Σπουδές στη Ρουμανία ή στη Βουλγαρία;

Σπουδές στη Ρουμανία ή στη Βουλγαρία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Βουλγαρία

    Ψήφοι: 3 11.5%
  • Ρουμανία

    Ψήφοι: 13 50.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 10 38.5%

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Ήμουν μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης (με βιολογία) και όπως πάρα πολλοί φέτος δεν κατάφερα να περάσω στην σχολή της επιθυμίας μου ( αλλά και να πέρναγα.. :loltooth: ) . Με λίγα λόγια , θέλω να γίνω κτηνίατρος και οι μόνες σχολές στην Ελλάδα , ως γνωστόν , είναι Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη όπου και στις δύο αυτές πόλεις τα έξοδα είναι πολλά. Αντί να ξαναδώσω Πανελλήνιες ( πράγμα πολύ ψυχοφθόρο ) σκέφτηκα να ακολουθήσω την Κτηνιατρική σε ένα από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ψάχνοντας ώρες και ώρες :hmm: κατέληξα σε δύο χώρες οι οποίες και συμφέρουν από οικονομική άποψη , αλλά και είναι καλά πανεπιστήμια και κοντά στην Ελλάδα. Οι χώρες αυτές είναι η Ρουμανία και η Βουλγαρία... Το ερώτημα όμως είναι το εξής... παρόλο που στην Ρουμανία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα (κατά 10000 ευρώ) , το κόστος διαβίωσης έχω μάθει (όποιος έχει σχετική εμπειρία ευχαρίστως να την γράψει :rofl: ) πως είναι ακριβότερο και επίσης τα μεταφορικά για την περιοχή στην οποία βρίσκεται το πανεπιστήμιο είναι αρκετά δυσπρόσιτα. Όμως, το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστώ το έξοδο του σπιτιού καθώς έχω φίλη μου εκεί που δέχεται να με φιλοξενήσει. Από την άλλη, η Βουλγαρία παρόλο που έχει υψηλότερα δίδακτρα, η ζωή εκεί είναι πανφθηνή , όπως επίσης και τα μεταφορικά (βλ. Ryanair, wizz) ... Και στα δύο πανεπιστήμια τα μαθήματα είναι παρόμοια , και η γλώσσα στην οποία διεξάγονται τα μαθήματα είναι τα αγγλικά. Το δίλλημα λοιπόν είναι ποιό από τα δύο πανεπιστήμια να επιλέξω.... Κάθε απάντηση χρήσιμη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από εμένα. Ήμουν μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης (με βιολογία) και όπως πάρα πολλοί φέτος δεν κατάφερα να περάσω στην σχολή της επιθυμίας μου ( αλλά και να πέρναγα.. :loltooth: ) . Με λίγα λόγια , θέλω να γίνω κτηνίατρος και οι μόνες σχολές στην Ελλάδα , ως γνωστόν , είναι Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη όπου και στις δύο αυτές πόλεις τα έξοδα είναι πολλά. Αντί να ξαναδώσω Πανελλήνιες ( πράγμα πολύ ψυχοφθόρο ) σκέφτηκα να ακολουθήσω την Κτηνιατρική σε ένα από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ψάχνοντας ώρες και ώρες :hmm: κατέληξα σε δύο χώρες οι οποίες και συμφέρουν από οικονομική άποψη , αλλά και είναι καλά πανεπιστήμια και κοντά στην Ελλάδα. Οι χώρες αυτές είναι η Ρουμανία και η Βουλγαρία... Το ερώτημα όμως είναι το εξής... παρόλο που στην Ρουμανία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα (κατά 10000 ευρώ) , το κόστος διαβίωσης έχω μάθει (όποιος έχει σχετική εμπειρία ευχαρίστως να την γράψει :rofl: ) πως είναι ακριβότερο και επίσης τα μεταφορικά για την περιοχή στην οποία βρίσκεται το πανεπιστήμιο είναι αρκετά δυσπρόσιτα. Όμως, το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστώ το έξοδο του σπιτιού καθώς έχω φίλη μου εκεί που δέχεται να με φιλοξενήσει. Από την άλλη, η Βουλγαρία παρόλο που έχει υψηλότερα δίδακτρα, η ζωή εκεί είναι πανφθηνή , όπως επίσης και τα μεταφορικά (βλ. Ryanair, wizz) ... Και στα δύο πανεπιστήμια τα μαθήματα είναι παρόμοια , και η γλώσσα στην οποία διεξάγονται τα μαθήματα είναι τα αγγλικά. Το δίλλημα λοιπόν είναι ποιό από τα δύο πανεπιστήμια να επιλέξω.... Κάθε απάντηση χρήσιμη :D
Αυτό που έχει λιγότερο στιγματισμό. Πραγμα που και στα δύο πάνω κάτω το ίδιο. Επέλεξε όποιο σε συμφέρει. Κυνήγησε το ;)
Καλή τύχη ο, τί και να επιλεξεις.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή το είχα ψάξει για άλλη σχολή μάλλον Ρουμανία θα πήγαινα.(80%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Συγκρίνοντας κατά κύριο λόγω πρωτεύουσες, ασυζητητί Ρουμανία...Θα μπορούσα άνετα να ζήσω εκεί.

