Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
50 λεπτά, δωρεάν και το δίνεις όσες φορές θέλεις... Ποιά πανεπιστήμια και ποιοί εργοδότες το αναγνωρίζουν τότε; Κατά την άποψή μου δεν έχει καμία αξία...
Το δίνεις όσες φορές θέλεις αλλά δεν υπάρχει "λυσσάρι" με τις απαντήσεις, ούτε σου λέει σε ποιες ερωτήσεις έκανες λάθος.
Σύμφωνα με την Wikipedia "The EF Standard English Test is a free online standardized test of the English language designed for non-native English speakers. It is the product of EF Education First, a global language training company". Άρα έχει κάποια αξιοπιστία.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι απευθύνεται κυρίως σε όσους είτε δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό είτε έχουν πιστοποιητικό αλλά δεν το απέκτησαν πρόσφατα (με το EF SET αποδεικνύουν ότι δεν έχουν ξεχάσει τη γλώσσα) είτε θέλουν να αποδείξουν ότι σήμερα το επίπεδό τους είναι ανώτερο από το επίπεδο του πιστοποιητικού που απέκτησαν στο παρελθόν.
Σε κάθε περίπτωση δεν προκαλεί ζημιά το να το αποκτήσει κάποιος και να το προσκομίσει στον εργοδότη του. Εκτός φυσικά αν η βαθμολογία που πάρει είναι χειρότερη από τυχόν άλλο πιστοποιητικό που έχει.
Αξίζει να αναφερθεί ότι χθες το απέκτησε, έπειτα από παρότρυνσή μου ότι δεν έχει να χάσει τίποτα, ο ξαδερφός μου (βαθμολογία Α2) και έπειτα επικοινώνησε με τον εργοδότητη του. Ο εργοδότης του είπε να το προσκομίσει τυπωμένο τη Δευτέρα και ότι πήρε την προαγωγή, καθώς οι άλλοι εργαζόμενοι στο συγκεκριμένο τμήμα της εν λόγω εταιρείας δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό. Το μόνο που έχει να κάνει είναι μέχρι τη Δευτέρα να βγάλει screenshot το πιστοποιητικό που απέκτησε, να κάνει τις αναγκαίες περικοπές (για λόγους αισθητικής) και να το τυπώσει. Άρα για κάποιες εταιρείες το εν λόγω πιστοπιητικό έχει κάποια αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τελευταία χρόνια έχουν σκάσει μύτη ένα σωρό πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Προσωπικά πιστεύω ότι τα βαριά χαρτιά εξακολουθούν διαχρονικά να είναι του Cambridge και του Michigan (μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις γίνεται αποδεκτό μόνο του Cambridge). Βέβαια πάντοτε εξαρτάται για ποιον λόγο χρειάζεσαι το πιστοποιητικό. Αν είναι για να διεκδικήσεις μια θέση εργασίας που απαιτεί γλωσσομάθεια χωρίς όμως το αντικείμενο εργασίας που θα έχεις, να απαιτεί ενασχόληση με αυτήν, τότε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό από αυτά που γίνονται αποδεκτά και να κάνεις τη δουλειά σου. Αν όμως θέλεις πραγματικά να κατακτήσεις μια γλώσσα ή να φύγεις κάποια στιγμή στο εξωτερικό για σπουδές ή για δουλειά ή ακόμα κι εδώ αν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θέλεις να διαβάσεις ξένη βιβλιογραφία, καλό είναι να μην κάνεις εκπτώσεις στη γνώση. Τα πασαλείμματα θα τα βρείτε μπροστά σας και τότε θα είναι αργά να τα διορθώσετε με αποτέλεσμα να χάσετε ευκαιρίες. Ξεκινήστε συστηματική μελέτη της γλώσσας και δώστε εξετάσεις για έναν παγκόσμια αποδεκτό τίτλο. Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατόν τη στιγμή που όλοι οι γονείς στην Ελλάδα, βιάζονται να ξεκινήσουν τα παιδιά τους ξένες γλώσσες από την Γ΄Δημοτικού, να φτάνουν 25 χρονών και να τρέχουν πανικόβλητοι να βρουν μια οποιαδήποτε πιστοποίηση για να σώσουν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια έχουν σκάσει μύτη ένα σωρό πιστοποιητικά γλωσσομάθειας. Προσωπικά πιστεύω ότι τα βαριά χαρτιά εξακολουθούν διαχρονικά να είναι του Cambridge και του Michigan (μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις γίνεται αποδεκτό μόνο του Cambridge). Βέβαια πάντοτε εξαρτάται για ποιον λόγο χρειάζεσαι το πιστοποιητικό. Αν είναι για να διεκδικήσεις μια θέση εργασίας που απαιτεί γλωσσομάθεια χωρίς όμως το αντικείμενο εργασίας που θα έχεις, να απαιτεί ενασχόληση με αυτήν, τότε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε πιστοποιητικό από αυτά που γίνονται αποδεκτά και να κάνεις τη δουλειά σου. Αν όμως θέλεις πραγματικά να κατακτήσεις μια γλώσσα ή να φύγεις κάποια στιγμή στο εξωτερικό για σπουδές ή για δουλειά ή ακόμα κι εδώ αν κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θέλεις να διαβάσεις ξένη βιβλιογραφία, καλό είναι να μην κάνεις εκπτώσεις στη γνώση. Τα πασαλείμματα θα τα βρείτε μπροστά σας και τότε θα είναι αργά να τα διορθώσετε με αποτέλεσμα να χάσετε ευκαιρίες. Ξεκινήστε συστηματική μελέτη της γλώσσας και δώστε εξετάσεις για έναν παγκόσμια αποδεκτό τίτλο. Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς είναι δυνατόν τη στιγμή που όλοι οι γονείς στην Ελλάδα, βιάζονται να ξεκινήσουν τα παιδιά τους ξένες γλώσσες από την Γ΄Δημοτικού, να φτάνουν 25 χρονών και να τρέχουν πανικόβλητοι να βρουν μια οποιαδήποτε πιστοποίηση για να σώσουν την κατάσταση.

