Προβληματισμοί για την σχολή και το πτυχίο

emmanouel_kriar

Νεοφερμένος

Η emmanouel_kriar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εκάλη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
άρα θεωρείς οτι πρέπει να το προσπαθήσω για μ.ο 9 ώστε να έχω περισσότερες επιλογες;
πάντως για να λέμε την αλήθεια, στο MITεγω δεν έχω καμία θέση. δεν βγάζω ιατρική, ούτε βιολογικό όυτε ΕΜΠ αλλά επιστήμη τροφίμων και διατροφής ;P δηλαδή σιγά τα τοπ πανεπιστήμια που θα υπάρχουν για αυτό το κομμάτι

Όχι, θεωρώ οτι πρέπει πρώτον να προσδιορίσεις το στόχο σου, και δεύτερον άμα το επιθυμείς, να αφοσιωθείς όσο μπορείς στις σπουδές σου, ώστε να αποκομίσεις το μέγιστο δυνατό κέρδος.

Αφού το κάνεις αυτό, ξαναμιλάμε.

Οι περισσότεροι από το τμήμα μου, πάντως, ήθελαν υψηλούς μ.ο για να πάρουν υποτροφία, λόγω οικονομικής δυσπραγίας. Άτομα με 8.70 και πάνω πήραν απο ΙΚΥ, και 9+ απευθείας από τα τμήματα του εξωτερικού. Δεν το έκαναν επειδή θα έβρισκαν 'πιο εύκολα' επαγγελματική αποκατάσταση.

Βιογραφικά για ποιον κλάδο έβλεπες; Είναι καλύτερο ενα βιογραφικό με πτυχίο 7, αλλά να έχει πολλές εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες, παρά ενα βιογραφικό μόνο με ενα πτυχίο με 9,5. Αυτος που θελει να κανει ακαδημαικη καριέρα, ναι με το 9,5 ειναι οκ. Αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα για εταιρίες, με ενα πτυχίο 9,5 δεν κανεις τιποτα.
Ενα καλό βιογραφικό περιέχει τα εξης: Πτυχίο, ξένες γλώσσες, εθελοντισμός, ενασχόληση με ομάδες, προσωπική ενασχόληση με projects. Σε συνέντευξη θα σε ρωτήσουν: «Μπορείς να συνεργαστείς με άλλα άτομα; Διακατέχεσαι απο ομαδικό πνεύμα;» Θα πεις εσυ «Ναι» και θα σου πουν «Ωραία, απόδειξέ το, που εχεις συνεργαστεί στο παρελθόν με άλλα άτομα, που κλήθηκες να πάρεις πρωτοβουλίες, να λύσεις σημαντικά θέματα, να πάρεις ρίσκα, αποφάσεις κλπ»; Εκεί τι θα πεις; «Μα εχω πτυχίο με 9,5 δειτε το βιογραφικό μου!!!» :)

Εσύ παραπάνω είπες αυτολεξεί 'σε τοπ ξεχασε το', και τώρα αναφέρεσαι στις εταιρίες. Αυτά είναι δύο ξεχωριστά πράγματα. Ένας αριστούχος δεν ξεχνάει τίποτα, είναι γεγονός ότι του ανοίγονται περισσότερες πόρτες.

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για διεύρυνση επιλογών, και όχι για βεβαιότητα άμεσης επαγγελματικής κατάρτισης. Εξάλλου, αν είναι δυνατόν, δεν έχουν όλοι τις βλέψεις να γίνουν ιδιαιτεράδες και φροντιστηριάρχες.

