Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Κοίτα εξωτερικό η ΗΜΜΥ είναι κορυφή.Σε γεμίζει με χρήμα.Και η ιατρική όσον αφορά την μίσθωση καλή είναι αλλά η ΗΜΜΥ σου δίνει τεράστιες δυνατότητες να δραστηριοποιηθείς στον επιχειρηματικό κόσμο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τι η Ιατρική.Γιατί οι ΗΜΜΥ δεν στοχεύουν την μίσθωση,η οποία παρεμπιπτόντως είναι καλύτερη από της Ιατρική στις αρχές της καριέρας,αλλά στις χρηματοδοτήσεις,τα μπόνους κλπ.

ωχ θε μου τι διαβαζω βραδιατικα.... ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!!!ΔΕ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑ. κανεις δε βγηκε εξω και ξαφνικα τον γεμισαν με χρημα. κανεις.ποτε. μεσος μισθος ηλεκτρολογου μηχανικου στις ΗΠΑ 73 χιλιαρικα https://www.payscale.com/research/US/Job=Electrical_Engineer/Salary
μεσος ορος γιατρου πολυ παραπανω σχεδον ολες οι ειδικοτητες (και το εννοω ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) https://www.payscale.com/research/US/Degree=Doctor_of_Medicine_(MD)/Salary/Page-5
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΔΕ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΜΙΣΘΩΣΗ? παρα πολλοοι δουλευουν σε εταιρειες ως μισθωτοι...οι περισσοτεροι θα ελεγα


Ένας ιδιώτης χειρούργος με όνομα μπορεί να βγάζει ακόμα και 100.000 το μήνα και αυτά όχι στο εξωτερικό αλλά στη Ελλάδα. Ο ΗΜΜΥ δεν μπορεί να φτάσει αυτά τα νούμερα. Επίσης ο Ιατρός μπορεί πολύ εύκολα να βρει δουλειά με μηδενική εμπειρία με μισθούς > 1500 ευρώ. Όλοι ζητάνε ιατρούς με μηδενική εμπειρία από κέντρα αδυνατίσματος, μέχρι ξενοδοχεία και κατασκηνώσεις.

Ο ΗΜΜΥ θέλει ατομική προσπάθεια. Το πτυχίο από μόνο του δεν σου δίνει μισθάρες.

καλα καλα ας ηρεμησουμε λιγο.....100000 το μηνα σημαινει οτι και καθε μερα να δουλευει πρεπει να βγαζει 3333 τη μερα. που σημαινει 2 μεγαλα χειρουργια τη μερα, καθε μερα( και εννοω χειρουργια που κοστιζουν 4-5 χιλιαρικα και βαλε). πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν αυτο και δεεν ειναι αντιπροσωπευτικοι για τον κλαδο για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Σιγουρα υπαρχουν και ημμυτες που βγαζουν τοσα οπως και ζωγραφοι....δεν αντιπροσωπευτικο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
30 αλλα δεν είμαι ο κανόνας γιατί έχω βγάλει 2 πτυχία κατά μέσο όρο ο ιατρός παίρνει πρώτο μισθό στα 26 δηλαδή μετά το πτυχίο.

Αυτό που είπε ο @akikos είναι ο κανόνας.

Ο ιατρός με το πτυχίο του τον παίρνει το δημόσιο και τον εκπαιδεύει τον κάνει επαγγελματία και τον πληρώνει.
Ο Μηχανικός, πληροφορικός κοκ θα πρέπει να προσπαθήσει μόνος του.
Δεν αντιλέγω απλά μέχρι 30-35 με αναμονές και ειδικότητες δεν έχεις τελειώσει καλά καλά τις σπουδές σου.Και έχεις την δυνατότητα να γίνεις όνομα και να βγάλεις 100.000 που είναι καθαρά θέμα ικανότητας(να είσαι πάνω από τον μέσο όρο) αλλά και τύχης;Συμφωνώ ότι η Ιατρική στην Ελλάδα είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να βγάλει κάποιος έναν αξιόλογο μισθό χωρίς να ανησυχεί μην πάει άκλαυτος.Αλλά όχι ότι η ΗΜΜΥ δεν σου δίνει ευκαιρίες για να βγάλεις πολλά λεφτά....Ή η CEID....
ωχ θε μου τι διαβαζω βραδιατικα.... ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!!!ΔΕ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑ. κανεις δε βγηκε εξω και ξαφνικα τον γεμισαν με χρημα. κανεις.ποτε. μεσος μισθος ηλεκτρολογου μηχανικου στις ΗΠΑ 73 χιλιαρικα https://www.payscale.com/research/US/Job=Electrical_Engineer/Salary
μεσος ορος γιατρου πολυ παραπανω σχεδον ολες οι ειδικοτητες (και το εννοω ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) https://www.payscale.com/research/US/Degree=Doctor_of_Medicine_(MD)/Salary/Page-5
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΔΕ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΜΙΣΘΩΣΗ? παρα πολλοοι δουλευουν σε εταιρειες ως μισθωτοι...οι περισσοτεροι θα ελεγα
Πήγαινε στα site που λίνκαρες και κάνε search την Ελλάδα.Την Ελλάδα που περισσότεροι από τους μισούς είναι άνεργοι ή σε υποαπασχόληση(σερβιτόροι και τα σχετικά με πτυχία). Σκέψου και απάντησε μου ξανά.Έπειτα όσον αφορά αυτό για την μίσθωση δεν σου είπε κανένας ότι δεν στοχεύουν ΚΑΙ την μίσθωση.Απλά όσοι είναι σε κάποιο υψηλό επίπεδο προτιμούν να κάνουν μια επιχείρηση παρά να γίνουν μισθωτοί.Όταν απάντησα,απάντησα με γνώμονα ότι ο ενδιαφερόμενος για την κάθε σχολή έχει στόχο να την στύψει και όχι να παίξει τον φοιτητή.Αν και στην ΗΜΜΥ αμφιβάλλω για το πόσο μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος.Με λίγα λόγια η νοοτροπία της μίσθωσης(του άντε να βολευτούμε κάπου να βγάλουμε την ζωή μας) είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ Ελληνική.Στις ΗΠΑ που αναφέρθηκες,τα πτυχία τα βγάζουν για τον τρόπο σκέψης τους και όχι για να κάνουν καριέρα στο αντικείμενο που σπούδασαν συνήθως.Σκοπός στις ΗΠΑ είναι ο καθένας να ανοίξει μια καλή επιχείρηση.Όσοι δεν ξέρετε από εξωτερικό και βασίζεστε σε έρευνες του google(η λογοκρισία στο μεγαλείο της) καλό θα ήταν να μην φέρεται άποψη επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
καλα καλα ας ηρεμησουμε λιγο.....100000 το μηνα σημαινει οτι και καθε μερα να δουλευει πρεπει να βγαζει 3333 τη μερα. που σημαινει 2 μεγαλα χειρουργια τη μερα, καθε μερα( και εννοω χειρουργια που κοστιζουν 4-5 χιλιαρικα και βαλε). πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν αυτο και δεεν ειναι αντιπροσωπευτικοι για τον κλαδο για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Σιγουρα υπαρχουν και ημμυτες που βγαζουν τοσα οπως και ζωγραφοι....δεν αντιπροσωπευτικο αυτο

