Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα η κάθετη αντίδραση που κολλάει. Σου ζητάει την τριβή ανάμεσα στα σώματα αναπτύσσεται τριβή. Αυτή είναι που τα κάνει να κινούνται μαζί. Την κάθετη αντίδραση τι εννοείς να την κάνεις; αυτό θα το κάνεις μόνο αν σου ζητάει την συνισταμένη δύναμη που ασκεί το ένα σώμα στο άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα η κάθετη αντίδραση που κολλάει. Σου ζητάει την τριβή ανάμεσα στα σώματα αναπτύσσεται τριβή. Αυτή είναι που τα κάνει να κινούνται μαζί. Την κάθετη αντίδραση τι εννοείς να την κάνεις; αυτό θα το κάνεις μόνο αν σου ζητάει την συνισταμένη δύναμη που ασκεί το ένα σώμα στο άλλο

Απο τον τυπο της Τριβης επεται οτι Τ=μ*N
Το ερωτημα της ειναι ποιο Ν να βαλει

αν έχουμε ένα σώμα και μία σανίδα ( το σώμα πάνω στη σανίδα ) και κινούνται το ένα ως προς το άλλο έως να αποκτήσουν κοινή ταχύτητα, και μου ζητάει την τριβή βάζω την κάθετη αντίδραση απο τη σανίδα ή απο το σώμα ;

Λογικα θα εννοεις την τριβη που δεχεται το σωμα(θα το πω (1)) που βρισκεται πανω στην σανιδα
Εδω η τριβη υπολογιζεται απο τον τυπο Τ=μ*Ν1=μ*W1=μ*m1*g
Επομενως βαζεις την καθετη αντιδραση απο το σωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σε δισκο που ειναι δεμενος σε ελατηριο απο το κεντρο μαζας του (οριζοντιο) και θελουμε να βρουμε την εξισωση της απομακρυνσης εχοντας ολα τα αλλα, τι κάνουμε με την γωνιακή επιτάχυνση ω; (εκτελει κχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
σε δισκο που ειναι δεμενος σε ελατηριο απο το κεντρο μαζας του (οριζοντιο) και θελουμε να βρουμε την εξισωση της απομακρυνσης εχοντας ολα τα αλλα, τι κάνουμε με την γωνιακή επιτάχυνση ω; (εκτελει κχο

Καμια τριβουλα στο δαπεδο δεν υπαρχει,περιεργο... :D ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
υπαρχει η τσατ αφου εκτελει κχο

Καμια τριβουλα στο δαπεδο δεν υπαρχει,περιεργο... :D ;
υπαρχει η τσατ αφου εκτελει κχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
υπαρχει η τσατ αφου εκτελει κχο


υπαρχει η τσατ αφου εκτελει κχο

Ναι ειπα μηπως ομως υπαρχει και καμια τριβη ολισθησης.
Μετεφρασε μου λιγο το ΚΧΟ γτ δεν θυμαμαι αρτικολεξα :loltooth:
Παντως ενας τυπος που μπορω να σου πω ειναι :

x=[M(R+2)/2k]acm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,602 μηνύματα.
ΚΧΟ : κυλιση χωρις ολισθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Κ.Χ.Ο. = Καθολικός Χριστιανός Ορθόδοξος
Θ.Μ.Κ.Ε. = Θέλουμε Μια Καλύτερη Ελλάδα
Θ.Μ.Κ.Ε. = Θα Μου Κάτσεις Επιτέλους;
Α.Δ.Μ.Ε. = Αλλά Δεν Μου Έκατσες


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Κ.Χ.Ο. = Καθολικός Χριστιανός Ορθόδοξος
Θ.Μ.Κ.Ε. = Θέλουμε Μια Καλύτερη Ελλάδα
Θ.Μ.Κ.Ε. = Θα Μου Κάτσεις Επιτέλους;
Α.Δ.Μ.Ε. = Αλλά Δεν Μου Έκατσες



Ωστε γι'αυτο ολοι παιρνουν συνεχεια ΘΜΚΕ...i see...i see...:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
οταν έχουμε δίσκος μ και ακτίνας ρ που το κεντρο μαζας του είανι συνδεδεμένο σε ελατήριο και κατά την ταλάντωση του εκτελεί κχο, τι γίνεται με την ω; μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει

Δ5. την ελάχιστη τιμή της μάζας Μ που πρέπει να έχει η κάθε μια από τις σανίδες ΟΓ και ΟΔ, ώστε το σύστημά τους να μην ανατραπεί στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί, από τη στιγμή που αφήσαμε το σώμα Σ1 μέχρι τη στιγμή της κρούσης.



