Προετοιμασία Αρχαίων Ελληνικών για Πανελλήνιες

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχας, γεια σας. Ισως εχει υποθει ξανα το θεμα αλλα εχω αρκετο φοβο πως θα αποτυχω και αυτο επειδη εχω αρκετα κενα αρχαια που ειναι και το μαθημα που πρεπει να τα δωσω ολα.
Θελω να περασω ψυχολογια. Πιστευετε πως αν στρωθω απο τωρα μεχρι το τελος θα τα καταφερω να καλυψω οσα κενα εχω;
Εχω κανει ηδη 1 μηνα καλοκαιρινο και γενικοτερα μου φαινονται ευκολα τα μαθηματα. Πχ τα φετινα θεματα στα αρχαια μπορω να πω πως τα βρηκα ευκολα ακομα κγω που εχω κενα.
Επισης μηπως εχετε να προτεινετε καποιο ειδους προγραμμα; Ή καποια σειρα με την οποια πρεπει να διαβασω τα αρχαια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γεια σου φίλε! Αρχικά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Έχεις έναν χρόνο μπροστά σου για να καλύψεις τα κενά! Το άγχος θα αναστείλει τις προσπάθειες σου και θα σε μειώσει ψυχολογικά κάνοντας τα πράγματα χειρότερα!
Το διάβασμα των αρχαίων είθισται να ξεκινά από την γραμματική! Η κάλυψη των γραμματικών κενών συντελεί ακόμη και στην κατανόηση του αγνώστου κειμένου! Ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα, αντωνυμίες κλπ. μπορούν να γίνουν κτήμα σου με μελέτη και αρκετές ασκήσεις!
Στο συντακτικό οφείλεις να μάθεις τέλεια ό,τι έχει να κάνει με βασικούς όρους της πρότασης (υποκείμενο κλπ). Έπειτα θα ακολουθήσει η μελέτη των προσδιορισμών, των δευτερευουσών προτάσεων και τέλος ζητήματα μετοχών (ανάλυση, σύμπτυξη) και πλάγιος λόγος. Η εξάσκηση στο άγνωστο πρέπει να ενέχει και ασκήσεις στο συντακτικό τουλάχιστον μέχρι την πλήρη κατανόησή του.
Το γνωστό απαιτεί συστηματικό διάβασμα και πλήρη κατανόηση των ερμηνευτικών σχολίων. Μπορείς να διαμορφώσεις δικό σου πρόγραμμα, βασισμένο στα κενά σου! Μπορείς να διαβάζεις κάθε μέρα από λίγη γραμματική για παράδειγμα (1 ωρίτσα φτάνει)
Ενημέρωσε μας για το αν κάνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, για να σε διαφωτίσουμε λίγο περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Απλα δε ξερω βλεπω τα στατιστικα και αγχωνομαι γιατι παρατηρώ μικρες βαθμολογιες μεχρι και φετος που απ'όσα ειδα τα θεωρησα ευκολα για καποιον διαβασμενο. Δηλαδη αν ηξερα καλυτερα τη γραμματικη θα τα ελυνα μια χαρα.

Φροντιστηριο θα ξεκινησω ξανα στις 3 Σεπτέμβρη. Μεχρι στιγμης μια χαρα τα παω αλλα ειπα πως το θεμα μου ειναι τα μεγαλα μου κενα στα αρχαια και οτι στοχευω ψυχολογιας εκπα αρα θελω να γραψω σιγουρακι γυρω στο 17--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τα ποσοστά δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν καθόλου! Εσύ να κοιτάς τις δικές σου προσπάθειες και να μην αγχώνεσαι! Τα αρχαία θέλουν προσοχή, αλλά δεν είναι ακατόρθωτα!!
Αν δεν μπορείς να φτιάξεις δικό σου πρόγραμμα, μπορείς να συμβουλευτείς και το φροντιστήριό σου! Αρίστη επιτυχία και καλή αρχή! Αν έχεις άλλες απορίες μη διστάσεις να στείλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω αλλη μια μικρη απορια. Μηπως εχετε καποιο συνδεσμο με καποια ρηματα ανωμαλα και μη που ειναι αναγκαιο να τα ξερουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στη σχολική γραμματική, στο πίσω μέρος έχει ομαλά και ανώμαλα ρήματα με αρχικούς χρόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ποιο ήταν το πρόγραμμα που ακολουθήσατε από το καλοκαίρι για παράδειγμα μέχρι το τέλος, δηλαδή τι ύλη βγάζατε κάθε μήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimdimi

Νεοφερμένος

Ο dimdimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους/ες!
Δεν έψαξα αν υπάρχει κάποιο ανάλογο νήμα κι αν υπάρχει συγγνώμη, ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω ποιές γνώσεις (γραμματικής-συντακτικού κ.ο.κ.) θεωρούνται προϋπάρχουσες για έναν μαθητή θεωρητικής κατεύθυνσης που μπαίνει στη Γ' Λυκείου, όσον αφορά στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών. Πανελλήνιες έδινα το 2016 και δεν διάβαζα καθόλου, βρέθηκα έτσι σε μια σχολή που δεν με ικανοποιεί, και σκέφτομαι ν' αρχίσω προετοιμασία για να ξαναδώσω φέτος ή του χρόνου. Καθότι έχω χάσει κάθε επαφή με το εν λόγω μάθημα και χαώνομαι ως προς το τι πρέπει να διαβάσω, μια λίστα με τις προαπαιτούμενες γενικές γνώσεις θα βοηθούσε ιδιαιτέρως. Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητέ μου, οι «γενικές γνώσεις» που αναφέρεις έγκεινται στην άρτια γνώση της Γραμματικής πρωτίστως και ύστερα του Συντακτικού. Για τη μελέτη και κατανόηση του Συντακτικού προϋποτίθεται άριστη γνώση των γραμματικών φαινομένων εφόσον το Συντακτικό ενυπάρχει στη Γραμματική. Η επιτυχία στις Πανελληνίες Εξετάσεις συναρτάται με το πρόγραμμα και τη μεθοδικότητα κατά τη μελέτη σου. Ο προσανατολισμός των Ανθρωπιστικών Σπουδών απαιτεί συγκερασμό αυτών των δύο και λιγότερο κάποια οξύνοια στη προσέγγιση των εξετάσεων. Σαφέστατα η κριτική σκέψη είναι απαραίτητη, αλλά απαιτείται πρωτίστως μελέτη και προσήλωση σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top