Μιλάω αναλογικά. Οι ΗΜΜΥΤΕΣ και οι ζωγράφοι που βγάζουν τα 100.000 μήνα είναι πολύ λιγότεροι σε σύγκριση με τους ιατρούς. Αν σκεφτείς ότι στις ιατρικές πράξεις δεν μπαίνει ΦΠΑ τότε καταλαβαίνεις ότι το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο.

Οι ιατροί επιπέδου ίσως βγάζουν παραπάνω λεφτά στην Ελλάδα από ότι στο εξωτερικό. Στο εξωτερικό είναι μισθωτοί άντε να παίρνουν 10.000 - 20.000 ευρώ/μήνα. Εδώ πληρώνονται ανά χειρουργείο, ανά επίσκεψη, ανά ασθενή και τα κέρδή τους πολλαπλασιάζονται γεωμετικά. Αυτό μπορεί να το επαληθευσει ο καθένας αν καταλάβει πόσοι ιατροί είναι παράγονες ποδοσφαιρικών ομάδων ή πόσες buisness έχουν ξεκινήσει από ιατρούς.

Στη Ελλάδα το προιόν του μηχανικού (οικοδομές) το έχουν υπερφορολογήσει πολλακις (ΕΝΦΙΑ, τεκμήρια, ΦΠΑ, φόρος υπέρ ΕΜΠ, πισίνες) των ιατρών μπορεί να σου μειώσει την φορολογία. Οι εργολάβοι έχουν καταστραφει οικονομικά και η μπάλα παίρνει και τους μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγαινε στα site που λίνκαρες και κάνε search την Ελλάδα.Την Ελλάδα που περισσότεροι από τους μισούς είναι άνεργοι ή σε υποαπασχόληση(σερβιτόροι και τα σχετικά με πτυχία). Σκέψου και απάντησε μου ξανά.Έπειτα όσον αφορά αυτό για την μίσθωση δεν σου είπε κανένας ότι δεν στοχεύουν ΚΑΙ την μίσθωση.Απλά όσοι είναι σε κάποιο υψηλό επίπεδο προτιμούν να κάνουν μια επιχείρηση παρά να γίνουν μισθωτοί.Όταν απάντησα,απάντησα με γνώμονα ότι ο ενδιαφερόμενος για την κάθε σχολή έχει στόχο να την στύψει και όχι να παίξει τον φοιτητή.Αν και στην ΗΜΜΥ αμφιβάλλω για το πόσο μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος.Με λίγα λόγια η νοοτροπία της μίσθωσης(του άντε να βολευτούμε κάπου να βγάλουμε την ζωή μας) είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ Ελληνική.Στις ΗΠΑ που αναφέρθηκες,τα πτυχία τα βγάζουν για τον τρόπο σκέψης τους και όχι για να κάνουν καριέρα στο αντικείμενο που σπούδασαν συνήθως.Σκοπός στις ΗΠΑ είναι ο καθένας να ανοίξει μια καλή επιχείρηση.Όσοι δεν ξέρετε από εξωτερικό και βασίζεστε σε έρευνες του google(η λογοκρισία στο μεγαλείο της) καλό θα ήταν να μην φέρεται άποψη επί του θέματος.