Αυτά δεν είναι όνειρα και επιδιώξεις που προτρέπουν τους νέους στην ενασχόληση με την επιστήμη, είναι καταδίκη. Αντί να προσπαθούμε να πείσουμε τους νέους φοιτητές να γίνουν οι αυριανοί ηγέτες στο χώρο της έρευνας, έχοντας στο απόθεμα έναν κυκεώνα προβλημάτων που απαιτούν λύση, εσύ προτάσσεις ως επαγγελματικό παράδεισο τον Μπαχαράκη. :russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Απλά ένα παράδειγμα έδωσα, δεν είπα ότι θέλω να δουλέψω σε φροντιστηριο, με την έρευνα θέλω να ασχοληθώ.
Στα περισσότερα καλά πανεπιστήμια, λένε ότι εξετάζουν κάθε αίτηση κατά περίπτωση, ακόμα και αν δε πληροίς όλα τα κριτήρια. Προσωπικά έχω πτυχίο με 7 βαθμο και σε λίγο καιρό θα δημοσιευτούν 2 paper μου σε επιστημονικά περιοδικά με καλό impact factor. Ξέρεις πολλούς που από το προπτυχιακό επίπεδο έχουν δημοσιεύσεις; Έχω συμμετάσχει στη διοργάνωση συνεδρίων και έχω κ άλλες δραστήριοτητες. Πιστεύεις δε θα εξετάσουν την αίτηση μου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Δεν είναι απαραίτητο όταν κάποιος τελειώσει μια σχολή να πάει για μεταπτυχιακό. Στόχος θεωρώ ότι είναι η εύρεση εργασίας και σε δεύτερο βαθμό το μεταπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό ίσως καταφέρει να σου ανοίξει έναν καινούργιο δρόμο αλλά δεν θα σου βρει απαραίτητα δουλειά .
Έχω ανοίξει και εγώ θέμα , πριν κάποιο καιρό, πώς ένας φοιτητής αποκτά εργασιακή εμπειρία-η οποία είναι η σημαντικότερη στις μέρες μας-. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και γι αυτό τον λόγο υπάρχει και η σύγχυση στους φοιτητές.
Χρήσιμα skills είναι ότι ο γράφει παραπάνω ο darth federer και ο εθελοντισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γνώμη μου, να βγάλεις τη σχολή στην οποία φοιτάς, και να δώσεις κατατακτήριες για ψυχολογία.

Αναφορικά με αυτά που ρώτησες, σίγουρα ένας υψηλός μ.ο δεν θα σε βλάψει. Όμως στον ιδιωτικό τομέα, δεν προδικάζει, ταυτοχρόνως, και την επιτυχία σου.

Βέβαια, ένας πολύ υψηλός μ.ο., σου δίνει τη δυνατότητα για δωρεάν μεταπτυχιακές σπουδές, μέσω υποτροφιών, είτε του ΙΚΥ είτε απευθείας από τα τμήματα, προνόμιο που λίγοι αποκτούν.

Επίσης ένας υψηλός μ.ο. είναι το εισιτήριο σου για ΤΟΠ πανεπιστήμια, τα οποία σίγουρα θα σε κάνουν περισσότερο ανταγωνιστική στον ιδιωτικό τομέα.

Ένας πολύ υψηλός μ.ο. θα σου δώσει πρόσβαση σε πολύ καλές εταιρίες, και όχι στα sweatshops που θα εργάζονται κατά πάσα πιθανότητα οι συμφοιτητές σου.

TIP 1. όσοι θα σου πουν οτι 'ο υψηλός μ.ο. δεν ωφελεί γενικά και σε καμία περίπτωση', συνήθως είναι άτομα που τα ίδια έχουν χαμηλούς βαθμούς, συνεπώς, να είσαι πονηρεμένη, καθώς προσπαθούν να εκλογικεύσουν την κατάσταση τους.
TIP 2. έχω δει αρκετά βιογραφικά, στην συντριπτική τους πλειονότητα, ακαδημαικά. Όσοι 'φουσκώνουν' τα softskills, και τα mainstream προσόντα (χρήση Η/Υ) είναι σχεδόν κανόνας οτι υστερούν σε hardskills (αξιοπρεπές πτυχίο, πολύ καλό μεταπτυχιακό κτλπ).

Είναι, φρονώ, αυταπόδεικτο, στο προς τα που γέρνει η πλάστιγγα.

