Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Βγαίνει με πολλαπλά αλληλόμορφα και προκύπτει πως τα γονίδιά είναι αυτοσωμικα ενώ απορρίπτεται το φυλοσύνδετο


Σορρυ που το ξεθαβω.. αλλά γιατί απορρίπτεται το φυλοσυνδετο; δε μπορεί να υπάρχουν πολλαπλά αλληλομορφα και απλά να βρίσκονται στο χ και όχι ψ χρωμοσωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτε η σύνθεση του Dna είναι συνεχής στη μία αλυσιδα κι ασυνεχής στην άλλη;ναι μεν γνωρίζω την θεωρία από το βιβλίο αλλά σε μια άσκηση δυσκολευομαι όταν μας ζητάει να βρούμε ποια τμηματα αντιγράφονται συνεχώς κι ποια ασυνεχως..
Λοιπόν @Idontknoww
Δες :
[...]
Αρχικά πρπει να ξέρεις πολύ καλά την θεωρια...όχι να παπαγαλιζεις...να αποστηθιζεις ΠΟΙΟΤΙΚΑ.
Στην φώτο αυτή σου φτιαξα βήματα κατασκευης θεα.+δύο τρείς παρατηρησουλες...

Έπειτα:
[...]
Εδώ έχουμε το εξης: πρέπει να ξέρεις τι κάνει αυτή η καταραμενη dna δεσμαση!!!!
Σου χω γράψει βήμα βήμα ...
Να ξέρεις ότι η dna polymerase.. δρα μόνο από το 5------> 3 άκρο. (Έχω ένα ωραίο example)
Νομίζω μέσα από αυτά τα δύο θα καταλάβεις κι εσυ τι γίνεται στον κοσμοτης αντιγραφής του dna .
Η βιολογία θέλει ζωγραφιές;) , Σχήμα,σχεδια
Δεν θέλουμε παπαγαλάκια θεωριας.
Ελπίζω να βοήθησα.

* Ελπίζω να καταλάβεις τα "επιστημονικά" γράμματα μου...
*Οι σημειώσεις είναι μίξη δικών μου και του τότε καθηγητή μου.( Και των δύο έγκυρες και έμπιστες;))
*Ότι άλλο προκύψει φυσικά πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Λοιπόν @Idontknoww
Δες :
[...]
Αρχικά πρπει να ξέρεις πολύ καλά την θεωρια...όχι να παπαγαλιζεις...να αποστηθιζεις ΠΟΙΟΤΙΚΑ.
Στην φώτο αυτή σου φτιαξα βήματα κατασκευης θεα.+δύο τρείς παρατηρησουλες...

Έπειτα:

[...]
Εδώ έχουμε το εξης: πρέπει να ξέρεις τι κάνει αυτή η καταραμενη dna δεσμαση!!!!
Σου χω γράψει βήμα βήμα ...
Να ξέρεις ότι η dna polymerase.. δρα μόνο από το 5------> 3 άκρο. (Έχω ένα ωραίο example)
Νομίζω μέσα από αυτά τα δύο θα καταλάβεις κι εσυ τι γίνεται στον κοσμοτης αντιγραφής του dna .
Η βιολογία θέλει ζωγραφιές;) , Σχήμα,σχεδια
Δεν θέλουμε παπαγαλάκια θεωριας.
Ελπίζω να βοήθησα.

* Ελπίζω να καταλάβεις τα "επιστημονικά" γράμματα μου...
*Οι σημειώσεις είναι μίξη δικών μου και του τότε καθηγητή μου.( Και των δύο έγκυρες και έμπιστες;))
*Ότι άλλο προκύψει φυσικά πες μου


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικα!!ναι το ξέρω,προσπαθω ταυτοχρονα να καταλαβαίνω αυτά που μάθαινω κι να μην τα μαθαίνω παπαγάλια αλλά αυτό το κομματι συγκεκριμένα δεν ξέρω για κάποιο λόγο με δυσκόλεψε
Έχω μόνο μια απορία στην πρώτη φωτογραφία στο νούμερο 3)δεν φαίνονται καθαρά τα γραμματα κι δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφει,μπορείς να μου το γραψεις; αν δεν σου είναι κόπος βέβαια:ermm:
Επιτέλους με βοήθησες να καταλάβω τι ακριβώς κάνει αυτη η dna δεσμαση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικα!!ναι το ξέρω,προσπαθω ταυτοχρονα να καταλαβαίνω αυτά που μάθαινω κι να μην τα μαθαίνω παπαγάλια αλλά αυτό το κομματι συγκεκριμένα δεν ξέρω για κάποιο λόγο με δυσκόλεψε
Έχω μόνο μια απορία στην πρώτη φωτογραφία στο νούμερο 3)δεν καταλαβαίνω τα γραμματα:ermm:
Επιτέλους με βοήθησες να καταλάβω τι ακριβώς κάνει η dna δεσμαση:D

