Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Στο σχολείο τα είχα δει θυμάμαι κατά τις 10; 11; Κάπου εκεί.

Και σε μας ετσι ηταν περυσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ερχεται το τελος μου υπολογισω απο 12
600- 12.800

Χέσε μας ρε Φώτη που έρχεται το τέλος σου. Μια εξέταση είναι, δεν θα τα βάψεις μελανά. Επιλογές υπάρχουν.
Καλά αποτελέσματα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Βρε παιδια εγω λεω να παρω βαρκα για τιμπουκτου οσο προλαβαινω... ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Τι θες να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
δεν θα ανοιξει θεμα για τα αποτελεσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά είμαι λίγο αγχωμένος γιατί ενώ υπολογίζω κάπου στα 17.000 μόρια (με τα οποία πιάνω το στόχο μου) φοβάμαι ότι όταν πάω να δω τους βαθμούς θα δω κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που υπολογίζω. Αυτό γιατί πέρσι ένας φίλος μου που στόχευε ιατρική κατέληξε με 12.000 μόρια ενώ την προηγούμενη μέρα έλεγε υπολογίζω κάπου 18.600...
Δεν ξέρω αν όντως το πίστευε ή αν κορόιδευε τον κόσμο... Ελπίζω το μεσημέρι να πάω για μπάνιο χαρούμενος και να μην μείνω σκεπτικός στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Προφανως και κορόιδευε.ισως το μόνο που μπορείς να δεις διαφορά με αυτό που υπολογίζες είναι η έκθεση . Στα αλλα θα είσαι στο βαθμό που υπολογίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ίσως να μην τον ένοιαζε κι όλας γιατί αυτή τη στιγμή είναι Βουλγαρία και σπουδάζει φαρμακευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
6000 μόρια δεν είναι σε καμία περίπτωση επειδή τον βαθμολόγηση αυστηρά ή κάτι τέτοιο. Προφανώς και κορόιδευε ο φίλος σου. Στην χειρότερη περίπτωση Αφού υπολογίζεις 17000 άντε να έχεις 16500 ενώ στην καλυτερη μπορεί να φτάνεις και 17500. Κάπου εκεί κυμαίνεται η διαφορα. Δεν πρόκειται να υπολογίζεις 17000 και να βρεθείς με 15000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Έχει ανοίξει νέο θέμα για τα αποτελέσματα των πανελληνίων 2018. Για σχόλια, βαθμολογίες, συναισθήματα και οτιδήποτε άλλο θέλετε ας γράψουμε εκεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
καλησπερα παιδια. φετος εδωσα πανελλαδικες και εχω ορισμενες αποριες.θα ηθελα να σπουδασω στο τμημα των πολιτικων μηχανικων ,λογικα πιανω πατρα. ειναι καλο τμημα? επιπλεον ειναι δυσκολη σχολη? γενικα αν καποιος το εχει σπουδασει το αντικειμενο μπορει να μου πει γνωμες?. ευχαριστω πολυ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πανελληνιες2018

Νεοφερμένος

Η πανελληνιες2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! συγχαρητηρια σε ολους! εγω περασα βιολογικο πατρας. εχω ομως βγαλει ακριβως 17.829 μορια δηλαδη οσο ειναι η βαση στην κτηνιατρικη καρδιτσας, η οποια ηταν η πρωτη μου επιλογη και το θελω απο 6 χρονων :cry_x: μαλλον υπαρχει ισοβαθμια με αλλο παιδι.δεν φανταζομουν ποτε οτι θα επιανα τη βαση και μαλλον λογω ισοβαθμιας δεν θα περναγα ενω δεν εχω ουτε ενα μοριο διαφορα
Συμφωνα με το πρωτο κριτηριο ισοβαθμιας ,που ειναι το αθροισμα των βαθμων σε βιολογια και χημεια με περασε ελαχιστα.
Στο δευτερο ομως κριτηριο που ειναι το αθροισμα των βαθμων και των τεσσαρων μαθηματων πολλαπλασιασμενο επι 2 τον περναω.
Ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Θα ηθελα να μαθω δηλαδη αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανω ενσταση και να μπω αν δεν συμπληρωθουν οι εγγραφες των 90 εισαχθεντων η αν αδειασει η θεση απο καποια μεταγραφη?

ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! συγχαρητηρια σε ολους! εγω περασα βιολογικο πατρας. εχω ομως βγαλει ακριβως 17.829 μορια δηλαδη οσο ειναι η βαση στην κτηνιατρικη καρδιτσας, η οποια ηταν η πρωτη μου επιλογη και το θελω απο 6 χρονων :cry_x: μαλλον υπαρχει ισοβαθμια με αλλο παιδι.δεν φανταζομουν ποτε οτι θα επιανα τη βαση και μαλλον λογω ισοβαθμιας δεν θα περναγα ενω δεν εχω ουτε ενα μοριο διαφορα
Συμφωνα με το πρωτο κριτηριο ισοβαθμιας ,που ειναι το αθροισμα των βαθμων σε βιολογια και χημεια με περασε ελαχιστα.
Στο δευτερο ομως κριτηριο που ειναι το αθροισμα των βαθμων και των τεσσαρων μαθηματων πολλαπλασιασμενο επι 2 τον περναω.
Ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Θα ηθελα να μαθω δηλαδη αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανω ενσταση και να μπω αν δεν συμπληρωθουν οι εγγραφες των 90 εισαχθεντων η αν αδειασει η θεση απο καποια μεταγραφη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν ξέρω πολλά για περιπτώσεις σαν την δικιά σου. Η δικη μου ήταν παρόμοια οποτε θα σου πω τι έκανα εγω. Εδωσα περσι για νομικη. Την εχασα για 6 μόρια και μπήκα φέτος με το 10%. Σκέψου το κι εσύ για 10%. Θα πρέπει όμως να περιμένεις μια χρονιά. Εύχομαι να βρεις λύση γιατί ήταν πολύ άδικο και καταλαβαίνω πως νιώθεις. Συγχαρητηρια όμως αξιζες να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! συγχαρητηρια σε ολους! εγω περασα βιολογικο πατρας. εχω ομως βγαλει ακριβως 17.829 μορια δηλαδη οσο ειναι η βαση στην κτηνιατρικη καρδιτσας, η οποια ηταν η πρωτη μου επιλογη και το θελω απο 6 χρονων μαλλον υπαρχει ισοβαθμια με αλλο παιδι.δεν φανταζομουν ποτε οτι θα επιανα τη βαση και μαλλον λογω ισοβαθμιας δεν θα περναγα ενω δεν εχω ουτε ενα μοριο διαφορα
Συμφωνα με το πρωτο κριτηριο ισοβαθμιας ,που ειναι το αθροισμα των βαθμων σε βιολογια και χημεια με περασε ελαχιστα.
Στο δευτερο ομως κριτηριο που ειναι το αθροισμα των βαθμων και των τεσσαρων μαθηματων πολλαπλασιασμενο επι 2 τον περναω.
Ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις? Θα ηθελα να μαθω δηλαδη αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανω ενσταση και να μπω αν δεν συμπληρωθουν οι εγγραφες των 90 εισαχθεντων η αν αδειασει η θεση απο καποια μεταγραφη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Wow! Πρώτη φορά ακούω τέτοιο περιστατικό!
Νομίζω ότι θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο Παιδείας και να θέσεις το ζήτημα.

Αν και για να πέρασες χημικό Πάτρας λογικά θα υπολόγισαν οι εξεταστές τη διαφορά σας με τον τελευταίο εισαχθέντα και εκείνος θα είχε παραπάνω.

Κατά την γνώμη μου , αν δεν μπορέσεις τελικά να βγάλεις κάποια άκρη, κάνε του χρόνου 10% για Κτηνιατρική!