Μαν όλα αυτά που λες ισχύουν στις ταινίες και όχι στην πραγματικότητα. Το 99% των μηχανικών θα γίνουν κάπου εργαζόμενοι, δεν λέω με καλό μισθό, ανάλογα και τη χώρα βέβαια, αλλά δε θα βγάζουν καθόλου όσα λες. Όσον αφορά την επιχειρηματικότητα, επιχειρηματίας μπορεί να γίνει και κάποιος τελείως άσχετος με το αντικείμενο, οι περισσότεροι CEO κλπ είναι με οικονομικό background και background πωλήσεων και πιθανόν απλά να έχουν έναν μηχανικό να τους κάνει τη βρώμικη δουλειά. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν σπουδάζεις. Οι καλύτεροι πόσο μάλλον αν γίνονται μισθωτοί, καθώς αυτοί που μαζεύουν μεγάλους βαθμούς ακολουθούν είτε ακαδημαϊκή καριέρα είτε απλά βρίσκουν δουλειά σε μια εταιρεία. Θέλει τελείως άλλα προσόντα στο να κινηθείς στον επιχειρηματικό χώρο σε σχέση με τα προσόντα που παίρνεις ως ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Πήγαινε στα site που λίνκαρες και κάνε search την Ελλάδα.Την Ελλάδα που περισσότεροι από τους μισούς είναι άνεργοι ή σε υποαπασχόληση(σερβιτόροι και τα σχετικά με πτυχία). Σκέψου και απάντησε μου ξανά.Έπειτα όσον αφορά αυτό για την μίσθωση δεν σου είπε κανένας ότι δεν στοχεύουν ΚΑΙ την μίσθωση.Απλά όσοι είναι σε κάποιο υψηλό επίπεδο προτιμούν να κάνουν μια επιχείρηση παρά να γίνουν μισθωτοί.Όταν απάντησα,απάντησα με γνώμονα ότι ο ενδιαφερόμενος για την κάθε σχολή έχει στόχο να την στύψει και όχι να παίξει τον φοιτητή.Αν και στην ΗΜΜΥ αμφιβάλλω για το πόσο μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος.Με λίγα λόγια η νοοτροπία της μίσθωσης(του άντε να βολευτούμε κάπου να βγάλουμε την ζωή μας) είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ Ελληνική.Στις ΗΠΑ που αναφέρθηκες,τα πτυχία τα βγάζουν για τον τρόπο σκέψης τους και όχι για να κάνουν καριέρα στο αντικείμενο που σπούδασαν συνήθως.Σκοπός στις ΗΠΑ είναι ο καθένας να ανοίξει μια καλή επιχείρηση.Όσοι δεν ξέρετε από εξωτερικό και βασίζεστε σε έρευνες του google(η λογοκρισία στο μεγαλείο της) καλό θα ήταν να μην φέρεται άποψη επί του θέματος.

σε τοσα μηνυματα μιλατε για το εξωτερικο. σου εδωσα πηγες για το εξωτερικο και τωρα μου λες να δω για την ελλαδα. καταρχας αποφασισε για ποιο απο τα δυο θες να μιλησουμε. για το εξωτερικο που τους "γεμιζουν χρηματα" οπως χαρακτηριστικα ειπες και σου απεδειξα οτι δε γινεται κατι τετοιο η για την ελλαδα?
Οσον αφορα την υπογραμμισμενη φραση δεν μπορω να καταλαβω απο που βγαζεις αυτο το λαθος συμπερασμα. αυτοι που στυβουν τη σχολη τους δεν προτιμυν να ανοιξουν επιχειρηση . θα σου δωσω ως παραδειγμα τον κωνσταντινο δασκαλακη, ο οποιος εστυψε τη σχολη του και εγινε μισθωτος καθηγητης πανεπιστημιου.επισης οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι δουλευουν σε επιχειρησεις ως μισθωτοι. οταν κανεις συγκριση δυο σχολων πρεπει να κοιτας το μεσο ορο των αποφοιτων και οχι αυτο που θεωρεις εσυ οτι γινεται αν καποιος στυψει τη σχολη. επισης τι αμφιβαλλεις οτι μπορει να γινει στους ημμυ? να στυψει καποιος τη σχολη?δεν καταλαβαινω γτ τ λες αυτο.
ακομη, αναρωτιεμαι απο και ως που εβγαλες το συμπερασμα οτι στις ΗΠΑ παιρνουν τα πτυχια για να ανοιξουν επιχειρηση?διαβαζεις τι γραφεις?
τελος εγω μπορω και υποστηριζω αυτα που λεω με στοιχεια σε αντιθεση με εσενα . καταρχας η ερευνα δεν ηταν του google. μπορεις να τη βρεις και απο τη μηχανη αναζητησης της yahoo αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα. αν πιστευεις οτι τα στατιστικα στοιχεια ειναι λαθος σε προσκαλω και προκαλω να ανεβασεις τις δικες σου πηγες.
επισης οσοι δεν ξερετε απο πηγες και τη σημασια τους στην ορθοτητα ενος επιχειρηματος και βασιζονται στη "μεγαλη" εμπειρια τους στο εξωτερικο καλο θα ηταν να μην εκφερουν αποψη

επομενως περιμενω πηγες και στοιχεια:
-οτι στις ηπα βγαζουν πτυχια με σκοπο να ανοιξουν επιχειρηση (ειναι γελοιο μονο και που το διαβαζω)
-το μεσο ορο των χρηματων των δυο επαγγελματων

αν δε διαθετεις πηγες για αυτα που λες καταλαβαινεις οτι δεν εχουν καμια αξια αυτα που λες

Μιλάω αναλογικά. Οι ΗΜΜΥΤΕΣ και οι ζωγράφοι που βγάζουν τα 100.000 μήνα είναι πολύ λιγότεροι σε σύγκριση με τους ιατρούς. Αν σκεφτείς ότι στις ιατρικές πράξεις δεν μπαίνει ΦΠΑ τότε καταλαβαίνεις ότι το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο.