~ Είναι εξίσου φθηνή χώρα με την Βουλγαρία, αν όχι και φθηνότερη.
~ Χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο.
~ Η γλώσσα μοιάζει αρκετά με τα Ιταλικά και γενικότερα είναι ευκολότερη η μετάβαση σε άλλες λατινογενείς γλώσσες.
~ Έχουν την Blue Air που προσφέρει αρκετά προσιτές τιμές.
~ Μεγαλύτερη, ομορφότερη και πιο οργανωμένη πρωτεύουσα.
~ Μετρό 4ρων γραμμών που καλύπτει όλα τα "διαμερίσματα" της πόλης.
~ Διαρέεται από ποτάμια.
~ Έχει φούρνους παντού, παντού !
~ Φοβερή παλιά πόλη.
~ Φοβερή αρχιτεκτονική σε όποιο στενό κι αν πας.
~ Ακόμη και το εσωτερικό των καφέ/μπαρ κλπ έχουν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και όψη.
~ Πολλά και μοναδικά αξιοθέατα.
~ Ωραιότερη μουσική.


Προφανώς και η Σόφια αντίστοιχα έχει τα δικά της καλά αλλά μάλλον είναι λιγότερα....

Ως προς το που είναι καλύτερα λόγω σπουδών, δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δυστυχώς τα αεροπορικά για το ιάσιο δεν είναι και πολύ φθηνά σε αντίθεση με την βουλγαρία... Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γιατί δε σκέφτεσαι Ιταλία?? Η Μάλτα νομίζω ότι είναι δωρεάν στη Μάλτα το πανεπιστήμιο....
έχει αγγλόφωνα τμήματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ιταλία είδα ότι το ενοίκιο για ένα απλό σπίτι είναι 500-600 ευρώ, Μάλτα φαντάζομαι επίσης.... δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι αλλά είναι τσάμπα το πανεπιστήμιο όσο και να κοστίζει δε πληρώνεις πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πάντως όποια απόφαση πάρεις,πρέπει να γνωρίζεις(χωρίς να θέλω να σε αγχώσω) ότι οι εγγραφές στα περισσότερα πανεπιστήμια της αλλοδαπής έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί,οπότε πρέπει να πάρεις μια γρήγορη απόφαση.
Εγώ σου συστήνω ανεπιφύλακτα τη Ρουμανία .
Πολύ καλό επίπεδο σπουδών
Φτηνά ενοίκια
Χαμηλές τιμές σε αεροπορικά (wizz και ryan προς βουκουρέστι,κλουζ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ιταλία πανάκριβη και δεν έχεις πολλες επαγγελματικές προοπτικές εκεί πλεον, η Ρουμανία έχει πολύ καλύτερη γεωγραφική θέση και είναι και φθηνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
@JohnyJohny ενδιαφερομαι να γραφτω του χρονου και Οχι φέτος, οποτε αυτό δεν είναι ενα θέμα που με απασχολει, πάντως ευχαριστώ

@methexys Συμφωνώ, το θέμα είναι ομως οτι και στην Βουλγαρια είναι πολύ φθηνά. Και επίσης εκεί είναι ευκολο να πηγαινοέρχομαι καθώς τα αεροπορικα είναι πολύ φθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
@JohnyJohny ενδιαφερομαι να γραφτω του χρονου και Οχι φέτος, οποτε αυτό δεν είναι ενα θέμα που με απασχολει, πάντως ευχαριστώ