Σίγουρα μικρη επιστήμονα;
Φυσικά ότι θες πες μου,οκ;
Λοιπόν στην τρία λεω:
Αν η κίνηση με τη σύνθεση είναι παράλληλα τότε έχω συνεχή, αν κίνηση με σύνθεση σντιπαραλληλα ασυνεχη .( Παράλληλα και σντιπαραλληλα είν' με βέλη)
Δες σε παρακαλώ το σχήμα και θ καταλάβεις.
Οκ;
Στην διάθεση σου.
(Τα γράμματα αυτά είν' τα πιο καλά.....χαχαχα )
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι ναιι,τώρα που μελέτησα την φωτογραφία με την θηλεια θέλω να ρωτήσω: την κάτω αριστερά αλυσίδα τα κομμάτια είναι ασυνεχη διότι η διεύθυνση κινησης της dna πολυμερασης είναι από το κέντρο προς τα αριστερά αλλά επειδή έχει προσανατολισμό η αλυσίδα 3->5 κι η πολυμεραση τοποθετεί συμπληρωματικά νουκλεοτίδια από το 3 άκρο προς το 5 άκρο της αλυσίδας;
Είναι λίγο μπερδεμένο για αρχή,ελπίζω να συνειδητοποιησω γρήγορα την όλη διαδικασια:studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον :
παμε απο που ξεκινα η αντιγραφη;
-Αρχιζει απο καθορισμενες αλληλουχιες νουκλεοτιδιων που ονομαζονται ΘΕΑ ειναι πολλες θεες σε ενα ευκαρυωτικο κυτταρο και μονο θεα μια σε ενα κυκλικο μοριο dna των βακτηριων.
πως ξεκινα η αντιγραφη; και πως θα γινει;
Χρειαζομαι τα εξης υλικα: dna ελικασες(σπανε H που συγκρατουν τους δυο κλωνους,τους μητρικους)
οταν γινει αυτο δημιουργειται η λεγομενη διχαλα (φωτο 1),οσο πιο πολυ δρα η ελικασες τοσο πιο πολυ διερυνεται η διχαλα μας
πως συνθετω θυγατρικες αλυσιδες;
εδω θελω τα εξης: dna πολυμερασες, ειναι τα πιο σημαντικα ενζυμα.. τι κανουν: καταλυουν τη δημιουργια φωσφοδιεστερικου δεσμου. Καποια στιγμη δημιουργειται 3'-5' φωσφοδιεστερικος δεσμος πρεπει τοτε καθε θυγατρικος κλωνος να μεγαλωνει απο το 5'ακρο προς το 3'ακρο.
Εχουμε ομως το εξης θεμα οι dna polymerase δεν μπορουν απο μονες τους να τοποθετησουν το πρωτο νουκλεοτιδιο για να συνθεσουν τον θυγατρικο κλωνο,πρεπει να υπαρχει ηδη ενα ηδη τοποθετημενο νουκλεοτιδιο με ελευθερο 3'ακρο για να μπει το επομενο... αρα ειχαμε θεμα! Τοτε ηρθε η λυση.... η αντιγραφουλα του dna αρχισε με συνθεση του rna... στην θεα ,ηρθε το πριμοσωμα και αρχιζε να τοποθετει συμπληρωματικα ριβονουκλεοτιδια με αποτελεσμα να δημιουργησει ενα μινι ρνα που λεγεται :πρωταρχικο τμημα. Ετσι, οι dna πολυμερασες ειναι ετοιμες να τοποθετησουν στο ελευθερο 3 ακρο του πρωταρχικου τμηματος το πρωτο δεσοξυριβονουκλεοτιδιο..
ξανα λεω οτι οι dna polymerase λειτουργουν μονο απο το 5------>3
θα δεις στην 1 φωτο οτι μεσα στην διχαλα ,ολα κινουνται γυρω γυρω ολοι!