Οι ιατροί επιπέδου ίσως βγάζουν παραπάνω λεφτά στην Ελλάδα από ότι στο εξωτερικό. Στο εξωτερικό είναι μισθωτοί άντε να παίρνουν 10.000 - 20.000 ευρώ/μήνα. Εδώ πληρώνονται ανά χειρουργείο, ανά επίσκεψη, ανά ασθενή και τα κέρδή τους πολλαπλασιάζονται γεωμετικά. Αυτό μπορεί να το επαληθευσει ο καθένας αν καταλάβει πόσοι ιατροί είναι παράγονες ποδοσφαιρικών ομάδων ή πόσες buisness έχουν ξεκινήσει από ιατρούς.

Στη Ελλάδα το προιόν του μηχανικού (οικοδομές) το έχουν υπερφορολογήσεις πολλακις (ΕΝΦΙΑ, τεκμήρια, ΦΠΑ, φόρος υπέρ ΕΜΠ, πισίνες) των ιατρών μπορεί να σου μειώσει την φορολογία. Οι εργολάβοι έχουν καταστραφει οικονομικά και η μπάλα παίρνει και τους μηχανικούς.

συμφωνω με τη μαυρισμενη προταση. πιστευω οτι το νουμερο 100000 το μηνα ειναι υπερβολικο

Μαν όλα αυτά που λες ισχύουν στις ταινίες και όχι στην πραγματικότητα. Το 99% των μηχανικών θα γίνουν κάπου εργαζόμενοι, δεν λέω με καλό μισθό, ανάλογα και τη χώρα βέβαια, αλλά δε θα βγάζουν καθόλου όσα λες. Όσον αφορά την επιχειρηματικότητα, επιχειρηματίας μπορεί να γίνει και κάποιος τελείως άσχετος με το αντικείμενο, οι περισσότεροι CEO κλπ είναι με οικονομικό background και background πωλήσεων και πιθανόν απλά να έχουν έναν μηχανικό να τους κάνει τη βρώμικη δουλειά. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν σπουδάζεις. Οι καλύτεροι πόσο μάλλον αν γίνονται μισθωτοί, καθώς αυτοί που μαζεύουν μεγάλους βαθμούς ακολουθούν είτε ακαδημαϊκή καριέρα είτε απλά βρίσκουν δουλειά σε μια εταιρεία. Θέλει τελείως άλλα προσόντα στο να κινηθείς στον επιχειρηματικό χώρο σε σχέση με τα προσόντα που παίρνεις ως ΗΜΜΥ.

ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαν όλα αυτά που λες ισχύουν στις ταινίες και όχι στην πραγματικότητα. Το 99% των μηχανικών θα γίνουν κάπου εργαζόμενοι, δεν λέω με καλό μισθό, ανάλογα και τη χώρα βέβαια, αλλά δε θα βγάζουν καθόλου όσα λες. Όσον αφορά την επιχειρηματικότητα, επιχειρηματίας μπορεί να γίνει και κάποιος τελείως άσχετος με το αντικείμενο, οι περισσότεροι CEO κλπ είναι με οικονομικό background και background πωλήσεων και πιθανόν απλά να έχουν έναν μηχανικό να τους κάνει τη βρώμικη δουλειά. Είναι ξεκάθαρο ότι δεν σπουδάζεις. Οι καλύτεροι πόσο μάλλον αν γίνονται μισθωτοί, καθώς αυτοί που μαζεύουν μεγάλους βαθμούς ακολουθούν είτε ακαδημαϊκή καριέρα είτε απλά βρίσκουν δουλειά σε μια εταιρεία. Θέλει τελείως άλλα προσόντα στο να κινηθείς στον επιχειρηματικό χώρο σε σχέση με τα προσόντα που παίρνεις ως ΗΜΜΥ.
Δεν έχω δει ταινία που τα λέει αυτά(μακάρι να υπήρχε).Επίσης δεν μιλάμε για την επιχειρηματικότητα γενικά αλλά για την ΗΜΜΥ και την επιχειρηματικότητα.Επιχειρηματίας θεωρείται και ο περιπτεράς.Άλλο πράγμα το περίπτερο και άλλο πράγμα να έχεις εταιρία που να ασχολείται με επιστημονικές δραστηριότητες.99%;Που έχει γίνει αυτή η έρευνα και ποιους περιλαμβάνει;Όσον αφορά το μαυρισμένο αυτό ισχύει στην Ελλάδα κυρίως.Τέλος,μπες λίγο στο πρόγραμμα σπουδών ΗΜΜΥ και δες ότι έχουν προγράμματα γύρω από το makreting και τα οικονομικά που είναι στενά συνδεδεμένα με τις επιχειρήσεις.Μην ξεχνάμε πως ο Δασκαλάκης καλή ώρα , ΗΜΜΥ ήταν,στην σχολή μπήκε γιατί όπως είπε(με παράπονο) όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με τα μαθηματικά σε αυτήν την χώρα η ΗΜΜΥ είναι μονόδρομος,έλυσε το γρίφο του Νας και ασχολήθηκε και με τα οικονομικά(για κάποιο χρονικό διάστημα).Δεν είναι τυχαίο που πολλοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί κάνουν μεταπτυχιακά στο εξωτερικό πάνω στο marketing κλπ και γίνονται διευθυντές και στελέχη σε επιχειρήσεις που καμία σχέση με μηχανολογία δεν έχουν(δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω όνομα εταιρίας εδώ).Οι σχολές αυτές είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τον επιχειρηματικό κόσμο.Άλλωστε οι σχολές του πολυτεχνείου σε "προετοιμάζουν" και για την αγορά εργασίας σαν ελεύθερο επαγγελματία.Και μην ξεχνάς ότι οι άριστοι με τους υψηλούς βαθμούς δεν είναι απαραίτητα οι καλύτεροι.Όντως αυτοί καταλήγουν μισθωτοί.