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Έχασα ιατρικη αλεξανδρουπολης για 1 μοριο. Ξέρω πως είναι το συναίσθημα. Είσαι τυχερή πάνω στην ατυχία σου γιατί έχεις το 10%. Κάνε υπομονή ένα χρόνο. Στη δικιά μου περίτπωση το 10% δεν είχε το περιορισμό των 2 ετών με αποτέλεμα να παίρνουν τις θέσεις τα παιδιά του 2000 - 2001 που είχαν αποφοιττήσει απο τις πρωτες σχολές τους.

Μην ασχολείσαι με ενστάσεις κ.λπ. δεν έχει νόημα καθώς έχει προβλεφθει νομικά τι γίνεται σε ισοβαθμίες (λες και δεν μπορούν να περάσουν αυτον που ισοβαθμεί ως υπεραριθμο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

πανελληνιες2018

Νεοφερμένος

Η πανελληνιες2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρωτησαμε στο υπουργειο παιδειας και παιρνουμε μονο αρνητικες απαντησεις βρηκαν τα στοιχεια μου και οντως ειπαν οτι προκειται για περιπτωση ισοβαθμιας! Δεν ξερω αν θα περασω του χρονου με το 10% λογω του οτι ειμαι οριακα και πιστευω θα ανεβουν οι βασεις του χρονου :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχω ομως βγαλει ακριβως 17.829 μορια δηλαδη οσο ειναι η βαση στην κτηνιατρικη καρδιτσας, η οποια ηταν η πρωτη μου επιλογη και το θελω απο 6 χρονων :cry_x: μαλλον υπαρχει ισοβαθμια με αλλο παιδι.δεν φανταζομουν ποτε οτι θα επιανα τη βαση και μαλλον λογω ισοβαθμιας δεν θα περναγα ενω δεν εχω ουτε ενα μοριο διαφορα
Συμφωνα με το πρωτο κριτηριο ισοβαθμιας ,που ειναι το αθροισμα των βαθμων σε βιολογια και χημεια με περασε ελαχιστα.
Στο δευτερο ομως κριτηριο που ειναι το αθροισμα των βαθμων και των τεσσαρων μαθηματων πολλαπλασιασμενο επι 2 τον περναω.
Ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Σε περίπτωση ισοβαθμίας σου με τον τελευταίο εισαγόμενο σε τμήμα που δήλωσες προτίμηση, 1) προηγείται αυτός που έχει
μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών στα δύο μαθήματα με συντελεστές βαρύτητας του αντίστοιχου Επιστημονικού Πεδίου. ΕΦΟΣΟΝ
εξακολουθούν να υπάρχουν ισοβαθμούντες, 2) εισάγεται αυτός που έχει μεγαλύτερο το διπλάσιο άθροισμα γραπτών βαθμών των
τεσσάρων πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων του αντίστοιχου Επιστημονικού Πεδίου. ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ υπάρχει ισοβαθμία,
3) εισάγονται όλοι οι ισοβαθμούντες ανεξάρτητα από τη σειρά που δήλωσε ο καθένας το τμήμα αυτό.

Τα κριτήρια εξετάζονται ένα-ένα και όχι συνολικά. Σύμφωνα με τα παραπάνω, το πρώτο κριτήριο είναι ότι προηγείται αυτός που έχει μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών στα δύο μαθήματα με συντελεστές βαρύτητας. Εφόσον λοιπόν το άλλο παιδί είχε μεγαλύτερο άθροισμα, προκρίνεται αυτός και τέρμα. Δεν συνεχίζουν στο επόμενο κριτήριο. Θα συνέχιζαν μόνο αν ισοβαθμούσατε και στο πρώτο κριτήριο. Οπότε δυστυχώς (πραγματικά λυπάμαι πολύ για σένα) όλα είναι σωστά σύμφωνα με τον Νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φαίνεται, ή φέτος πόλεις όπως Ρέθυμνο, Πάτρα, Κομοτηνή κλπ συγκέντρωσαν περισσότερους φοιτητές σε σχέση με Αθήνα, Θεσσαλονίκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top