Υπογράμμιση συγγράμματος

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μιας και δεν γνωρίζω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπογραμμίζετε τα πανεπιστημιακά συγγράμματα, όταν μελετάτε, ή αν ακολουθείτε κάποιο διαφορετικό τρόπο. :girl_angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Προσωπικά τα λυπάμαι να τα βλέπω υπογραμμισμένα, ειδικά με στυλό. Συνήθως παίρνω χαρτάκια post-it, γράφω αυτά που θεωρώ σημαντικά με μολύβι και τα κολλάω στην αντίστοιχη σελίδα του συγγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ σημειώνω πάνω τους μόνο με μολύβι αλλά εννοείται χρησιμοποιώ αυτοκόλλητα χαρτάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
καλημέρα :) δε γεμίζει το όμως όλο βιβλίο όμως post- it? :redface: Είναι λειτουργικό μετά για μια επανάληψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
καλημέρα :) δε γεμίζει το όμως όλο βιβλίο όμως post- it? :redface: Είναι λειτουργικό μετά για μια επανάληψη;


Μα αυτή είναι η μαγεία. :redface:
Κοίτα, ανάλογα με το τμήμα του καθένα. Αν κρίνω απ'το username σου, πρέπει να γράφεις πολλά πράγματα σε post-it οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βολέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Μα αυτή είναι η μαγεία. :redface:
Κοίτα, ανάλογα με το τμήμα του καθένα. Αν κρίνω απ'το username σου, πρέπει να γράφεις πολλά πράγματα σε post-it οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βολέψει.

Το αντίθετο. γράφω σε τετράδιο τα όσα διαβάζω από το σύγραμμα , αλλά πραγματικά είναι πολύ χρονοβόρο και το χέρι μετά από λίγο καιρό παραιτείται :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το αντίθετο. γράφω σε τετράδιο τα όσα διαβάζω από το σύγραμμα , αλλά πραγματικά είναι πολύ χρονοβόρο και το χέρι μετά από λίγο καιρό παραιτείται :weak:

Και εγώ αυτό κάνω συνηθως.. Τα πιο σημαντικά τα γράφω σε άλλο τετράδιο. Είναι χρονοβόρο αλλά εμενα με βολεύει να τα γράφω, γιατί τα θυμάμαι καλύτερα. Anyway, πάνω στο σύγγραμμα πάντως λυπαμαι να γράψω σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κάνω συνηθως.. Τα πιο σημαντικά τα γράφω σε άλλο τετράδιο. Είναι χρονοβόρο αλλά εμενα με βολεύει να τα γράφω, γιατί τα θυμάμαι καλύτερα. Anyway, πάνω στο σύγγραμμα πάντως λυπαμαι να γράψω σημειώσεις.


ίσως θα ήταν καλύτερο ( για μένα) να γράφω λιγότερα και όχι μεγάλες προτάσεις γιατί καταλήγω κάθε φορά να γράφω ένα βιβλίο παρόμοιο με αυτό που διαβάζω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιά έγραφα στα συγγράματα μόνο με μολύβι γιατί τα "λυπόμουν".

Από το τρίτο έτος της σχολής μου γράφω μόνο με στυλό στα συγγράμματα. Τώρα πια δε θεωρώ ότι το στυλό χαλάει το σύγγραμα. Ίσα ίσα, η γραφή του στυλό είναι πιο ωραίο στο μάτι μου και γράφει και πιο άνετα. Κι αν σκεφτώ ότι τα τελευταία χρόνια στη σχολή μου διαβάζω τα περισσότερα από τα συγγράμματα που λαμβάνω, τότε με έχει βολέψει άπειρα.

Παράλληλα με αυτά που γράφω στο σύγγραμα, μπορεί να γράψω και σε κάποια φύλλο εξτρά σημειώσεις. Τώρα τελευταία, αυτό γίνεται κατά κόρον. Γενικά, πολύ σπάνια κολλάω post it χαρτάκια σε συγγράμματα.

Επίσης, εννοείται ότι χρησιμοποιώ και φωσφορούχο μαρκαδόρο σε διάφορα χρώματα.

Γενικά δεν μπορώ το σύγγραμα το οποίο διαβάζω να είναι άθικτο. Δε μπα να είναι το πιο ακριβό σύγγραμα, εφόσον μπαίνω στη διαδικασία να το διαβάσω σοβαρά για το μάθημα, θα πάρει την προσωπική μου σφραγίδα :cool2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Παλιά έγραφα στα συγγράματα μόνο με μολύβι γιατί τα "λυπόμουν".

Από το τρίτο έτος της σχολής μου γράφω μόνο με στυλό στα συγγράμματα. Τώρα πια δε θεωρώ ότι το στυλό χαλάει το σύγγραμα. Ίσα ίσα, η γραφή του στυλό είναι πιο ωραίο στο μάτι μου και γράφει και πιο άνετα. Κι αν σκεφτώ ότι τα τελευταία χρόνια στη σχολή μου διαβάζω τα περισσότερα από τα συγγράμματα που λαμβάνω, τότε με έχει βολέψει άπειρα.

Παράλληλα με αυτά που γράφω στο σύγγραμα, μπορεί να γράψω και σε κάποια φύλλο εξτρά σημειώσεις. Τώρα τελευταία, αυτό γίνεται κατά κόρον. Γενικά, πολύ σπάνια κολλάω post it χαρτάκια σε συγγράμματα.

Επίσης, εννοείται ότι χρησιμοποιώ και φωσφορούχο μαρκαδόρο σε διάφορα χρώματα.

Γενικά δεν μπορώ το σύγγραμα το οποίο διαβάζω να είναι άθικτο. Δε μπα να είναι το πιο ακριβό σύγγραμα, εφόσον μπαίνω στη διαδικασία να το διαβάσω σοβαρά για το μάθημα, θα πάρει την προσωπική μου σφραγίδνο
νομίζω πως εξοικονομείς και πολύ χρόνο έτσι. Εγώ ας πούμε θα δυσκολευτώ να το κάνω αυτό γιατί όταν κάνω επανάληψη μιλάω μόνος μου και είναι πιο εύκολο να ακολουθήσω τη ροή των σημειώσεών μου παρά του βιβλίου γυρίζοντας σελίδα-σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ τα υπογραμμίζω με μολύβι και χρησιμοποιώ post-it κάποιες φορές για να τονίσω τα σημαντικότερα πράγματα στο πλάι. Μία φορά χρησιμοποίησα stabilo σε σύγγραμμα και αυτό επειδή ήταν γυαλιστερό το χαρτί και δε φαινόταν καλά το μολύβι. Εννοείται πως αργότερα το μετάνιωσα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Νομίζω πως το stabilo δεν είναι για βιβλίο. Εδικά αν είναι πολλά χρώματα μπερδεύεσαι περισσότερο παρά συγκεντρώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Νομίζω πως το stabilo δεν είναι για βιβλίο. Εδικά αν είναι πολλά χρώματα μπερδεύεσαι περισσότερο παρά συγκεντρώνεσαι.


Χρησιμοποιώ δύο συγκεκριμένα χρώματα που δε με κουράζουν στο μάτι κάθε φορά που υπογραμμίζω με stabilo. Πιο πολύ βέβαια το χρησιμοποιώ στις σημειώσεις, παρά στο σύγγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Συμφωνώ . Εγώ πάλι χρησιμοποιώ πράσινο για ημερομηνίες, πορτοκαλί ή καφέ στυλό για μέρη και κίτρινο για ονόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top