σε τοσα μηνυματα μιλατε για το εξωτερικο. σου εδωσα πηγες για το εξωτερικο και τωρα μου λες να δω για την ελλαδα. καταρχας αποφασισε για ποιο απο τα δυο θες να μιλησουμε. για το εξωτερικο που τους "γεμιζουν χρηματα" οπως χαρακτηριστικα ειπες και σου απεδειξα οτι δε γινεται κατι τετοιο η για την ελλαδα?
Οσον αφορα την υπογραμμισμενη φραση δεν μπορω να καταλαβω απο που βγαζεις αυτο το λαθος συμπερασμα. αυτοι που στυβουν τη σχολη τους δεν προτιμυν να ανοιξουν επιχειρηση . θα σου δωσω ως παραδειγμα τον κωνσταντινο δασκαλακη, ο οποιος εστυψε τη σχολη του και εγινε μισθωτος καθηγητης πανεπιστημιου.επισης οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι δουλευουν σε επιχειρησεις ως μισθωτοι. οταν κανεις συγκριση δυο σχολων πρεπει να κοιτας το μεσο ορο των αποφοιτων και οχι αυτο που θεωρεις εσυ οτι γινεται αν καποιος στυψει τη σχολη. επισης τι αμφιβαλλεις οτι μπορει να γινει στους ημμυ? να στυψει καποιος τη σχολη?δεν καταλαβαινω γτ τ λες αυτο.
ακομη, αναρωτιεμαι απο και ως που εβγαλες το συμπερασμα οτι στις ΗΠΑ παιρνουν τα πτυχια για να ανοιξουν επιχειρηση?διαβαζεις τι γραφεις?
τελος εγω μπορω και υποστηριζω αυτα που λεω με στοιχεια σε αντιθεση με εσενα . καταρχας η ερευνα δεν ηταν του google. μπορεις να τη βρεις και απο τη μηχανη αναζητησης της yahoo αν σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα. αν πιστευεις οτι τα στατιστικα στοιχεια ειναι λαθος σε προσκαλω και προκαλω να ανεβασεις τις δικες σου πηγες.
επισης οσοι δεν ξερετε απο πηγες και τη σημασια τους στην ορθοτητα ενος επιχειρηματος και βασιζονται στη "μεγαλη" εμπειρια τους στο εξωτερικο καλο θα ηταν να μην εκφερουν αποψη

επομενως περιμενω πηγες και στοιχεια:
-οτι στις ηπα βγαζουν πτυχια με σκοπο να ανοιξουν επιχειρηση (ειναι γελοιο μονο και που το διαβαζω)
-το μεσο ορο των χρηματων των δυο επαγγελματων

αν δε διαθετεις πηγες για αυτα που λες καταλαβαινεις οτι δεν εχουν καμια αξια αυτα που λες



συμφωνω με τη μαυρισμενη προταση. πιστευω οτι το νουμερο 100000 το μηνα ειναι υπερβολικο
Αρχικά διακρίνω ότι δυσκολεύεσαι στην κατανόηση κειμένου.Ποιος μίλησε για Ελλάδα;Απλά είπα ότι αυτά που λες είναι πεποιθήσεις της Ελλάδας!Ποιος σου είπε ότι είναι πηγές αυτά που μου παρουσιάζεις;Η λογοκρισία και στο yahoo είναι ακόμα χειρότερη.Βγάζω συμπεράσματα από τα βιώματά μου και δεν καταπιέζω κανένα να μυηθεί στις απόψεις μου.Πηγές μου είναι οι συγγενείς και φίλοι ΠΟΥ ΖΟΥΝ στο εξωτερικό,αποτελέσματα προσωπικής έρευνας και όχι ο καθένας που βγάζει μια "έρευνα σε ένα site".To payscale πως ακριβώς κάνει έρευνα μπορείς να μου διευκρινίσεις ;Και το αν είναι έγκυρη μια πληροφορία το κρίνει η κρίση του καθενός.Εγώ τo συγκεκριμένο site όχι μόνο δεν τo θεωρώ έγκυρη πυγή αλλά τα κρίνω και ως παραπλανητικό και αν διαβάσεις παραπάνω σου εξήγησα το γιατί.Ακόμη και σελίδες της κυβέρνησης να μου στείλεις είναι πιθανόν να είναι μη έγκυρες γιατί ο καθένας παρουσιάζει την αλήθεια που τον συμφέρει.Μιλάς για μέσο όρο αποφοίτων και προηγμένος μου λες για τον Δασκαλάκη που είναι φαινόμενο που συναντάται μια στο εκατομμύριο.Η αντίφαση σε όλο της το μεγαλείο.Και δεν μίλησα για κανόνα αλλά για διάθεση.Προτίμα το Tor για της έρευνές σου.Ίσως σε βοηθήσει καλύτερα από τους κοινούς browser.
Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση μαζί σου γιατί δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.Προτιμώ να λέω την άποψή μου και να συζητώ χωρίς ειρωνείες και να απευθύνομαι σε άτομα με διαφορετική κριτική ικανότητα(όχι χειρότερη,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ τονίζω) από την δικιά σου που κατανοούν τι γράφω.Το μισό σου κείμενο δεν απαντάει αλλά λέει τα δικά του,στα μάτια μου.Από κει και ύστερα πίστευε ότι θες.Το να σου βρω πηγές από το google ή το yahoo to θεωρώ τουλάχιστον γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Αρχικά διακρίνω ότι δυσκολεύεσαι στην κατανόηση κειμένου.Ποιος μίλησε για Ελλάδα;