Δεν υπάρχουν παγκόσμια αποδεκτοί τίτλοι.
Πέρα από κάποιες προκηρύξεις δημοσίου και κάποια μεταπτυχιακά δεν χρειάζονται αλλού αυτές οι πιστοποιήσεις. Το θέμα είναι να μάθεις να μιλάς.



Ο ξάδερφός μου δουλεύει εδώ και χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία. Ξέρει κάποια Αγγλικά. Δεν έχει όμως καμιά πιστοποίηση. Από την εταιρεία, του είπαν ότι αν προσκομίσει οποιοδήποτε πιστοποιητικό (έστω επιπέδου Α1) θα πάρει μια μικρή προαγωγή. Ξέρετε ποια πιστοποιητικά (Αγγλικών) επιπέδου Α1 για ενήλικες υπάρχουν;
Το κρατικό που είναι και το πιο φθηνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν παγκόσμια αποδεκτοί τίτλοι.

Πιστεύεις ότι είναι εύκολο ν΄ ανταποκριθείς με υψηλή βαθμολογία σε μια εξέταση τύπου TOEFL, IELTS κτλ αν δεν έχεις πάρει ένα "βαρβάτο" proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εδώ το κύριο ερώτημα είναι θες να μάθεις αγγλικά για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ή θέλεις απλώς ενα χαρτι; Από την δικιά μου εμπειρία ξέρω άτομα που έχουν proficiency της πλάκας με σκορ του τύπου 57% και με το ζόρι μπορούν να καταλάβουν αγγλικά και είναι και αλλα που έχουν κάποια σοβαρά proficiency όπως το Michigan. Στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία διαφορά Αλλά αν θέλει κάνεις κανείς να κάνει κάτι που θα του χρειαστούν τα αγγλικά πχ σπουδές στο εξωτερικό τότε ας στρώσει **** να κάνει σοβαρή δουλειά και ας αφήσει τα πιο proficiency είναι πιο εύκολο, πιο γρήγορο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι είναι εύκολο ν΄ ανταποκριθείς με υψηλή βαθμολογία σε μια εξέταση τύπου TOEFL, IELTS κτλ αν δεν έχεις πάρει ένα "βαρβάτο" proficiency;

Έχει να κάνει με το πόσο εκτίθεσαι στη γλώσσα. Το αν είχα πάρει εγώ ένα βαρβάτο proficiency το 2007 δεν πρόκειται να με βοηθήσει το 2018 να ανταποκριθώ καλύτερα στις εξετάσεις (αν από τότε είχα αφήσει εντελώς τα αγλικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaDe

Νεοφερμένος

Η MariaDe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να δωσεις το cambridge σιγουρα εχει περισσοτερο κυρος αλλα και αν θες να σπουδασεις αγγλια εναι το μονο μαζι με τα IELTS που αναγνωριζουν ως πιστοποιητικο γλωσσας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Έχουμε θεοποιήσει τα πτυχία γλωσσομάθειας στην Ελλάδα.:whistle:
Προσωπικά πιστεύω ότι το σημαντικό είναι να μπορείς να επικοινωνείς/διαβάζεις/γράφεις ικανοποιητικά σε μία ξένη γλώσσα. Από εκεί και πέρα, τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, να δίνονται όταν υπάρχει λόγος (πχ. η προοπτική σε ένα-ενάμιση χρόνο να θέλεις να φύγεις έξω για σπουδές). Τα περισσότερα ιδρύματα ζητάνε πλέον IELTS/TOEFL, Michigan δε ζητούσαν ποτέ --τουλάχιστον όχι αυτά που τσέκαρα πάντοτε εγώ και απορούσα γιατί μας έβαζαν να το δώσουμε-- και πολλά στην Αγγλία ζητάνε CPE αλλά φρέσκο-φρέσκο (δηλαδή, αν είσαι 25 ετών και πήρες Proficiency πριν δέκα χρόνια στο Γυμνάσιο, ξέχνα το, δε μετράει!). Καλό είναι να ψάχνουμε τα πάντα και να μη δίνουμε άσκοπα εξετάσεις επί εξετάσεων. Άλλωστε, σε κάθε πιστοποιητικό γλωσσομάθειας οι εξετάσεις είναι δομημένες με τέτοιο τρόπο που, κατά πάσα πιθανότητα, αν διαβάσεις ικανοποιητικά, θα περάσεις. Δεν εξετάζουν το πόσο καλά κατέχεις τη γλώσσα σε γενικό επίπεδο αλλά κατά πόσο μπορείς να ανταπεξέλθεις σε πολύ συγκεκριμένα tasks (με εξαίρεση κάποια πτυχία άλλων γλωσσών -- η δομή του C2 DALF, ας πούμε, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση γιατί σου έδινε μια κάποια "ελευθερία") και το ότι τα έχεις πάρει με καλό/κακό/μέτριο σκορ δε σημαίνει τίποτα πέρα από το ότι ίσως σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο όπου θες να κάνεις προπτυχιακό/μεταπτυχιακό κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depfour

Νεοφερμένος

Η depfour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας!
Ποια είναι η άποψη σας για το proficiency του NOCN; Πιστεύετε αξίζει να το δώσω ή δεν έχει καμία αναγνώριση; Προσωπικά είναι αρκετά μέσα στο επίπεδο γνώσεων μου, δηλαδή μπορώ και να το δώσω τον ερχόμενο Δεκέμβριο, αξίζει όμως να το δώσω ή να κάνω μια καλύτερη προετοιμασία για του Michigan;
Να σημειώσω ότι θα ήθελα το πτυχίο καθαρά για καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!
Ποια είναι η άποψη σας για το proficiency του NOCN; Πιστεύετε αξίζει να το δώσω ή δεν έχει καμία αναγνώριση; Προσωπικά είναι αρκετά μέσα στο επίπεδο γνώσεων μου, δηλαδή μπορώ και να το δώσω τον ερχόμενο Δεκέμβριο, αξίζει όμως να το δώσω ή να κάνω μια καλύτερη προετοιμασία για του Michigan;
Να σημειώσω ότι θα ήθελα το πτυχίο καθαρά για καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές.