Αν πας σε ενα γραφειο και κοιτας τα παπουτσια σου, δε κανεις. Παιρνεις ποδι. Οσα χαρτια και να βαλεις στο CV σου. Δουλεια ξερεις να βγαζεις; Αυτο εχει σημασια. Μπορεις να δουλεψεις με τρια ατομα που δεν εχεις ξαναδει ποτε; Μπορεις να τελειωσεις το project στην ωρα του ή εισαι περα βρεχει; Τα υπολοιπα ειναι οδοντοκρεμες.

Ξεκολληστε με τα "ακαδημαϊκα" βιογραφικα. Η αγορα εργασιας ειναι τελειως διαφορετικη ιστορια. Η αποδοτικοτητα ειναι το Νο1, αλλιως εισαι αχρηστος.

Ξερεις SAP? Business Dynamics? SQL? Excel? AutoCAD? Μας κανεις. Ξερεις μονο να παιζεις πασιεντζα και να χαζοχαιρεσαι με το WordArt? Και τα Μικελ καλα ειναι για δουλεια...

Ενας ανεργος που ειναι αποδοτικος βρισκει δουλεια ακομα και χωρις πτυχιο στον ιδιωτικο τομεα. Ενας που εχει μονο το πτυχιο να κορνιζαρει, εκτος πανεπιστημιου δεν βρισκει, εκτος αν ειναι κανας προγραμματιστης και να τον βαλουν σε ενα γραφειο να γραφει κωδικα μεχρι τα δαχτυλα του να κανουν καρουμπαλά...

Όχι, θεωρώ οτι πρέπει πρώτον να προσδιορίσεις το στόχο σου, και δεύτερον άμα το επιθυμείς, να αφοσιωθείς όσο μπορείς στις σπουδές σου, ώστε να αποκομίσεις το μέγιστο δυνατό κέρδος.

Αφού το κάνεις αυτό, ξαναμιλάμε.

Οι περισσότεροι από το τμήμα μου, πάντως, ήθελαν υψηλούς μ.ο για να πάρουν υποτροφία, λόγω οικονομικής δυσπραγίας. Άτομα με 8.70 και πάνω πήραν απο ΙΚΥ, και 9+ απευθείας από τα τμήματα του εξωτερικού. Δεν το έκαναν επειδή θα έβρισκαν 'πιο εύκολα' επαγγελματική αποκατάσταση.



Εσύ παραπάνω είπες αυτολεξεί 'σε τοπ ξεχασε το', και τώρα αναφέρεσαι στις εταιρίες. Αυτά είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για διεύρυνση επιλογών, και όχι για βεβαιότητα άμεσης επαγγελματικής κατάρτισης. Εξάλλου, αν είναι δυνατόν, δεν έχουν όλοι τις βλέψεις να γίνουν ιδιαιτεράδες και φροντιστηριάρχες.

Αυτά δεν είναι όνειρα και επιδιώξεις που προτρέπουν τους νέους στην ενασχόληση με την επιστήμη, είναι καταδίκη. Αντί να προσπαθούμε να πείσουμε τους νέους φοιτητές να γίνουν οι αυριανοί ηγέτες στο χώρο της έρευνας, έχοντας στο απόθεμα έναν κυκεώνα προβλημάτων που απαιτούν λύση, εσύ προτάσσεις ως επαγγελματικό παράδεισο τον Μπαχαράκη. :russian_roulette:

Η ερευνα δε φερνει λεφτα. Μονο τιτλους και καμαρι. Καλα θα κανουμε να το ξεκαθαριζουμε. Οποιος θελει να αφιερωσει τη ζωη του στην ερευνα, πρεπει να ξερει τι τον περιμενει.

Ένας αριστούχος δεν ξεχνάει τίποτα, είναι γεγονός ότι του ανοίγονται περισσότερες πόρτες.

Το ξεχωρισα αυτο. Αν μπορει να συνδυασει την αριστεια με ολα τα υπολοιπα, τοτε ναι. Προφανως του δινει ενα ακομα boost. Αμα ειναι να κλειστει στο σπιτι του και να γινει ενα με τα βιβλια του, τοτε οχι, τον χαντακωνει. Εφοσον δεν στοχευει στην ακαδημαϊκη καριερα.