Εδω ακριβως. Μου ειπες να ψαξω για την ελλαδα. Αν το εκανες για να μου δειξεις οτι βγαζει ασχετα στατιστικα, να σε ενημερωσω οτι δε βρηκα στο site καθολου στατιστικα για την ελλαδα. αν καταλαβα κατι λαθος περι αυτου συγγνωμη, ισως θα βοηθουσε να επεξηγησεις γιατι μου ζητησες να κανω αυτο το search.
Πήγαινε στα site που λίνκαρες και κάνε search την Ελλάδα.Την Ελλάδα που περισσότεροι από τους μισούς είναι άνεργοι ή σε υποαπασχόληση(σερβιτόροι και τα σχετικά με πτυχία). Σκέψου και απάντησε μου ξανά

Απλά είπα ότι αυτά που λες είναι πεποιθήσεις της Ελλάδας!Ποιος σου είπε ότι είναι πηγές αυτά που μου παρουσιάζεις;Η λογοκρισία και στο yahoo είναι ακόμα χειρότερη.

αυτα που παρουσιαζω ειναι site τα οποια ασχολουνται με στατιστικη αναλυση δεδομενων. νομιζω οτι αποτελουν πηγη.
σαφως μπορεις να πιστευεις οτι δεν ειναι εγκυρη. σε αυτην την περιπτωση πρεπει να μου δειξεις εσυ τις πηγες σου. απλως σε ενημερωνω πως δουλευει ο διαλογος προς αναζητηση της αληθειας.

Βγάζω συμπεράσματα από τα βιώματά μου και δεν καταπιέζω κανένα να μυηθεί στις απόψεις μου.Πηγές μου είναι οι συγγενείς και φίλοι ΠΟΥ ΖΟΥΝ στο εξωτερικό,αποτελέσματα προσωπικής έρευνας και όχι ο καθένας που βγάζει μια "έρευνα σε ένα site".To payscale πως ακριβώς κάνει έρευνα μπορείς να μου διευκρινίσεις ;Και το αν είναι έγκυρη μια πληροφορία το κρίνει η κρίση του καθενός.Εγώ τo συγκεκριμένο site όχι μόνο δεν τo θεωρώ έγκυρη πυγή αλλά τα κρίνω και ως παραπλανητικό και αν διαβάσεις παραπάνω σου εξήγησα το γιατί.

την προταση που μαυρισα επρεπε να την εχεις γραψει απο την αρχη για να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε. αν δεν καταλαβαινεις οτι αυτα δεν ειναι πηγες σοβαρες τοτε ειναι λογικο να πιστευεις αυτα που πιστευεις.
οσον αφορα το site που παρεθεσα προφανως και ο καθενας μπορει να το κρινει ως μη εγκυρο. σε αυτην την περιπτωση ομως ξανατονιζω οτι πρεπει να δειξεις καποια πηγη που να λεει το αντιθετο και ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΗΓΗ.

Μιλάς για μέσο όρο αποφοίτων και προηγμένος μου λες για τον Δασκαλάκη που είναι φαινόμενο που συναντάται μια στο εκατομμύριο.Η αντίφαση σε όλο της το μεγαλείο.Και δεν μίλησα για κανόνα αλλά για διάθεση.Προτίμα το Tor για της έρευνές σου.Ίσως σε βοηθήσει καλύτερα από τους κοινούς browser.
σου ειπα για το δασκαλακη γτ συγκεκριμενα εγραψες "Έπειτα όσον αφορά αυτό για την μίσθωση δεν σου είπε κανένας ότι δεν στοχεύουν ΚΑΙ την μίσθωση.Απλά όσοι είναι σε κάποιο υψηλό επίπεδο προτιμούν να κάνουν μια επιχείρηση παρά να γίνουν μισθωτοί.Όταν απάντησα,απάντησα με γνώμονα ότι ο ενδιαφερόμενος για την κάθε σχολή έχει στόχο να την στύψει και όχι να παίξει τον φοιτητή."
και σου εδειξα εναν ανθρωπο που εχει πολυ υψηλο επιπεδο και δεν προτιμησε να ανοιξει μια επιχειρηση. το εκανα για να σου δειξω ποσο απλο ειναι να ανασκευαστουν τα επιχειρηματα σου. επισης να ενα καλο παραδειγμα που χρειαζεται ενα reference παλι. λες οτι οσοι εχουν καλο επιπεδο απο τους ημμυ ανοιγουν επιχειρηση? που ειναι τα στοιχεια? οι φιλοι και οι γνωστοι αποτελουν παλι τις πηγες σου? το οτι πιστευεις οτι μεσω του google υπαρχει λογοκρισια και αλλοιωση στοιχειων ενω στο tor υπαρχει η "αληθεια" μου θυμιζει συνομοσιολογια τυπου flat earth....

Δεν θα συνεχίσω την συζήτηση μαζί σου γιατί δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.Προτιμώ να λέω την άποψή μου και να συζητώ χωρίς ειρωνείες και να απευθύνομαι σε άτομα με διαφορετική κριτική ικανότητα(όχι χειρότερη,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ τονίζω) από την δικιά σου που κατανοούν τι γράφω.Το μισό σου κείμενο δεν απαντάει αλλά λέει τα δικά του,στα μάτια μου.Από κει και ύστερα πίστευε ότι θες.Το να σου βρω πηγές από το google ή το yahoo to θεωρώ τουλάχιστον γελοίο.