τα υλικα(ενζυμα )της αντιγραφης ειναι:
DNA ελικάση,
Πριμόσωμα
DNA πολυμεράσες: επιμήκυνει, αντικατάστα, επιδιόρθωνει
DNA δεσμάση
Επιδιορθωτικά ένζυμα
Η αντιγραφη γινεται με προσανατολισμο 5'---->3'
Αν καταλαβεις τα σχηματα της δευτερη φωτο, τοτε δεν πρπει να φοβασαι τιποτα, απλα ισως εχεις αγχωθει και θολωσει ,πραγμα αχρειαστο;)
Μαθε ετσι τι κανει η dna δεσπαση , 1) ,2) ,3) οπως σου τα χω σημειωσει .
Πρεπει να καταλαβεις στο τελος τελος της σελιδας γιατι η dna πολυμεραση ειναι αχρηστη εκει: γιατι αν ζουμαρεις θα δεις οτι εχω ενα ελευθερο ακρο 3' , οπααα ..... εμεις δεν συμφωνησαμε πανω οτι η dna πολυμεραση δρα απο 5---->3 ; Ναι, εεεε αρα ερχεται η φιλη μας η dna δεσμαση! και γρηγορα και ευκολα τα φτιαχνει!
Και φυσικα, στις αιτιολογησεις σου θα χρησιμοποιεις τα κομματια θεωριας... βεβαια πρπει πρωτα να καταλαβεις την ασκηση που χεις μπροστα σου.. να την λυσεις και σιγα σιγα να χτισεις το κομματι αιτιολογηση που ειναι θεωρια συνδιαστικη θα δεις και κατανοησης του τι εχω μπροστα μου και πως θα σε κανω να καταλαβεις τι γραφω!
Αποθηκευσε τις φωτο, δες τα και αυριο και το σουκου με καθαρο μυαλο και θα δεις οτι τα χεις καταλαβει!
Συμβουλη: πολυ καλα θεωρια....οχι απλα να το λεω αυτολεξι απλα να μαθεις πχ να το πεις στον φιλο/φιλη μια μικρη ιστορια για το πως γινεται η αντιγραφη του dna! (τετοιο στυλ ,λεμε τωρα)
Ολα καλα, είμαι σιγουρη!
Τι βοηθηματα δουλευειες:

**** το σημαντικοτερο ομως περα απο το διαβασμα ειναι να ρωτας τυχον αποριες σου,πραγματικα να μην διστασεις αν προκυψει κατι στον φροντιστη σου, ετσι θα ναι σιγουρο οτι η δουλεια και ο κοπος ωρων δεν θα παει χαμμενος!εστω και ηλιθιες αποριες;;; Μα φυσικα,εστω και ηλιθιες γιατι πισως απο μια ηλιθια απορια κρυβεται λιγος αγχος λιγη ανασφαλεια! ΔΕν τα χρειαζομαστε! προχωραμε οσο δυσκολο κι αν ειναι!
Συνεχισε λοιπον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
δηλαδή στην συγκεκριμενη περίπτωση των ασυνεχων κομματιών για τους εξής λόγους που προανεφερες στο 5 άκρο που βρίσκεται το πρωταρχικό τμήμα ξεκινάει κι η θεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδή στην συγκεκριμενη περίπτωση των ασυνεχων κομματιών για τους εξής λόγους που προανεφερες στο 5 άκρο που βρίσκεται το πρωταρχικό τμήμα ξεκινάει κι η θεα;
Συγγνώμη για την χαζή ερώτηση..


το κοκκινο ειναι πρωταρχικο τμημα,
λοιπον οταν αποκτησεις καθαρο μυαλο κατσε και ξαναδιαβασε τα ολα. θα δεις οτι θα λυσεις μονη σου τις αποριες.
Σου γραψα δυο μεγαλα κατεβατα, οσο πιο κατανοητη μπορω μεσω γραπτου μηνυματος. Ελπιζω να βοηθησα, καλη σου συνεχεια.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ναι ναιι,τώρα που μελέτησα την φωτογραφία με την θηλεια θέλω να ρωτήσω: την κάτω αριστερά αλυσίδα τα κομμάτια είναι ασυνεχη διότι η διεύθυνση κινησης της dna πολυμερασης είναι από το κέντρο προς τα αριστερά αλλά επειδή έχει προσανατολισμό η αλυσίδα 3->5 κι η πολυμεραση τοποθετεί συμπληρωματικά νουκλεοτίδια από το 3 άκρο προς το 5 άκρο της αλυσίδας;
Είναι λίγο μπερδεμένο για αρχή,ελπίζω να συνειδητοποιησω γρήγορα την όλη διαδικασια:studying:


Μπορεις να τσεκαρεις και αυτο το βιντεακι (αναφερει καποιες ονομασιες εκτος της υλης σου) αλλα θα σε βοηθησει να δεις πως γινεται η διαδικασια για να διαμορφωσεις μια εικονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μπορεις να τσεκαρεις και αυτο το βιντεακι (αναφερει καποιες ονομασιες εκτος της υλης σου) αλλα θα σε βοηθησει να δεις πως γινεται η διαδικασια για να διαμορφωσεις μια εικονα
Ενταξει το κατάλαβα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Maria boo πως μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εχει κανεις τα σοσ του πρωτου κεφαλαιου? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εχει κανεις τα σοσ του πρωτου κεφαλαιου? :(