Αν θες ενα πτυχιο αγγλικων- πιστοποιητικο απλα για καλυψη του επιπεδου C2 δωστο. Θεωρω οτι ειναι καλο γιατι νομιζω οτι αν αποτυχεις σε μια ενοτητα θα δωσεις την συγκεκριμενη ενοτητα που κοπηκες και οχι παλι ολο το πτυχιο.
Αν σκοπευεις να βγεις εξω σιγουρα δεν γλιτωνεις ielts αρα οτι δωσεις ελλαδα για c2 το ιελτσ για εξω δεν το γλιτωνεις.
Δεν νομιζω ενα michigan ενα nocn ενα cambridge ενα δεν ξερω κι τι θα σου πουν οτι ξερεις τι : εσυ λογω michigan ξερεις αριστα αμερικανικα αγγλικα, εσυ λογω nocn δεν ξερω και συ λογω cambridge πετας με την βρετανικη προφορα!
Τα αγγλικα μας, το επιπεδο μας, η ικανοτητα μας στο να γραψουμε ή στο να επικοινωνησουμε καθοριζεται και απο την προσωπικη ενασχοληση και εξασκηση με την γλωσσα( αγγλικη λογοτεχνια, μουσικη,ταινιες(με ή χωρις αγγλικους υποτιτλους)
Τωρα τα μορια απο τον ΑΣΕΠ τα παιρνεις γιατι ειναι στην λιστα.
Αφου οπως λες ειναι βολικο για σενα..τοτε χωρις αλλη σκεψη ξεκινα προετοιμασια για να το δωσεις :)
Καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις :)
***Σκεψου και για το ESB
αλλα νομιζω δεν αξιζει να δωσεις τοση σημασια στο τι θα δωσεις! Εσυ θες απλα κατι ως προσον.
Τα πιστοποιητικα γλωσσομαθειας δεν ειναι μοστρα και ταμπελα οτι ειμαι δηλαδη ανωτερος στην γλωσσα απο σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γεια σας!
Ποια είναι η άποψη σας για το proficiency του NOCN; Πιστεύετε αξίζει να το δώσω ή δεν έχει καμία αναγνώριση; Προσωπικά είναι αρκετά μέσα στο επίπεδο γνώσεων μου, δηλαδή μπορώ και να το δώσω τον ερχόμενο Δεκέμβριο, αξίζει όμως να το δώσω ή να κάνω μια καλύτερη προετοιμασία για του Michigan;
Να σημειώσω ότι θα ήθελα το πτυχίο καθαρά για καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές.

To NOCN προωθείται στην αγορά ως ένα πιστοποιητικό "για αδύναμους μαθητές". Για καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές προτείνω να δώσεις ECPE (Michigan Proficiency) και μάλιστα να προσέξεις και τα σκορ σου, γιατί σε λίγα χρόνια θα μετράνε και αυτά. Δηλαδή μην πας να δώσεις ίσα ίσα για να το περάσεις στη βάση, εφόσον έχεις δυνατότητα για κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετ για το MSU;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετ για το MSU;

Το MSU είναι ο φτωχός συγγενής του ECPE. Αν περνάς το MSU γνώμη μου είναι να κάνεις 6 μήνες μάθημα παραπάνω και να πάρεις το ECPE, που έχει πίσω του το Πανεπιστήμιο του Michigan και την Ελληνοαμερικανική Ένωση, και έχει ευρύτερη αναγνώριση στην αγορά εργασίας και στον ακαδημαϊκό χώρο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Για Cambridge τι πιστεύετε; Το 'χω ήδη πάρει το CPE απλώς θέλω να ακούσω τη γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, βρε παιδιά, να κάνω ένα μικρό σχόλιο εδώ για τα πτυχία των Αγγλικών. Καλά τα ακαδημαϊκά αγγλικά, αλλά πήγαμε για master έξω και δεν ξέραμε πώς να πούμε στον σπιτονοικοκύρη ότι χάλασε το καζανάκι μας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Για Cambridge τι πιστεύετε; Το 'χω ήδη πάρει το CPE απλώς θέλω να ακούσω τη γνώμη σας.


το πήρα το 2013.

Έκανα πρόσφατα αίτηση σε πανεπιστήμιο Βρετανικό και δε το δέχονται, καθώς έχουν περάσει περισσότερα των 5 χρόνια.
Επομένως, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, δεδομένου του ότι είναι σίγουρα πιο δύσκολο από το ecpe *μιλώντας ως μαθήτρια, κι όχι ως καθηγήτρια* , εκτός κι αν το δώσει κάποιος στο τέλος των φοιτητικών του χρόνων, ώστε να το έχει ''πρόχειρο''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως, βρε παιδιά, να κάνω ένα μικρό σχόλιο εδώ για τα πτυχία των Αγγλικών. Καλά τα ακαδημαϊκά αγγλικά, αλλά πήγαμε για master έξω και δεν ξέραμε πώς να πούμε στον σπιτονοικοκύρη ότι χάλασε το καζανάκι μας... :)

That's easy: the toilet won't flush :p

Χωρίς πλάκα, σε ένα φροντιστήριο που δούλευα παλιότερα είχαμε ειδικά σεμιναριακά μαθήματα για όσους ετοιμάζονταν να πάνε στο εξωτερικό να σπουδάσουν. Και καζανάκια και βρύσες και καλσόν και παπλώματα... τα πάντα μαθαίναμε. Εννοείται πως το Proficiency δεν σε καλύπτει πλήρως για τέτοια "καθημερινά" αγγλικά, ειδικά όταν το κάνεις γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
That's easy: the toilet won't flush :p