παραβλεπω ολες τις προσωπικες ειρωνιες(οταν δεν εχεις επιχειρηματα αρχιζουν αυτα δυστυχως) και σε προκαλω και προσκαλω να μου φερεις ΠΗΓΕΣ. αφου δε γουσταρεις google h yahoo φερε κατι αλλο. ΦΕΡΕ ΟΜΩΣ.

ΥΓ. το google kai το yahoo ειναι μηχανες αναζητησης.εχουν πολλα πραγματα. και λαθος και σωστα. το να λες οτι ειναι γελοιο να βρεις πηγες απο μια μηχανη αναζητησης ειναι σαν να λες οτι ειναι γελοιο να βρεις πηγες απο τη μεγαλυτερη βιβλιοθηκη του κοσμου. ειναι απλα ατοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πηγές μου είναι οι συγγενείς και φίλοι ΠΟΥ ΖΟΥΝ στο εξωτερικό

Αυτοί που ξέρεις ότι δουλεύουν στο εξωτερικό έχουν δικές τους επιχειρήσεις ή είναι μισθωτοί; Επίσης βγάζουν εκατομμύρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχω έναν θείο ΗΜΜΥ, ξεκίνησε μισθωτός και τώρα έχει δύο εργοστάσια :dance3:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ακούτε φήμες του στυλ “θα βγω και θα παίρνω 5000€/μήνα”, “μπορώ να ασχοληθώ με 15 διαφορετικούς κλάδους” κλπ και μετά μπαίνετε σε κάποιο τμήμα ΗΜΜΥ γεμάτοι αλαζονεία μέχρι να προσγειωθείτε στην πραγματικότητα.


[FONT=&quot][/FONT]
Η σύγκριση ιατρική vs ΗΜΜΥ είναι τουλάχιστον γελοία… Βάλτε κάτω τα προγράμματα σπουδών από σχολές που σας φαίνονται ωραίες, ρωτήστε εμπειρίες από γνωστούς που φοιτούν εκεί και κάντε αυτό που σας αρέσει, γιατί θα είστε εκεί 5-6 χρόνια. Αν ο μέσος χρόνος αποφοίτησης σε ένα τμήμα είναι κάπου στα 5-7 χρόνια (ανάλογα με την σχολή), 1 χρόνο ο στρατός για τους άντρες και 1-2 χρόνια το μεταπτυχιακό, που είθισται να κάνουμε, είναι αστείο να μιλάμε για το τι λεφτά θα παίρνουμε σε 10 χρόνια, μπορεί τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά από ότι είναι σήμερα.



Τέλος,μπες λίγο στο πρόγραμμα σπουδών ΗΜΜΥ και δες ότι έχουν προγράμματα γύρω από το makreting και τα οικονομικά που είναι στενά συνδεδεμένα με τις επιχειρήσεις.Μην ξεχνάμε πως ο Δασκαλάκης καλή ώρα , ΗΜΜΥ ήταν,στην σχολή μπήκε γιατί όπως είπε(με παράπονο) όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με τα μαθηματικά σε αυτήν την χώρα η ΗΜΜΥ είναι μονόδρομος,έλυσε το γρίφο του Νας και ασχολήθηκε και με τα οικονομικά(για κάποιο χρονικό διάστημα)


Ποιος ο λόγος να θες να ασχοληθείς με τα οικονομικά και να μπεις ΗΜΜΥ (!) για 1-2 μαθήματα οικονομικών από τα 50 και να κάνεις MBA μετά..; Τζάμπα κόπος…
Μια χαρά δουλεία γίνεται στα τμήματα Μαθηματικών μην τρελαθούμε, εγώ είχα δει συνέντευξη του Δασκαλάκη που έχει πει ειρωνικά αυτό που λες. Εγω σπουδάζω ΗΜΜΥ και τα μαθηματικά μας δεν έχουν σχέση με αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό ή στο Φυσικό. Είναι πολύ λιγότερα και άρκετα εφαρμοσμένα, πράγμα που εξάλλου είναι και λογικό αφού δεν είναι αυτοσκοπός της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βαριέμαι να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά και κάνω μια σούμα για όλους.
Εγώ προτείνω να μην χαλιέστε και τόσο.Κοιτάξτε την καριέρα σας να κοιτάξω και γω την δική μου.Άλλωστε την γνώμη μου είπα δεν ανάγκασα κανέναν να πάει ΗΜΜΥ.Τώρα για τους είρωνες είναι γνωστή η πηγή του κακού.Ούτως ή άλλως η ζωή δεν φέρεται το ίδιο δίκαια σε όλους και οι αδικημένοι εκφράζουν έναν γενικό εκνευρισμό όπου μπορούν.Άλλωστε πετάει ο γάιδαρος ;Πετάει πετάει.....
Αυτοί που ξέρεις ότι δουλεύουν στο εξωτερικό έχουν δικές τους επιχειρήσεις ή είναι μισθωτοί; Επίσης βγάζουν εκατομμύρια;
Επιχειρήσεις(οι περισσότεροι) και ναι στην καβάτζα έχουν αρκετά χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βαριέμαι να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά και κάνω μια σούμα για όλους.
Εγώ προτείνω να μην χαλιέστε και τόσο.Κοιτάξτε την καριέρα σας να κοιτάξω και γω την δική μου.Άλλωστε την γνώμη μου είπα δεν ανάγκασα κανέναν να πάει ΗΜΜΥ.Τώρα για τους είρωνες είναι γνωστή η πηγή του κακού.Ούτως ή άλλως η ζωή δεν φέρεται το ίδιο δίκαια σε όλους και οι αδικημένοι εκφράζουν έναν γενικό εκνευρισμό όπου μπορούν.Άλλωστε πετάει ο γάιδαρος ;Πετάει πετάει.....

