Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 440)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Φώτη βλέπω ότι 12:30 ήσουν σπίτι σου. Δεν ξέρεις μάλλον ότι η λειτουργία μετά την Ανάσταση κρατάει περίπου ως τις 2-3 τη νύχτα. Οπότε μην το παίζεις Χριστιανός. Για να είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός πρέπει να τηρείς το 100% των υποχρεώσεων των Χριστιανών κι όχι ο,τι σε εξυπηρετεί ή ο,τι θέλεις. Γι'αυτό έλεγα προχτές ότι η πλειοψηφία προσποιούνται ότι πιστεύουν ενώ στην ουσία υπάρχουν 3 κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που τηρούν όλες τις επιταγές της Ορθόδοξης Χριστιανοσύνης, αυτοί που τηρούν απλά τα βασικά είτε από διαστρεβλωμένη πίστη του μυαλού τους είτε για να συμβαδίζουν με την κοινωνία και αυτοί που δεν πιστεύουν και δεν ασχολούνται. Έχω μείνει μια φορά στην εφηβεία μου στη λειτουργία της Αναστάσεως και έφυγα κατά τις 2-3 και νομίζω δεν είχε τελειώσει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Από τις 10.30 έως τις 12.20 ειμουν εκκλησία συν ότι νηστεύα 40 μέρες άρα δεν είσαι σε θέση να με κρίνεις αγαπητή himela που δεν ξέρω αν έχεις πατήσει ποτέ σε εκκλησία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ να σε κρίνω; Θα σέ κρίνει ο Θεός καλέ μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Μπα τωρα πιστεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φώτη βλέπω ότι 12:30 ήσουν σπίτι σου. Δεν ξέρεις μάλλον ότι η λειτουργία μετά την Ανάσταση κρατάει περίπου ως τις 2-3 τη νύχτα. Οπότε μην το παίζεις Χριστιανός. Για να είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός πρέπει να τηρείς το 100% των υποχρεώσεων των Χριστιανών κι όχι ο,τι σε εξυπηρετεί ή ο,τι θέλεις.

Ούτε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιάννη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το ούτε καν, θεωρώ πως ισχύει γενικότερα σε τέτοια θέματα, με την έννοια πως όσα κεφάλια υπάρχουν στον κόσμο, τοσα μυαλά, άρα τοσες απόψεις, άρα τοσες προσεγγίσεις.

Τίποτα κακό σε αυτό, όσο η δική σου προσέγγιση δε βλάπτει κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γιάννη διαφωνώ. Μια θρησκεία δεν είναι συνταγή να την αλλάζεις όπως θες και να κρατάς ή να πετάς ό,τι θέλεις. Δεν είναι προαιρετικά αυτά που ζητάει η θρησκεία. Οπότε θα επιμείνω οτι χρειάζεται το 100% αυτών που απαιτεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός για να λέγεσαι και να είσαι πραγματικά ορθόδοξος χριστιανός. Μακάρι να υπήρχε κάποιος που ασχολείται πραγματικά με την Εκκλησία και να το επιβεβαιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιάννη διαφωνώ. Μια θρησκεία δεν είναι συνταγή να την αλλάζεις όπως θες και να κρατάς ή να πετάς ό,τι θέλεις. Δεν είναι προαιρετικά αυτά που ζητάει η θρησκεία. Οπότε θα επιμείνω οτι χρειάζεται το 100% αυτών που απαιτεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός για να λέγεσαι και να είσαι πραγματικά ορθόδοξος χριστιανός. Μακάρι να υπήρχε κάποιος που ασχολείται πραγματικά με την Εκκλησία και να το επιβεβαιώσει.

Δική σου άποψη.

Σύμφωνα με τη δική μου, θα την κρατήσεις για εσένα κι εγώ θα αυτοπροσδιορίζομαι ως ο, τι θέλω, με βάση του τι και πως κρίνω εγώ. :P

Ακόμη και τη γραφή να επιμένεις να δεις στείρα, ο ληστής στο σταυρό τσέκαρε εισιτήριο με μια φράση του μόνο, μετά απο μια ζωή η οποία μάλλον δεν εμπεριείχε ολα αυτα τα "υποχρεωτικά".

Γενικά δεν παίζει να δεχθώ κάποιον να περιορίζει με οποιονδήποτε τρόπο το μυαλό κάποιου. Ειτε μιλάμε για ιδέες προς επιστημονική έρευνα, είτε θεολογική προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι όσοι εκφράζουν αντιρρήσεις ή είναι σκεπτικιστές για κάποια θρησκευτικά ζητήματα είναι άθεοι? Το bold είναι λίγο ειρωνικό στο συγκεκριμένο thread...

