Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χημεια4λαιφ καλημέρα. μην μπερδεύεσαι. δεν κοιτάνε το τεκμαρτό. κοιτάνε αυτό που λέει επιβολής εισφοράς. κάποιες φορές συμβαίνει να ταυτίζονται τα ποσά. εσύ αυτό που θα δεις είναι αυτό που γράφει επιβολής εισφοράς.
να κοιτάξεις τη φορολογική δήλωση που έκαναν οι γονείς σου φέτος το καλοκαίρι και ήταν για τα εισοδήματά τους του 2017.
θα προσθέσεις τα εισοδήματα επιβολής εισφοράς και των δύο γονιών σου και μετά θα διαιρέσεις το ποσό αυτό με όσα μέλη αναγράφονται στη φορολογική τους δήλωση. δηλαδή πχ δύο γονείς και δύο τέκνα εξαρτώμενα μέλη σημαίνει ότι θα διαιρέσεις με το 4.
τώρα αν εσύ ή πχ ο αδελφός σου έχετε εισόδημα ή ακίνητο και κάνετε φορολογική δήλωση τότε θα προσθέσεις και τα δικά σας εισοδήματα επιβολής εισφοράς.
δηλαδή αθροίζονται όλα τα εισοδήματα των μελών της οοικογένειας που κάνουν φορολογική δήλωση για οποιονδήποτε λόγο.
ελπίζω τώρα να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
χημεια4λαιφ καλημέρα. μην μπερδεύεσαι. δεν κοιτάνε το τεκμαρτό. κοιτάνε αυτό που λέει επιβολής εισφοράς. κάποιες φορές συμβαίνει να ταυτίζονται τα ποσά. εσύ αυτό που θα δεις είναι αυτό που γράφει επιβολής εισφοράς.
να κοιτάξεις τη φορολογική δήλωση που έκαναν οι γονείς σου φέτος το καλοκαίρι και ήταν για τα εισοδήματά τους του 2017.
θα προσθέσεις τα εισοδήματα επιβολής εισφοράς και των δύο γονιών σου και μετά θα διαιρέσεις το ποσό αυτό με όσα μέλη αναγράφονται στη φορολογική τους δήλωση. δηλαδή πχ δύο γονείς και δύο τέκνα εξαρτώμενα μέλη σημαίνει ότι θα διαιρέσεις με το 4.
τώρα αν εσύ ή πχ ο αδελφός σου έχετε εισόδημα ή ακίνητο και κάνετε φορολογική δήλωση τότε θα προσθέσεις και τα δικά σας εισοδήματα επιβολής εισφοράς.
δηλαδή αθροίζονται όλα τα εισοδήματα των μελών της οοικογένειας που κάνουν φορολογική δήλωση για οποιονδήποτε λόγο.
ελπίζω τώρα να βοήθησα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τώρα τα κατάλαβα όλα, νάσαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας , θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με τις πιθανοτητες της περιπτωσης μου για αποκτηση μετεγγραφης. Συγκεκριμενα συγκεντρωνω 6 μορια απο τα οικονομικα κριτηρια(εισοδημα μικροτερο των 3000). Θεωρειτε οτι υπαρχουν πιθανοτητες μετεγγραφης μου απο τη Νομικη Κομοτηνης στη νομικη Θεσσαλονικης;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Με την φετινή τροπολογία της διάταξης για τις μετεγγραφές φοιτητών, αυξάνεται η μοριοδότηση, από 5 σε 6 μόρια, των οικογενειών με πολύ χαμηλά εισοδήματα (0-3.000 ευρώ κατά κεφαλήν), προκειμένου να χορηγηθεί το δικαίωμα μετεγγραφής στο δικαιούχο φοιτητή.
Σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση, η τροποποίηση κρίθηκε επιβεβλημένη για την ενίσχυση των οικογενειών αυτών, που πλέον θα λαμβάνουν 6 μόρια. Αναφέρεται επίσης ότι «σε πολλά τμήματα ΑΕΙ, η βάση μετεγγραφής διαμορφώνεται σε 6 μόρια, με αποτέλεσμα φοιτητές που συγκεντρώνουν μόρια μόνο από το χαμηλό εισόδημα (ανώτατο 5 μόρια σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο) και χωρίς λοιπά κοινωνικά κριτήρια να μην μπορούν να μετεγγραφούν, παρά τη δεινή οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκονται».
Σύμφωνα με τα παραπάνω εσύ είσαι ακριβώς μια από τις περιπτώσεις για τις οποίες έγινε η τροπολογία. Αν δεν πάρεις εσύ μετεγγραφή, ποιος θα πάρει;