Επιχειρήσεις(οι περισσότεροι) και ναι στην καβάτζα έχουν αρκετά χρήματα.

Αυτό το φορουμ το διαβάζουν μαθητές που είναι έτοιμοι να διαλέξουν σχολή. Πολλοί από αυτούς θα χάσουν 4 ή παρπαπάνω χρόνια από τη ζωή τους γιατί δεν θα κάνουν καλή επιλογή. Αξίζει να τους σεβαστούμε και να τους πούμε πράγματα που εμάς δεν μας τα είχε πει κανένας πριν μπούμε στις σχολές.

Το εισόδημα που βγάζω τώρα το χρωστάω γιατί κάθησα και διάβασα από μόνος μου 2, 3 πράγματα μετά τη σχολή και όχι για τις γνώσεις που απέκτησα τη σχολή. Εγώ συμβουλεύω τους υποψήφιους αν θέλουν να ιδαλέξουν ΗΜΜΥ να διαλέξουν ή πληροφοική αν θέλουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό ή Μηχανολόγων Μηχανικών αν θέλουν να διαλέξουν ενέργεια. Να κάθονται να διαβάζουν ηλεκτρομαγνωτικά πεδία και ηλεκττρικές μετρήσεις αντι για αποκλειστικά προγραμματιστικά μαθήματα ή το αντίστροφο είναι καταστροφικό.

Τώρα για Δασκαλάκηδες κ.λπ. θα σας πω τι γινεται. Η ΗΜΜΥ ειναι μια σχολή που για χρόνια μαζεύει μυαλά. Είναι λογικο μερικοί από αυτούς να απογειώνονται ακαδημαικά και επαγγελματικά (Υπάρχουν πολλες τεχνολογικές εταιρειες που έχουν αρχίσει από ΗΜΜΥ). Το ίδιο το στεκι άρχισε από φοιτητήρια που ήταν στο ΕΜΠ (μετά το μετάνιωσε και πήγε πληροφορική ΟΠΑ).

Δεν σημαινει ότι όποιος πάει στο ΗΜΜΥ θα γίνει Δασκαλάκης, ούτε θα φτιάξει εταιρεις σαν το skroutz. Διαφωνώ με τη λογική που επικρατεί τα τελευταια χρόνια ότι οι Πανελλαδικές δεν είναι τπτ και δεν θα καθορίσουν τη ζωή σου. Είναι οι σημαντικότερες εξετάσεις στη ζωή. Μια λάθος επιλογή θα σου στοιχήσει χρόνια για να τη διορθώσεις. Σκεφτείτε πόσοι εμφανίζονται στο ischool κατά καιρούν >30 χρονων που επιθυμούν να ξαναδώσουν και ζητούν τη βοήθεια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
D3admus εδώ σου μιλάνε άνθρωποι όπως ο akikos που εργάζονται χρόνια στον τομέα και έρχεσαι και τους λες λάθος ή τους υποτιμάς. Μάλιστα με τον τρόπο που γράφεις έμμεσα υποτιμάς τον akiko αν δεν καταφέρνει να βγάζει ένα τσουβάλι λεφτά γιατί όπως λες μάλλον πήγε τουρίστας στη σχολή. Αυτή είναι κακό και λανθασμένο γιατί ο άκικος τελείωσε στο ΕΜΠ στο καλύτερο πολυτεχνείο της χώρας. Σου γράφουν δηλαδή την υπάρχουσα κατάσταση ένας ιατρός και ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός στα 30 τους και τους βγάζεις άκυρους γιατί έχεις κάποιους συγγενείς στο εξωτερικό που έχουν επιχείρηση, μάλιστα δεν μας είπες καν αν είναι μηχανικοί αυτοί. Επίσης ξεχνάς τελείως ότι στο εξωτερικό έτσι και αλλιώς βγάζουν λεφτά, πόσο μάλλον οι ιατροί. Έχεις συγγενή ιατρό στο εξωτερικό ο οποίος είναι φτωχός; Δεν νομίζω. Εδώ στην Ελλάδα βγάζουν πολλά, στο εξωτερικό βγάζουν πολύ παραπάνω. Είχα ποστάρει μερικές σελίδες πίσω έγγραφα επίσημα από την Αμερικάνικη κυβέρνηση και έδειχνε ότι οι καλύτερα αμειβόμενοι όλων είναι οι ιατροί. Ήταν στοιχεία με το πόσα βγάζει κάποιος ασχέτως αν είναι μισθωτός ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Απο αποψη χρηματων σιγουρα συμφερει απειρα περισσοτερο καποιος να γινει ιατρος,απο αποψη ενδιαφεροντος πιστευω οτι ενα δημιουργικο ατομο θα ενιωθε πιο ανετα στους ΗΜΜΥ διοτι μπορουν να κανουν ερευνα αλλα και να καινοτομησουν εαν θελουν ως μηχανικοι(απο κατι μικρο οπως ενα site η κατι μεγαλυτερο οπως ενα start-up). Οταν δε ειναι και αρκετα τυχεροι βγαζουν και αρκετα φραγκα μερικοι απο αυτους,ναι ισως οχι οσα θα εβγαζαν οι ιατροι,αλλα οπως και να το κανεις η αισθηση οτι εχεις δημιουργησει κατι δικο σου ειναι απιστευτη :redface: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top