απο το νεο διαγωνισμα του σταντι φορ εξαμσ. μπορει κάποιος να βοηθησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δεν μπορω να LaTexαρω τωρα. Βαλε ολες τις δυναμεις,που υπαρχουν στο συστημα των δυο δοκων) και παρε οτι το αθροισμα των ροπων ως προς το σημειο ενωσης των δυο δοκων ειναι μηδεν(ειναι το σημειο γυρω απο το οποιο θα περιστραφει εαν περιστραφει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν μπορω να LaTexαρω τωρα. Βαλε ολες τις δυναμεις,που υπαρχουν στο συστημα των δυο δοκων) και παρε οτι το αθροισμα των ροπων ως προς το σημειο ενωσης των δυο δοκων ειναι μηδεν(ειναι το σημειο γυρω απο το οποιο θα περιστραφει εαν περιστραφει).


αυτό είναι το ζητούμενο δεν μου βγαίνουν οι δυνάμεις
:cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
οταν έχουμε δίσκος μ και ακτίνας ρ που το κεντρο μαζας του είανι συνδεδεμένο σε ελατήριο και κατά την ταλάντωση του εκτελεί κχο, τι γίνεται με την ω; μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει

Δ5. την ελάχιστη τιμή της μάζας Μ που πρέπει να έχει η κάθε μια από τις σανίδες ΟΓ και ΟΔ, ώστε το σύστημά τους να μην ανατραπεί στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί, από τη στιγμή που αφήσαμε το σώμα Σ1 μέχρι τη στιγμή της κρούσης.



απο το νεο διαγωνισμα του σταντι φορ εξαμσ. μπορει κάποιος να βοηθησει;

κοιταξε η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα γιατι ζηταει την ελαχιστη μαζα
Παιρνεις οριακα την περιπτωση οπου Ν=0 και Στ(ο)=0
Στην οριζοντια ραβδο ασκειται το βαρος της
Στην κατακορυφη το βαρος και η αντιδραση απ'την τροχαλια
Αφου η μια γωνια ειναι 120 μοιρες η αλλη θα ειναι 60
Βρισκεις τις αποστασεις των δυναμεων W και F' (οπου F' η αντιδραση της τροχαλιας και προφανως θα ισουται με την F που θα την βρηκες σε προηγουμενο ερωτημα)
Εστω χ1 του W απ'το Ο και χ2 της F' απ'το Ο
Αρα χ1=ριζα3/2 *L/2 και χ2=L*ριζα3/2
(θετικη φορα η αντιθετη της φορας περιστροφης των ρολογιων)
Στ(0)=0<=> W*L/2 -Wx1+F'x2=0
Λυσε ως προς μαζα και θα σου βγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι;στο ιδιο διαγωνισμα που αναφερει η χριστιανα στο δ2 ζηταει τη δυναμη που ασκει η σανιδα ΟΔ στον αξονα της τροχαλιας..ουσιαστικα,ζηταει την f του αξονα δηλαδη;μεσα απο το ΣF=0 της τροχαλιας θα το βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι;στο ιδιο διαγωνισμα που αναφερει η χριστιανα στο δ2 ζηταει τη δυναμη που ασκει η σανιδα ΟΔ στον αξονα της τροχαλιας..ουσιαστικα,ζηταει την f του αξονα δηλαδη;μεσα απο το ΣF=0 της τροχαλιας θα το βρω;

Απο Στ και ΣF θα βρεις την ταση του νηματος.Μετα προφανως και θα βρεις την F απο ΣF,αφου η F δεν ασκει ροπη στην τροχαλια και για την ραβδο δεν εχουμε τα επαρκη δεδομενα για να την βρουμε απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!