Αυτό που γράφω παραπάνω ισχύει για την περίπτωσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μετεγγραφές ακαδημαϊκού έτους 2018-19 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf
Τα εδάφια που σε αφορούν, αναφέρουν:
1) "Αίτηση για μετεγγραφή δύνανται να υποβάλουν τα αδέλφια προπτυχιακοί φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. που σπουδάζουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας και εφόσον το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου-φοιτητή, εάν διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος (2017), δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των δωδεκάμισι χιλιάδων (12.500) ευρώ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ. Σε περίπτωση που ο δικαιούχος διαθέτει ίδιο εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη το υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα μεταξύ του ατομικού εισοδήματος του αιτούντος και του κατά κεφαλήν εισοδήματος των γονέων του".
2) "Ετήσιο οικογενειακό εισόδημα: ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ του προηγούμενου φορολογικού έτους, του ίδιου του φοιτητή, και των μελών της οικογένειάς του".
3) " Κατά κεφαλήν εισόδημα: Το πηλίκο που προκύπτει από τη διαίρεση του ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος, όπως ορίστηκε ανωτέρω, με το συνολικό αριθμό των μελών της οικογένειας του αιτούντος (υπόχρεος και εξαρτώμενα μέλη) που εμφανίζονται στη δήλωση".
Η Λουίζα Π τα γράφει πολύ σωστά! Επίσης λυπάμαι πολύ αν σε απογοητεύω αλλά η αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της ΓΓΔΕ δεν αφήνει περιθώρια λάθους (εκτός πια αν εσείς κάνατε λάθη στα στοιχεία που δηλώσατε στην φορολογική σας δήλωση πράγμα που δεν το πιστεύω).

Δυστυχως τελικα θα σε απογοητευσω εγω και θα σου πω οτι μας πηρε ο ιδιος ο προγραμματιστης τηλεφωνο και ανεφερε οτι ειμαστε η μονη περιπτωση στην ελλαδα που οι γονεις μου κανουν ξεχωριστη φορολογικη δηλωση με αποτελεσμα να κανει ασχετους υπολογισμους και να μας πεταει εξω το συστημα. Το ζητημα αναμενεται να λυθει και λογικα θα μας δωθει η μετεγγραφη. Τελικα το συστημα της ΓΓΔΕ δεν ειναι και τοσο αλανθαστο οσο νομιζες ,????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolagameon

Νεοφερμένος

Η Lolagameon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτό που γράφω παραπάνω ισχύει για την περίπτωσή σου.


Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχως τελικα θα σε απογοητευσω εγω και θα σου πω οτι μας πηρε ο ιδιος ο προγραμματιστης τηλεφωνο και ανεφερε οτι ειμαστε η μονη περιπτωση στην ελλαδα που οι γονεις μου κανουν ξεχωριστη φορολογικη δηλωση με αποτελεσμα να κανει ασχετους υπολογισμους και να μας πεταει εξω το συστημα. Το ζητημα αναμενεται να λυθει και λογικα θα μας δωθει η μετεγγραφη. Τελικα το συστημα της ΓΓΔΕ δεν ειναι και τοσο αλανθαστο οσο νομιζες ,????


Αγαπητέ Geokls όχι μόνο δεν με απογοητεύεις αλλά αντίθετα με ενθουσιάζεις!!! Χαίρομαι πάρα πολύ που η αδελφή σου θα πάρει την πολυπόθητη μετεγγραφή! Πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι μία και μόνο περίπτωση πανελλαδικά όπως η δική σας, δεν μπορεί να προβλεφθεί και να αναφερθεί. Και πάλι μπράβο που βρήκατε την άκρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΑναστασιαΜνκ

Νεοφερμένος

Η ΑναστασιαΜνκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Πατρών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Προσπαθώ να μπω τόση ωρα και μου λέει οτι ειναι εκτός λειτουργεία η σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καθάρισε το ιστορικό του browser σου.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λέτε εμείς με τα 6 μόρια, εν τέλει να πάρουμε την πολυπόθητη μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα εγώ θέλω μετεγγραφή για ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ και έχω 4 μόρια , υπάρχει πιθανότητα να την πάρω ,υπάρχει κανένα άλλο άτομο που να θέλει για το ίδιο τμήμα , και αν ναι με ποσά μόρια αν επιτρέπεται ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Stama, πέρυσι το συγκεκριμένο τμήμα έκλεισε στα 5 μόρια, επομένως χρειάζεται τύχη και αυτό διότι ακόμα και αν κλείσει στα 4 μόρια θα ληφθεί υπόψη και η βαθμολογία των πανελληνίων
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλημέρα, αν ο μόνιμος τόπος κατοικίας μας είναι Αθήνα, και θελω να παρω μετεγγραφη, μπορω να δηλώσω πρώτη επιλογή οικονομικό πανεπιστήμιο και δεύτερη πανεπιστήμιο Πειραιά; η πρέπει να είναι απαραίτητα και οι δύο σχολές που θα δηλώσω στην Αθήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι μπορείς να δηλώσεις και το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ.
Μέχρι πόσες σχολές μπορείς να δηλώσεις? Φέτος δεν με απασχόλησε το θέμα των μετεγγραφών γι΄αυτό και δεν γνωρίζω κάποιες λεπτομέρειες.
Αν έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις και το τμήμα του ΕΚΠΑ σαφώς και να το κάνεις. Αν όμως έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις μόνο δύο τμήματα, προσωπικά θα σε συμβούλευα το ένα από τα δύο να είναι αυτό του ΕΚΠΑ καθώς έχει μικρότερη ζήτηση από τα τμήματα του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ κι έτσι η βάση για μετεγγραφή θα είναι μικρότερη και οι πιθανότητες σαφώς περισσότερες.
Καλή τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ.
Μέχρι δύο μπορείς να δηλώσεις.
Με ενδιαφέρει το τμήμα πληροφορικής. Πιστεύω πληροφορική έχει περισσότερη ζήτηση αυτή του εκπα, μετά οπα και μετά παπει,αν και οι βάσεις πέρυσι ήταν 6 εκπα, 6 όπα και 5 παπει Καλο είναι του εκπα, και μένω και ζωγράφου, αλλά με ενδιαφέρει του ΟΠΑ πρώτα και μετά του παπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
mir έχεις απόλυτο δίκιο. εγώ κατάλαβα λάθος. είχες γράψει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ και νόμιζα οικονομικών επιστημών ενώ εσύ εννοούσες την οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών.
σαφώς και είναι έτσι όπως τα λες. τελευταίο σε ζήτηση είναι το Χαροκόπειο αν δεν κάνω λάθος.
μακάρι να σου έρθουν όλα κατ΄ευχήν. γνωρίζω πολύ καλά την αγωνία των μετεγγραφών γιατί διεκδίκησα κι εγώ δύο φορές αλλά εν τέλει την πήρα πέρυσι λόγω αδελφού που σπουδάζει Αθήνα.
είμαι στα 22 αλλά είμαι στο τρίτο έτος γιατί ξαναέδωσα πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ξερουμε ποσο καιρο θα κανουν για να βγαλουν τα αποτολεσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξερουμε ποσο καιρο θα κανουν για να βγαλουν τα αποτολεσματα;


Πέρσι οι αιτήσεις έγιναν το διάστημα από 5/10 μέχρι και 13/10/2017 και τα αποτελέσματα βγήκαν στις 30/10/2017. Φέτος που έγιναν από 10/10 μέχρι και 19/10/2018, λογικά θα βγουν την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliasbellos

Νεοφερμένος

Ο iliasbellos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω μετεγγραφή για ΤΕΙ Θεσσαλονίκης Διοίκηση Επιχειρήσεων είμαι 2ο έτος φέτος εκανα κ περσι αλλα τζιφος...εχω 5 μορια συνολικά 4 απο εισόδημα κ 1 αππ τριτεκνια...λετε να εχω πιθανότητες φέτος?? εχω αγχωθεί πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω μετεγγραφή για ΤΕΙ Θεσσαλονίκης Διοίκηση Επιχειρήσεων είμαι 2ο έτος φέτος εκανα κ περσι αλλα τζιφος...εχω 5 μορια συνολικά 4 απο εισόδημα κ 1 αππ τριτεκνια...λετε να εχω πιθανότητες φέτος?? εχω αγχωθεί πολύ!!


φιλε στο οριο εισαι...πιστευω εχεισ αρκετες πιθανοτητες φετοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Πως θα μάθω αν έγινε δεκτή η μεταγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όταν ανακοινώσει το Υπουργείο ότι βγήκαν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών θα μπεις με τους κωδικούς σου που έκανες την αίτηση και θα σου γράψει αν είσαι επιτυχών, το τμήμα...ή όχι.
Σου εύχομαι το πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top