Βλεπω πανεξυπνα παιδια στη σχολη μου να εχουν σαπισει σε εργαστηρια, με μισθους της πλακας. Ή να καμαρωνουν που τους πηραν για PhD στο εξωτερικο και χαιρονται για τα $1,500 που θα παιρνουν το μηνα οταν πιο τεμπεληδες αλλα πιο "ανοιχτομυαλοι" συμφοιτητες τους παιρνουν τα διπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Αν πας σε ενα γραφειο και κοιτας τα παπουτσια σου, δε κανεις. Παιρνεις ποδι. Οσα χαρτια και να βαλεις στο CV σου. Δουλεια ξερεις να βγαζεις; Αυτο εχει σημασια. Μπορεις να δουλεψεις με τρια ατομα που δεν εχεις ξαναδει ποτε; Μπορεις να τελειωσεις το project στην ωρα του ή εισαι περα βρεχει; Τα υπολοιπα ειναι οδοντοκρεμες.

Ξεκολληστε με τα "ακαδημαϊκα" βιογραφικα. Η αγορα εργασιας ειναι τελειως διαφορετικη ιστορια. Η αποδοτικοτητα ειναι το Νο1, αλλιως εισαι αχρηστος.

Ξερεις SAP? Business Dynamics? SQL? Excel? AutoCAD? Μας κανεις. Ξερεις μονο να παιζεις πασιεντζα και να χαζοχαιρεσαι με το WordArt? Και τα Μικελ καλα ειναι για δουλεια...

Ενας ανεργος που ειναι αποδοτικος βρισκει δουλεια ακομα και χωρις πτυχιο στον ιδιωτικο τομεα. Ενας που εχει μονο το πτυχιο να κορνιζαρει, εκτος πανεπιστημιου δεν βρισκει, εκτος αν ειναι κανας προγραμματιστης και να τον βαλουν σε ενα γραφειο να γραφει κωδικα μεχρι τα δαχτυλα του να κανουν καρουμπαλά...



Η ερευνα δε φερνει λεφτα. Μονο τιτλους και καμαρι. Καλα θα κανουμε να το ξεκαθαριζουμε. Οποιος θελει να αφιερωσει τη ζωη του στην ερευνα, πρεπει να ξερει τι τον περιμενει.

Με πρόλαβες , μολις εγραφα ενα κατεβατο .
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα Word, Excel , SQL τα οποία είναι σε κάθε υπολογιστή και πάμε μετα σε SAP, Matlab, Autocad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με πρόλαβες , μολις εγραφα ενα κατεβατο .
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα Word, Excel , SQL τα οποία είναι σε κάθε υπολογιστή και πάμε μετα σε SAP, Matlab, Autocad

Ο κυκλος Παραγωγης στους Μηχανολογους στο ΕΜΠ εχει ενα μαθημα με τιτλο Συστηματα Υποστηριξης Αποφασεων. Το μαθημα ειναι πρακτικα Επιχειρησιακη Ερευνα σε Excel. Διδασκεται σε τελειοφοιτους μηχανικους, 9ου εξαμηνου. Πριν δυο χρονια, ο υπευθυνος καθηγητης σπαταλησε μια διδακτικη ωρα για να δειχνει σε fucking τελειοφοιτους μηχανικους πως να κανουν τα πολυ βασικα στο excel, αποθηκευση, εκτυπωση ή μαζικη επιλογη κελιων. Μιλαμε για παιδια που εχουν διδαχθει Στροβιλομηχανες, Στοιχεια Μηχανων, Ρευστομηχανικη, Αυτοματο Ελεγχο και αλλα τετοια βαρβατα. Και δεν ηξεραν να δουλεψουν Excel.

Προσφατα γνωστος επιασε δουλεια σε πολυεθνικη εταιρια καταναλωτικων προϊοντων σε τομεα προγραμματισμου παραγωγης στη Γερμανια. Μαντεψε ποιο προγραμμα χρησιμοποιει ολη τη μερα. Ελα θα σου δωκω και hint. Πρωτο γραμμα το Ε, τελευταιο το l :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top