Ααα..εντάξει..τότε έχεις άνετα τον χρόνο να επιλέξεις τη χώρα που επιθυμείς!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θεωρώ πως πιο σοφή επιλογή είναι να πας ιατρική από το να πας Κτηνιατρική. Και για να μη πλακώσετε όλοι να με φάτε δεν είναι γιατι΄θεωρώ την ιατρική ανώτερη. Αντίθετα θεωρώ την κτηνιατρική πιο απαιτητική και με την πλειονότητα των κτηνιατρων να έχουν κάνει εκπαίδευση μονάχα στο προπτυχιακό θεωρώ πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσεις την ελληνική νοοτροπία που υποβιβάζεις τους ιατρούς του πρώην ανατολικού μπλοκ (κατά την γνώμη μου άδικα) και πολύ δύσκολα θα αντιμετωπίσης τον ανταγωνισμό (όσο καλή ιατρός και να είσαι).

Στην ιατρική ιατρο θα σε κάνει κυρίως το που θα κάνεις ειδικότητα και όχι που θα κάνεις το προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
fockos και αν την ενδιαφέρει να ειδικευτεί στα ζώα και όχι στους ανθρώπους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
@fockos Καλησπερα αρχικα! Οι περισσότεροι αποτυχημένοι ( πλην εξαιρέσεων) είναι αυτοί που κάνουν ένα επάγγελμα το οποίο δεν αγαπούν. Όταν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και όχι επιφανειακά ή μόνο για τα λεφτά , να είσαι σίγουρος πως θα πετύχεις σε αυτό... Εμένα η σχολή που καλύπτει τα προηγούμενα είναι η κτηνιατρική , αφενός για την μεγάλη αγάπη μου προς τα ζώα και αφετέρου για την επιθυμία συνεισφοράς στην κοινωνία :) Συνεπώς , η σχολή που έχω επιλέξει είναι αυτή και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορεί να με μεταπείσει κανείς (φιλικά πάντα) Το ερώτημα όμως που έθεσα σε αυτό το θέμα ήταν εξ'αρχής άλλο και όχι το αν θα επιλέξω Ιατρική η Κτηνιατρική. :) Καλή σταδιοδρομία στην ζωή σου ως ιατρός και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θέλω και εγώ του χρόνου τώρα που τελειώνω τη σχολή μου, να κάνω 2η σχολή την ιατρική. Ακούγονται πολλά για την ιατρική της Ρουμανίας στην Κραϊόβα και για το Βουκουρέστι. Θέλω να σας ρωτήσω, όποιος τυχόν ξέρει, να μου πείτε για το πανεπιστήμιο σ' αυτές τις περιοχές (δυσκολία / ειδίκευση / επίπεδο) καθώς και για το αν είναι όμορφη η εκάστοτε πόλη, αν σε τραβάει, τι ποιότητα ζωής έχει, αν έχει Έλληνες κ.α. Έχω πρόσωπο από το οικογενειακό μου περιβάλλον που τελείωσε ιατρική στη Μπρατισλάβα (σίγουρα πιο ακριβά και πιο δύσκολη η σχολή αλλά πολύ όμορφη πόλη) και γενικά είμαι σε διχογνωμία ποια ιατρική και πού να διαλέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Θέλω και εγώ του χρόνου τώρα που τελειώνω τη σχολή μου, να κάνω 2η σχολή την ιατρική. Ακούγονται πολλά για την ιατρική της Ρουμανίας στην Κραϊόβα και για το Βουκουρέστι. Θέλω να σας ρωτήσω, όποιος τυχόν ξέρει, να μου πείτε για το πανεπιστήμιο σ' αυτές τις περιοχές (δυσκολία / ειδίκευση / επίπεδο) καθώς και για το αν είναι όμορφη η εκάστοτε πόλη, αν σε τραβάει, τι ποιότητα ζωής έχει, αν έχει Έλληνες κ.α. Έχω πρόσωπο από το οικογενειακό μου περιβάλλον που τελείωσε ιατρική στη Μπρατισλάβα (σίγουρα πιο ακριβά και πιο δύσκολη η σχολή αλλά πολύ όμορφη πόλη) και γενικά είμαι σε διχογνωμία ποια ιατρική και πού να διαλέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thumbsup:


Αρχικά σε ποια σχολή σπουδάζεις; Γιατί απέκλεισες το ενδεχόμενο να δώσεις κατατακτήριες σε μια Ιατρική στην Ελλάδα;Αν πάλι θέλεις τόσο πολύ να πας στο εξωτερικό εγώ δεν θα διάλεγα τις συγκεκριμένες σχολές διότι δεν είναι και τόσο καλές σύμφωνα με τα rankings.Γιατί δεν πας Ιταλία;Υπάρχουν πανεπιστήμια που είναι καλύτερα απο τα Ελληνικά εν αντιθέσει με την Ρουμανία και την Σλοβακία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@fockos Καλησπερα αρχικα! Οι περισσότεροι αποτυχημένοι ( πλην εξαιρέσεων) είναι αυτοί που κάνουν ένα επάγγελμα το οποίο δεν αγαπούν. Όταν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και όχι επιφανειακά ή μόνο για τα λεφτά , να είσαι σίγουρος πως θα πετύχεις σε αυτό... Εμένα η σχολή που καλύπτει τα προηγούμενα είναι η κτηνιατρική , αφενός για την μεγάλη αγάπη μου προς τα ζώα και αφετέρου για την επιθυμία συνεισφοράς στην κοινωνία :) Συνεπώς , η σχολή που έχω επιλέξει είναι αυτή και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορεί να με μεταπείσει κανείς (φιλικά πάντα) Το ερώτημα όμως που έθεσα σε αυτό το θέμα ήταν εξ'αρχής άλλο και όχι το αν θα επιλέξω Ιατρική η Κτηνιατρική. :) Καλή σταδιοδρομία στην ζωή σου ως ιατρός και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά..


Nα πας κτηνιατρική με τα 1000 ...δε σου είπα να μην πας κτηνιατρική είπα αν θέλεις να σπουδάσεις Ρουμανία ή Βουλγαρία να προτιμήσεις ιατρική.

Απλά τελειώνοντας την κτηνιατρική είτε Βουλγαρία είτε Ρουμανία δε θεωρώ πως θα γίνεις καλή κτηνίατρος ώστε να ανοίξεις ένα ιατρείο, να βλέπεις και να αντιμετωπίζεις ασθενείς. Συνεπώς μετά το πτυχίο σου θα πρέπει είτε να εξειδικευτείς κάπου αποκτώντας κλινική εμπειρία ή να δουλέψεις σε έναν παλιό κτηνίατρο για να κερδίσεις από την εμπειρία του.

Αντίθετα στην ιατρική όσο στην Βουλγαρία όσο και στην Ρουμανία οι σχολές είναι αξιοπρεπείς και καλύτερες από τις ελληνικές στις μέρες μας και με την κλινική εμπειρία που θα αποκτήσει κάποιος από την ειδικότητα θα μπορεί να φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο που γινεται.

Συνεπώς αν θέλεις κτηνιατρική θα προτεινα να βγάλεις την σχολή ζωικής παραγωγής του Γεωπονικού ή ιατρικών εργαστηρίων του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και μετά να δώσεις κατατακτήριες για κτηνιατρική Καρδίτσας ή Θεσσαλονίκης.

Ενας κτηνίατρος είναι ταυτόχρονα Παθολογος, Χειρουργος, Εργαστηριακός, ακτινοδιαγνώστης κτλ και για να ασκήσεις σωστά το επάγγελμα είναι 1000 φορες΄δυσκολότερο από την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θέλω μια γνώμη για ιατρικές σχολές Ρουμανίας Βουλγαρίας.Καταρχας να πω πως εγώ έχω εγγραφεί για να δώσω ΙΜΑΤ για ιατρικη στην Ιταλία .Ωστόσο λόγω της αβέβαιης εισαγωγής μου στο πανεπιστήμιο κοιτούσα και για τις ιατρικές σχολές της γείτονος χωρας.Ο κολλητός μου ενδιαφερετε και αυτός για σπουδές Ιατρικής αλλά στην Ρουμανια.Εσεις που πιστεύετε είναι καλύτερα;Ρουμανία η Βουλγαρία ;;
Σημείωση:εαν τελικά περάσω στην σχολή επιλογής μου στην Ιταλία θα παω εκεί .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top