρια "βγαίνουν" με βάση τα μόρια του πρώτου ατόμου που εισήχθηκε στη σχολή και με βάση του τελευταίου.Συνήθως λοιπόν τη φιλολογία Ιωαννίνων την επιλέγουν είτε άτομα από κοντινές περιοχές(Ηγουμενίτσα,Πρέβεζα,Άρτα,Γρεβενά,Καστοριά κτλ) είτε άτομα που δεν έχουν τα απαιτούμενα μόρια για την φιλολογία αθήνας,θεσσαλονίκης κτλ.Ένας που βγάζει τα μόρια που επαρκούν για τη φιλολογία θεσσαλονίκης θα επιλέξει θεσσαλονίκη με την ψευδαίσθηση οτι επειδή είναι πιο υψηλόβαθμο τμήμα θα είναι και καλύτερο,οτι θα ζήσει μια καλύτερη φοιτητική ζωή κτλ.Επίσης ένας που είναι από Αθήνα και έχει τα μόρια που απαιτούνται για Αθήνα θα μείνει στην Αθήνα για να μην ταλαιπωρήσει οικονομικά τους γονείς του(εκτός και αν θέλει να ζήσει μόνος του τη φοιτητική ζωή).Αυτά λοιπόν είναι βλακείες.Για παράδειγμα το χημικό θεσσαλονίκης ακούγεται πως αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά προβλήματα και ας είναι πιο υψηλό στις βάσεις.
Τώρα η φοιτητική ζωή στα Γιάννενα πραγματικά είναι υπέροχη αρκεί να συνηθίσεις το κρύο.Σίγουρα δεν έχεις τις επιλογές που θα είχες στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη αλλά πραγματικά το μέρος εδώ είναι θεϊκό(και ότι πρέπει για φωτογραφίες :P ) Τα τσιπουράδικα έχουν κατακλύσει όλη την πόλη να ξέρεις :D
Αυτά από εμένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moonk12

Νεοφερμένος

Η Moonk12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Moonk12 γεια σου!!! Καλωσήρθες στο forum!!! Λοιπόν, εγώ πέρασα φέτος Φιλολογία στα Ιωάννινα και θα χαρώ πάρα πολύ να σε κατατοπίσω όσο μπορώ!
Αρχικά, τα εξαιρετικά σχόλια που ακούγονται για το τμήμα εδώ ισχύουν. Η Φιλολογία Ιωαννίνων μάλιστα έχει παράδοση στο κλασικό, το οποίο επιθυμείς να ακολουθήσεις, ενώ είναι από τα κορυφαία τμήματα Φιλολογίας στην Ελλάδα. Την κατεύθυνση,, σε αντίθεση με άλλα τμήματα, την επιλέγεις στο 4ο έτος. Μη δίνεις σημασία στις βάσεις γιατί πραγματικά δεν αντικατοπτρίζουν καθόλου την ποιότητα του τμήματος. Κατά την προσωπική μου γνώμη, αναφορικά με τη μεγάλη πτώση των βάσεων στις Φιλολογίες φέτος, σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα δύσκολα θέματα σε Έκθεση και Ιστορία Προσανατολισμού, άρα και οι χειρότεροι βαθμοί των μαθητών, αλλά και το γεγονός ότι τα Παιδαγωγικά φέτος μπορούσαν να τα δηλώσουν όλοι χωρίς να δώσουν και 5ο μάθημα, όπως συνέβαινε μέχρι πέρσι, άρα αυξήθηκαν όσοι δήλωσαν πρώτα αυτά και μετά τις Φιλολογίες.
Ξαναγυρνώντας στη σχολή, το επίπεδο είναι πάρα πολύ καλό και οι καθηγητές από πολύ καλοί έως άριστοι. Αυτό το έχω διαπιστώσει τόσο από τη δική μου ως τώρα εμπειρία, όσο και από παιδιά από μεγαλύτερα έτη, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι "ζόρικοι"- όπως παντού άλλωστε. Για να μπω λίγο στα του παν/μιου γενικά,αναφορικά με την πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη, αυτή είναι όνειρο! Το μόνο που θα σου αναφέρω είναι ότι πρόκειται για τη μεγαλύτερη αυτού του είδους στα Βαλκάνια, έχει πάρα πολλά πράγματα να διαβάσεις και να ανακαλύψεις αν το θες! Η λέσχη επίσης έχει σχετικά καλό φαγητό, που προσφέρεται δωρεάν σε όλους τους φοιτητές. Ένα ακόμα θετικό είναι ότι γενικά δε γίνονται καταλήψεις. Υπάρχουν ακόμα φοιτητικές ομάδες στις οποίες μπορείς να δραστηριοποιηθείς, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, αλλά και το Γραφείο Διασύνδεσης, όπου μπορείς να απευθυνθείς για συμβουλευτική σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, αναζήτηση προγραμμάτων για να συμμετέχεις πέραν του Erasmus, σύνταξη βιογραφικού κλπ, αλλά και παν/κο γυμναστήριο, δωρεάν για τους φοιτητές.
Τα Γιάννενα είναι μια πόλη πραγματικά πανέμορφη και ιδανική για ένα φοιτητή που μένει πρώτη φορά μόνος του. Είναι τόσο μικρή ώστε να μπορείς να τη μάθεις, και τόσο μεγάλη ώστε να έχεις πράγματα να κάνεις ( δεν είναι δικό μου αυτό, το διάβασα κάπου, όμως μπορώ να στο επιβεβαιώσω!). Είναι επίσης πολύ ασφαλής πόλη, επίσης σημαντικό. Τώρα για τα σπίτια και τα νοίκια θα σε ενημερώσω όταν έρθει ο καιρός, είναι νωρίς ακόμα και δεν έχω ξεπεράσει το δικό μου σοκ :bleh:
Κάπου εδώ σταματάω, γιατί ήδη έγραψα πολλά. Αν θες κάτι πάντως, μη διστάσεις να ρωτήσεις! Α και, αναφορικά με την κρίση ή μη στο επάγγελμα του Φιλολόγου, προσωπικά θεωρώ ότι στον τομέα των καθηγητών ναι, υπάρχει κρίση. Αν όμως αγαπάς αυτό που θες να σπουδάσεις, θα βρεις σίγουρα κάτι να κάνεις, είναι νωρίς για να το σκέφτεσαι από τώρα! :)
Α και καλό μήνα :santa:

Σε υπερ ευχαριστω! Πολύ κατατοπιστική και πολύ βοηθητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top