Χωρίς πλάκα, σε ένα φροντιστήριο που δούλευα παλιότερα είχαμε ειδικά σεμιναριακά μαθήματα για όσους ετοιμάζονταν να πάνε στο εξωτερικό να σπουδάσουν. Και καζανάκια και βρύσες και καλσόν και παπλώματα... τα πάντα μαθαίναμε. Εννοείται πως το Proficiency δεν σε καλύπτει πλήρως για τέτοια "καθημερινά" αγγλικά, ειδικά όταν το κάνεις γρήγορα.

μωρέ το βρήκαμε! :) Το νόημα είναι ότι αυτά τα αγγλικά που μαθαίνουμε για τα διάφορα τέτοιου είδους πτυχία δεν νομίζω ότι τελικά βοηθούν πολύ. Τέτοια σεμιναριακά μαθήματα που αναφέρεις θα ήταν θησαυρός και πολύ πιο χρήσιμα.

Σε γενικές γραμμές, ούτε στο πανεπιστήμιο δεν νομίζω ότι μου χρησίμευσαν. Και το λέω και τώρα που το 80% της επικοινωνίας μου, των διαβασμάτων μου και των γραπτών μου είναι στα αγγλικά.

ΥΓ: φυσικά, δεν εννοώ τα βασικά, γραμματικές κλπ. Εννοώ τα πιο προχωρημένα πτυχία. Γι'αυτό και είμαι πολύ επιφυλακτική γι'αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aκριβώς. Είναι ωραίο να ξέρουμε λέξεις όπως propound αλλά πώς λέγεται το σιφόνι τουαλέτας ή η μεταλλική βάση που συγκρατεί την πόρτα ντουλάπας; Ή το μπουζί; Νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε λίγο χάσει το στόχο με τις γλώσσες για να κινείται το σύστημα των ιδιαιτεράδων/φροντιστηρίων ξένων γλωσσών και τα συμβούλια πιστοποιημένης εκμάθησης για συγκεκριμένο στόχο. Θα ήταν πιο ωφέλιμο να ειπωθεί κάποτε η ξένη γλώσσα θα πρέπει να μαθαίνεται όχι επειδή τη μαθαίνει ο γείτονας. Κατά τη γνώμη μου, η ξένη γλώσσα μαθαίνεται στη χώρα που είναι μητρική και με μαθήματα πολύ πιο φθηνά σε κόστος από ότι στην Ελλάδα με οικτρά αποτελέσματα. Ακόμη γελάω με τις λίστες επιτυχόντων που αναρτούν τα φροντιστήρια σε πιστοποιήσεις τύπου Michigan και άλλων απορρυπαντικών. Τα καημένα τα παιδάκια αμφιβάλλω αν μπορούν να διαβάσουν μια εφημερίδα στην Αγγλική μετά. Γι' αυτό όσοι θέλουν να σπουδάσουν έξω, καλό είναι να ρωτάνε τον dean σπουδών, αν υπάρχουν εναλλακτικές εκμάθησης της γλώσσας στην χώρα σπουδών γιατί είναι κάπως κρίμα όλο αυτό το έξοδο άνευ ουσίας και στο τέλος να λήγουν αυτές οι πιστοποιήσεις λόγω παρελθόντος χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΥΓ: φυσικά, δεν εννοώ τα βασικά, γραμματικές κλπ. Εννοώ τα πιο προχωρημένα πτυχία. Γι'αυτό και είμαι πολύ επιφυλακτική γι'αυτά.

Εξαρτάται για ποια πτυχία δίνεις και πώς προετοιμάζεσαι γι' αυτά. Το ECPE ας πούμε που το δουλεύω πάρα πολύ είναι εξαιρετικά επικοινωνιακό και πολύ χρήσιμο για κάποιον που θέλει να πάει στο εξωτερικό για εργασία ή σπουδές. Δυστυχώς πολλοί καθηγητές και κάποιοι εκδοτικοί οίκοι, έχουν μείνει κολλημένοι στο 1990 και προετοιμάζουν τους μαθητές τους λες και θα κάνουν ταξίδι στο χρόνο την ημέρα των εξετάσεων (φουλ γραμματική και πολλές δύσκολες λέξεις - τις οποίες δεν θα συναντήσουν ποτέ στη ζωή τους).