Όχι, αλλά δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο. Λογικό και απαραίτητο κατά τη γνώμη μου είναι κάποιος να είναι σκεπτικιστής πάνω σε κάποια θρησκευτικά ζητήματα ή να ασκεί κριτική σε αυτά. Δεν έφερα αντίρρηση σε κάτι τέτοιο, αλίμονο αν τα παίρναμε όλα τοις μετρητοίς. Σχόλια όμως από τύπους που νομίζουν ξαφνικά ότι είδαν το "φως του ορθολογισμού και της προόδου" (λολ) ή ότι επειδή διάβασαν ένα άρθρο έγιναν από τη μια στιγμή στην άλλη ανεπηρέαστοι πνευματικά από την κοινωνία (λέγε με κρατική ή εκκλησιαστική προπαγάνδα), χαρακτηρίζουν τους άλλους "ορθόδοξους ταλιμπάν", κοτσάρουν φωτογραφίες της Λουκά για να χαρακτηρίσουν το μέσο χριστιανό, ε κάτι τέτοια ναι μου βιάζουν τη νοημοσύνη. Χωρίς βέβαια σχόλια από την αντίπερα όχθη να μην μπαίνουν σε αυτό το γκρουπάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ειναι ΘΑΥΜΑ αλλα οχι οπως το νομιζουν οι κατινες δλδ οτι αναβει αυτοματα και μσγικα αλλα ειναι θαυμα που το φως που ο πατριαρχης παιρνει απο την κανδηλα καθαγιαζεται οπως η θεια κοινωνια και τα υδατα με τον αγιασμο. Το θαυμα ειναι στην πιστη και οχι στην απατη της μαγειας που καποιοι ανοητοι νομιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πραγματικό θαύμα είναι πως χωράει ο πατριάρχης να μπει στον τάφο για ανάψει το φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα πέσει φωτιά να σας κάψει. :spasiklas:

Από μικρός είχα απορία πώς γίνεται η φωτιά να πέφτει να μας καίει σύμφωνα με την πίστη. Υγρό πυρ είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους άθεους.Αφου δεν πιστεύετε γιατί ασχολείστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους άθεους.Αγου δεν πιστεύετε γιατί ασχολείστε;
Ούτε εσύ είσαι υπέρ της έκτρωσης, γιατί ασχολείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ούτε εσύ είσαι υπέρ της έκτρωσης, γιατί ασχολείσαι;


Που κολλάει το ένα με το άλλο κοπελια Είπες να γράψεις κάτι και έγραψες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να είμαι ειλικρινής διαβάζοντας λίγο το θρεντ σοκαρομαι που υπάρχουν άτομα που όντως πιστεύουν ότι το φως ανάβει...μαγικά. Νόμιζα ήταν κοινό μυστικό πως το λέμε αυτό ένεκα παράδοσης; Δεν ξέρω. Μου φαίνεται τρελό που υπάρχει κόσμος που "σοκάρεται" με τέτοιες αποκαλύψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Που κολλάει το ένα με το άλλο κοπελια Είπες να γράψεις κάτι και έγραψες αυτό;
Το σκεπτικό σου είναι το εξης: ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στον Θεό και δεν ασχολείται με την θρησκεία δεν έχει λόγο να καταπιάνεται με ο, τι αφορά αυτή την θρησκεία, όπως το Άγιο φως και όλα τα συναφή.
Σε ρωτάω λοιπόν με βάση το παραπανω: ένας άνθρωπος που είναι pro life και συνεπώς κατά των εκτρωσεων, γιατί να ασχολείται τόσο με ένα θέμα που δεν αφορά καλά καλά το φύλο του;
Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω φυσικά. Αλλά θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να γράφεις ο, τι σου κατέβει στα νήματα ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να γράφουν όπου συμφωνείς εσύ; :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Το σκεπτικό σου είναι το εξης: ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στον Θεό και δεν ασχολείται με την θρησκεία δεν έχει λόγο να καταπιάνεται με ο, τι αφορά αυτή την θρησκεία, όπως το Άγιο φως και όλα τα συναφή.
Σε ρωτάω λοιπόν με βάση το παραπανω: ένας άνθρωπος που δεν είναι pro life και συνεπώς κατά των εκτρωσεων, γιατί να ασχολείται τόσο με ένα θέμα που δεν αφορά καλά καλά το φύλο του;
Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω φυσικά. Αλλά θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να γράφεις ο, τι σου κατέβει στα νήματα ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να γράφουν όπου συμφωνείς εσύ; :happy:

Κατάλαβες ότι για την θρησκεία δεν μιλάω μόνο για εδώ.Περσι είχαμε μια άθεη καθηγήτρια και ήθελε να κατεβάσουμε την εικόνα από την τάξη.Αυτα με νευριάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top