καλησπερα ξανα!μπορει καποιος να μου πεις τα επιλογης στο διαγωνισμα εφ'ολης της υλης του study for exams?Ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
https://fysikafysikh.wordpress.com/2015/06/28/%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7/

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο δευτερο ερωτημα βάζει d/2 ενω απο το σημείο μηδενικής δυναμικής απέχει d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δε ξερω πως ακριβως να διατυπωσω την απορια μου, αλλα θα προσπαθησω:
Οταν εφαρμοζουμε ΑΔΟ, η οταν χρησιμοποιουμε τους τυπους ευρεσης των ταχυτητων u1' και u2' στην κεντρικη ελαστικη κρουση, πως καταλαβαινουμε εξαρχης προς ποια κατευθυνση θα κινηθει το σωμα μετα την κρουση? Ξερω οτι για να προχωρησουμε στην ασκηση,θεωρουμε μια φορα ως θετικη, και οριζουμε αναλογα τα προσημα. Για να βαλουμε ομως τα προσημα, ακομα και γνωριζοντας ποια ειναι η θετικη φορα, πρεπει καπως να μπορουμε να φανταστουμε προς τα που θα κινηθει το καθε σωμα μετα την κρουση.Αν για παραδειγμα συγκρουστουν κεντρικα δυο σωματα που κινουνται αντιρροπα, στο μυαλο μου ειναι το ιδιο πιθανο μετα την κρουση τα δυο σωματα να κινηθουν αριστερα, τα δυο σωματα να κινηθουν δεξια, και τα δυο σωματα να κινηθουν σε αντιθετες κατευθυνσεις. Αυτο το θεμα με εμποδιζει απο το να λυσω σχεδον καθε ασκηση που συνανταω σε αυτο το κεφαλαιο, οποιαδηποτε διευκρινηση ειμαι σιγουρη πως θα βοηθουσε πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δε ξερω πως ακριβως να διατυπωσω την απορια μου, αλλα θα προσπαθησω:
Οταν εφαρμοζουμε ΑΔΟ, η οταν χρησιμοποιουμε τους τυπους ευρεσης των ταχυτητων u1' και u2' στην κεντρικη ελαστικη κρουση, πως καταλαβαινουμε εξαρχης προς ποια κατευθυνση θα κινηθει το σωμα μετα την κρουση? Ξερω οτι για να προχωρησουμε στην ασκηση,θεωρουμε μια φορα ως θετικη, και οριζουμε αναλογα τα προσημα. Για να βαλουμε ομως τα προσημα, ακομα και γνωριζοντας ποια ειναι η θετικη φορα, πρεπει καπως να μπορουμε να φανταστουμε προς τα που θα κινηθει το καθε σωμα μετα την κρουση.Αν για παραδειγμα συγκρουστουν κεντρικα δυο σωματα που κινουνται αντιρροπα, στο μυαλο μου ειναι το ιδιο πιθανο μετα την κρουση τα δυο σωματα να κινηθουν αριστερα, τα δυο σωματα να κινηθουν δεξια, και τα δυο σωματα να κινηθουν σε αντιθετες κατευθυνσεις. Αυτο το θεμα με εμποδιζει απο το να λυσω σχεδον καθε ασκηση που συνανταω σε αυτο το κεφαλαιο, οποιαδηποτε διευκρινηση ειμαι σιγουρη πως θα βοηθουσε πολυ!

Σκεψου ποιο σωμα εχει μεγαλυτερη ορμη πριν την κρουση και μετα σκεψου την ΑΔΟ αλλα διανυσματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ακόμα και λάθος φορά να πάρεις μετα την κρούση,θα σου βγει αντίθετο πρόσημο...δηλαδή έστω ότι ειπες πως μετα την κρούση θα κινηθεί δεξιά,αν τελικα κινείται προς τα αριστερά το αποτέλεσμα θα σου βγει αρνητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top