Aκριβώς. Είναι ωραίο να ξέρουμε λέξεις όπως propound αλλά πώς λέγεται το σιφόνι τουαλέτας ή η μεταλλική βάση που συγκρατεί την πόρτα ντουλάπας; Ή το μπουζί; Νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε λίγο χάσει το στόχο με τις γλώσσες για να κινείται το σύστημα των ιδιαιτεράδων/φροντιστηρίων ξένων γλωσσών και τα συμβούλια πιστοποιημένης εκμάθησης για συγκεκριμένο στόχο. Θα ήταν πιο ωφέλιμο να ειπωθεί κάποτε η ξένη γλώσσα θα πρέπει να μαθαίνεται όχι επειδή τη μαθαίνει ο γείτονας. Κατά τη γνώμη μου, η ξένη γλώσσα μαθαίνεται στη χώρα που είναι μητρική και με μαθήματα πολύ πιο φθηνά σε κόστος από ότι στην Ελλάδα με οικτρά αποτελέσματα. Ακόμη γελάω με τις λίστες επιτυχόντων που αναρτούν τα φροντιστήρια σε πιστοποιήσεις τύπου Michigan και άλλων απορρυπαντικών. Τα καημένα τα παιδάκια αμφιβάλλω αν μπορούν να διαβάσουν μια εφημερίδα στην Αγγλική μετά. Γι' αυτό όσοι θέλουν να σπουδάσουν έξω, καλό είναι να ρωτάνε τον dean σπουδών, αν υπάρχουν εναλλακτικές εκμάθησης της γλώσσας στην χώρα σπουδών γιατί είναι κάπως κρίμα όλο αυτό το έξοδο άνευ ουσίας και στο τέλος να λήγουν αυτές οι πιστοποιήσεις λόγω παρελθόντος χρόνου.

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών, έχω κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία, έχω δουλέψει 15 χρόνια στην Αγγλία, είμαι παντρεμένη με Άγγλο και μιλάω αγγλικά κάθε μέρα στο σπίτι και στη δουλειά. Την λέξη propound δεν την ξέρω (έπρεπε να την ψάξω στο λεξικό) και ούτε υπάρχει έστω και μία πιθανότητα στο εκατομμύριο η λέξη αυτή να πέσει στις εξετάσεις του ECPE. Αν ένας μαθητής προετοιμάζεται για τις εξετάσεις μαθαίνοντας σπάνιες ή περίεργες λέξεις, τότε ο καθηγητής του κάνει κάτι ΠΟΛΥ λάθος. Το ίδιο λάθος κάνει και αυτός που δέχεται να περάσει ο μαθητής τις τάξεις δύο-δύο για να πάρει ένα χαρτί πιο γρήγορα, λες και στη ζωή θα πορευτεί μόνο με το χαρτί που λέει Lower.

Δυστυχώς η οικονομική κρίση και τα παρελκόμενά της έχουν δημιουργήσει μαθητές δύο ταχυτήτων. Υπάρχουν παιδιά που μαθαίνουν τα αγγλικά σε επίπεδο διγλωσσίας (κάτι που ήταν ανήκουστο πριν 30 χρόνια) και παιδιά που μαθαίνουν αγγλικά της ξεπέτας, λες και δεν θα τα χρειαστούν ποτέ. Η αναζήτηση εργασίας σε 10 χρόνια από τώρα θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το να περιμένεις να πας στην Αγγλία για να μάθεις αγγλικά είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λάθος (μπορώ να αναλύσω αν θέλετε). Αυτό που χρειάζεται είναι να αναζητήσεις στην Ελλάδα αυτόν που θα σου μάθει αγγλικά και όχι αυτόν που θα σε ξεπετάξει ώστε να πάρεις δύο χρόνια νωρίτερα ένα Lower της πλάκας (σας θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στα 25 Lower και τουλάχιστον 17 Proficiency, το ένα πιο ευκολάκι από το άλλο).

Για Cambridge τι πιστεύετε; Το 'χω ήδη πάρει το CPE απλώς θέλω να ακούσω τη γνώμη σας.

Το CPE θεωρείται το καλύτερο και πιο απαιτητικό πιστοποιητικό που μπορεί να δώσει κανείς αυτή τη στιγμή. Όσους μαθητές έχω συναντήσει που το έχουν πάρει, όλοι μιλούσαν πάρα πολύ καλά αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top