δυστυχως δεν υπαρχουν σος και αντισος :P τα διαβαζεις ολα..
παντως απο το πρωτο συνηθως δεν πεφτει κατι τρελο.. απλα πρεπει να ξερεις βασικα πραγματα, οπως οτι το dna των βακτηριων,των χλωροπλαστων και των μιτοχονδριων ειναι κυκλικο δικλωνο, οτι το γενετικο υλικο των οργανισμων ειναι δικλωνο γραμμικο και παοτελειτε απο πολλα γραμμικα μορια.. ε μπορει να πεσει κανα πινακακι με μορια DNA/Χρωμοσωματα/χρωματιδες κλπ στις διαφορες φασεις του κυτταρικου κυκλου... τετοια ομορφα. Α και τα νουκλεοσωματα. Τωρα απο την θεωρια δεν υπαρχει κατι στανταρ να ξερεις. Τα μαθαινεις ολα. Προσωπικα ομως αμφιβαλλω οτι θα εβαζαν ποτε θεμα να περιγραψουν τα παιδια καποιο πειραμα ή να περιγραψουν την δομη της διπλης ελικας ή το γενετικο υλικο των οργανισμων. Υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα κομματια στο βιβλιο, το πρωτο κεφαλαιο ειναι ενα basic κεφαλαιο που θεωρειται αυτονοητο οτι το ξερεις για να μπορεσεις να καταλαβεις τα μετεπειτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Βασικα εγω Μαθηματικα θα δωσω στις Πανελληνιες:PΑπλα γραφω Βιολογια στο σχολειο μεθαυριο και δε ξερω τιποτα, μονο κατι για Γκριφιθ και καρυοτυπους θυμαμαι

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Παω να ψαξω τι ειναι τα νουκλεοσωματα τωρα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Βασικα εγω Μαθηματικα θα δωσω στις Πανελληνιες:PΑπλα γραφω Βιολογια στο σχολειο μεθαυριο και δε ξερω τιποτα, μονο κατι για Γκριφιθ και καρυοτυπους θυμαμαι

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Παω να ψαξω τι ειναι τα νουκλεοσωματα τωρα:'(

αα, τοτε αλλαζει. Μαθε την θεωρια μονο, ασκησεις δεν προκειται να μαθεις μσα σε 2 μερες :Ρ εκτος κι αν ζητησεις απο κανα φιλο σου να σου δειξει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!! Μηπως μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια;; σε μια ασκηση, αν υπαρχει το νουμερο των νουκλεοτιδιων στο προδρομο mRNA και τα αμινοξεα, πως θα βρουμε το μεγεθος του ωριμου mRNA;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γεια σας!! Μηπως μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια;; σε μια ασκηση, αν υπαρχει το νουμερο των νουκλεοτιδιων στο προδρομο mRNA και τα αμινοξεα, πως θα βρουμε το μεγεθος του ωριμου mRNA;

δεν σου λεει καποια παραπανω πληροφορια? πχ ποσα νουκλεοτιδια υπαρχουν στις αμεταφραστες περιοχες? Δεν νομιζω να βγαινει αλλιως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Παιδια έχω ερωτηση. Απευθύνομαι σε άτομα που έχουν δώσει βιολογία και ξέρουν τη διαδικασία.. έχω τελειώσει την υλη και η καθηγήτρια μου μου έχει προτείνει να αρχίσουμε να βλέπουμε διαγώνισματα έφ'όλης. Ειμαι διστακτικος γιατί ενώ την βγαλει καλα είμαι σίγουρος ότι μου διαφεύγουν λεπτομερειες στη θεωρία, στη διατύπωση συγκεκριμένων αιτιολογησεων ( πχ αντιγραφή κλπ). Οπότε σκέφτομαι να αρχίσω τα ολικά διαγώνισμα αφού κάνω τον πρώτο κύκλο επαναληψης για να μαι σίγουρος για το γραπτό μου. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιζει να εχει κανεις τα θεματα του οεφε της Β φασης?
 

sofiannam

Νεοφερμένος

Η sofiannam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στην ύλη της Βιολογίας Κατεύθυνσης που έβγαλε το Υπουργείο Παιδείας για το 2020 εμπεριέχεται και το βιβλίο της γενικής παιδείας;; Συνενώθηκαν τα μαθήματα επειδή δεν υπάρχει πια το πεδίο των παιδαγωγικών;; Μου φαίνεται παράλογο, αλλά έχω μπερδευτεί ομολογώ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top